Szobi ötven árnyalata – Deák Zsigmond publicisztikája

DEÁK ZSIGMONDDEÁK ZSIGMOND
Vágólapra másolva!
2024.11.16. 00:07


LEHET? LESZ! Mármint Szoboszlai Dominik szombaton Amszterdamban minden idők legfiatalabb ötvenszeres magyar válogatott labdarúgója. Az óvatosság persze érthető, bármi előfordulhat, a bemelegítésnél is meg lehet sérülni, aztán ­fuccs a csúcsnak, hiszen napjaink vitathatatlanul legjobb hazai játékosa így is csupán két nappal előzi majd meg a nagy elődöt, Albert Flóriánt. Maradjunk mégis a 99.9 százalékos valószínűségnél és annál: azért az sorsszerű, hogy épp futballunk legújabb kori felemelkedésének megtestesítője, jelképe lesz a korrekorder, s a stafétát eddigi egyetlen aranylabdás honfitársunktól veszi át virtuálisan. Már hallom a kekeckedőket, hogy régen minden más volt, ritkábban vívott meccs, ilyesmi. Igaz, de ettől még a sporttörténeti statisztikák lényege, hogy folyamatosan egymásra épülnek, függetlenül az éppen aktuális körülményektől. Ha megnézzük a magyar válogatottak listáját, máris látjuk, a különböző korok kitűnőségei közül a harmincas évekből a vb-ezüstérmes Tanár úr, Lázár Gyula, az ötvenes évekből az Aranycsapat olimpiai bajnok, szintén vb-ezüstérmes legendája,

Buzánszky Jenő, vagy az ezredforduló környékéről a német Bundesligában is kiemelkedőt nyújtó Lisztes Krisztián el sem érték a félszáz szereplést, eggyel örökre elmaradtak tőle. Pedig micsoda futballisták voltak mindannyian!
Igazából ezúttal nem is nyitnék vitát a „Ki mennyi válogatottságot érdemelt volna?” témakörben, noha hálás téma, van egy olyan érzésem, Dzsudzsák Balázs jelenlegi 109-es csúcsa még mindig kiszakítaná a kommentzsákot, pedig az utolsó fellépésének már két éve. Ám ez legyen inkább egy másik írás témája, maradnék Szoboszlai Dominiknál. Nála ugyanis nem az a kérdés, hogy eléri-e az ötvenet (ha most, akkor ugye a legfiatalabbként), hanem hogy – tartva a hasonló sebességet – mikor robog el mindenki mellett. Pedig neki sem volt mindig minden fenékig tejfel, emlékezhetünk rá, amikor 2020 novemberében a Covidtól kongó lelátójú, üres Puskás Arénában, az izlandiak elleni pótselejtezőn kilőtte a csapatot a 2021-es, részben hazai rendezésű Európa-bajnokságra, amelyen aztán sérülés miatt nem szerepelhetett. Ott azért a felkészülési találkozókkal együtt kiesett öt-hat fellépés, amelyekkel még több meccse lehetne a címeres mezben, egyébként szerencsére mindig tudott jönni, amikor hívták.

S bizony hívták, korábban már Bernd Storck és Georges Leekens is, de a debütálására Marco Rossi regnálása alatt került sor 2019 márciusában. Az első válogatott gólja 2019 szeptemberében vágódott a szlovák kapu jobb felső sarkába az Üllői úton, a legutóbbit az eddigi tizennégyből pedig a boszniai Zenicában rúgta egy hónapja. Poétikusan ifjan húzhatta fel a karjára a csapatkapitányi szalagot két évvel ezelőtt, Szalai Ádám visszavonulása után, mindössze 22 esztendősen. Érdekesség, hogy most nyáron ő lett az Európa-bajnokságok történetének legfiatalabb csapatkapitánya. A mondás szerint a kor nem érdem, csak állapot, nos, ő az évei számától függetlenül minden szempontból kihagyhatatlan a nemzeti tizenegyből, nem azért szerepel állandóan, mert Rossi kegyeltje. Bennem legfeljebb az idei Eb-n vetődött fel, hogy néha nem ártana alternatívát találni a helyén, mert egyrészt ő sem gép, másrészt a 2021-es kontinensviadalon kényszer szülte távollétében már sikerült megfelelő megoldást kidolgozni a csapatszintű pótlására.

Azt, hogy meddig juthat címeres mezben, csak a Jóisten tudja, személy szerint én bárkivel szívesen fogadok egy sörben, hogy rövidesen ő lesz a válogatottsági csúcstartó. Sőt, azt sem tartom észvesztő lehetetlenségnek, hogy Cristiano Ronaldo nyomában megcélozza akár a kétszázat, feltéve, hogy hasonlóan szerencsés csillagzat alatt születve az egészsége és a formája megengedi. Az „ide nekem az oroszlánt is” jellegű mentalitása megvan hozzá. Még mielőtt valaki hideg vizes borogatást ajánlana a fejemre a portugál legendával történt összehasonlítás miatt, szeretném idézni a Nemzeti Sport pénteki számában nyilatkozó német edző, Michael Oenning szavait: „Szoboszlai Dominik jelentősége olyan, mint Portugáliában Cristiano Ronaldóé: győztes gólokat szerez, villanásai kvalifikációt érnek.” Bár korábban dolgozott Magyarországon is, a német tréner jó szakmai pedigrés kívülállónak számít, nálam enyhén szólva jobban ért a focihoz, és semmi érdeke nem fűződik Szobi „fényezéséhez”, ehhez képest gondolt és mondott hozzám hasonlót róla.

Sőt, még valamit: „Magyarországon egészen jól kezelik a helyzetét, tetszik, hogy nem ­szupersztár, »csupán« klasszis futballista.” Ez igen érdekes megállapítás, egyrészt utalhat szurkolóink, közvéleményünk reális értékítéletére, másrészt maga az érintett normalitására, leginkább a kettőre együtt. Ezen a szinten Lamborghinit venni (Szobi is azt vett nemrég) egyáltalán nem számít sztárallűrnek, viszont nem mindenki ül ki a nézőtérre pálinkázni a B-középpel, jelezve, ő is a nép egyszerű gyermeke, miközben valamiben nagyszerű lett. S ez nem afféle tervezett marketingfogás, hanem ösztönös „píár”, amire születni kell. Félreértés ne essék, Szoboszlai sem hibátlan, színésznek például biztosan nem válna be, látván a különböző reklámfilmjeit, néha a pályán is lehetne higgadtabb, a magánéleti tulajdonságaira pedig kevés a rálátásom. Amúgy leginkább úgyis a gyepen mutatott teljesítménye számít.
Arra sem venném a bátorságot, hogy szakmai mélyelemzést végezzek vele kapcsolatban, arra ott vannak az edzői és a kedves névtelen kommentelők. A magyar válogatottból csúcsforma nélkül is kihagyhatatlan, ebben már megegyeztünk, a Liverpoolban viszont elég nagy a konkurencia ahhoz, hogy másképp legyen, ráadásul ott hétről hétre bizonyítani kell(ene). Engem különösebben nem zavarnak, sőt, néha kuncogok azokon a véleményeken, cikkeken, hogy túlárazott, gyenge formát mutat, meg ilyesmi. Ehhez képest Jürgen Klopp és Arne Slot egyaránt folyamatosan számított-számít rá, s tudomásom szerint ők nem botcsinálta kóklerek, hanem az edzői szakma krémjéhez tartoznak. Csak nem lehetnek annyira hülyék, hogy a csapat és önmaguk érdekével szembemenve, a kívülálló nagyokosok bosszantására beteszik a mi fiunkat…

Aki, ne feledjük el, még mindig csak huszonnégy éves. Visszagondoltam hasonló korú magamra, amikor a kilencvenes évek elején éltem a közgázos egyetemisták néha léha életét. Sok mindenben nem tűntem ki, esetleg a bulizásban, bár abban is akadtak nálam jobbak. Azt ajánlom a Szoboszlait l’art pour l’art kritizálóknak, gondoljanak bele ők is, hol tartottak huszonnégy esztendősen vagy hol tartanak most. Nem mindenki születik klasszis labdarúgónak, esetleg Nobel-díjasnak, sőt, senki sem születik annak, hanem rengeteget tesz érte, ezért kell megbecsülni a köztünk lévő Szoboszlai Dominikokat, Karikó Katalinokat és Krausz Ferenceket. Mindenki a maga szintjén nyújtsa a maximumot, mérje fel reálisan a saját és mások teljesítményét, ismerje el és fel a klasszist az élet különböző területein, így máris közelebb jutunk az egészséges társadalomhoz, a működő közösséghez.

Ennek jegyében kívánok minden jót a legfiatalabb ötvenszeres magyar válogatott futballistának!

No meg azt, hogy szombati amszterdami jubileuma és a második félszáz első, jövő keddi budapesti mérkőzése után is legyen oka legalább a virtuális pálinkázásra.

A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!
 

 

Legfrissebb hírek

Esterházy Mátyás reagált Jamie Carragher Szoboszlai Dominikot érintő kritikájára

Angol labdarúgás
33 perce

Megdolgoztatták Szoboszlai Dominiket, válaszul kihozta győztesnek Cristiano Ronaldót

Légiósok
9 órája

Az örök reménykedők – Jakus Barnabás publicisztikája

Minden más foci
22 órája

Szoboszlai 68 perc játékkal is ott van a hét csapatában a PL-ben

Légiósok
Tegnap, 18:19

Az edzőteremben kereste Szalahot Szoboszlai Dominik

Angol labdarúgás
Tegnap, 14:20

Slot, „Dom” és a többiek – Bobory Balázs publicisztikája

Angol labdarúgás
Tegnap, 6:49

Szoboszlai Dominikból is a legjobbat hozta ki Arne Slot

Angol labdarúgás
Tegnap, 6:49

Alig találtunk olyan turistát Budapesten, aki nem ismerte fel Szoboszlait

Angol labdarúgás
2025.04.28. 18:38
Ezek is érdekelhetik