Siófokon sem kapott ki a Pécs, és már az első helyen áll!

Vörös SándorVörös Sándor
2022.10.05. 17:50
A látottak alapján Horváth Péter és Rácz László párharca is döntetlennel zárult (Fotó: Németh András)
A labdarúgó NB II 10. fordulójában gól nélküli döntetlent hozott a Pécsi MFC siófoki vendégjátéka: a párharcokban bővelkedő, változatos mérkőzésen a látottak alapján reális eredmény született, aminek köszönhetően a PMFC listavezetővé avanzsált.

LABDARÚGÓ NB II
10. FORDULÓ

BFC SIÓFOK–PÉCSI MFC 0–0
Siófok, Városi Stadion, 250 néző. Vezette: Sipos Tamás (Szalai Balázs, Ring Kevin)
SIÓFOK: Hutvágner – Polényi, Varjas Z., Debreceni, Varga B. – Nikházi (Szakály A., 73.), Krausz – Balogh B. (Girsik, 73.), Eördögh (Major, 84.), Makrai (Nyári, 53.) – Horváth P. (Farkas B., 73.). Vezetőedző: Domján Attila
PÉCS: Helesfay – Svedjuk, Rácz L., Katona L., Hadaró – Szeles – Kocsis B., Nikitscher (Terbe, 73.), Kesztyűs, Gera Z. (Vas B., 87.) – Tóth-Gábor. Vezetőedző: Weitner Ádám
Domján Attila:
– Az első félidőben a Pécs irányította a játékot. A második játékrész már sokkal kiegyenlítettebb volt, bármelyik irányba eldőlhetett volna a mérkőzés. Hiányérzet azért maradt bennem, mert az utolsó percekben két ziccert elrontottunk.
Weitner Ádám: – Örülök annak, hogy jó mérkőzésen egy ilyen erős csapat ellen tudtuk végig uralni a játékot, helyzeteket tudtunk kialakítani. Sajnálom, hogy nem sikerült betalálnunk.

Bár még az idény elején járunk, az már kijelenthető, hogy jelenleg a siófoki a mezőny egyik legkétarcúbb csapata. Ezt mi sem bizonyít jobban, mint hogy a Balaton-partiak az előző kilenc fordulóban mind a 11 pontjukat pályaválasztóként gyűjtötték be, ráadásul a tizenkettőből csupán két gólt kaptak a Révész Géza utcai Stadionban. Nagy a kontraszt tehát az idegenbeli és hazai teljesítmény között, melynek okait a Domján Attila vezette szakmai stáb is fejtegeti.

A sorozatban négy nyeretlen meccset számláló, de saját közönségük előtt idén május eleje óta veretlen sárga-kékek optimistán készültek a hétközi játéknapra, függetlenül attól, hogy a tabella második helyére felkapaszkodó Pécsi MFC a legkevesebb gólt kapva – az előző idény hajráját is beleszámítva – tíz veretlen bajnokinál tartott. Ennek, illetve a negatív spirálba kerülő MTK szereplésének köszönhetően a piros-feketék annak tudatában léphettek pályára, hogy pontszerzés esetén átveszik a vezetést a tabellán.

A múlt vasárnapi mérkőzéshez képest a siófokiak öt, míg a pécsiek két helyen változtattak az összeállításukon, mégis a vendégek tűntek frissebbnek. Weitner Ádám legénysége az első félidőben – egy rövidebb szakaszt leszámítva – szinte végig fölényben futballozott, több veszélyes lehetőséget is kialakított, de a balatoniak Hutvágner vezérletével megóvták kapujukat a góltól, ami egyben azt jelentette, hogy ebben az idényben hazai környezetben továbbra sem találtak be a hálójukba az első negyvenöt percben.

Gól nem született ugyan, de helyzetekből nem volt hiány (Fotó: Németh András)

A második játékrészt Nikházi révén hazai helyzet nyitotta, majd a folytatásban ismételte magát az előző félidő: a pécsiek irányítottak, és – ha nem is futószalagon, de – érkeztek a lövések, Hutvágner viszont meccsben tartotta a házigazdákat. A hajrában aztán változott a játék képe, a fáradó vendégeket próbálták beszorítani a siófokiak, akik a 89. percben mérkőzéslabdához jutottak, de Major egy az egyben, óriási helyzetben Helesfay lábát találta telibe.

A párharcokban bővelkedő mérkőzésen maradt a döntetlen, ami összességében igazságosnak mondható. A pontszerzésnek köszönhetően a Pécsi MFC nemcsak bajnoki veretlenségét őrizte meg, hanem a tabella élére is állt, míg a siófokiak annak örülhettek, hogy – az előző idény hajráját is beleszámítva – sorozatban hetedik hazai bajnokijukon nem találtak legyőzőre. 0–0

20. Dorogi FC101368–20–126

A BFC Siófok pályaválasztóként legutóbb még az élvonalban, 2013. május 18-án, tehát 3427 napja győzött a Pécsi MFC ellen (2–1). A másodosztályú pontvadászat tekintetében még tovább kell visszalapoznunk történelemkönyvekben: 2010. március 20-án, vagyis 4582 napja volt legutóbb arra példa, hogy a tópartiak saját közönségük előtt legyőzték a pécsieket (1–0).

90+2. perc: Véget ért a mérkőzés, amely 0–0-s döntetlennel zárult. Köszönjük megtisztelő figyelmüket!

90. perc: Letelt a rendes játékidő, melyet követően kettő perc a hosszabbítás.

89. perc: Ez volt a meccslabda?! Major kapott egy remek indítást a fél pálya felénél, majd egy az egyben vezethette a labdát a kapura, de 14 méterről óriási helyzetben Helesfaly lábát találta telibe, így gólöröm helyett szöglet következett.

87. perc: Weitner Ádám is cserére szánta el magát: Gera Zalán helyett Vas Bence a pályán.

A Balaton-partiak pályaválasztóként még az előző idényben, 2022. május 8-án szenvedtek vereséget a Szombathelyi Haladás ellen, saját közönségük előtt tehát kereken 150 napja veretlenek. A piros-feketék – az előző idény hajráját is beleszámítva – tíz veretlen bajnokinál tartanak, legutóbb május 15-én a Dorogi FC otthonából távoztak pont nélkül (3–0).

84. perc: Ismét cseréltek a siófokiak: Eördögh Andrást Major Gergő váltotta.

82. perc: Gera Zalán kapta a mérkőzés harmadik sárga lapját.

81. perc: Terbe adott középre a jobb oldalról, az érkező Tóth-Gábor védőivel a nyakán 6 méterről egy lapos lövéssel a kapu közepére célzott, Hutvágner azonban felszedte a labdát.

73. perc: Hármas csere a siófokiaknál: Nikházi Márk helyére Szakály Attila érkezett, Balogh Bence Benitót Girsik Áron váltotta, Horváth Péter helyett pedig Farkas Balázs folytatja. Szimpla csere a pécsieknél: Nikitscher Tamás le – Terbe Botond be.

A mecsekaljaiak kilenc forduló alatt mindössze 6 gólt kaptak, ami az ETO FC Győrrel holtversenyben a második legjobb mutatónak számít(ott) a mezőnyben. A pécsiek szerzett találataival kapcsolatban érdekesség, hogy egy öngólt leszámítva mind a tizet olyan futballista jegyezte, akit a nyár folyamán szerződtettek: Tóth-Gábor 5, Harsányi 4, Kesztyűs 1.

65. perc: Gera vezette befelé a labdát, majd 16 méterről a jobb alsó sarok mellé lőtt.

62. perc: Újfent szabadrúgásból jelentettek veszélyt a pécsiek: Kocsis 22 méterről a jobb felső sarkot vette célba, Hutvágner nagy védést bemutatva ütötte szögletre a labdát.

A büntetőlapokkal kapcsolatban elmondható, hogy a mögöttünk hagyott kilenc fordulóban a BFC Siófok futballistái 16 kártyával gazdagodtak, míg a Pécsi MFC játékosai 21 sárga lapot számlálnak. A vendégek oldalán Mayer János gyűjtötte össze először az öt sárgát, így ezen az estén csak a lelátóról segítheti a csapatát.

60. perc: Egy fault után a felezővonal környékén elszabadultak az indulatok: a hazaiaktól Polényi Gábor, míg a vendégektől Hadaró Valentin kakaskodásért kaptak sárga lapot.

Makrai Gábornak (sárgában) kicsivel több, mint egy félidőnyi játéklehetőség jutott (Fotó: Németh András)

53. perc: Elsőként a hazaiak változtattak: Makrai Gábor le – Nyári Patrik be.

50. perc: Egy, a siófoki védők közé belőtt labdát Kocsis szedett össze, majd 16 méterről, középről nem sokkal lőtt a léc fölé.

Ahogy korábban írtunk, a siófokiak a megszerzett 11 pontjukból valamennyit pályaválasztóként gyűjtötték, s még egy tekintetben nagy a kontraszt: Domján Attila legénysége az eddigi fordulók során 12 gólt kapott, ebből csupán kettőt a Révész Géza utcai stadionban. A hazai mutatók tekintetében ez a második legkevesebbnek számít(ott) a mezőnyben.

47. perc: Egy szöglet után kivágott labdát Makrai tett középre a jobb oldalról, az érkező Nikházi 7 méterről fejelt a kapu bal oldala mellé.

46. perc: Elkezdődött a második játékrész. A szünetben egyik szakvezető sem változtatott csapata összeállításán.

Sipos Tamás sípszava egyben azt is jelentette, hogy a BFC Siófok ebben az idényben hazai pályán továbbra sem kapott gólt az első negyvenöt percben.

Elöl és hátul egyaránt nagy csata folyt minden labdáért (Fotó: Németh András)

45. perc: Hosszabbítás nélkül véget ért az első félidő, melyet követően BFC Siófok–Pécsi MFC 0–0. Hamarosan jövünk a második játékrésszel!

45. perc: Eördögh középre passzolt labdájával Horváth Péter cselezett befelé, majd a 17 méteres lövését Helesfay ütötte szögletre.

44. perc: Gera bal oldali szögletét követően a siófoki védők szorításában Rácz öt méterről fejelte fölé a labdát.

A Siófok az elmúlt 9 fordulóban kettő – pályaválasztóként egy – mérkőzésen nem szerzett gólt, míg a PMFC három – idegenben kettő – alkalommal maradt lőtt gól nélkül. A házigazdák eddig három találkozót hoztak le kapott gól nélkül – mindhármat hazai környezetben –, míg a vendégek hat bajnokin – háromszor idegenben – tudták nullán tartani az ellenfelet.

37. perc: Ismét szabadrúgásból veszélyeztettek a vendégek: Hadaró középről, 19 méterről lőtt a jobb felső sarok fölé.

35. perc: Egy jobbról érkező beadást Eördögh elől kivágtak a pécsi védők, a labda így lett jó Nikházinak, aki 20 méterről a kapu közepét vette célba, de Helesfay védeni tudta a lövést.

A két együttest 8 pont és 11 hely választotta el egymástól a fordulót megelőzően. A Siófok a megszerzett tizenegy pontjából valamennyit (!) pályaválasztóként gyűjtötte, míg a PMFC 19 pontjából hatot zsebelt be vendégként. Ha csak az első félidőket vesszük figyelembe, akkor a hazaiak 11, míg a vendégek 14 ponttal rendelkeznek az első 45 percek alapján.

24. perc: Közel került a vezetés megszerzéséhez a pécsi együttes: Svedjuk mintegy 30 méterről vette célba a házigazdák kapuját, lövésében volt is fantázia, Hutvágner ugyanis a levegőben úszva tudta szögletre tisztázni a helyzetet.

17. perc: Egy felpattanó labdára az ötösön Rácz László érkezett, majd a kapu közepére tartó fejesét Hutvágner magabiztosan fogta.

A két klub egymással szemben ezen a délutánon 40. alkalommal szállt harcba a győzelemért, közös történelmük 1985 óta íródik. A felek korábban 27 bajnokit vívtak az élvonalban, míg a másodosztályban ez a tizenharmadik találkozó. Az NB II-ben négy siófoki győzelem és három döntetlen mellett öt pécsi siker született, s a gólkülönbség is a piros-feketéknek kedvez (14–18). A Balaton fővárosában ez a hetedik találkozó: egy hazai győzelem és két döntetlen mellett három vendégsiker teszi teljessé a mutatót, 5–10-es gólkülönbséggel.

14. perc: A második pécsi szabadrúgást Kesztyűs végezte el, a kapuval szemben állva, mintegy 25 méterről: a vendégek játékosa a jobb felső sarkot vette célba, de jócskán célt tévesztett.

A tizedik fordulóban rendezendő mérkőzést Sipos Tamás vezeti, munkáját Szalai Balázs és Ring Kevin segíti. A 30 éves játékvezető pályafutása 23. NB II-es mérkőzésén működik közre vezetőbíróként, s az eddigi fellépésein 96 sárga mellett 7 piro