Lezárult egy nagy sorozat: a Siófok 2115 nap után legyőzte az Ajkát

Vörös SándorVörös Sándor
2022.01.30. 12:50
Az őszi idegenbeli döntetlen után hazai pályán legyőzték az Ajkát a sárga mezes balatoniak (Fotó: Németh András)
Megőrizte idénybeli hazai veretlenségét a BFC Siófok, amely a labdarúgó NB II 21. fordulójában sokáig döntetlenre állt az FC Ajkával, de végül a csereként beálló Nikházi Márk hajrágóljával 2–1-es győzelmet aratott.

A tavaszi szezon előtti NB II-es beharangozónkat itt olvashatja.

LABDARÚGÓ NB II
21. FORDULÓ
BFC SIÓFOK–FC AJKA 2–1 (1–1)
Siófok, Városi Stadion, 100 néző. Vezette: Dolnegó Bálint (Kovács Gábor, Ország Péter)
SIÓFOK:
Hutvágner – Polényi, Jagodics B., Varga B., Deutsch B. – Krausz (Varjas Z., 90.), Szakály A. (Balogh B., 72.) – Horváth P. (Cipf, 72.), Eördögh, Kiss B. (Nikházi, 84.) – Elek B. Vezetőedző: Domján Attila
AJKA:
Horváth D. – Szűcs K., Heffler T., Tar, Présinger (Csemer, 82.) – Kenderes – Csizmadia (Vizler, a szünetben), Lehoczky (Sejben, a szünetben), Tóth G., Gaál B. (Dragóner, 82.) – Szarka Á. Vezetőedző: Kis Károly
Gólszerző:
Elek B. (20. – 11-esből), Nikházi (88.), ill. Szarka Á. (25.)
Domján Attila:
– A körülmények miatt szakmailag nehéz értékelni a mérkőzést. Többet tettünk a győzelemért, mert szereztünk négy gólt, igaz, csak kettőt adtak meg.
Kis Károly: – A hazaiak jobban használták ki az orkánerejű szelet, és a végén eldöntötték a mérkőzést.

Az extrém időjárási körülmények mellett nagy küzdelem jellemezte a találkozót (Fotó: Németh András)

Negyvenkilenc nap telt el azóta, hogy a két csapat legutóbb bajnoki mérkőzésen lépett pályára. Az elmúlt közel másfél hónapban több klubnál is nagyobb változások történtek, ám a siófoki és az ajkai egylet a kivételek közé tartozott. A téli szünetben egyik csapathoz sem érkezett új játékos, így a szakvezetőknek csak arra kellett figyelniük, hogy az ősszel mutatott játékot még tovább csiszolják. Hogy ez mennyire sikerült, arra rögtön az egymás elleni bajnokin kaphattunk választ, melynek végeredményét nehéz lett volna megtippelni.

Nem vitás, a két együttes közel azonos játékerőt képvisel, így az őszihez hasonlóan ezúttal is inkább várhattunk harcos, kiélezett kilencven percet, mintsem gólgazdag találkozót. Az irreális körülmények ezt alátámasztották, a csapatoknak nemcsak egymással, hanem az orkánerejű széllel is meg kellett küzdeniük. Ez az első félidőben a siófokiakat támogatta, akik kezdeményezőbbek voltak, de a vezetést végül nem akcióból, hanem büntetőből sikerült megszerezniük Elek Bence révén (1–0).

A vendégek kapusának sok védenivalója nem akadt, de kétszer tehetetlen volt (Fotó: Németh András)

A hazaiak öröme nem tartott sokáig, ugyanis alig öt perccel később Szarka Ákos góljával gyakorlatilag a semmiből jött az ajkaiak válasza (1–1). A folytatásban kiegyenlítetté vált a játék is, az idő a mezőnymunka jegyében telt, a kapukra egyik fél sem jelentett igazi veszélyt. A játék képe a térfélcserét követően sem változott, az irreális körülmények között leginkább a mezőnyben gyűrték egymást a felek, s egészen a hajráig ennek szellemében csordogáltak a percek.

Szinte már mindenki kezdte elkönyvelni a döntetlent a siófoki Városi Stadion lelátóin, amikor a 88. percben a nem sokkal korábban csereként beálló Nikházi Márk kilőtte a kapu bal oldalát, három ponthoz juttatva csapatát (2–1). Érdekesség, hogy a Balaton-partiak legutóbb öt és fél éve, egészen pontosan 2016. április 16-án tudták legyőzni az ajkai együttest, amely akkor szintén 2–1-re maradt alul Siófokon. Egyszer tényleg minden sorozat megszakad.

20. Tiszakécske21431420–41–2115

90+3. perc: Véget ért a mérkőzés, mely sokáig úgy tűnt, hogy 1–1-es döntetlennel zárul, de a hajrában csereként beállt Nikházi Márk góljának köszönhetően a BFC Siófok mindhárom pontot otthon tartotta. Köszönjük megtisztelő figyelmüket!

Letelt a rendes játékidő, melyet követően Dolnegó Bálint három percet hosszabbít.

90. perc: Ismét változtattak a hazaiak: Raul Krausz helyére Varjas Zoltán érkezett.

88. perc: GÓL! MEGSZEREZTE A VEZETÉST A BFC SIÓFOK! A cserék hozták össze a hazaiak győztes gólját?! Balogh Bence Benitó beadását követően az ajkai védők még menteni tudtak, de egy kapu előtti kavarodás után a kipattanó Nikházi Márk elé került, aki 13 méterről kilőtte a kapu bal oldalát. 2–1!

84. perc: Cserére csere a válasz: a hazaiaknál Kiss Balázs adta át a helyét Nikházi Márknak.

82. perc: Kettőt cserélt az FC Ajka szakmai stábja: Présinger Ádám le – Csemer Gyula be, míg Gaál Bálint helyett pedig Dragoner Dávid Filip kap lehetőséget a hajrában.

75. perc: Szarka Ákos reklamálásért kapta a találkozót ötödik sárga lapját.

72. perc: Kettős csere a siófokiak oldalán: Horváth Péter helyett Cipf Dominik a pályán, míg Szakály Attilát Balogh Bence Benitó váltotta.

A második félidőben is irreális körülmények között, a mezőnyben gyűrték egymást a felek (Fotó: Németh András)

63. perc: Dolnegó játékvezető ismét felmutatta a sárga lapot: ezúttal Raul Krausz kapta, miután szabálytalankodott Gaál Bálinttal szemben.

S akkor a kapott gólokról is essen szó... A siófokiak neve mellett a forduló előtt 22 állt, melyek közül 13 az első, 9 a második félidőben született (00–30. perc között: 9, 31–59. perc között: 6, 60–90. perc között: 7). A zöld-fehérek védelme 28 alkalommal kapitulált, melyek közül az ellenfelek tizenkétszer az első félidőben, tizenhatszor a második játékrészben találtak be (00–30. perc között: 9, 31–59. perc között: 3, 60–90. perc között: 16).

A Balaton-partiak az eddig lejátszott 20 forduló alatt 24 gólt szereztek, melyek közül 10 az első félidőben, 14 pedig a második felvonásban született (00–30. perc között: 7, 31–59. perc között: 7, 60–90. perc között: 10). Ezzel szemben a vendégek 27 alkalommal találtak az ellenfelek kapujába, az első játékrészben 14, míg a másodikban 13 gólt jegyezve (00–30. perc között: 12, 31–59. perc között: 9, 60–90. perc között: 6).

47. perc: Szakály Attila kapta a mérkőzés második sárga lapját. Ez egyben azt is jelenti, hogy a siófokiak játékosa a következő fordulóban, a Diósgyőri VTK elleni bajnokin eltiltását tölti majd, hiszen az idénybeli ötödik sárgáját jegyezte.

46. perc: Kis Károly a szünetben két helyen változtatta meg csapatát: Csizmadia Zoltán, valamint Lehoczky Roland nem jött ki a folytatásra, helyettük a Sejben Viktor, Vizler László duó kap lehetőséget.

46. perc: Elkezdődött a második játékrész.

Az orkán erejű szél az első félidőben a sárga mezes siófokiakat támogatta (Fotó: Németh András)

45. perc: Hosszabbítás nélkül véget ért az első félidő. Elek Bence tizenegyesből szerzett góljára öt perccel később Szarka Ákos akcióból válaszolt, így a szünetben 1–1-re állnak a felek. Hamarosan jövünk a második játékrésszel!

A BFC Siófok a mögöttünk hagyott 20 forduló alatt hét mérkőzésen nem szerzett gólt – ebből kétszer pályaválasztóként –, míg az FC Ajka hat alkalommal maradt lőtt gól nélkül, négyszer idegenben. A házigazdák eddig hét találkozót hoztak le kapott gól nélkül – ebből hármat hazai környezetben –, míg a vendégek két alkalommal – ebből egyszer idegenben – tudták nullán tartani az ellenfelet.

35. perc: A korábbi siófoki játékos, Gaál Bálint kapta a mérkőzés első sárga lapját, miután buktatta Polényi Gábort.

28. perc: Kiss Balázs erőszakosan elvitte a labdát a Heffler T. – Tar duó között, majd betört a tizenhatoson belülre, s kilőtte a bal alsó sarkot. Az oldalvonali asszisztens ezúttal is jelzett, de nem lest, hanem azt, hogy a hazaiak játékosa kézzel ért a labdába.

25. perc: GÓL! EGYENLÍTETT AZ FC AJKA! Gaál Bálint csapta be Jagodics Bencét, majd remek labdát adott Szarka Ákosnak, aki egy igazítást követően, Varga mellett 5 méterről a bal alsó sarokba lőtte. 1–1!

A BFC Siófok legutóbb 2016. április 16-án, azaz 2115 napja győzte le az FC Ajkát: a tópartiak akkor pályaválasztóként 2–1-re diadalmaskodtak.

Elek Bence ahogy az őszi mérkőzésen, úgy a tavaszin is betalált az ajkaiak kapujába (Fotó: Németh András)

20. perc: GÓL! MEGSZEREZTE A VEZETÉST A BFC SIÓFOK! A megítélt büntetőt Elek Bence végezte el, s jobb lábbal kilőtte a bal alsó sarkot. Horváth Dániel érezte az irányt, de menteni nem tudott. 1–0!

19. perc: Egy remek kiugratás után Tar Zsolt késett egy ütemet, s buktatta a siófokiak játékosát, Eördögh Andrást. A vendégek játékosa sárga lapot, a balatoniak büntetőt kaptak.

A gondolatmenetet folytatva... A szakvezetők egyetértettek abban, hogy a két együttes hasonló játékerőt képvisel, s ezúttal nem láthatunk egy sok gólos mérkőzést. A múltban ez közel sem volt így, hiszen egy 2006. április 8-án született 0–0-s döntetlent leszámítva kivétel nélkül potyogtak a találatok: a felek négyszer játszottak kétgólos, ötször háromgólos, háromszor négygólos bajnokit egymással, de egy alkalommal ötször is megrezdültek a hálók.

11. perc: Horváth Péter 18 méterről a kapu jobb alsó sarkát vette célba, lövését a vendégek kapusa kiütötte. A kipattanót Eördögh 5 méterről a kapu közepébe lőtte, de az oldalvonali asszisztens lest jelzett, így érvénytelen a házigazdák gólja.

A két klub egymással szemben ezen a délutánon 15. alkalommal szállt harcba a győzelemért. A felek közös történelme 2005. szeptember 18-a óta íródik, s négy siófoki, valamint négy ajkai győzelem mellett hat döntetlen született, a gólkülönbség a vendégeknek kedvezett (19–21). A BFC Siófok pályaválasztása mellett ez a nyolcadik találkozó: három hazai győzelem és kettő döntetlen mellett kettő vendégsiker teszi teljessé a mutatót 10–10 góllal.

9. perc: Eördögh adott remek labdát Horváth Péternek, aki egy visszacselt követően, mintegy 8 méterről a bal kapufa mellé gurított.

A tavaszi idénynyitót Dolnegó Bálint vezeti, munkáját ezen a napon Kovács Gábor és Ország Péter segíti. A 32 esztendős, budapesti játékvezető 47. NB II-es mérkőzésén működik közre vezetőbíróként, s egyik csapat előtt sem ismeretlen, hiszen hiszen pályafutása során a siófokiaknak nyolc, míg az ajkaiaknak öt mérkőzést vezetett a másodosztályban. Érdekesség, hogy a szóban forgó találkozók közül egyik sem végződött döntetlenre. Talán ma törik meg ez a sorozat?

A siófokiak összeállítása ebben az idényben harmadszor kezdődött Hutvágner nevével (Fotó: Németh András)

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a BFC Siófok indította 90 perces útjára a labdát!

Eltiltás miatt ezúttal egyik csapatból sem hiányzik senki, viszont a hazaiaknál a Cipf Dominik, Eördögh András, Jagodics Bence, Polényi Gábor, Szakály Attila ötös, míg a vendégeknél Szarka Ákos lép(het) pályára négy sárga lappal a neve mellett, az eltiltás veszélyétől fenyegetve.

Érkeznek a csapatok! A házigazdák tiszta sárgában szerepelnek a mai napon, míg a vendégek tetőtől talpig zöldben lépnek pályára. A hazaik hálóőre, Hutvágner Gergely fekete szerelésben áll a gólvonal elé, míg a vendégek részéről Horváth Dániel piros dresszben véd.

A siófokiak pályaválasztóként 2115 nap után győznék le ismét az ajkaiakat (Fotó: Németh András)

Siófokon 63 nap után rendeznek ismét bajnoki mérkőzést, s a tavaszi idénynyitóra kellemesebb időt is el tudtunk volna képzelni: bő másfél órával a kezdősípszó előtt zavartalan napsütés mellett mintegy 10 Celsius-fokot mérhettünk, viharos, orkán erejű északnyugati széllel. Az utóbbi napok időjárási eseményei után nagy kérdés volt, hogy a játéktér mire lesz alkalmas, ám mivel a Városi Stadion gyepszőnyegén két hónapja nem rendeztek mérkőzést, a látottak alapján mondhatjuk, hogy a körülményekhez képest ideális.

Köszöntjük kedves olvasóinkat a siófoki Városi Stadionból, ahol az eddig 30 pontot gyűjtő, a tabella 8. helyén álló BFC Siófok a 24 ponttal a tizenegyedik pozícióban állomásozó FC Ajkával találkozik. Hamarosan megtudjuk, hogy mire megy a legutóbbi öt bajnokijából négyet megnyerő Balaton-parti együttes az öt forduló óta nyeretlen bakonyi gárda ellen. A BFC Siófok a megszerzett 30 pontjából tizennyolcat szerzett pályaválasztóként, míg az FC Ajka 24 pontjából mindössze nyolcat zsebelt be vendégként.