Videó: IX. kerület, Springer dinasztia – zöld-fehér vér az erekben

CSILLAG PÉTERCSILLAG PÉTER
Vágólapra másolva!
2020.07.09. 10:50
Egykor a Ferencvárosi Polgári Kör működött benne, ma a Ferencvárosi Polgármesteri Hivatal működik. A Budapesti futballmesék videosorozat legújabb részében azt a helyet látogattuk meg, ahol a Ferencvárosi Torna Club, népszerű nevén a Fradi 1899-ben megalakult: a Bakáts tér 14. épületét.

A Springer család története összefonódott az ország legnépszerűbb klubjának történetével. A IX. kerületi egyesület első elnöke, Springer Ferenc („egy kassai cipszer cipészmester fia – fővárosi bizottsági képviselő, Ferencváros társadalmi életének ismert alakja”; Szegedi Péter) 1920-as haláláig megszakítás nélkül viselte az elnöki címet, a fia, ifjabb Springer Ferenc előbb az FTC jegyzője, titkára, majd egyik alelnöke volt, 1936-ban pedig átvette a Ferencváros FC, azaz a profi futballcsapat irányítását. 1938-as halála után már az ő fián volt a sor – Springer Miklós a rendszerváltás környékén lépett színre, pontosabban csak lépett volna, mert visszautasította a felkérést, hogy a Ferencvárosi Torna Club elnöke legyen, ám a rá következő években a klub számvizsgáló bizottságának a tagja lett, majd elvállalta a baráti kör alelnöki és elnöki tisztségét is. Élete utolsó éveiben az egyesület elnökségi tagjaként, az FTC Baráti Kör tiszteletbeli elnökeként számítottak rá. Az ő fia is a Springerek nyomdokába lépett: ifjabb Springer Miklós az FTC Labdarúgó Zrt. igazgatóságának a tagja néhány éve.A Springer család története összefonódott az ország legnépszerűbb klubjának történetével. A IX. kerületi egyesület első elnöke, Springer Ferenc („egy kassai cipszer cipészmester fia – fővárosi bizottsági képviselő, Ferencváros társadalmi életének ismert alakja”; Szegedi Péter) 1920-as haláláig megszakítás nélkül viselte az elnöki címet, a fia, ifjabb Springer Ferenc előbb az FTC jegyzője, titkára, majd egyik alelnöke volt, 1936-ban pedig átvette a Ferencváros FC, azaz a profi futballcsapat irányítását. 1938-as halála után már az ő fián volt a sor – Springer Miklós a rendszerváltás környékén lépett színre, pontosabban csak lépett volna, mert visszautasította a felkérést, hogy a Ferencvárosi Torna Club elnöke legyen, ám a rá következő években a klub számvizsgáló bizottságának a tagja lett, majd elvállalta a baráti kör alelnöki és elnöki tisztségét is. Élete utolsó éveiben az egyesület elnökségi tagjaként, az FTC Baráti Kör tiszteletbeli elnökeként számítottak rá. Az ő fia is a Springerek nyomdokába lépett: ifjabb Springer Miklós az FTC Labdarúgó Zrt. igazgatóságának a tagja néhány éve.

S ha már FTC: stábunk nemcsak a Bakáts teret kereste fel, hanem az Üllői úti Fradi Múzeumot is, ahol Tobak Csaba, az intézmény vezetője tartott tárlatvezetést.

A sorozat korábbi darabjai:
4. rész – Felkerestük a helyet, ahol a magyar labdarúgás született
3. rész – Zsebben talált szemüveg és óra segített azonosítani az edzőmártírokat
2. rész – Filmgyári ködgéppel varázsoltak Puskáséknak Londont a Nagyréten
1. rész – Ahol Krúdy Gyula meccstudósítást írt a világháború után

Legfrissebb hírek

Hajnal Tamás: A Ferencvárosnak győztes DNS-e van

Labdarúgó NB I
23 órája

Kanadai csatár az FTC hokicsapatának első új szerzeménye

Jégkorong
Tegnap, 12:44

Döntött az MLSZ, megvan, mikor lesz a Magyar Kupa döntője

Labdarúgó NB I
2025.04.28. 14:35

Férfi vízilabda ob I: A védekezés döntött a párharcokban

Vízilabda
2025.04.28. 09:53

Ferencváros: két országban is téma a válogatott középpályás távozása

Labdarúgó NB I
2025.04.28. 09:17

Robbie Keane a Ferencváros második félidei teljesítményéről: „pocsékul játszottunk”

Labdarúgó NB I
2025.04.27. 20:43

Az FTC legyőzte az MTK-t és őrzi hárompontos előnyét a tabella élén

Labdarúgó NB I
2025.04.27. 15:14

„Ez volt a legfájdalmasabb meccs az életem során” – Dragana Cvijics az FTC BL-búcsúja után

Kézilabda
2025.04.27. 12:23
Ezek is érdekelhetik