Videó: IX. kerület, Springer dinasztia – zöld-fehér vér az erekben

CSILLAG PÉTERCSILLAG PÉTER
2020.07.09. 10:50
Egykor a Ferencvárosi Polgári Kör működött benne, ma a Ferencvárosi Polgármesteri Hivatal működik. A Budapesti futballmesék videosorozat legújabb részében azt a helyet látogattuk meg, ahol a Ferencvárosi Torna Club, népszerű nevén a Fradi 1899-ben megalakult: a Bakáts tér 14. épületét.

A Springer család története összefonódott az ország legnépszerűbb klubjának történetével. A IX. kerületi egyesület első elnöke, Springer Ferenc („egy kassai cipszer cipészmester fia – fővárosi bizottsági képviselő, Ferencváros társadalmi életének ismert alakja”; Szegedi Péter) 1920-as haláláig megszakítás nélkül viselte az elnöki címet, a fia, ifjabb Springer Ferenc előbb az FTC jegyzője, titkára, majd egyik alelnöke volt, 1936-ban pedig átvette a Ferencváros FC, azaz a profi futballcsapat irányítását. 1938-as halála után már az ő fián volt a sor – Springer Miklós a rendszerváltás környékén lépett színre, pontosabban csak lépett volna, mert visszautasította a felkérést, hogy a Ferencvárosi Torna Club elnöke legyen, ám a rá következő években a klub számvizsgáló bizottságának a tagja lett, majd elvállalta a baráti kör alelnöki és elnöki tisztségét is. Élete utolsó éveiben az egyesület elnökségi tagjaként, az FTC Baráti Kör tiszteletbeli elnökeként számítottak rá. Az ő fia is a Springerek nyomdokába lépett: ifjabb Springer Miklós az FTC Labdarúgó Zrt. igazgatóságának a tagja néhány éve.A Springer család története összefonódott az ország legnépszerűbb klubjának történetével. A IX. kerületi egyesület első elnöke, Springer Ferenc („egy kassai cipszer cipészmester fia – fővárosi bizottsági képviselő, Ferencváros társadalmi életének ismert alakja”; Szegedi Péter) 1920-as haláláig megszakítás nélkül viselte az elnöki címet, a fia, ifjabb Springer Ferenc előbb az FTC jegyzője, titkára, majd egyik alelnöke volt, 1936-ban pedig átvette a Ferencváros FC, azaz a profi futballcsapat irányítását. 1938-as halála után már az ő fián volt a sor – Springer Miklós a rendszerváltás környékén lépett színre, pontosabban csak lépett volna, mert visszautasította a felkérést, hogy a Ferencvárosi Torna Club elnöke legyen, ám a rá következő években a klub számvizsgáló bizottságának a tagja lett, majd elvállalta a baráti kör alelnöki és elnöki tisztségét is. Élete utolsó éveiben az egyesület elnökségi tagjaként, az FTC Baráti Kör tiszteletbeli elnökeként számítottak rá. Az ő fia is a Springerek nyomdokába lépett: ifjabb Springer Miklós az FTC Labdarúgó Zrt. igazgatóságának a tagja néhány éve.

S ha már FTC: stábunk nemcsak a Bakáts teret kereste fel, hanem az Üllői úti Fradi Múzeumot is, ahol Tobak Csaba, az intézmény vezetője tartott tárlatvezetést.

A sorozat korábbi darabjai:
4. rész – Felkerestük a helyet, ahol a magyar labdarúgás született
3. rész – Zsebben talált szemüveg és óra segített azonosítani az edzőmártírokat
2. rész – Filmgyári ködgéppel varázsoltak Puskáséknak Londont a Nagyréten
1. rész – Ahol Krúdy Gyula meccstudósítást írt a világháború után

Legfrissebb hírek

Csendes alföldi este – Malonyai Péter jegyzete

Labdarúgó NB I
13 órája

Kovacevic bombagólja ellenére csak egy pontot szerzett az FTC Kisvárdán

Labdarúgó NB I
15 órája

Nagy Krisztián tudja, milyen duplázni és nyerni a Fradi ellen

Labdarúgó NB I
Tegnap, 11:26

A „kőfejtőben” ért véget a kupamenetelés – fotósorozat a Ferencváros Braga elleni El-nyolcaddöntőjéről

Képes Sport
Tegnap, 9:39

Nagyobb erők – Ballai Attila publicisztikája

Európa-liga
Tegnap, 0:23

Háromgólos FTC-győzelem az Újpest ellen a női labdarúgó NB I-ben

Labdarúgó NB I
2026.03.21. 19:35

Tóth Alex: Mindennap készen állok a bevetésre

Légiósok
2026.03.21. 07:07

Csodák nélkül, de magyarokkal – Deák Zsigmond publicisztikája

Bajnokok Ligája
2026.03.20. 23:15
Ezek is érdekelhetik