NB I: kiemelkedő tavaszra van szüksége a Lokinak a dobogóhoz

SOMOGYI ZSOLTSOMOGYI ZSOLT
2024.01.05. 12:56
Az elnyűhetetlen Dzsudzsák Balázs (jobbra) a tavasszal is lendületet vihet a DVSC játékába (Fotó: Kovács Péter)
Hullámzóan teljesített az idény első felében a DVSC, a hajdúsági csapatnak különösen az idegenbeli mérlegén kell javítania ahhoz, hogy esélye legyen az éremszerzésre.

Hogy megítélhessük a DVSC őszi teljesítményét, érdemes nem az első fordulóval kezdeni, hanem visszamenni 2022 őszéig. Akkor érkezett ugyanis a klubba Szrdjan Blagojevics vezetőedző, amikor a Lokinak mindössze hét pontja volt – érdekesség: addig a Ferencváros 24 pontot szerzett. Bár a Loki nem a fővárosi zöld-fehérekkel rivalizált elsősorban, hanem szeretett volna megkapaszkodni az első osztályban, az előző idény végén a debreceniek büszkén villantották meg matektudásukat. A bajnoki címet a Fradi 63 ponttal szerezte meg, míg a DVSC 54 ponttal, a kiesést messze elkerülve, a dobogó harmadik fokára állhatott, és a Loki hívei büszkén számolgatták: Szrdjan Blagojeviccsel a kispadon több pontot szerzett a Debrecen, mint az FTC! Igaz ugyan, hogy a Fradi aranyérmét a visszafogottabb tavasz sem veszélyeztette, de ezek a számok optimistává tették a hajdúsági szurkolókat. S ha már a számok… Most azt láthatjuk, hogy a Fradi nyolc ponttal előzi meg a Debrecent, vagyis a téli szünetben éppen döntetlenre állnak: amióta a szerb edző leült a DVSC kispadjára, mindkét csapat 72 pontot számlál…

Az biztos, hogy Blagojeviccsel kimondottan élvezetes, és ami fontosabb, a korábbinál eredményesebb futballt játszott a Debrecen, így erre számítottak a drukkerek a 2023–2024-es idényben is. Ráadásul a nemzetközi kupában is szoríthattak Dzsudzsák Balázséknak, az örmény Alaskert kiejtése után az osztrák Rapidot sodorta a csapat útjába a sorsolás. Bécsben a klub történetének legjobb napjait idéző kitűnő játékkal a magyar csapat teljesen egyenrangú ellenfele volt a zöld-fehéreknek, gól nem született, de túlzás nélkül mondható, euforikus állapotban várta az Ekl-visszavágót egész Debrecen. Éppen Szrdjan Blagojevics próbálta nyugalomra inteni a túlhevült drukkereket, és neki lett igaza: a visszavágón kiderült, ez a Loki még nem ütőképes csapat a nemzetközi hadszíntéren, a Rapid 5–0-ra nyerte meg a Nagyerdei Stadionban rendezett mérkőzést.

Az NB I-ben a DVSC az első nyolc fordulóban hatszor otthon léphetett pályára, és ezt a kivételes előnyt ki is használta. Ebben az időszakban csak Paksra kellett mennie, igaz, ott kikapott 2–0-ra, de otthon a Mezőkövesdet (3–1), a Zalaegerszeget (1–0), a Kisvárdát (4–1) és a Kecskemétet (2–0) is megverte, csak az MTK és az Újpest tudta meglepni saját pályáján (a kék-fehérek 3–1-re, a lilák 2–1-re nyertek). Ezt követően Diósgyőrben 3–1-re kikapott, de nem az eredmény, hanem a teljesítmény és a hozzáállás miatt tűnt bosszúsnak a szerb vezetőedző. Egészen más volt a helyzet egy héttel később, amikor az Újpest győzött Debrecenben. Azon a mérkőzésen ugyanis már a 13. perctől, Dusan Lagator kiállítása miatt létszámhátrányban kellett harcolnia a Lokinak, és nagyon sokáig helytállt: a mérkőzés hajrájában Kusnyír Erik meg is szerezte a vezetést a házigazdának! Ez a teljesítmény akkor is elismerést érdemel, ha végül az Újpest kihasználta az emberelőnyt és két gólt szerezve győzött.

Még rosszabbul kezdődött a Ferencváros elleni idegenbeli rangadó: a 18. percben pedig már 2–0 állt az eredményjelzőn. Talán a legelvakultabb DVSC-szurkolók sem hittek ekkor a pontszerzésben, de a szünet előtt a 19 éves Vajda Botond szépített, a második félidőben pedig Brandon Domingues is betalált a hazaiak kapujába, 2–2-re mentve a mérkőzést.

A zárásig hullámzóan teljesített a Loki, amelynek hazai mérlege a harmadik legjobb a bajnokságban (nyolc mérkőzésen hat győzelem, két vereség), idegenben ugyanakkor csak nyolcadik a rangsorban (kilenc mérkőzésen egy győzelem, négy-négy döntetlen és vereség). Az utolsó három őszi fordulóban már csak két pontot szerzett, így az ötödik helyen várhatja a folytatást.

Debrecenben abban bíznak, hogy a tavasszal ismét felfelé vezet az együttes útja. Ennek jegyében kezdetét vette a keret megerősítése: a klub bejelentette a 23 éves albán középhátvéd, Jorgo Pëllumbi szerződtetését a horvát NK Varazdintól.

Következik: Puskás Akadémia)