Kosár Eb: Szerbia lesz a mieink ellenfele a nyolcaddöntőben

2017.09.07. 21:40
Az „apró kezű” Boban Marjanovics (balra) és szerb társai lesznek a mieink nyolcaddöntős ellenfelei (Fotó: AFP)
A lett válogatott 89–79-re legyőzte a csoportházigazda Törökországot a férfi kosárlabda Európa-bajnokság D-csoportjának utolsó mérkőzésén, így eldőlt, hogy a C jelű hatosból negyedikként továbbjutó magyar válogatottra az olimpiai és világbajnoki ezüstérmes Szerbia vár az isztambuli nyolcaddöntőben, amelyet szeptember 10-én, vasárnap 14. 15 órától rendeznek meg.

D-CSOPORT

Szerbia az első pillanattól kezdve kezében tartotta a Belgium elleni meccset: az első negyedet öt ponttal nyerte meg déli szomszédunk, a nagyszünetre pedig 17 pontos előnyt alakított ki. A fordulás után visszavettek a tempóból a szerbek, ám így is növelték az előnyüket, s 20 ponttal, 74–54-re nyertek. A szerbek két legjobbja a 15 pontig és kilenc asszisztig jutó Bogdan Bogdanovics, valamint a 22 pontot és hét lepattanót szerző Boban Marjanovics volt.

Az első félidőben semmi sem utalt arra, hogy Oroszország megszenved a győzelemért a Nagy-Britannia ellen, a nagyszünetben ugyanis 12 ponttal vezettek. A harmadik negyedet aztán a britek öt ponttal megnyerték, majd a záró játékrészben feljöttek egy pontra (68–67), de a hajrában az oroszok ismét elléptek, így megnyugtató különbséggel, 82–70-re győztek. A győztes csapatban Alekszej Sved 30 pontig és nyolc asszisztig jutott.

Az isztambuli hatosban az utolsó meccsen dőlt el a csoportelsőség – igaz, a résztvevőknek erre már nem volt esélyük, hiszen lett győzelem szerb csoportgyőzelmet, török siker pedig orosz elsőséget eredményezett volna. A két forgatókönyvből az előzetesen valószínűbbnek vélt valósult meg: Lettország az első félidőben kilencpontos előnyre tett szert, és bár a fordulás után zárkózott Törökország – a negyedik negyed elején már csak négy pont volt különbség a két csapat között –, a 28 pontig jutó Kristaps Porzingis vezetésével tízpontos győzelmet arattak a lettek (89–79).

Ezzel eldőlt, hogy a mieink ellenfele Szerbia lesz a nyolcaddöntőben, amelyet szeptember 10-én, vasárnap rendeznek meg 14.15 órától Isztambulban.

C-CSOPORT

A mieink csoportjában Horvátország fölényes győzelmet arattak Csehország felett (107–69) – főleg annak köszönhetően, hogy az utolsó tíz percben 20 ponttal termeltek többet ellenfelüknél (29–9).

A csoportkör zárásán a legjobbjait pihentető Montenegrónak nem okozott gondot a csoportházigazda Románia, 86–69-re győzött, és a harmadik helyen zárt. A románok nyeretlenül a utolsóként végeztek. A meccsel kapcsolatban feltétlenül említést érdemel, hogy a románok legjobbja, Andrei Mandache tripla duplát (14 pont, 10 lepattanó, 12 assziszt) ért el! Korábban erre csak egyetlen játékos volt képes az Eb-k történetében: a horvát Toni Kukoc 1995-ben Finnország ellen jegyzett tripla duplát (27 pont, 12 lepattanó, 11 assziszt).

A Magyarország–Spanyolország összecsapásról ide kattintva olvashatnak bővebben.