Férfi kosár: pazar felkészülést produkáltak Eb-ellenfeleink

D. S. B.D. S. B.
2022.08.22. 13:14
A Luka Doncic által vezérelt szlovénok vezetik az Eb erősorrendjét (Fotó: AFP)
Szerdán még a litvánok ellen vív világbajnoki selejtezőt Szombathelyen, majd szeptember 1-jén a bosnyákok ellen kezdi meg Európa-bajnoki szereplését Kölnben a magyar férfi kosárlabda-válogatott, amelynek csoportjában kevésbé lehetnének erősebb ellenfelek.

„Elgondolásunk szerint az egyetlen mérkőzés, amelyre úgy lehet készülni, hogy vannak reális győzelmi esélyeink a bosnyákok elleni lesz a kölni Eb nyitó napján, így minden edzésünkben, mérkőzésünkben az arra való készülődés is benne van” mondta Ivkovics Sztojan a Nemzeti Sportnak.

És a szövetségi kapitánynál kevesebben ismerhetik jobban az erőviszonyokat, pláne, hogy a nemzetközi szövetség szubjektív erősorrendjét a szlovénok vezetik a franciákat és a negyedik helyen álló litvánokat megelőzve, de a házigazda németek is az előkelő, nyolcadik pozíciót foglalják el a rangsorban, ráadásul szinte minden csoportellenfelünk hibátlan felkészülést produkált – szedte össze a Magyar Kosárlabda-szövetség.

A szlovénok a héten hosszabbításban verték Szerbiát (97–92) Luka Doncic vezérletével, majd 94–88-ra győzték le a horvátokat is, így hat győzelemmel, vereség nélkül zárták a felkészülési időszakot, hiszen korábban Hollandiát (83–76), Montenegrót (70–52), Törökországot (104–103) és Ukrajnát (86–82) is felülmúlták.

Az erősorrend második helyén álló franciák az olaszok elleni idegenbeli hosszabbításos sikerük (78–77) után hazai környezetben is legyőzték a taljánokat (100–68). Két nappal később a belgák ellen 90–71-re nyertek, míg korábban a hollandok sem okoztak gondot (89–65).

Litvániát a negyedik helyre tette a FIBA új erősorrendje, köszönhetően annak, hogy a másik két csoportellenfélhez hasonlóan hibátlan felkészülésen van túl, méghozzá úgy, hogy hét mérkőzést nyert: az észteket (84–70, 90–88), a finneket (76–61, 87–52) és a spanyolokat (82–77, 78–76) kétszer, a hollandokat egyszer (94–68) győzték le.

A házigazda németek nyolcadik helyen állnak az erősorrendben. Annak ellenére, hogy több problémával küzdenek, a németek pénteken a cseheket 101–90-re győzték le, de a hamburgi torna fináléjában sima vereséget szenvedtek a szerbektől (83–56), viszont ez volt az egyetlen vereségük, hiszen korábban Belgiumot (87–83) és Hollandiát (68–66) is legyőzték.

A bosnyákoknál – akik ellen szeptember 1-jén kezdik az Eb-t a mieink Kölnben – a legfontosabb hír az volt, hogy a miniszterek megszavaztak 100 ezer eurót a női és férfi válogatottaknak, akik így ott lehetnek a női vb-n és a férfi Eb-n.