Férfi kosár MK: bombameglepetés, a Szeged kiejtette a címvédő Falcót

GY. F., B. K., K. Zs.GY. F., B. K., K. Zs.
2022.03.31. 14:56
Nagy meglepetéssel kezdődött meg csütörtökön a férfi kosárlabda Zsíros Tibor Magyar Kupa debreceni nyolcas döntője: a címvédő Falco 78–74-re kikapott a parádézó Szedeáktól. A szegediek elődöntőbeli ellenfele az Alba Fehérvár lesz, amely 94–87-re legyőzte a házigazda DEAC-ot. A Szolnok fölényesen, 96–75-re verte meg a Körmendet, és leendő ellenfele, a Kecskemét is simán húzta be az utolsó negyeddöntőt a Nyíregyháza ellen (77–63).
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
A kék mezes Szeged meglepte a Falcót, amely a negyedik negyedben túl későn hajrázott (Fotó: Kovács Péter) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

SZEGED–FALCO 78–74

„Nagy Falco, hozd el a kupát!” – kérte kedvenceitől a 450 kilométernyi Debrecen–Szombathely távolságot áthidaló csaknem 100 vasi drukker a címvédő sárga-feketék Naturtex-SZTE-Szedeák elleni ütközete előtt. Nos, a magyar bajnok bő másfél perccel az első negyed vége előtt 23–13-as hátrányban volt a távolról bátran vállalkozó Tisza-partiak ellen.

A korábbi falcós Bognár Kristóf parádésan játszott, és pontszerzés terén Tayler Persons is felnőtt hozzá. A 17. percben videózni kezdtek a játékvezetők, hogy eldöntsék, Justin Alston kezét a támadóidő lejárta előtt elhagyta-e a labda – végül az eredeti ítélet maradt érvényben, vagyis a 24 másodperces szabálysértés. Ha már kosarat nem szerzett ebből az akcióból Alston, a túloldalon hatalmas blokkal gátolta meg a kosárszerzésben Keller Ákost. A nagyszünetre Szatmári Zsombor hét pontjának köszönhetően 47–33-as előnnyel mehetett el a kék együttes, úgyhogy érett a bombameglepetés…

A fordulás után Persons triplájával és kettesével 17 pontos differencia alakult ki, szóval valakinek ideje volt riadót fújni a Falcónál, mínusz 18-nál Váradi Benedek csapatkapitány küldött a helyére egy hármast, majd Perl Zoltán szerzett estében két pontot. Ismét Váradi talált be a saját labdaszerzése után, zárkóztak tehát Milos Konakov fiai, de nem sokáig, ugyanis Alston is bepörkölt egy távolit (62–46). Fogyott az idő, a különbség viszont nem csökkent, az utolsó negyednek 17 pontos deficittel futott neki a Falco.

Nem volt már apelláta, nyomnia kellett az NB I listavezetőjének, Perl értékesített négy büntetőt, majd betörésből is eredményes volt, két perc alatt hat ponttal csökkent így a szegedi előny. A déliek talán elgondolkoztak rajta, hogy ezt az összecsapást meg is nyerhetik, ezért vagy másért, de nagyon elbizonytalanodtak támadásban. Perl Zoltán ontotta a kosarakat, 27-nél járt, amikor 67–61-re jött fel a Falco. A szintén zseniálisan kosárlabdázó Bognár életben tartotta a Szedeák reményeit hárompontosával, ám a vasiak sok büntetőt dobhattak, s nem is nagyon hibáztak (72–67).

Váradi triplája után Keandre Cook egyéni alakítása következett, 1:45-tel a vége előtt időt kért a Falco. Perl és Barac sem tudott betalálni, Bognár meg csak egy büntetőt dobott be a kettőből. Keller Ákos ziccerét követően az egyenlítésért támadhatott a Falco, de ehhez tripla kellett volna.

Lökésért kétszer állhatott a vonalra Perl, persze nem tévesztett (75–74 a Szegednek). Ki más, mint a mérkőzés hőse, Bognár Kristóf dobott nagyon nehéz triplát, s pecsételte ezzel meg a Magyar Kupa címvédőjének sorsát. A Szedeák ott van a négy között, ezt nem sokan gondolták volna!

Vojvoda Dávid (balra) 26 pontot szerzett a fehérvári csapatban (Fotó: Hajdú-Bihari Napló/Kiss Annamarie)

DEAC-TUNGSRAM–ALBA FEHÉRVÁR 87–94

Lendületesen kezdett a házigazda DEAC az Alba elleni ütközetben, 8–2-re elhúzott, aztán magához tért az Alba. Lüktető volt az iram, mindkét fél keményen darált, ebbe egy sportszerűtlen hiba is becsúszott a hajdúságiakat erősítő Djordje Drenovac részéről. A kilencedik percben Shaheed Davis két sikeres büntetőjével már 21–19-re a fehérváriak vezettek – akik aztán a második negyedben megtorpantak, négy perc alatt csak két pontra futotta tőlük, Matthias Zollner időt kért, ami jó üteműnek bizonyult.

A DEAC egyébként az összes betegséggel, sérüléssel küzdő alapemberét harcba küldte, igaz, a legrosszabb állapotban lévő Xavier Thames nem lett rojtosra játszatva. A harmadik negyedre egyértelműen az Alba jött ki jobban, 59–49-re szivárgott el, Vojvoda Dávid válogatott formában kosárlabdázott. Igyekezett közelíteni a pályaválasztó (nem a Főnix Aréna az otthonuk a debrecenieknek, vagyis ebből nemigen tudtak előnyt kovácsolni), mindhiába: reményeit végleg szertefoszlatta Lenzelle Smith. Az OSE elleni bajnokit félpályás dobásával eldöntő amerikai légiós ezúttal háromnegyed pályáról vágott be egy dudaszós triplát, aminek köszönhetően 77–63-as előnnyel kezdte a záró felvonást a fehérvári gárda.

A DEAC többször is felzárkózhatott volna hét pontra a negyedik periódusban, ám rendre rossz megoldást választottak játékosai, aztán 84–73-nál leragadtak a csapatok. Nem maradt esélye a hajrára Berényi Sándor alakulatának, a 94–87-re nyerő Alba Fehérvár a Naturtex-SZTE-Szedeákkal küzd meg a Magyar Kupa döntőjébe jutásért szombat délután.

A szolnoki Roko Badzim (18) többek között három triplát is bevágott (Fotó: Kovács Péter)

SZOLNOK–KÖRMEND 96–75

A szolnoki Bojan Szubotics nyitó triplájára a körmendi Sztefan Szavics is hármassal válaszolt, de csak az első negyed közepéig (8–8) haladtak fej fej mellett a csapatok. A szolnokiak egy 12–3-as rohammal megléptek, majd a második negyed elején, Samuel Taiwo duplája (27–17), illetve Pongó Máté triplája után már tíz pont fölött volt a különbség (30–18).

A vasiak még a nagyszünet előtt bejöttek tíz alá, majd az újrakezdést követően Ferencz Csaba két hármasával visszakapaszkodtak 44–40-re. De beindultak újra a szolnoki triplavetők is – 50–45-nél például Roko Badzim vert be egyet, majd újra Pongó (60–50).

Az Olajbányász ebben az időszakban jobban szedte a pattanókat, és a harmadik negyed utolsó négy pontját szerezve újra tíz fölé pumpálta a különbséget (67–54). A záró tíz percben aztán tovább nyílt az olló, a hatékonyabban dobó Szolnok a közte húszat ostromolta – Rudner Gábor triplájával az is összejött a végére (96–75).

Akcióban a kecskeméti Wittmann Krisztán (Fotó: Kovács Péter)

KECSKEMÉT–NYÍREGYHÁZA 77–63

Jobban kezdett a Nyíregyháza, 8–4-re vezetett, de aztán játékosai hosszú percekig nem találtak a gyűrűbe – nem úgy a kecskemétiek, akik zsinórban 12 pontot termelve átvették a vezetést. Mint kiderült, a teljes negyven percre. Lukács Döme triplája után már az első negyedben tíz pont felett volt a különbség (24–13), Andreja Milutinovics hármasával – már a második negyedben – megvolt a közte tizenöt is (40–25).

A folytatásban sokáig tíz pont körül billegett a kecskemétiek előnye, a hajrában aztán állandósult a tíz feletti különbség, és a KTE 77–63-ra nyert – és készülhet a Szolnok elleni elődöntőre.

FÉRFI KOSÁRLABDA MAGYAR KUPA NYOLCAS DÖNTŐ, DEBRECEN
NEGYEDDÖNTŐ

NATURTEX–SZTE-SZEDEÁK–FALCO–VOLVO ALPOK AUTÓ SZOMBATHELY 78–74
(23–19, 24–14, 18–15, 13–26)
Debrecen, 350
néző. V: Tőzsér, Pozsonyi, Fodor
SZEGED: PERSONS 16/9, Cook 11/3, Polányi 3/3, BOGNÁR 23/9, ALSTON 11/9. Csere: R. Davis 3/3, Keller I., Kerpel-Fronius B., Szatmári Z. 9/3, Filipovics 2. Edző: Simándi Árpád
SZOMBATHELY: VÁRADI 14/6, Somogyi 2, Clark 7/3, Golomán 2, KELLER Á. 8. Csere: PERL 31/6, Barac 7, Kovács B. 3/3, Hawkins. Edző: Milos Konakov
Az eredmény alakulása. 4. perc: 3–6. 6. p.: 13–8. 9. p. 23–13. 11. p.: 23–19. 14. p.: 31–23. 19. p.: 45–30. 23. p.: 50–37. 26. p.: 57–39. 28. p.: 57–46. 30. p.: 65–48. 34. p.: 65–56. 36. p.: 67–61. 39. p.: 72–70
Kipontozódott: R. Davis (37. p.), Barac (40. p.)
Milos Konakov: – A kupamérkőzésekhez teljesen más hozzáállás szükséges, mint a bajnokikhoz, itt nincsen hibázási lehetőség. Sajnos nagyon rosszul kezdtünk, egészen a negyedik negyedig nem sikerült elérnünk a megfelelő fordulatszámot. A végjátékra erőre kaptunk, és úgy teljesítettünk, ahogy az elvárható, de ekkor már késő volt.
Simándi Árpád: – Elképesztően boldog vagyok, óriási sikert arattunk. Harminc percig kiválóan védekeztünk, a negyedik negyedben viszont már elöl és hátul is csúsztak be hibák. Ennek ellenére nem engedtük ki a találkozót a kezeink közül, hanem megmutattuk, hogy mekkora szívvel tudunk küzdeni.

ALBA FEHÉRVÁR–DEAC-TUNGSRAM 94–87 (21–21, 20–22, 36–20, 17–24)
Debrecen, 900
néző. V: Mészáros, Goda, Török R.
FEHÉRVÁR: Pongó Marcell 6/6, VOJVODA 26/18, LUKÁCS N. 15/3, Sh. Davis 11/3, FAKUADE 13. Csere: L. SMITH 17/3, Szabó Zs., Stark 6, Omenaka, Takács Milán. Edző: Matthias Zollner
DEBRECEN: HAGINS 13/3, Valerio-Bodon 7/3, Drenovac 13, DZSELETOVICS 17/6, TÓTH Á. 19. Csere: Polyák 6/6, Aska 6, Thames 3/3, Kerpel-Fronius G.3, Kovács II Ákos. Edző: Berényi Sándor
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–8. 5. p.: 10–10. 7. p.: 12–16. 10. p.: 21–19. 13. p.: 21–23. 16. p.: 23–32. 19. p.: 39–38. 22. p.: 44–46. 25. p.: 59–49. 27. p.: 61–55. 30. p.: 77–63. 32. p.: 77–67. 37. p.: 87–73. 40. p.: 89–85
Matthias Zollner:
– Tudtuk, hogy a DEAC az alsó posztos játékot fogja erőltetni, kezdetben mégsem sikerült megakadályoznunk a palánk alatti dominanciáját. A félidőben eszközöltünk néhány taktikai változtatást, a sebesség növelésére helyeztük a hangsúlyt. Ez a harmadik negyedben kifizetődött, de talán túl korán hittük azt, hogy zsebben van a győzelem, és a hazaiak még egyszer vissza tudtak kapaszkodni. Szerencsére végül felénk billent a mérleg nyelve.
Berényi Sándor: – A fehérváriak nagyon nehéz dobásokat értékesítettek, de ez nem mentesít minket a felelősség alól. A megbeszélteket nem tartottuk be, és nem koncentráltunk eléggé. A fordulás után keményebb lett az Alba védekezése, amire nem tudtunk megfelelően reagálni. Elnézést kérek a szurkolóinktól, nagy lehetőséget szalasztottunk el.

SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–EGIS KÖRMEND 96–75 (22–15, 19–19, 26–20, 29–21)
Debrecen, 700
néző. V: Győrffy, Frányó, Nagy V.
SZOLNOK: PONGÓ MÁTÉ 14/9, Kovács P. 6, BADZIM 17/9, Taiwo 2, Szubotics 15/9. Csere: Cummings 9, Cakarun 10, YOUNG 13/3, Pallai 5/3, Rudner 5/3, Gliszki. Edző: Gasper Potocnik
KÖRMEND: STOKES 20/9, White 6, Martinez, Szavics 10/6, W. Gordon 6. Csere: FERENCZ 14/9, Durázi 9/3, Henry 10, Takács K., Kiss M., Kenéz. Edző: Andonisz Konsztandinidesz
Az eredmény alakulása. 3. perc: 6–3. 5. p.: 8–8. 9. p.: 20–11. 13. p.: 27–16. 17. p.: 32–25. 20. p.: 39–30. 23. p.: 44–40. 25. p.: 50–40. 30. p.: 67–54. 33. p.: 73–62. 38. p.: 88–69
Gasper Potocnik:
– Nagyon jó mérkőzést játszottunk! Főként az eladott labdák redukálására koncentráltunk, hiszen a Körmend gyors indításból a legveszélyesebb. Véleményem szerint remekül megoldottuk a kitűzött célunkat, ez pedig győzelemmel párosult.
Andonisz Konsztandinidesz: – Mindenképpen a jobb csapat jutott tovább ebből a párharcból. A szolnokiak végig rendkívül koncentráltan, fegyelmezetten kosárlabdáztak, ez rólunk nem mondható el. Hetek óta gödörben vagyunk, mielőbb meg kell találnunk a kiutat, hiszen fontos találkozók várnak ránk a bajnokságban.

DUNA ASZFALT-DTKH KECSKEMÉT–HÜBNER-NYÍREGYHÁZA BS 77–63 (27–20, 16–14, 18–16, 16–13)
Debrecen, 300
néző. V: Praksch, Minár, Kovács N.
KECSKEMÉT: Pollard 12, MILUTINOVICS 12/6, KLOBUCAR 16/6, DRAMICSANIN 11/3, Kiss D. 2. Csere: Karahodzsics 5/3, Kucsera 2, Wittmann 12/9, Fazekas M. 2, Lukács D. 3/3, Tóth Barna. Edző: Forray Gábor
NYÍREGYHÁZA: N. JOHNSON 15/9, Kiss B. 8/6, Pipiras 7/3, Coleman 8, Suárez 5. Csere: Bazsó 5/3, Mokánszki 8, Bus 4, Madár, Anda, Kozák, Szobi 3/3. Edző: Pethő Ákos
Kipontozódott: Kucsera (35. p.)
Forray Gábor:
– Köszönöm a játékosaimnak a jó hozzáállásukat! A kulcs a védekezés volt ezen a meccsen, tizenhét eladott labdába kényszerítettük bele riválisunkat, míg nekünk csak hét volt. Kontrolláltuk a találkozót, megérdemelten nyertünk a teljes erőbedobással küzdő Nyíregyháza ellen. Örülök és büszke vagyok a csapatomra, köszönöm a szurkolóink támogatását!
Pethő Ákos: – Küzdöttünk, de nem vagyunk annyira jó csapat, hogy elbírjuk több játékosunk indiszponáltságát. Az is nagy eredmény, hogy itt lehettünk, szoknunk kell még a Magyar Kupa speciális közegét. Sok szurkolónk kísért el minket, sajnálom, hogy nem tudtuk meghálálni nekik. A Kecskemét nagyon jól használta ki a hiányosságainkat, így megérdemelten győzött.