Végletekig kiélezve – egypontos győzelemmel Euroliga-győztes az Anadolu Efes

SZABÓ RÓBERTSZABÓ RÓBERT
2022.05.21. 18:52
Végletekig kiélezett meccsen az Efesé az arany (Fotó: AFP)
A török Anadolu Efes 58–57-re nyert a Real Madrid ellen a férfi kosárlabda Euroliga döntőjében, így megvédte címét.

KOSÁRLABDA
FÉRFI EUROLIGA
DÖNTŐ

Real Madrid (spanyol)–Anadolu Efes (török) 57–58 (15–14, 19–15, 8–11, 15–18)

BRONZMÉRKŐZÉS
Barcelona
(spanyol)–Olympiakosz Pireusz (görög) 84–74 (20–18, 25–20, 17–18, 22–18)

A bronzérem a Barcelonáé

A bronzmérkőzésen a spanyol Barcelona és a görög Olympiakosz Pireusz csapott össze. Az első félidőben a katalán együttes hétpontos előnyre tett szert, amiből hiába bukott el egyet a harmadik felvonásban, az utolsó játékrészben szép játékkal tovább növelte a különbséget, és 84–74-re nyert.

A tízszeres Euroliga-győztes Real Madrid a címvédésre készülő Anadolu Efes ellen léphetett pályára a belgrádi Stark Arénában a férfi kosárlabda Euroliga-döntőben. Az elődöntőben a madridiak a spanyol rivális Barcelonát (86–83), a törökök a görög Olympiakosz Pireuszt (77–74) múlták felül. A két csapat korábbi egymás elleni találkozóiból kiindulva kemény, pontgazdag küzdelem volt várható.

Az első negyedben Hanga Ádám szerezte meg a Real Madrid első pontjait, a spanyolok 6–6 után elléptek ellenfelüktől, héttel is vezettek 15–8-nál, viszont onnan egy 6–0-s szakasszal egyre jött vissza az Anadolu Efes a játékrész végére (15–14).

A folytatásban ismét fej fej mellett haladtak a felek, de egy jobb szakasszal ismét a Real Madrid tudott meglógni. Mindkét csapat rengeteget hibázott, a második negyedben a madridiak a mezőnykísérletek mindössze 44.4 százalékát (18 próbálkozás/8 sikeres), míg a törökök csak a 41.2 százalékát (17/7) dobták be. Ennek tükrében nem csoda, hogy húszpercnyi játék után, noha ötpontos volt a Real előnye, 34–29-es eredményt mutatott az eredményjelző.

A nagyszünetet követően kialakult a mérkőzés legnagyobb különbsége a két csapat között – a Real Madrid Hanga Ádám hárompontosával 40–31-re húzott el 5.40-nel a harmadik negyed vége előtt. Ez talán kicsit álomba is ringatta a spanyolokat, az Anadolu Efes ugyanis 7–0-s rohanással két pontra zárkózott fel (42–40).

Az utolsó 10 percben aztán az Anadolu Efes átvette az irányítást, s bár a Real Madrid többször is ledolgozta hárompontos hátrányát – valamint 50–49-nél a vezetést is megszerezte –, az utolsó percnek úgy vágtak neki a felek, hogy 58–55-re a törökök vezettek. Két pontot még Sergio Llull ledolgozott a Madrid hátrányából, de a fordítás már nem sikerült, így 58–57-re diadalmaskodott az Anadolu Efes, és megvédte címét az Euroligában. Legutóbb erre az Olympiakosz Pireusz volt képes, miután a 2011–2012-es, majd a 2012–2013-as idényben is elhódította a sorozat trófeáját.

A TRÓFEA ÁTADÁSÁNAK PILLANATAI

A mérkőzés legeredményesebb játékosa 23 ponttal Vaszilije Micsics lett, aki ezen a mérkőzésen megszerezte 2500. pontját az Euroligában, ráadásul a négyes döntő legértékesebb játékosának (MVP) is megválasztották.

A NÉGYES DÖNTŐ LEGÉRTÉKESEBB JÁTÉKOSA, VASZILIJE MICSICS

Az Anadolu Efes az elmúlt négy évben háromszor is az Euroliga döntőjébe jutott, kettőt meg is nyert – csak a CSZKA Moszkva tudta legyőzni a 2018–2019-es idényben.

A találkozót követően az Euroliga hivatalos oldalának az öt pontig, három lepattanóig és egy asszisztig jutó Hanga Ádám is nyilatkozott a mérkőzésről. „Rengeteg érzés kavarog bennem, elsőként a szomorúság. Mindent megtettünk, ami ma bennünk volt. A dobási százalékunk borzalmas volt, rengeteg szabad helyzetünk volt. Most vissza kell utaznunk Spanyolországba, mert a munkát még nem fejeztük be, és a még hátralévő mérkőzéseken harcolnunk kell a bajnoki címért. Ha a csapat megérti ezt a helyzetet, akkor bárkit meg tudunk verni."

A magyar játékos azzal zárta interjúját, hogy nem tudja, melyik a jobb: egy ponttal vagy hússzal kikapni.

IV. NEGYED

10. perc: Óriási csatában, egypontos különbséggel az Anadolu Efes megvédi címét, hiszen 58–57-re legyőzte a Real Madridot.

10. perc: 27 másodperc a végéig, egy ponttal vezet az Efes, és a török csapat támadhat. 57–58

10. perc: Az utolsó perc következik, Pleiss duplájával pedig hárompontos az Efes előnye. 55–58

8. perc: Sorra jönnek a hárompontosok: előbb Deck triplájával egyenlített a Madrid, majd Micsics hozta vissza ismét az Efes hármas előnyét. 53–56

7. perc: Kezébe vette az irányítást az Efes, a Madrid próbál visszazárkózni, de a törökök jelenleg közelebb a címvédéshez. Pleiss volt legutóbb eredményes, a spanyolok pedig időt kértek. 50–53

4. perc: Egyenlőről folytatják a csapatok, Poirier az egyik büntetőjét bedobta, a másik kijött a gyűrűről, és Singletoné lett a lepattanó. 47–47

2. perc: Hosszú idő után először előnyben az Efes, Micsics dobott egy hármast, majd Singleton csent labdát, és zsákolt egyet. 42–45

1. perc: Elkezdődött az utolsó negyed.

III. NEGYED

10. perc: Poirier volt szabálytalan, Larkin dobhatott két büntetőt, de mindkettő kimaradt, így kétpontos Real Madrid előnynél vonulnak szünetre a felek. 42–40

10. perc: A játékvezetők visszanézik az esetet, amelyben James Anderson és Rudy Fernández kapott össze.

9. perc: A csapatok talán a legjobb fél percükön vannak túl: Micsics két büntetője után Yabusele szerzett egy kettest, majd a szerb is, így továbbra is kettő a két együttes között. 42–40

7. perc: Négy perc után ismét pontot dobott az Efes: Pleiss zárkóztatta csapatát hét pontra két büntetővel, majd dobott egy hármast is, így már csak négy van a két együttes között. 40–36

5. perc: Hanga töri meg a pontcsendet egy hármassal. 40–31

3. perc: A pontdobás nem a csapatok erőssége eddig a döntőben, ezúttal Larkin hibázott el egy ziccert, aki így már negyedik alkalommal rontott el kétpontost ezen a találkozón.

2. perc: Abalde volt eredménye, és dobott kétpontost, amire aztán Pleiss válaszolt. 37–31

1. perc: Hanga Ádám tört be, de nem tudta bedobni a kétpontost. Kisebb kavarodás történt ezután az Efes festékén belül, Tavaressel szemben voltak szabálytalanok, aki az első büntetőjét bedobta, a másodikat kihagyta. 35–29

1. perc: Elkezdődött a harmadik negyed.

II. NEGYED

10. perc: Randolph szedett egy lepattanót, majd Poirier passza után dobott egy hármast. Ezzel véget is ér a második negyed, a nagyszünetben ötpontos előnyben a Real Madrid. 34–29

9. perc: Időt kér a Real Madrid, hiszen a hétpontos előny hirtelen kétpontosra csökkent. Micsics dobott egy hármast, ezzel pedig a 2500. pontját szerezte eddigi pályafutása alatt az Euroligában. 31–29

8. perc: Hanga Ádám jött vissza a pályára, Poirier pedig dobott egy kétpontost. 31–24

7. perc: Kezd kinyílni az olló a két csapat között: Randolph dobott egy hármast, így a Real Madrid előnye már hétpontosra nőtt. 29–22

4. perc: Fél percen belül fordít a Madrid: előbb Llull dobott egy kettest, majd Pleiss szabálytalansága után a Madrid jöhetett az alapvonal mögül, Poirier pedig zsákolt egyet. 22–20

3. perc: Először kétpontos előnyben az Efes. 18–18 után a törökök támadhattak, Micsics pedig bedobta a kétpontost. 18–20

2. perc: A második negyed első kosara is Micsicsé, azonban a rövid öröm után Taylor dob egy hárompontost, így kettővel vezet a Real. 18–16

1. perc: Elkezdődött a második negyed.

I. NEGYED

10. perc: Larkin dobott egy kétpontost, majd Tavares szabálytalansága után büntetőből is eredményes volt. Ezzel vége az első negyednek, vezet a Real Madrid. 15–14

9. perc: Tavares volt nagyon erőszakos a festéken belül, és dobott egy kétpontost. A másik oldalon Larkin egy hármassal válaszolt. 15–11

9. perc: Dunston volt szabálytalan ezúttal Yabuselével szemben, aki az első büntetőjét bedobta, a másodikat viszont kihagyta. 13–8

7. perc: Pleiss volt szabálytalan Tavaressel szemben, ami után le is cserélték. A zöld-foki játékos köszönte a lehetőséget, és mindkét büntetőjét bedobta. 10–6

7. perc: Sok a hiba, most épp Micsics dobta ki a pályáról a labdát. A csapatok eddig inkább a hárompontosakat preferálják, kilencszer próbálkoztak összesen, amiből csak kettő volt sikeres – mindkettő a törököknél. 8–6

5. perc: Hanga Ádám pihenőre vonul, Taylor a helyén. Közben Micsics dob egy kétpontost, a pálya jobb széléről, a palánk segítségével. 6–6

4. perc: Tavares szedett támadólepattanót, majd dobott kétpontost Hanga gólpassza után. Közben Moerman hagyott ki egy kétpontost az Efesnél. 6–4

4. perc: Az első hárompontos is megszületett a mérkőzésen: Pleiss volt eredményes, de a madridiak támadásának végén Tavares egyenlített is. 4–4

3. perc: A Real Madrid első pontjait Hanga Ádám szerzi a döntőben, gyönyörű felugrással szerzett kétpontost. 2–1

2. perc: Továbbra sincs pont, lassan a harmadik percen belülre lépünk. Közben Tavares volt szabálytalan Micsiccsel szemben. A szerb az első büntetőjét bedobta, a másodikat bedobta, vezet az Efes. 0–1

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, az Efes pedig rögtön szabálytalan volt, a Real Madrid jöhetett az első támadással, azonban Abalde hárompontos próbálkozása a palánkról jött le. Ugyanezt James is eljátszotta a másik oldalon.

A mérkőzés játékvezetői: az olasz Luigi Lamonica, az ukrán Borisz Rizsik, és Gytis Vilius.

Hanga a Real Madrid kezdőötösében kap helyet.

ELŐZMÉNYEK

Fantasztikus formában érkezett a Real Madrid a férfi kosárlabda Euroliga négyesdöntőjére Belgrádba, hiszen április 17. óta sorozatban kilenc mérkőzést nyert meg. Ezt folytatni tudta a Barcelona ellen is, hiszen az elődöntőben 86–83-ra diadalmaskodott legnagyobb riválisával szemben, így bejutott a sorozat döntőjébe.

A másik ágon a címvédő, török Anadolu Efes küzdött a görög Olympiakosz Pireusszal, amelyet szoros mérkőzésen 77–74-re győzött le.

A két csapat elmúlt öt egymás elleni mérkőzéséből a madridiak hármat is megnyertek, azonban a legutóbbi összecsapásukat a törökök nyerték 93–90-ra.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A REAL MADRID–ANADOLU EFES KOSÁRLABDA-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!