Férfi kosár Euroliga: otthon vesztett rangadót a Barcelona, lendületben a Zalgiris – videók

K. Zs.K. Zs.
2023.01.14. 00:45
Hanga Ádám (8, középen) a berliniek egyik legveszélyesebb játékosa, Maodo Lo ellen védekezik (Fotó: Getty Images)
A címvédő Anadolu Efes nyerte meg a férfi kosárlabda Euroliga péntek esti rangadóját: a Barcelona elleni idegenbeli sikerrel (80–75) a török csapat ismét felkapaszkodott az utolsó playoffhelyre. Folytatta jó szériáját a Zalgiris, a Panathinaikosz ellenben véget vetett a rossznak. A Partizan simán győzött odahaza, míg a sérülések sújtotta csapatok csatája után a Valencia örülhetett.

BARCELONA–ANADOLU EFES 75–80

Remekül kezdett az Efes, a német Tibor Pleiss vezérletével 9–0-t futott bevezetésképp – és a későbbiekben egyszer sem nézett vissza. Noha végig a címvédő vezetett, izgalmak azért maradtak a végére, Vaszilije Micicsnek és Will Clyburnnek pontosan kellett célozni a büntetővonalról az utolsó bő egy percben – megtették. Micics és Shane Larkin 17-17 ponttal zárt, Pleiss 12-vel a hármas idegenbeli vereségszériáját lezáró isztambuli csapatban, Cory Higgins 17, Nikola Mirotic 15 pontot termelt a Barcában, amely egymás után a második hazai meccsét vesztette el.

MILAN–ZALGIRIS 61–66

Az első perceket leszámítva a Zalgiris volt előnyben, vezetett 19 ponttal is, de a Milan hatalmas hajrát nyitott: Billy Baron (11 pont) harmadik triplája után, 47 másodperccel a vége előtt már csak két pont volt a különbség! Jött azonban válaszul egy tripla Edgaras Ulanovastól is (13 pont, nyolc lepattanó), és a vendégek azzal már lezárták a meccset. Kevarrius Hayes 16, Rolands Smits 13 pontot szerzett a Zalgirisban, amely nagyon motivált, amióta megkapta a négyes döntő rendezésének jogát: a legutóbbi hat meccséből már az ötödiket nyerte meg!

PANATHINAIKOSZ–MACCABI 88–86

Ahhoz képest, hogy a mezőny legrosszabb vendégmérlegével (2–7) érkezett, a Maccabi az utolsó pillanatokig versenyben volt a győzelemért. Igaz, hogy végig a Panathinaikosz vezetett, de a 29 ponttal és 14 lepattanóval finiselő Bonzie Colson a közelben tartotta az izraeli csapatot. Derrick Williams 7.8 másodperccel a vége előtt dobta be azt a triplát, amelyikkel a zöldek megnyerték az izgalmas csatát. Wade Baldwin (21 pont) még megpróbálta hosszabbításra menteni a meccset, de dobása nem ment be. A hat vereség után nyerő Panathinaikoszban Williams 17 ponttal zárt, Paris Lee 21-gyel, míg Dwayne Bacon az utolsó öt percben termelt tízet a 19 pontjából.

PARTIZAN–BASKONIA 83–65

Markus Howard és Pierria Henry távollétében nem volt esélye a Baskoniának Belgrádban: a Partizan már az első félidőben 15 pont fölé tornászta előnyét, majd átmeneti baszk felzárkózás után a második félidőben újra lendületet vett, és elhúzott. A Partizan sorozatban a negyedik hazai meccsét nyerte meg, a Baskonia egymás után harmadszor vesztett. Uros Trifunovics 15, Joannisz Papapetru 13, Kevin Punter 12 ponttal zárt a hazaiaknál, a Baskonia legjobbja egy korábbi Partizan-kosaras, Vanja Marinkovics volt 16-tal.

VILLEURBANNE–VALENCIA 79–83

A hazaiaknak is voltak hiányzóik, de a Valencia volt foghíjasabb: hét játékosa is sérült. De megint győzött a spanyol csapat, akárcsak szerdán! Sokáig úgy tűnt, simán meglesz a győzelem, az első félidőben 15 pont felett volt a Valencia előnye, csakhogy a franciák összekapták magukat, és a végjáték büntetőzésbe fordult. A hazaiak legjobbja, Nando De Colo kulcspillanatban hibázott egyet, Klemen Prepelic ellenben mindkettőt bedobta kilenc másodperccel a vége előtt. A Valencia hat vereség után először nyert az Astroballe-ban.

Csütörtökön történt

Hanga Ádám csapata, a Real Madrid küzdelmes mérkőzésen 84–77-re győzött az Alba Berlin vendégeként, és megőrizte első helyét a tabellán. A magyar irányító nem volt tagja a kezdő ötösnek, de kétszer is fontos pillanatban talált a gyűrűbe. Az Olympiakosz óriási csatát nyert meg Bolognában, míg a szintén az élbolyhoz tartozó Monaco nagy verést kapott a Crvena zvezdától, így megelőzte a hazai győzelemmel gyarapodó Fenerbahce is.

ALBA BERLIN–REAL MADRID 77–84

Az Alba Berlin még sohasem verte meg a Real Madridot, de most szép győzelmi sorozatból meríthetett erőt a remélt átoktöréshez. Az első negyed végi 12–2-es Real-roham nem ígért új fejezetet a két csapat történetében. A második negyedben, Sergio Rordíguez második sikeres triplája után már 19-cel vezetett a Real (15–34) – de akkor valami megváltozott. A berlini Jaleen Smith is felgyorsította a triplagyártást, a védekezésükön javító hazaiak tíz ponton belülre kapaszkodtak (30–39), a legjobbkor jött a cserepadról bevetett Hanga Ádám hármasa.

A harmadik negyedben megint 15-ig nőtt a madridiak előnye, azonban az utolsó tíz perc elején, Tamir Blatt triplája nyomán egytámadásnyira volt az egyenlítés (64–66). Időkéréssel válaszolt a Real, visszaállt Hanga is, Dzanan Musa pedig egy hármassal, majd egy duplával átmenetileg lehűtötte a kedélyeket. Az Alba nem csüggedt, a sokáig eredménytelen Smith ötödik hármasával visszajött négy pontra (67–71), azonban Hanga megint nagyon jókor talált be, duplája után már nem csökkent öt pont alá a különbség: a két csapat 14. meccsét is a spanyol óriásklub nyerte meg.

Az ősszel sok meccset kihagyni kényszerülő Hangát a visszatérése óta most játszatta a leghosszabb ideig Chus Mateo vezetőedző az Euroligában: a magyar irányító 15 percet töltött a parketten, hat pontot szerzett (1/1 dupla, 1/4 tripla, 1/2 büntető), két lepattanó, egy-egy assziszt és labdaszerzés, valamint két kiharcolt és két elkövetett fault került a statisztikai lapjára. Dzanan Musa 15, Mario Hezonja és Fabien Causeur 11-11 pontot szerzett a madridi csapatban, Walter Tavares a hat pontja mellé 11 lepattanót szedett. Jaleen Smith 22-vel finiselt odaát.

CRVENA ZVEZDA–MONACO 92–68

Kedden a Real Madrid ellen szűk három negyeden át tartotta magát a Zvezda, most vendégül láthatott egy másik csapatot az élbolyból – egy olyat, amelyik viszont végigrobotolta a keddi meccsét egy értékes győzelemért. Természetesen nem csak ennek volt következménye a már-már kiütéses hazai győzelem: a belgrádiak nagyszerű napot fogtak ki, a második negyedtől állandósult a tíz pont fölötti előnyük. A hetek óta jó formában lévő Filip Petrusev 21 ponttal vitte a prímet, de elérte a tízpontos határt Luka Mitrovics (15), Nemanja Nedovics (11) és Ognjen Dobrics (10) is, míg az argentin játékmester, Luca Vildoza kilenc ponttal és 3-3 assziszttal, labdaszerzéssel tért vissza kisebb sérüléséből. Mike James 26-tal vezette a monacói pontlistát. A Zvezda három hazai vereség után nyert saját publikuma előtt, a Monaco sorozatban harmadik vendégeskedése sült el balul.

FENERBAHCE–BAYERN MÜNCHEN 79–71

A Panathinaikosz elleni keddi győzelemmel megszakadt a Fenerbahce ötös vereségszériája, ami jót tett a török csapatnak – de ez igazából csak a mérkőzés középső szakaszában látszott a játékán. Akkor valóban szárnyaltak a házigazdák, jól dolgozott a védelmük, a Bayern triplái nem működtek (6/22), támadólepattanót gyakorlatilag nem szedtek a vendégek a meccsen (3). Az eleje és különösen a hajrá nagy része így is a német együttesé volt: 66–43 után 28–9-es rohammal feljött négy pontra! Negyven másodperccel a vége előtt 75–71 volt az állás, ha Augustine Rubit a duplája mellé járó büntetőt is bedobja, még szorosabb lett volna. De nem dobta be, odaát viszont Scottie Wilbekin, majd Marko Gudurics hibátlan végrehajtó volt a vonalon, megmentve ezzel a majdnem elúszó győzelmet. Johnathan Motley remek dupla duplával zárt a hazai gárdában (22 pont, 17 lepattanó), Rubit 21 pontig jutott a németeknél.

VIRTUS BOLOGNA–OLYMPIAKOSZ 83–85

Elképesztően nagy csatát vívott a két patinás csapat! Jobbára a pireusziak vezettek, de a hajrá kezdetén fordítottak a bolognaiak, ami az utolsó pillanatokig kiélezett végjátékot alapozott meg. Szasa Vezenkov vezérhez méltón 22 pontot és 10 lepattanót szerzett a pireusziaknál, Shaquielle McKissic idénycsúcsot érő 21 pontot tett hozzá a cseresorból. A veterán Milos Teodoszics 21-gyel zárt a Virtusban, de rosszul viselte az izgalmakat a volt csapata ellen, az utolsó percben második technikaival kiállították.

Bayern München (német)–Baskonia Vitoria-Gasteiz (spanyol) 92–79
Panathinaikosz (görög)–Fenerbahce (török) 88–94 – h. u.
Január 11., szerda
ASVEL Villeurbanne (francia)–Barcelona (spanyol) 75–82
Maccabi Tel-Aviv (izraeli)–Partizan Beograd (szerb) 90–81
Valencia Basket (spanyol)–Anadolu Efes Istanbul (török) 81–71

A 18 csapat 34 fordulós, oda-visszavágós körmérkőzésben zajló alapszakasza (2022. október 6.–2023. április 14.) után az első nyolc helyezett bejut a playoffba, ahol négy páros mérkőzést rendeznek – azok győztesei játszanak majd a final fourban.