Női Euroliga: nem volt esélye a DVTK-nak, de megvan a csoport második helye!

2024.01.30. 21:32
Nem volt esélye a DVTK-nak Isztambulban (Fotó: FIBA)
A női kosárlabda Euroliga A-csoportjának záró fordulójában a DVTK 95–71-re kikapott idegenben a Fenerbahcétól.

EGY FÉLIDŐ ELÉG VOLT a 19.45-kor kezdődő Valencia–Schio mérkőzésből, hogy kiderüljön, a címvédő Fenerbahce otthonában addigra sima vereséget szenvedő DVTK Hun-Therm megszerzi a hőn áhított második helyet az Euroliga A-csoportjában (honfitársaink összecsapásával különösebben nem érdemes foglalkozni, a papírformát már az első negyedben érvényre juttatta a török csapat). A csoport negyedik helyének megszerzésében még reménykedő, az idény közben alaposan megerősödő spanyol együttes két negyed után 51–27-re vezetett a Juhász Dorkát kezdőként foglalkoztató olaszok ellen, és ez a 24 pontos hátrány nem tűnt ledolgozhatónak. Nem is volt az, viszont mivel a szintén spanyol Zaragoza hozta a kötelezőt és agyonverte a lengyel Lublint, így a Valencia is kvázi hiába verte meg a Schiót, a DVTK-nak viszont nagy szívességet tett. Hármas holtverseny alakult ki a borsodiak, a Schio és a Zaragoza között, egyaránt kilenc győzelemmel és öt vereséggel zártak a felek, ám azt már előre lehetett tudni, ha így lesz, abból bizony Völgyi Péter tanítványai jönnek ki jól. A DVTK oda-vissza elpáholta a Schiót, otthon legyőzte a Zaragozát, idegenben meg hosszabbításban kapott ki tőle. Szerencsére a Schio–Zaragoza relációban mindkétszer a hazai csapat nyert, így a spanyol klub sem veszélyeztette honfitársaink második helyét. A végül negyedikként záró Schio a cseh ZVVZ USK Prahával csap össze a negyeddöntőben úgy, hogy Prágában rendezik az első felvonást.

A második pozíció fontossága felbecsülhetetlen volt a DVTK szempontjából, hiszen a hazai pályája az egyik legerősebb az elitsorozatban, a miskolci szurkolók elképesztő hangulatot tudnak varázsolni, amire hatalmas szüksége lesz, pláne akkor, ha harmadik mérkőzésen kellene kiharcolni a final fourba kerülést. De hogy kit kellene február második felében és esetleg március elején kiütni a szorítóból, vagyis melyik együttes végez a B-jelű nyolcas harmadik helyén, az csak kedd este 22 óra környékén vált világossá. Reálisan kétszereplős volt a párviadal a túloldalon, amit egyértelműen kijelenthettünk a játéknap előtt, ha a Villeneuve d’Ascq Lille és a Határ Bernadettet soraiban tudó Perfumerías Avenida Salamanca egyaránt nyer otthon, a franciák lesznek a harmadikok, míg a spanyolok a negyedikek.

Nos, ez éppen így történt, a Lille hozta a kötelezőt a lengyel Polkowice, míg a Salamanca a Győr ellen, úgyhogy DVTK–Lille párharcot rendeznek az egyik fél második győzelméig a legjobb nyolc között. A helyzet reménykeltő, a riválist nagyon megszorongatták, hosszabbításra kényszerítették idegenben a Rába-partiak, ez előrevetíti, hogy Lelik Rékának és társainak bőven van sanszuk a történelmi tettre, a négyes döntőbe jutásra.

A Salamanca–Győr összecsapásnak, mint azt fentebb taglaltuk, csak a spanyolok szempontjából volt tétje, a meccset remekül kezdő zöld-fehérek esetében korábban eldőlt, nem végezhetnek az első négyben csoportjukban. A második negyed elején megtorpant a vendégegyüttes, mintha bedeszkázták volna a házigazda gyűrűjét, sorra rossz dobások jöttek a győriektől, akik a félidőre már 16 pontos hátrányba kerültek. Fordulás után tovább romlott az amerikai karmestere, Destiny Slocum nélkül játszó magyar együttes helyzete, hamar 20 pont fölé nőtt a különbség, és el is dőlt a találkozó, azaz a zöld-fehérek valamennyi idegenbeli mérkőzésüket elvesztették, s utolsók lettek nyolcasukban. A Salamanca ellenfele a Fenerbahce lesz a negyeddöntőben.

KOSÁRLABDA, NŐI EUROLIGA
14. FORDULÓ, A-CSOPORT
Fenerbahce (török)–DVTK Hun-Therm 95–71 (35–16, 20–11, 15–14, 25–30)
Isztambul, 1200 néző. V: Alcaraz (spanyol), Zupancic (szlovén), Männiste (észt)
FENERBAHCE: Anderson 9/6, Önar 9/3, MCBRIDE 20/12, COLLIER 16, MEESSEMAN 25/6. Csere: Uzun 2, Laksa 4, Milics 10, Lekovics. Edző: Valérie Garnier
DVTK: Aho N. 7/3, Charles 16/9, LELIK 19/6, M. Jovanovics 11/6, Grigalauskyte 2. Csere: Kányási 6, A. Tadic 10, Tenyér, Vég-Dudás, Aho T.. Edző: Völgyi Péter
Az eredmény alakulása. 1. perc: 0–3. 4. p.: 11–5. 7. p.: 24–16. 12. p.: 37–16. 15. p.: 45–19. 19. p.: 52–25. 22. p.: 61–29. 28. p.: 67–39. 35. p.: 76–55. 36. p.: 82–56. 39. p.: 89–68
Völgyi Péter: – Félelmetes sebességgel és precíz külső dobásokkal indította a mérkőzést a Fenerbahce, faultokkal kellett volna kizökkenteni a ritmusából. A következő negyedben már kezdtünk közelíteni tempóban ellenfelünkhöz. A második félidőben egyenrangú partnerei voltunk az Euroliga-győzelemre legesélyesebb csapatnak, időnként látványos kosarakkal is meg tudtuk örvendeztetni szép számú szurkolótáborunkat, amelynek ismét nagyon szépen köszönjük a támogatást.

B-CSOPORT
Salamanca (spanyol)–Serco Uni Győr 56–42 (15–12, 21–8, 14–10, 6–12)
Salamanca, 2000 néző. V: Dahra, Coanus (franciák), Vavrová (cseh)
SALAMANCA: Carter 2, LEONOR RODRÍGUEZ 9/3, Delaere, GIL 20, Határ 2. Csere: KONE 16, Cakir 2, Vilaró 5/3, Horvat, Lucia Rodríguez. Edző: Luis Rey
GYŐR: Ruff-Nagy 2, Dubei 2, Carleton 7/3, Török Á. 4, Goree 10. Csere: Anigwe 1, Dombai 6, Bach 3/3, Gyöngyösi 7/3. Edző: Cziczás László
Az eredmény alakulása. 5. perc: 4–6. 8. p.: 11–10. 12. p.: 19–14. 19. p.: 34–17. 22. p.: 42–20. 26. p.: 48–22. 35. p.: 50–35. 38. p.: 54–37
Cziczás László: – A salamancai szentély hangulata a második negyedben kissé megbénított bennünket, ekkor rosszul kosárlabdáztunk, elkapott bennünket a hév, vitt ugyan előre a szívünk, de lepattanózásban jobb volt az ellenfél. A második félidőt megnyertük, küzdöttünk, nem adtuk fel, ez dicséretre méltó.