Női kosár Euroliga: a Sopron megint kikapott a Fenertől

2022.01.29. 20:38
<a href="https://www.nemzetisport.hu/kosarlabda/ferfi-kosarlabda-nb-i-2021-2022-2849699" target="_blank">Alina Jagupovát (fekete mezben) nem volt könnyű tartani… <br />A KÉPRE KATTINTVA GALÉRIA NYÍLIK (Fotók: Földi Imre)</a>
A Sopron 82–59-re kikapott hazai pályán a Fenerbahcétól a női kosárlabda Euroliga B-csoportjában.

Az Euroliga négy napon belül a második török fogást kínálta a Sopronnak, amely az elsőt nemhogy jóízűen elfogyasztotta, hanem gyakorlatilag egyben lenyelte – a szerdai, Galatasaray elleni meccset 73–44-es kiütéssel tette varázslatossá. Szombati ellenfele viszont keményebb diónak számított, főleg, hogy a legutóbbi két összecsapást egyaránt a Fener nyerte meg, s mindkettő emlékezetes valamilyen okból. Októberben a törökök az exsoproni Kayla McBride 28 pontjával 73–47-re lesimázták a magyar csapatot, míg áprilisban az isztambuli final four bronzmeccsét is megnyerték, igaz, csak hat ponttal. A mostani csata akár a csoportelsőségről is dönthetett volna, hiszen még mindkét csapatnak volt rá matematikai esélye a feldobás előtt, de ebbe ne is menjünk bele, mert még számos variáció lehetséges arra, hogyan is néz majd ki 14 forduló után a B-csoport végleges tabellája.

Az biztos, hogy egy győzelem minimum a második helyet biztosította volna a magyarok számára, akik az első tíz percet nagyon elszúrták. Az első négy dobásuk kimaradt, de az ötödik, Briann January triplája már bement, amit nagy lelkesedéssel fogadott a szép számú, alighanem Euroliga-idénycsúcsnak számító népes publikum. A törökök hetyke barkóval rendelkező spanyol edzőjének, Víctor Lapenának már a harmadik percben kicsúszott néhány csúnya angol szó a szájából, amit a cserejátékosai mellett csak a sajtó munkatársai hallottak, de aztán mégsem ő, hanem Gáspár Dávid kért először időt, mert két perc múlva már hét ponttal vezettek a vendégek. Hazai oldalon sok volt a pontatlan dobás, még a ziccerek is kimaradtak, ellenben a fekete mezes Fener-játékosok frenetikus támadójátékot mutattak be McBride vezérletével – 11 ellenében harminc pontot szereztek az első negyedben. Az ukrán Alina Jagupova is többször csillogtatta meg kivételes tudását: előbb „balra nézek, jobbra passzolok” labdával hozta helyzetbe McBride-ot, majd szemből sapkázta Gabby Williamst, akinek betörésből szerzett duplájával tízre kapaszkodott fel a hazai csapat a 19. percben.

A második félidő nem hozott fordulatot, a gyenge napot kifogó Sopron nem tudott ritmust találni, s ugyan a harmadik negyedben még egyszer tíz pontra megközelítette ellenfelét, a végső dudaszóig ennél közelebb már nem tudott kerülni jól játszó riválisához, amely megérdemelten győzött.

Az A-csoportban a Szekszárd a címvédő orosz Jekatyerinburg otthonában kapott ki 37 ponttal, de mégis volt minek örülnie, hiszen két hónap sérülés miatti kihagyás után ismét játszott szerb-bosnyák centere, Nikolina Milics.

NŐI KOSÁRLABDA EUROLIGA
B-CSOPORT
SOPRON BASKET–FENERBAHCE SAFIPORT (török) 59–82 (11–30, 19–13, 17–23, 12–16)
Sopron, 1200
néző. V: Tomic (horvát), Gajdosz (lengyel), Dahra (francia)
SOPRON: Fegyverneky 6, JANUARY 14/6, G. Williams 8, Brooks 10, Határ 10. Csere: N. Jovanovics 3/3, Varga A. 2, Gaye 4, Czukor 2. Edző: Gáspár Dávid
FENERBAHCE: SABALLY 18/3, Cakir 7/3, Jagupova 11/3, MCBRIDE 22/15, E. Williams 12. Csere: Hartley 4, Stokes 2, Onar, Canitez 2, Zahui 4, Kurtulmus. Edző: Víctor Lapena
Az eredmény alakulása. 4. perc: 5–8. 8. p.: 9–24. 12. p.: 15–32. 15. p.: 20–36. 18. p.: 28–40. 22. p.: 34–38. 25. p.: 41–56. 28. p.: 45–62. 32. p.: 49–68. 35. p.: 55–74. 38. p.: 55–80
Gáspár Dávid:
– Jelen helyzetünkben irreális elvárás lett volna, hogy megnyerjük a mérkőzést. Voltak jó periódusaink, de az első negyed megpecsételte a sorsunkat, amikor a Fener elképesztően érvényesítette fizikai és gyorsasági fölényét, és későn hittük el, hogy versenyképesek lehetünk ellene. Képesek vagyunk rá, hogy megújult erővel, edzésmunkával olyan mérkőzést játsszunk a Landes otthonában, amelyen lehet győzelmi esélyünk. Örömteli volt látni, hogy megtelt a csarnok, nagyon köszönjük a szurkolást!
Víctor Lapena: – Tudjuk, hogy sérülések és betegségek miatt sok problémával küzdöttek a hazaiak. Tökéletesen felkészültünk belőlük, hogy mindent kontroll alatt tartsunk. Egy szóval jellemezném a győzelem kulcsát: csapatmunka. A Sopron folyamatosan próbált visszajönni, de remekül játszottunk csapatként, éltünk a lehetőségeinkkel.