Giro d'Italia: Egan Bernal diadalmaskodott, Valter Attila a 14. helyen zárt

MTI/B. D. K.MTI/B. D. K.
2021.05.30. 17:20
Valter Attila összetettben a 14. helyen végzett (Fotó: Getty Images)
Egan Bernal nyerte meg a Giro d'Italia országúti kerékpáros körversenyt, melyen Valter Attila a 14. helyen, míg Dina Márton a 100. helyen végzett összetettben. A vasárnapi záró időfutamon az olasz Filippo Ganna volt a leggyorsabb.

A Tour de France-ot két évvel ezelőtt megnyerő kolumbiai Egan Bernal egy másodperc híján kétperces előnnyel várta a finálét Damiano Caruso előtt, ebből mintegy másfelet megőrzött olasz riválisával szemben. Így a 24 éves Bernal második Grand Tour-sikerét ünnepelhette, és Tao Geoghegan Hart tavalyi diadala után egymást követő második évben az Ineos Grenadiers versenyzője viheti haza a „végtelen trófeát”, a Trofeo Senza Finét. A pályafutása jelentős részét segítőként töltő 33 éves Caruso megőrizte a második, míg a 2018-as Vuelta a Espanán győztes brit Simon Yates a harmadik helyet.

Az összetettben 15. pozícióban várta a záró etapot Valter Attila (Groupa-FDJ), 42 másodperc volt a lemaradása Lorenzo Fortunato mögött. A második Giro d'Italiáját teljesítő Valter 2:43 perccel tekert jobb időt a Zoncolanon győztes olasz bringásnál – a kísérőkocsiban ülő édesapja és edzője, Valter Tibor buzdítása közepette –, így a tavalyi 27. helye után ezúttal 14. lett. A rózsaszín trikót három napig viselő Valter pozíciója minden idők legjobb magyar összetett eredménye háromhetes körversenyen. A Grand Tour-újonc Dina Márton (EOLO-Kometa) a 100. helyen végzett összetettben, az időfutamon 139. lett.

A szakaszt az Ineos Grenadiers 24 éves olasz időfutam-világbajnoka, a nyitó egyenkéntin is leggyorsabb Filippo Ganna nyerte meg úgy, hogy a hajrában hátsó defekt miatt kerékpárt kellett cserélnie. Ezzel sorozatban az ötödik időfutamban bizonyult a legjobbnak a Girón úgy, hogy segítőként végigdolgozta a viadalt Bernalért.

A második helyet a francia Rémi Cavagna szerezte meg az etapon azzal együtt is, hogy az utolsó kilométeren belül elnézett egy éles balkanyart és bukott. Harmadik a szintén olasz Edoardo Affini lett.

Bernal a rózsaszín mellett a legjobb 25 éven aluli versenyzőt illető fehér trikót is hazaviheti. A pontverseny győztese – és így ciklámen trikós – a háromszoros világbajnok Peter Sagan (BORA-hansgrohe) lett. A szlovák versenyző pályafutása során a Touron hétszer nyerte meg a sprinterek vetélkedését, a Girón azonban először diadalmaskodott a kategóriában. A hegyi pontversenyben élen záró francia Geoffrey Bouchard (AG2R Citroën) a kék trikót hódította el a 3410.9 kilométer össztávú viadalon.

„Nem tudom elhinni, ami történt. Megnyertem a Giro d'Italiát. Nem találom a szavakat. A rózsaszín trikó különleges és a Giro a világ legcsodálatosabb versenye.”