Kajak-kenu vk: aranyos a női kajaknégyes, Dudás és Lakatos

2014.05.25. 11:04
Dudás Miklós remek győzelmet aratott a kajakosok sprintszámában (Fotó: Tumbász Hédi)
Tíz szám – köztük öt olimpiai – döntőivel folytatódott vasárnap délelőtt a szegedi kajak-kenu világkupa. A házigazda magyarok egy kivétellel minden számban érintettek voltak, egységeink hat érmet szereztek – 3 arany, 1 ezüst, 2 bronz –, két olimpiai számban (NK–4 500 m és K–1 200 m) győzniük sikerült, ami tovább emeli teljesítményük értékét. A vk hátralévő részében még hat számban hirdetnek győztest.

A NŐI NÉGYESBEN KÖZÖS MUNKA NÉLKÜL IS MEGVOLT ÖSSZHANG

„Közös munka nem volt bennünk, hiszen itt a világkupán ültünk össze, teljes pályát nem is mentünk a lányokkal. Ennek ellenére olyan érzés volt a hajóban ülni, mintha mindig is ezt csináltuk volna” – mondta Szabó Gabriella.

„Jó volt a pálya, amit jöttünk, nem éreztem, hogy a többiek a közelünkben lettek volna. Talán a rajt után egy rövid ideig még együtt mentünk a többiekkel, de utána szépen elléptünk és egyáltalán nem volt szükség nagy indításokra, mert nem volt szoros a verseny” – mondta Kárász Anna.

„Nagyon erős ez a négyes, engem is meglepett, hogy ennyire egymásra voltunk hangolódva. Örülök nagyon ennek a sikernek” – tette hozzá Vad Ninetta.

„Elmondhatatlan érzés ez, mert az olimpiai hatodik helyem után egy kéztörés miatt elég mélyről kellett visszakapaszkodnom. A 2013-as évem rá is ment erre a sérülésre, és nagyon szerettem volna bebizonyítani, hogy nem a véletlen műve volt az olimpiai hatodik helyem, hogy igenis képes vagyok nagy eredményre” – mondta Dudás Miklós.

„Kiadtam mindent magamból, a célom az volt, hogy a dobogóra kerüljek, és ez sikerült is. Jó volt a pálya, az erőmet be tudtam osztani, a végén még egy kis tartalékot sikerült elővennem” – mondta Khaut Kristóf.

„Pontosan ezért örülünk nagyon ennek az eredménynek. A világversenyen más lesz az időrend, így ott akár meg is tudjuk fogni a németeket” – magyarázta Nagy Péter, aki Lantos Ádám úgy végezett a második helyen, hogy társa néhány perccel korábban még az egyes döntőben volt érdekelt.

„Tegnap kaptam egy új lapátot, most próbáltam ki először, és egyből nyertem is vele. Délután pedig Takács Kincsővel új hajóban indulunk ötszáz méteren. Nagyon szeretem ezt a világkupát, és boldog vagyok, hogy ennyi néző előtt tudtam nyerni. Remélem ugyanilyen lesz a délutáni folytatás...” – mondta Lakatos Zsanett.

Nem spórolt erejével a nap, a szikrázó napsütést csak olykor enyhítette kósza felhő. A víz viszont közel volt az ideális tükörsimasághoz, az enyhe balos szembeszél már kevésbé jelentett előnyt a fenti pályáknak, mint az előző két napon. Az eddigi legnépesebb és leghangosabb szurkolás követte figyelemmel a parton az eseményeket, a C- és B-döntők – bennük négy magyar egységgel – után az első A-döntőben még nem volt kiért szorítaniuk a magyar drukkereknek, nem úgy a másodikban! Jött, sőt, egyenesen száguldott egy olyan négyes, amelynek tagjai – Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kárász Anna, Vad Ninetta – már lejtettek egymással négyestáncot korábban, de más leosztásban. Ebben a formában ugyanis először evezhettek, és bizony a magyar hagyományokat folytatva imponáló versenyzéssel, három beülővel és több mint egy másodperccel előzték meg a német hajót.

A kenusoknál 500 m-en ismét beigazolódott, hogy ez nem Vajda Attila távja. Mire elkezdett volna alatta úgy igazából megindulni a hajó, már vége is volt a versenynek, ami így „nélküle” zajlott. A fiatal Khaut Kristóf ellenben szépen tartotta a tempót a mezőnnyel, és a finisre sem fáradt el, jutalma vk-bronz lett, és a honi mezőnyben keveseknek jutó dicsőség: Vajda előtt ért célba. Mondjuk a 200 m-es párosra ez el is vette az erejét… A számot – amelyet egyébként Kolonics György-emlékversenyként is jegyeznek – a németek klasszisa, Sebastian Brendel nyerte meg. Piszokul ki van hegyezve a német – tegnap az olimpiai 1000 m-t is ő nyerte meg Vajda előtt –, a magyar olimpiai bajnok újra nagy meccseket vívhat vele a szezonban.

A férfi kajakosok olimpiai egyes sprintszámában Dudás Miklós nagyszerű futamban nyert – erővel ő is rendben van, a formájára sem lehet panasz –, a hetedik helyezett Tótka Sándornak minden tudására szüksége lesz, ha a válogatón le akarja őt győzni.

A kenusoknál és a női kajakosoknál elmaradt a magyar éremszerzés – szintén olimpiai számok –, ezen túl egy picit azon meditálhattunk, hogy Lantos Ádám elé japán rivális fért oda, Vad Ninettát kazah is megelőzte. A női kenusoknál Lakatos Zsanett győzelméhez nem fért kétség – bőven megvan már a technikája és az ereje is –, Balla Virág pedig felfért a dobogó alsó fokára.

NK–4 500 m (olimpiai szám)
1. Magyarország A (Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kárász Anna, Vad Ninetta) 1:32.497 perc
2. Németország
3. Nagy-Britannia
…16. (B-döntőben 7.) Magyarország B (Nagy Flóra, Horváth Alexandra, Hagymási Anita, Farkasdi Ramóna)

C–1 200 m (osz.)
1. Alekszej Korovaskov (Oroszország) 39.983 mp.
2. Jevgenyij Suklin (Litvánia) 40.115
3. Szakamoto Naoja (Japán) 40.625
…5. Lantos Ádám 40.961
(Nagy Péter helyezetlen lett.)

NK–1 200 m (osz.)
1. Karolina Naja (Lengyelország) 40.663 mp.