Szép fehérvári siker Grazban, Vas-akarattal

2011.01.30. 20:45
Lenes és Hetényi csatáját a magyar kapus nyerte – a meccset pedig a Fehérvár (Fotó: Imago)
Bravúros győzelmet aratott a kétgólos Vas Márton vezérletével a Sapa Fehérvár AV19 jégkorongcsapata a Graz 99ers otthonában: a székesfehérváriak 3–2-re nyertek hosszabbításban, igaz, már a rendes játékidőben is csak 33 másodpercre voltak a sikertől.

Sok választása már nem maradt a Sapa Fehérvár AV19-nek: nyerni, nyerni és nyerni, akárhová kell utazni – vasárnap a Graz volt a soros, amely az első négy közé pályázik az EBEL-ben.

Az elején a graziak jól kezdtek, de Hetényi sorra hárította az osztrák kísérleteket, majd a Fehérvár kihúzott két emberhátrányt is. Az első harmadban támadásban egyik csapat sem villogott, a fórok mindkét oldalon kihasználatlanul maradtak – gól nélküli döntetlenről folytatta a két gárda.

Kevin Primeau: – Kemény mérkőzés volt, de erre számítottunk is, mivel a Graz ellen mindig nagyon nehéz játszani. Egyszerű, de hatékony a taktikájuk, megpróbálnak minél kevesebb lehetőséget adni az ellenfélhez. Mi ehhez próbáltunk igazodni, ami ezúttal sikerült is. A Jesenice elleni vereség után próbáltuk kizárni a külső körülményeket, és csak erre a mérkőzésre, valamint a két pont megszerzésére koncentrálni. Sikerült.

A második játékrész elején megint a fehérváriak kerültek emberhátrányba – Johanssonnak kellett leülnie –, ehhez képest hamarosan Volán-előnyt mutatott az eredményjelző. Kovács Csaba kísérletezett létszámhátrányos helyzetben a 23. percben, első lövését Weinhandl még hárította, a második viszont védhetetlen volt, a magyar csatár félmagasan a kapuba talált. 0–1!

A gól meghozta a magyarok önbizalmát és idegessé tette a graziakat: Patrick Harand sportszerűtlenségért kapott büntetést, Kovácsnak, majd Holéczynek is akadt helyzete, ám gól egyikből sem született. Sofron is ziccerbe került hamarosan, de hiába volt üres a kapu, nem jutott lövéshez – szerencsével úszta meg ezeket a perceket a 99ers. A második harmadban kifejezetten jól játszott a Volán és megérdemelten került előnybe – csak azt sajnálhatták a fehérvári hokisok, hogy nem volt közte kettő.

A harmadik harmad elején az egyik oldalon Werenka, a másikon Orbán tesztelte a kapust, majd Palkovics Krisztián lépett meg, de Weinhandl védeni tudott. A kihagyott helyzetek gyakran megbosszulják magukat, és most is ez történt: a 48. percben Peintner nagy passzt adott Matthias Iberernek, aki ki is lőtte a sarkot Hetényi mellett (1–1).

A gól ezúttal a graziak játékát dobta meg, a 99ers Lange és Kuiper révén két ziccert is kihagyott, Hetényi mindkét esetben nagy bravúrral mentett. A házigazdák fölényben voltak, mégis ők kaptak gólt: Lenesre róttak ki kétperces kisbüntetést, a Volán pedig kíméletlenül kihasználta az esélyt. A fehérváriak az emberelőny végére tartogatták a „csapásmérést": Tokaji találta meg Vas Mártont, aki megszerezte a magyar gárda második gólját (1–2)!

Volt még ideje a Graznak az egyenlítésre, ha nem is sok: a 99ers kihagyott egy nagy lehetőséget, majd Weinhandl is lejött egy perccel a vége előtt. A hat az öt ellen támadó osztrákok egyenlíteni is tudtak, 33 másodperccel a vége előtt Paré gyötörte be a fehérvári kapuba a korongot (2–2). A Volán a véghajrában bukta el a rendes játékidős győzelmet – nem mondhatni, hogy lélektani előnyben készülhetett volna a ráadásra.

Ennek ellenére a Fehérvár diadalmaskodott a hosszabbításban: Vaszjunyin ugyan még kihagyott egy ziccert, ám Vas Márton a 65. percben, 39.4 másodperccel az utolsó dudaszó előtt döntött – azaz ha nem is a rendes játékidőben, de a hosszabbításban begyűjtötte a győzelmet a Volán.

JÉGKORONG, EBEL
ALAPSZAKASZ, 44. FORDULÓ
GRAZ 99ERS–SAPA FEHÉRVÁR AV19 2–3 (0–0, 0–1, 2–1, 0–1)
Graz, 1700 néző. Vezette: Kellner, Sporer, Tratting (mindhárom osztrák)
GRAZ: Weinhandl – Klimbacher, Werenka, Norris, Paré, Hancock – C. Harand, Tremblay, Peintner, Moderer, Lenes – F. Iberer, Kuiper, Lange, Woger, Ganahl – Lindgren, Lembacher, P. Harand, M. Iberer, Quellette
FEHÉRVÁR: Hetényi Z. – Horváth A., Tokaji, Sofron, Vas M., Ladányi – Kranjc, Jobb, Palkovics, Johansson, Mihály Á. – Orbán, Durco, Kovács Cs., Holéczy, Benk – Maklári, Vaszjunyin, Tóth A.
Gólok: 22:20: Kovács Cs. (Holéczy, 0–1). 48:25: M. Iberer (Peintner, F. Iberer, 1–1). 55:49: Vas M. (Tokaji, Kovács Cs. – emberelőny, 1–2). 59:27: Paré (Norris, Hanckock, 2–2). 64:21: Vas M. (Tokaji, Ladányi, 2–3)
Kiállítások: 6 + 10 perc fegyelmi (P. Harand), ill. 12 perc
További eredmények: Jesenice–Vienna 4–3, Villach–Ljubljana 1–2 – hosszabbítás után, Linz–Zagreb 7–6 – h. u., Salzburg–Klagenfurt 2–1 – h. u.

1. Klagenfurt 44 23 6 5 10 158–130 63
2. Vienna 44 22 5 3 14 169–128 57
3. Salzburg 44 20 7 2 14 172–144 56
4. Villach 44 21 3 3 17 151–143 51
5. Linz 44 14 7 5 17 118–123 47
6. Graz 44 20 2 4 18 135–126 47
7. Zagreb 44 14 5 6 19 147–142 44
8. Ljubljana 44 15 4 4 21 131–162 42