Jégkorong-vb: svéd siker Csehország ellen; Svájc kiütötte Dániát

2022.05.15. 22:00
Hughes (43) lövése döntött Ausztria ellen (Fotó: AFP)
A Finnországban zajló jégkorong-világbajnokság harmadik játéknapján pontot vesztett a legutóbbi torna bronzérmese, az Egyesült Államok, mivel Ausztria ellen csak hosszabbításban tudott nyerni, míg Franciaország a bennmaradás szempontjából fontos győzelmet aratott Kazahsztán ellen. Este a svédek megverték Csehországot, Svájc pedig kitömte Dániát.

A legutóbbi vb-n bronzérmet szerző Egyesült Államok válogatottja nem kezdett jól Ausztria ellen: a második harmad közepén már 2–0-s hátrányban volt. Gyors szépítés után viszont a harmadik játékrészben sikerült egyenlíteniük a tengerentúliaknak, akik a ráadás negyedik percében végül a 18 éves Luke Hughes találatával nyertek.

A másik délutáni találkozón Franciaország küzdelmes meccsen, a középső harmadban megfordítva az állást 2–1-re győzött Kazahsztán ellen, amivel fontos lépést tett a bennmaradás felé.

Az esti programból kétségtelenül a Csehország–Svédország összecsapás számíthatott nagyobb érdeklődésre, s a csehek korán megszerzett gólja már jelezte: jó kis mérkőzésre van kilátás. Ezt csak alátámasztotta, hogy a svédek Rasmus Asplund emberelőnyös találatával még az első harmad végén egyenlítettek – tegyük hozzá, joggal, mert a háromkoronások egy híján háromszor annyit lőttek kapura az első 20 percben, mint a csehek (11–4).

Az első szünet után hamar kettős emberhátrányban találták magukat Jakub Vranáék, s a svédek ezt a fórt is kihasználták Emil Bemström révén, majd Mathias Broménak és a második gólját szerző Asplundnak köszönhetően a harmad felénél már 4–1-re is elléptek, ami után a cseh kapuba érkezett Karel Vejmelka helyére Marek Langhamer, aki nyolc lövésből nyolcat hárított a szünetig hátralévő 11 percben. Ráadásul az utolsó harmadra visszaadhatta a reményeiket, hogy Tomás Kundratek előnyös góljával sikerült kettőre zárkózniuk.

A záró harmad aztán öt perc után hozott egy gyors gólváltást – Anton Bengtsson találatára 29 másodperc múlva Matej Blumel felelt –, ám az eredmény már nem változott többet, még úgy sem, hogy a csehek az utolsó bő két percben kapus nélkül, emberelőnyben játszottak.

Mindeközben Helsinkiben Svájc nagyon simán, 6–0-ra legyőzte Dániát, köszönhetően nagyrészt a középső harmadban ütött négy gólnak, valamint a találata mellett három asszisztot is jegyző Denis Malginnak. Ezzel a svájciak kevesebb kapott góljuknak köszönhetően megelőzték Kanadát a A-csoport élén.