A gólbíró hatékony segítségével nyerték meg a meccset a finneknek

2008.05.12. 00:11
Hatalmas csatában végül a fehér mezes finnek diadalmaskodtak
Fotók: Reuters
A finnek a csoport első helyéért szálltak jégre az USA ellen, míg a másik oldalon a második hely megszerzése volt a cél a kanadai jégkorong-világbajnokság 10. napján. Utóbbi válogatott váltotta valóra végül elképzeléseit, köszönhetően az egyetlen légiós amerikai, Robert Esche kapus pazar teljesítményének.

Nem állíthatjuk, hogy egymásnak estek a csapatok a halifaxi Metro Centre jegén, mégis nagyon jó színvonalon, remek iramban kezdődött a meccs. A finnek rendkívül hatékonyan védekeztek, az amerikaiak meg letámadással igyekeztek elejét venni a skandinávok akcióinak, így az első harmadban alig láthattunk kapura lövést.

Az első 20 húsz perc legfontosabb eseménye volt, hogy a finnek egyik ásza Olli Jokinen túlzottan szigorúan végleges kiállítást kapott egy kemény palánkra lökés után. Az orosz bírópáros amúgy is előszeretettel osztogatta a kétperces büntetéseket, és egyébként sem állt a helyzet magaslatán, de erről valamivel később.

A gólnélküli első harmad után az addig veszélyesebben játszó amerikai válogatott a második játékrész elején Gilbert szép találatával megszerezte a vezetést. Az északiak azonban a hátrány ellenére is remekül tartották magukat, amit az is jelez, hogy a meccs előtt az emberelőnyöket több mint 40 százalékos hatékonysággal kihasználó jenkiknek a hetedik finn kiállítást sikerült csak kihasználni a harmad végén – Kessel volt eredményes.

A záróharmad aztán teljes finn sikert hozott, legalábbis a végeredményt számítva, hiszen fordítani tudtak Selannéék. Valójában azonban a videobíró látásproblémáinak köszönhetően kezdhetett el felzárkózni. Alig négy perc játék után Koistinen lövése a kapuban kötött ki, és elsőre valóban úgy tűnt, hogy a kapuvasak között ment be a korong.

A győztes gól pillanata
Némi meglepetésre azonban a videobíróhoz fordultak a játékvezetők, majd megadták a találatot. A visszajátszásból azonban tökéletesen látszott, hogy a pakk az oldalhálón keresztül jutott be a kapuba.

Tíz perccel a vége előtt aztán Selanne egyenlített, majd négy perccel a vége előtt Mikko Koivu a vezetést is megszerezte a finneknek. Utóbbi találatnál az addig parádésan védő Esche is megzavarodott: Greene-ről a lába között vánszorgott át a pakk a hálóba.

A dudaszó előtti másodpercben aztán elszabadultak az indulatok és egymásnak estek a csapatok. Az amerikaiak ha már a játékban nem is, ökölharcban azért felülmúlták a finneket, amit leginkább Salmela véres orra bánt, végül a feszültség kialakulásában alaposan ludas játékvezetők a végén még elkönyveltek 114 perc büntetést, az egész meccs alatt összesen 202 percet.

A lényeg: a finnek nagy csatában legyőzték az amerikaiakat, így harcolhatnak a csoportelsőségért holnap a kanadaiak elleni utolsó középdöntős meccsükön. Az amerikaiak a norvégokkal találkoznak majd, és bebiztosíthatják harmadik helyüket.

JÉGKORONG-VILÁGBAJNOKSÁG

Helyszín: Halifax, Halifax Metro Centre
Nézőszám: 8867
Játékvezetők: Bulanov, Poljakov (oroszok)
Vonalbírók: Dedjulia (fehérorosz), Oszkirko (orosz)

Doug Shedden John Tortorella

Gólszerző(k): Koistinen (44.), Selanne (51.) M. Koivu (57.), ill. Gilbert (22.), Kessel (40.)
Kiállítások: 96 perc (13x2, 2x5, 0x10, + 3 végleges fegyelmi), ill. 106 perc (13x2, 2x5, 1x10 + 3 végleges fegyelmi)