Vb 2022: orosz öngóllal jutottak ki a horvátok

CS. B., P. L.CS. B., P. L.
2021.11.14. 17:01
Kései öngóllal jutottak ki a 2022-es vb-re a horvátok (Fotó: AFP)
A horvátok tudták, hogy nyerniük kell Oroszország ellen ahhoz, hogy a 2022-es labdarúgó-világbajnokság európai selejtezőjének H-csoportjában az 1. helyen végezzenek, amellyel pótselejtezők lejátszása nélkül váltanának jegyet Katarba – ez végül drámai körülmények között, a 81. percben esett öngóllal jött össze.

Nagy volt a tét a horvát és az orosz válogatott számára is. Ahogyan azt előzetesen várni lehetett, Oroszország a védekezésre koncentrált – játékosai kétszer lőttek az ellenfél kapujára a meccs alatt –, mivel már a döntetlen is elegendő volt a vb-szerepléséhez.

Ugyan a horvátok folyamatosan alakították ki a nagyobbnál nagyobb helyzeteket, sokáig úgy tűnt, nem sikerül gólt szerezniük. Ráadásul a szakadó eső is inkább a bekkelő ellenfél játékát segítette. A 81. percben egy öngól révén jött a megváltás a 2018-as világbajnokság ezüstérmeseinek, s már biztosan ott lehetnek Katarban is.

A vízilabda meccsre emlékeztető rangadó után a „kockások” csapatkapitánya, Luka Modric is megszólalt.

„Roppant nehéz mérkőzés volt, ugyanakkor az elejétől próbáltuk játszani a saját ritmusunknak megfelelően – fogalmazott a horvátok immár negyedik vb-jére készülő aranylabdása, a 36 esztendős Modric.Úgy érzem, több gólt is tudtunk volna szerezni, ha korábban vezetéshez jutunk, ugyanakkor az is igaz, így édesebb a siker. Csapatunkból valamennyien hihetetlenül türelmesek voltunk, az utolsó pillanatig hittünk abban, hogy megszerezzük a győzelmet. Határozottan megérdemeltük a jövő évi vb-részvételt, együttesünk minden tagja rászolgált erre a sikerre.Eltökélt vagyok azzal kapcsolatban, hogy jövőre pályára léphessek Katarban, nem is tudom, minek kellene történnie ahhoz, hogy a lehetőségről lemondjak. Egy biztos, most van egy esztendőnk arra, hogy felkészüljünk nyugodtan a tornára, most azonban még az örömé a főszerep.”

Érdemes megjegyezni, hogy Modric eddig három világbajnokságon szerepelhetett, a 2010-es eseményt amiatt hagyta ki, amiért a teljes horvát válogatott: Anglia és Ukrajna mögött csak a harmadik helyen végeztek selejtező csoportjukban. Az azt követő két világeseményre pótselejzetőkön keresztül sikerült kijutniuk, az egyenes ági kijutás a horvátok számára nem kimondottan gyakori érzés...Tegyük hozzá: 2018-ban a világbajnoki második helyig meneteltek.

Málta sorsa már az első félidőben eldőlt, hiszen 3–0-ra vezetett Szlovákia, s látszott, a második játékrészben sem akar leállni. Nagyobb erőfeszítést sem kellett kifejteniük, mivel a hazaiak dupla kiállítással megásták a saját sírjukat: 0–6-tal zártak. Nagyban kivette a részét a győzelemből a három gólig jutó Ondrej Duda, illetve a duplázó Albert Rusnák is.

A statisztika alapján meglepő lehet (64 százalékos labdabirtoklás,16 kapura lövés), hogySzlovénia csak egy góllal (2–1) nyertCiprus ellen – a Ferencváros kötelékébe tartozó Miha Blazic nem segíthette a hazaiak játékát, mivel az előző fordulóban (Szlovákia ellen) kiállították, így eltiltását töltötte.