Vb 2022: minden a rekordokat beállító és átíró Ronaldóról szólt

2022.11.24. 19:23
Ez a mérkőzés CR7-ről szólt (Fotó: AFP)
Amint arról beszámoltunk, a katari világbajnokság H-csoportjának mai második mérkőzésén Portugália 3–2-re legyőzte Ghánát. Cristiano Ronaldo csapatkapitányként kezdett, vezetéshez juttatta a portugálokat, és egy sor csúcsot beállított vagy átírt.

Cristiano Ronaldo az első, aki összesen tíz világbajnokságon és Európa-bajnokságon is pályára lépett. Egyben csatlakozott az öt világbajnokságon szereplők nem túl népes táborához: Antonio Carbajal (Mexikó, 1950–1966), Lothar Matthäus (NSZK/Németország, 1982–1998), Rafael Márquez (Mexikó, 2002–2018) és Lionel Messi után ötödik lett a sorban.

Ezzel együtt Cristiano Ronaldo még egy csúcsot is megdöntött, hiszen a 65. percben tizenegyesből betalálva immár elmondhatja magáról: ő a futballtörténelem egyetlen olyan játékosa, aki öt különböző világbajnokságon is betalált. A 2006-os vb-n Irán, a 2010-es tornán Észak-Korea, 2014-ben szintén Ghána ellen volt eredményes, négy éve triplázott Spanyolország ellen, majd Marokkó ellen is betalált – vagyis a maival együtt összesen nyolc világbajnoki gólja van. A korábbi hét ide kattintva megnézhető.

Nem mellesleg a találata duplán történelmire sikerült: hazája 50. vb-gólját szerezte. De van itt egy vonatkozó csúcs, amelynek meghódítására még minden bizonnyal nagyon vágyik Ronaldo: jelenleg az 1966-os vb-n 9 találattal gólkirályi címet szerző Eusébio a legeredményesebb portugál vb-gólszerző.

Még egy kis CR7: mindössze a második olyan labdarúgó lett, aki világbajnokságon úgy vezeti csapatkapitányként hazája nemzeti tizenegyét, hogy közben nincs csapata, vagyis hivatalosan szabadügynök – két napja bontották fel szerződését a Manchester Unitednél közös megegyezéssel. Az első ilyen a kanadai válogatott csapatkapitánya volt 1986-ban: Bruce Wilson.

Ghána az első félidőben még Katart is alulmúlta: a házigazda legalább egy labdaérintést fel tudott mutatni az ellenfél tizenhatosán belül a nyitómeccs első játékrészében, az afrikaiaknak ez nem sikerült...

A másodikban viszont már igen, André Ayew egyenlített is – ez volt az idei vb első afrikai gólja, neki pedig összesen már a harmadik világbajnoki találata, amivel a hatgólos Asamoah Gyan mögött a második a ghánai vb-gólszerzők örökrangsorában.

Maga a mérkőzés egyébként a vb-történelemben csupán a negyedik olyan találkozó volt, amely gól nélküli első félidő után legalább öt gólt hozott a második játékrészben. Legutóbb négy éve a belgák verték meg 3–2-re a japánokat, 1994-ben a legendás brazil–holland meccs lett 3–2 0–0-s félidő után, először pedig Lengyelország győzte le 5–1-re Perut az 1982-es világbajnokságon úgy, hogy a szünetben még 0–0 volt az állás.

Az ötgólos második félidőnek köszönhetően a vb (egyelőre) megmenekült az uruguayi–dél-koreai meccsen beállított gólnélküli-rekord megjavításától.

VILÁGBAJNOKSÁG, KATAR
1. FORDULÓ
H-CSOPORT
Portugália–Ghána 3–2 (0–0)

Doha, 974 Stadion, 42 662 néző. Vezette: Elfath (amerikai)
Portugália:
Diogo Costa – Cancelo, Danilo Pereira, Dias, R. Guerreiro – Neves (Leao, 77.), Bruno Fernandes, Otávio (Carvalho, 56.) – Bernardo Silva (Palhinha, 87.) – Joao Félix (Joao Mário, 88.), C. Ronaldo (G. Ramos, 88.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Ghána:
Ati-Zigi – Seidu (Lamptey, 66.), Djiku (Semenyo, 90+2.), Amartey, Salisu, Baba Rahman – Samed (Kyereh, 90+2.), Partey, Kudus (Bukari, 77.) – A. Ayew (J. Ayew, 77.), I. Williams. Szövetségi kapitány: Otto Addo
Gólszerző:
C. Ronaldo (65. – 11-esből), Joao Félix (78.), Leao (80.), ill. A. Ayew (73.), Bukari (89.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

PORTUGÁLIA VILÁGBAJNOKI KERETE
KAPUSOK: 1 Rui Patrício (AS Roma – Olaszország), 12 José Sá (Wolverhampton Wanderers– Anglia), 22 Diogo Costa (FC Porto)
VÉDŐK: 2 Diogo Dalot (Manchester United – Anglia), 3 Pepe (FC Porto), 4 Rúben Dias (Manchester City – Anglia), 5 Raphaël Guerreiro (Borussia Dortmund – Németország), 13 Danilo Pereira (Paris Saint-Germain – Franciaország), 19 Nuno Mendes (Paris Saint-Germain – Franciaország), 20 Joao Cancelo (Manchester City – Anglia), 24 António Silva (Benfica)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 6 Joao Palhinha (Fulham – Anglia), 8 Bruno Fernandes (Manchester United – Anglia), 14 William Carvalho (Real Betis – Spanyolország), 16 Vitinha (Paris Saint-Germain – Franciaország), 17 Joao Mário (Benfica), 18 Rúben Neves (Wolverhampton Wanderers – Anglia), 23 Matheus Nunes (Wolverhampton Wanderers – Anglia), 25 Otávio (FC Porto)
TÁMADÓK: 7 Cristiano Ronaldo (Manchester United – Anglia), 9 André Silva (RB Leipzig – Németország), 10 Bernardo Silva (Manchester City – Anglia), 11 Joao Félix (Atlético Madrid – Spanyolország), 15 Rafael Leao (AC Milan – Olaszország), 21 Ricardo Horta (Braga), 26 Goncalo Ramos (Benfica)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Fernando Santos

GHÁNA VILÁGBAJNOKI KERETE
KAPUSOK:
1 Lawrence Ati-Zigi (St. Gallen – Svájc), 12 Ibrahim Danlad (Asante Kotoko), 16 Manaf Nurudeen (Eupen – Belgium)
VÉDŐK: 2 Tariq Lamptey (Brighton & Hove Albion – Anglia), 3 Denis Odoi (FC Bruges – Belgium), 4 Mohammed Salisu (Southampton – Anglia), 14 Gideon Mensah (Auxerre – Franciaország), 15 Joseph Aidoo (Celta Vigo – Spanyolország), 17 Abdul-Rahman Baba (Reading – Anglia), 18 Daniel Amartey (Leicester City – Anglia), 23 Alexander Djiku (Strasbourg – Franciaország), 26 Alidu Seidu (Clermont – Franciaország)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: 5 Thomas Partey (Arsenal – Anglia), 6 Elisha Owusu (Gent – Belgium), 7 Abdul Fatawu Issahaku(Sporting CP – Portugália), 8 Daniel-Kofi Kyereh (SC Freiburg – Németország), 11 Osman Bukari (Crvena zvezda – Szerbia), 13 Daniel Afriyie (Hearts of Oak), 20 Mohammed Kudus (AFC Ajax – Hollandia), 21 Salis Abdul Samed (Lens – Franciaország), 22 Kamaldeen Sulemana (Rennes – Franciaország), 24 Kamal Sowah (FC Bruges – Belgium)
TÁMADÓK: 9 Jordan Ayew (Crystal Palace – Anglia), 10 André Ayew (al-Szadd – Katar), 19 Inaki Williams (Athletic Bilbao – Spanyolország), 25 Antoine Semenyo (Bristol City – Anglia)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Otto Addo