Véget ért az orosz álom, Horvátország 1998 után újra elődöntős

2018.07.07. 19:41
Utolsóként a horvát válogatott jutott az oroszországi labdarúgó-világbajnokság elődöntőjébe, tizenegyespárbajban legyőzve a házigazdák csapatát. Modricék a fináléba kerülésért Anglia ellen játszanak majd szerdán 20 órától.
A horvát Domagoj Vida (jobbra) a hosszabbításban és a tizenegyespárbajban is betalált (Fotó: AFP)

FIFA-VILÁGBAJNOKSÁG 2018, OROSZORSZÁG
NEGYEDDÖNTŐ

OROSZORSZÁG–HORVÁTORSZÁG 2–2 (1–1, 1–1, 1–2) – tizenegyesekkel 3–4
Szocsi, Fist Olimpiai Stadion. 44 287 néző. V: Sandro Ricci (brazil)
OROSZORSZÁG: Akinfejev – Mário Fernandes, Kutyepov, Ignasevics, Kudrjasov – Zobnyin, Kuzjajev – Szamedov (Jerohin, 54.), Golovin (Dzagojev, 102.), Cserisev (Szmolov, 67.) – Dzjuba (Gazinszkij, 79.). Szövetségi kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov
HORVÁTORSZÁG: Subasic – Vrsaljko (Corluka, 97.), Lovren, Vida, Strinic (Pivaric, 74.) – Rakitic, Modric – Rebic, Kramaric (Kovacic, 88.), Perisic (Brozovic, 63.) – Mandzukic. Szövetségi kapitány: Zlatko Dalic
Gólszerző: Cserisev (31.), Mário Fernandes (115.), ill. Kramaric (39.), Vida (101.)
Sárga lap: Gazinszkij (109.), ill. Lovren (35.), Strinic (38.), Vida (101.), Pivaric (114.)

SZAVAZÁS

Ön szerint melyik ország nyeri meg a vb-t?

KÖSZÖNJÜK, HOGY SZAVAZOTT!

Az oroszok a nyolcaddöntőben a spanyolok ellen gyakorlatilag minden idegszálukkal a védekezésre koncentráltak, talán ezért is volt olyan bátor a horvátokat irányító Zlatko Dalic, hogy a kezdőcsapatába négy támadót jelölt, mögöttük a Rakitic, Modric duóval.

A hazaiak nagyon aktívan kezdtek, majd a horvátok átvették az irányítást, de ez inkább csak a labdabirtokláson tükröződött, nagy helyzetet nem tudtak kialakítani ellenfelük kapuja előtt.
Az oroszok sem, Gyenyisz Cserisev lába azonban megint elsült, a 31. percben egy Artyom Dzjubával történő összjáték után 20 méterről parádésan lőtte ki ballal a jobb felső sarkot, megszerezve a negyedik gólját ezen a vb-n. 1–0

A horvátoknak ezen a téren nincs ilyen kiemelkedő játékosuk a tornán, azonban Andrej Kramaric személyében már a hetedik különböző gólszerzőjüket ünnepelhették. A 39. percben a Hoffenheim támadója öt orosz között várta, hogy a bal oldalon előretörő Mario Mandzukic beadja neki a labdát, és amikor ez megtörtént, zavartalanul fejelhetett közelről a kapuba. 1–1

A második félidő „csendesen" kezdődött, aztán a horvátoknak volt egy időszakuk, amelyben beszorították a tizenhatosukra az oroszokat. Ivan Perisic ekkor könnyen megszerezhette volna a vezetést az övéinek, ám hét méterről a jobb oldali kapufa tövére lőtt, onnan pedig a gólvonal előtt keresztbe vágódott ki a labda.

Ezt követően is a horvátok játszottak kezdeményezőbb futballt, de nem tudták elkerülni a hosszabbítást. Nem ez volt az egyetlen bajuk, Danijel Subasic ugyanis a 90. percben egy ártatlan szituációban combsérülést szenvedett, közvetlenül azután, hogy Dalic kihasználta a harmadik cserelehetőségét...
Az ezen a vb-n bevezetett szabály értelmében a kétszer 15 perces hosszabbításban egy negyedik cserét is végrehajthatnak a csapatok, amit ki is használtak a horvátok, azonban nem Subasic hagyta el a pályát, hanem a már a túlórában megsérülő Sime Vrsaljko.

Vedran Corluka állt a helyére, aki nem sokkal később, a 101. percben szándékosan vagy véletlenül, de elengedte a labdát, amelyet Domagoj Vida fejelt le egy szöglet után, és az orosz kapu bal oldalába pattant. Kádár Tamás korábbi kijevi csapattársa a nyolcadik horvát gólszerző a vb-n. 1–2

Ezzel viszont még nem volt vége! A 115. percben az oroszok a horvát tizenhatos sarkáról végezhettek el szabadrúgást, amely után Mário Fernandes a jobb alsó sarokba fejelt. Ez volt a brazil születésű védő első gólja az orosz nemzeti együttesben (egyben az első, hátvéd által szerzett vb-találat az orosz/szovjet válogatott történetében) – jól időzítette. 2–2

Jöhetett tehát az újabb tizenegyespárbaj, az oroszok és a horvátok számára egyaránt. A hazaiaktól ketten is hibáztak (Fjodor Szmolov és Mário Fernandes), míg a horvátoktól csak Mateo Kovacic, így a horvátok készülhetnek az elődöntőre, 1998 óta először.

Az ellenfelük Anglia lesz, szerdán 20 órától. A másik ágon Franciaország Belgiummal találkozik (kedd 20.00).