El: keményebb a kapufánál – Aduriz öt gólt lőtt

2016.11.03. 20:57
Aritz Aduriz az első gólja után nekiesett a kapufának, ám nem tört meg, sőt! (Fotó: AFP)
Az Athletic Bilbao 5–3-ra nyert hazai pályán a Genk ellen a labdarúgó Európa-liga csoportkörének 4. fordulójában. A baszkok összes gólját Aritz Aduriz szerezte. A Roma négy, az Anderlecht hat gólig jutott a játéknapon.

EURÓPA-LIGA
CSOPORTKÖR, 4. FORDULÓ
A-CSOPORT
Fenerbahce (török)–Manchester United (angol) 21
(Sow 2., Lens 59., ill. Rooney 89.)
Zorja Luhanszk (ukrán)–Feyenoord (holland) 1–1 (R. Fortster 44., ill. N. Jörgensen 15.)

Az A-csoport mérkőzéseiről itt olvashat bővebben.

B-CSOPORT

Mint arról beszámoltunk, az Olympiakosz 1–1-es döntetlent játszott Kazahsztánban az Asztanával. A hazaiak szerezték meg a vezetést, amire a görögök bő 20 perccel később válaszoltak.

A csoport másik mérkőzésén sokáig nem bírtak egymással a felek, a 67. percben aztán emberelőnybe került az APOEL, amit két perccel később Pierosz Szotiriu révén ki is használt a ciprusi csapat. Mint később kiderült, a válogatott támadó a végeredményt állította be.

Asztana (kazah)–Olympiakosz (görög) 1–1 (Despotovics 8., ill. Seba 30.)
APOEL (ciprusi)–Young Boys (svájci) 1–0 (Szotiriu 69.)

C-CSOPORT

A Mainz nem egyemberes csapat – mind a hat gólját más játékos szerezte az El csoportkörében –, ez a tény azonban valószínűleg nem nagyon vigasztalja a szurkolóit, hiszen kedvenceik 6–1-es vereségbe szaladtak bele az Anderlecht otthonában

De legalább még van esélyük a továbbjutásra, amit a Qabala futballistái már nem mondhatnak el magukról. Hiába szerezték meg a vezetést a Saint-Étienne ellen, negyedszer is kikaptak, ezzel négy forduló után eldőlt a sorsuk.

Anderlecht (belga)–Mainz (német) 6–1
(Stanciu 9., 41., Tielemans 62., Teodorczyk 89., 94. – 11-esből, Bruno 92., ill. De Blasis 15.)
Qabala (azeri)–Saint-Étienne (francia) 1–2 (Gurbanov 39., ill. Tannane 45+1., Beric 53.)

D-CSOPORT

A Zenit az első félidőben óriási mezőnyfölényben futballozott a Dundalk ellen, ez pedig a 42. percben góllá érett. Egy ír védelmi hibát követő gyors kontratámadást a brazil Giuliano fejezett be. A második játékrész elején jött a hideg zuhany az oroszoknak! Daryl Horgan használta ki a Zenit-védelem ügyetlenkedését, és nagy futás után egyenlített. A folytatásban a Zenit mindent megpróbált a győzelemért, amely a 78. percben Giuliano révén nagy nehezen összejött. A brazil középpályás egy ide-oda pattogó labdát közelről kotort a kapuba, beállítva ezzel a 2–1-es végeredményt.

A Maccabi Tel-Aviv–AZ Alkmaar mérkőzésen nem született gól, így eldőlt, hogy két fordulóval a csoportkör vége előtt a Zenit biztosan továbbjutott.

Zenit (orosz)–Dundalk (ír) 2–1 (Giuliano 42., 78., ill. Horgan 52.)

2 2 2–8 –6 2
A bécsi védők nem igazán bírtak Edin Dzekóval (Fotó: AFP)

E-CSOPORT

A két veretlen csapat mérkőzésén az Austria gyorsan vezetést szerzett, aztán a Roma ugyancsak gyorsan fordított, és végül tekintélyessé hizlalt győzelmével át is vette az első helyet a csoportban. A bécsiek kapujába kétszer betaláló Edin Dzeko az idényben eddig 12 góllal segítette a „farkasokat” a hazai és az európai hadszíntéren.

Austria Wien (osztrák)–Roma (olasz) 2–4 (Kayode 2., A. Grünwald 89., ill. Dzeko 5., 65., De Rossi 18., Nainggolan 78.)
Astra Giurgiu (román)–Viktoria Plzen (cseh) 1–1 (Stan 19., ill. Krmencík 25.)

F-CSOPORT

Aritz Aduriz már az első félidőben mesterhármast ért el, majd a szünet után szerzett még két gólt, és bár három is büntetőből született, ettől még tény: ő az első labdarúgó, aki egy Európa-liga-mérkőzésen ötször talált a kapuba (mesternégyesből is csupán kettő volt korábban: Radamel Falcao érte el az elsőt 2011-ben, Edinson Cavani 2012-ben a másodikat). A statisztikánál persze fontosabb, hogy a rutinos támadó vezérletével az Athletic legyűrte a gólokkal szintén nem fukarkodó Genket.

Az El elődsorozata, az UEFA-kupa történetében 1994-ig kell visszalapozni, hogy ötgólos játékosra leljünk: az akkoriban a Juventust erősítő Fabrizio Ravanelli a CSZKA Szófiát intézte el öt góllal (5–1).

ADURIZ REMEKLÉSE A GENK ELLEN

A másik mérkőzésen Szántó Tamás a 85. percben lépett pályára a Rapidban, és kétgólos hátrányban lévő csapata szinte azonnal szépített, majd egyenlített is a Sassuolo vendégeként! A huszáros hajrát kivágó bécsiek két gólja két cserejátékos nevéhez fűződik – magyar vonatkozás, hogy az egyenlítő találatot szerző Giorgi Kvilitaia korábban Győrben is futballozott.

Athletic Bilbao (spanyol)–Genk (belga) 5–3 (Aduriz 8, 24., 44., 74., 94. – a másodikat, a harmadikat és az ötödiket 11-esből, ill. Bailey 28., Ndidi 51., T. Susic 80.)
Sassuolo (olasz)–Rapid Wien (osztrák) 2–2 (Defrel 34., Ragusa 45+3., ill. Jelic 86., Kvilitaia 90.)