Rg: két éve nem látott rossz orosz hétvége, 5 ország nyert aranyat

2016.02.28. 16:32
Alekszandra Szoldatova két arannyal zárt, de alighanem többet akart (Fotó: AFP)
Rendkívül szoros versenyeket és meglepően kevés orosz aranyérmet hozott a 2016-os ritmikus gimnasztika világkupa-sorozat első, finnországi állomása. Espoóban merőben szokatlan módon öt nemzet – Oroszország, Ukrajna, Dél-Korea, Spanyolország és Izrael – tornászai is aranyérmet szereztek.

Az Espoo Arenában a tornászok egyik legnagyobb ellenfele a hideg volt – a versenyterületet a jégpályára építették rá, és ezzel még nem volt probléma, a bemelegítő-helyiségek hőmérsékletével viszont igen. Az ízületeket extrém módon megterhelő, rendkívül hosszú bemelegítést igénylő sportágban a hideg igencsak megnöveli a sérülésveszélyt – nem véletlenül volt minden versenyző nyakig beöltözve színre lépés előtt.

Az oroszok – műtét utáni rehabilitáció és kisebb sérülés miatt – pihenőt adtak két legeredményesebb rg-süknek, Jana Kudrjavcevának és Margarita Mamunnak, így az összetettet a moszkvai GP rangelsője, Alekszandra Szoldatova „volt kénytelen” megnyerni helyettük – a verseny ritka szoros küzdelmet hozott, az első négy versenyző 0.650 ponton belül volt.

Rizatdinova 2 arannyal holtversenyben a
legeredményesebb volt (Fotó: AFP)
Rizatdinova 2 arannyal holtversenyben a legeredményesebb volt (Fotó: AFP)

Arra már kevesen számítottak, hogy Szoldatova csak egy szerenkénti döntőt nyer meg a négyből, két arany az első számú ukrán versenyzőnél, Hanna Rizatdinovánál, egy pedig a dél-koreai Szon Jon Dzsenél landol.

Mivel az orosz kéziszercsapat sem remekelt (a szerenkénti döntőkben dobogóra sem került, Spanyolország és Izrael nyerte meg a vasárnapi finálékat), a sportág első számú hatalma nyolcból csak három aranyérmet szerzett meg. Amikor legutóbb ilyen gyengén kezdte az orosz kéziszercsapat az évet, akkor sallangmentesen lecserélték a tornászokat még a tavasszal…

Ennyire rossz hétvégéje az orosz ritmikus gimnasztikázóknak 2014 tavasza óta nem volt – akkor a lisszaboni világkupa-versenyen nem szereztek egyetlen aranyérmet sem.

Szon Jon Dzse 2014 után nyert ismét vk-finálét (Fotó: AFP)

RITMIKUS GIMNASZTIKA
VILÁGKUPA, 1. ÁLLOMÁS, ESPOO (FINNORSZÁG)
Egyéni összetett. 1. Alekszandra Szoldatova (Oroszország) 73.750
, 2. Szon Jon Dzse (Dél-Korea) 73.550, 3. Hanna Rizatdinova (Ukrajna) 73.250, 4. Melityina Sztanjuta (Fehéroroszország) 73.100, 5. Neta Rivkin (Izrael) 72.300, 6. Dina Averina (Oroszország) 71.550, 7. Kacjarina Halkina (Fehéroroszország) 70.350, 8. Ekaterina Volkova (Finnország) 69.900
Szerenkénti döntők. Karika. 1. Rizatdinova 18.550, 2. Szoldatova 18.500, 3. Szon Jon Dzse 18.400. Labda. 1. Szon Jon Dzse 18.450, 2. D. Averina 18.100, 3. Rizatdinova 18.000. Buzogány. 1. Szoldatova 18.750, 2. Rizatdinova 18.500, 3. Sztanjuta 18.400. Szalag. 1. Rizatdinova 18.450, 2. Szon Jon Dzse 18.400, 3. Sztanjuta és Szoldatova 18.350-18.350
Együttes kéziszercsapat. Összetett. 1. Oroszország 35.600, 2. Izrael 35.050, 3. Spanyolország 34.550. 5 szalag. 1. Spanyolország 17.450, 2. Izrael 17.300, 3. Ukrajna 17.250. 3 pár buzogány + 2 karika. 1. Izrael 17.700, 2. Spanyolország 17.550, 3. Ukrajna 17.500.