Rg vk: sosem látott siker, történelmet írt a koreai tornatündér

2014.04.05. 21:10
Szon Jon Dzse első távol-keleti rg-sként nyert vk-versenyt (Fotó: Csen Csing-vej)
Debrecen és Stuttgart után harmadik, lisszaboni állomásához ért a ritmikus gimnasztikázók világkupa-sorozata, a portugál verseny pedig sportágtörténeti sikert hozott. Az egyéni összetett versenyt megdöbbentő fölénnyel nyerte meg a dél-koreaiak Ázsia-bajnok, világbajnoki 5. kedvence, Szon Jon Dzse. Szon ezzel az első távol-keleti ritmikus gimnasztikázó, aki egyéni vk-viadalt nyert, elsősége az ázsiai rg-történet egyik legnagyobb sikere is.

A hazájában és egész Ázsiában hatalmas népszerűségnek örvendő, tornatündérnek becézett Szon elképesztő könnyedséggel utasította maga mögé riválisait – igaz, miután szinte az összes klasszis tornász legalább egy rontott gyakorlattal végzett, neki már „csak” hibátlanul kellett dolgoznia. Megtette, így több mint három pontot vert a nála esélyesebb, vb-bronzérmes fehérorosz klasszisra, Melityina Sztanjutára, a harmadik helyet az orosz Dina Averina szerezte meg. Szonnak korábban vk-ezüstérem volt a legjobb eredménye.

Az oroszok ebben az idényben váltogatják a vk-indulóikat – tehetik, még a negyedik-ötödik számú versenyzőik is győzelmi eséllyel indulnak –, az újonc Dina Averinán kívül harmadik számú tornászukat, Marija Tyitovát küldték Lisszabonba. A szezonban eddig „kiegészítő emberként” igen jól dolgozó Tyitova először kapott lehetőséget orosz vezérversenyzőként, ám borzasztó napja volt, és az első ötbe sem került be.

Szon sikerével négy vk-viadal után először nem orosz tornász végzett az élen összetettben. Ebben az idényben még nem fordult elő, hogy (bármilyen szerrel) ne exszovjet versenyző nyerjen aranyérmet egyéniben, és a teljes 2013-as szezonban is csak egy ilyen eset volt, akkor a bolgár Szilvia Miteva állhatott a dobogó első fokára.

Ez az első, teljes nemzetközi mezőnyt vonzó nagy viadal a sportág történetében, amelyet nem közép- vagy kelet-európai versenyző nyert meg – az rg-történetben csak bojkottált verseny esetén ünnepelhetett aranyérmet olyan tornász, aki nem volt szocialista blokkból származott. Ennek fényében még nagyobb eredmény Szon magabiztos elsősége. A kéziszercsapatok versenyében a 2013-as világbajnokságon aranyérmet szerző spanyol válogatott végzett az első helyen.

A vasárnapi szerenkénti döntőkben aztán folytatódott Szon remeklése, a dél-koreai lány további három aranyat nyert, a negyedik elsőség a fehérorosz Sztanjutáé lett, csapatban Ukrajna és Japán diadalmaskodott – a japánok öt év után ünnepelhettek vk-aranyat. Az oroszok aranyérem nélkül zárták a lisszaboni hétvégét, hasonló gyengélkedést ritkán kell átélnie a sportág első számú hatalmának.