Darts-vb: de Sousa nagyot fordítva győzött, Anderson kiesett

2022.12.28. 17:43
José de Sousa háromszettes hátrányból fordított (Fotó: Getty Images)
José de Sousa 0:3-ról, Alan Soutar 0:2-ről fordítva nyert, és bár Gary Anderson is vezetett, Chris Dobey kiejtette a 11. helyen kiemelt kétszeres világbajnok skótot a londoni Alexandra Palace-ban zajló dartsvilágbajnokság szerda délutáni, 3. fordulós programjában.

Ryan Searle–José de Sousa

Ryan Searle-nek (PDC-16.) lett volna miért visszavágnia De Sousának (17.), hiszen a portugál sikerével zárult a legutóbbi három összecsapásuk. Ennek szellemében játszott az angol, s noha ő sem remekelt az első szettben, megnyerte, mivel De Sousa gyengébben teljesített nála, mindössze 81.91-es átlaggal dobta a nyilakat.

A második felvonásban emelkedett a játék színvonala, mindkét játékos 90-es átlag felé csúszott, Searle 3–2-es sikerével 2:0-ra elhúzott. A harmadik etap is Searle-é lett, 3–1-gyel, így már csak egy lépésre volt a 4. fordulótól. Sokáig De Sousának csupán fellángolásai voltak, néhány kiemelkedő körtől eltekintve nem tudott irányítani. Ám Searle teljesítménye lefelé ívelő tendenciát mutatott, a portugál pedig egyre jobban belejött a játékba. Olyannyira, hogy egyenlített (3:3), így jöhetett a mindent eldöntő szett. Ryan Searle teljesen elveszítette a fonalat, több nyila is volt arra, hogy ismét lépéselőnybe kerüljön, ő azonban nem tudott élni a lehetőségeivel, s ez bizony a meccsébe került. José de Sousa a világbajnokság eddigi legnagyobb fordítását bemutatva diadalmaskodott 4:3-ra. A következő körben a világelső walesi Gerwyn Price-szal néz farkasszemet.

Danny Noppert–Alan Soutar

Az első szettben óriási különbség alakult ki a két játékos között, a UK Opern idei győztese, a holland Danny Noppert (9.) átlaga 100 felett mozgott, ezzel szemben a főállásban tűzoltóként dolgozó skót Alan Soutaré 85 alatt maradt. Nem volt kérdés, kihez kerül az előny (3–1, 1:0).

Hiába dobott a második játékrészben stabilabban a skót, a holland továbbra is rendkívül magabiztosan teljesített, leget sem veszítve növelte a különbséget (2:0). A folytatásban Noppert sokat esett vissza, Soutar viszont tovább javult, és ez már elegendő volt a szettgyőzelemhez (2:1).

Valami láthatóan nagyon elcsúszott a hollandnál, hiszen az első két szettben mutatott világklasszis játékából a harmadikban és a negyedikben lényegében semmi nem volt már tapasztalható: utóbbi játékrészben 82.47-es átlagon dobott, és hatból egy kiszálló sem sikerült neki – érthető tehát, hogy Soutar 3–0-val egyenlített (2:2).

Az ötödik volt a legkiegyenlítettebb felvonás, amelyet Soutar fantasztikus, 152-es kiszállóval zárt le (2:3). A tűzoltó ezt követően még jobban rákapcsolt, Danny Noppertnek esélyt sem hagyva a szettet 3–0-ra, a mérkőzést 4:2-re nyerte meg.

Gary Anderson–Chris Dobey

A kétszeres világbajnok skót nagyon bekezdett 115.62-es körátlaggal nyerte meg az első szettet 3–0-ra. A folytatásban Anderson nem tudta tartani ezt a kiemelkedő számot, és Dobey is feljavult – az angol 3–2-vel egyenlített.

Dobey a későbbiekben sem lassított. Bár Anderson sem játszott rosszul, Dobey egyszerűen jobban játszott: két 3–2-es szettel 3:1-re elment.

Dobey az ötödik szettben is szenzációsan dobott, Anderson nem tudta feltartóztatni: 3–1-gyel ezt is hozta, és ez már a végső, 4:1-es győzelmet jelentette a 22. helyen kiemelt angolnak. Bár százalékosan Anderson jobban dobta a kiszállókat, mennyiségileg a skót túl sokszor hibázott, és végül ez okozta a vesztét. Anderson 2010-ben debütált a PDC-nél, és még sohasem esett ki ilyen korán a világbajnokságról.