Bernard Lagat duplázott, Alfred Kirwa Yego egy mp-cel nyert 800-on

2007.09.02. 15:09
Vasárnap nyolc döntővel ért véget az oszakai, 11. atlétikai világbajnokság. A férfiaknál és a nőknél is három-három futószámot rendeztek, de férfi gerelyhajításban és női magasugrásban is kiderült: ki az aranyérmes. Az éremtáblázat első helyen 26 éremmel, köztük 14 arannyal, az Egyesült Államok végzett, miként 249 szerzett ponttal a pontversenyben sem volt jobb a tengerentúliaknál. A magyar válogatott érem nélkül zárta a rangos sporteseményt, atlétáink két ötödik helyet szereztek. Nyolc pontjuk a pontverseny 41. helyére volt elég, hetes holtversenyben Horvátországgal, Ecuadorral, Kazahsztánnal, Litvániával, Holland Antillákkal és Panamával. A vb-n 64 ország szerzett pontot.
A zárónapon az amerikai férfi- és női váltó is aranyérmes lett 4x400-on
Reuters
Reuters

A nap első döntőjeként a női maratonisták mezőnye rajtolt el, amelynek végén Cathrerine Ndereba révén kenyai győzelem született. A győztes 2:30:37-s, idei legjobb eredményével ért elsőként a célba, mindössze nyolc másodperccel megelőzve a kínai Csun Hszin-csut és 19 mp-vel a japán Reiko Tosát.

A hölgyeknél maradva a magasugrás aranyérme is gazdára talált, a versengést a horvát Blanka Vlasic nyerte 2.05 méterrel. A horvátoknak nem is volt másik versenyzőjük, aki pontot tudott volna szerezni a vb-n.

A 1500 méter aranyérméhez ugyancsak idei legjobbját - 3:58.75 perc - kellett teljesítenie a bahreini Marjam Juszuf Jamalnak, aki orosz, illetve ukrán riválisát megelőzve tudott nyerni.

Még mindig a hölgyeknél maradva, a 4x400 méteres amerikai váltónak a világ idei legjobb eredményére volt szüksége az aranyhoz, leelőzve a „csupán” új országos rekordot teljesítő jamaicai és brit kvartettet.

A nemek egyenlőségének jegyében a férfiaknál ugyancsak négy szám döntőjét rendeztek meg a zárónapon.

A gerelyhajítás aranyérme 90.33 méterrel a finn Tero Pitkämäkié lett, aki majd két métert vert a második norvég Andreas Thorkildsenre és több mint négyet a harmadik amerikai Breaux Greerre.

A futószámok közül 800 méteren a kenyai Alfred Kirwa Yego mindössze egy másodperccel előzte meg a kanadai Gary Reedet, 5000 méteren pedig az amerikai Bernard Lagat 13 századot vert a kenyai Eliud Kipchogere.

Még mielőtt nagyobb meglepetésre gyanakodnánk, a győztes Lagat a 2005-ös helsinki vb előtt „cserélt hazát” és lett kenyaiból amerikai, ám azon a vb-n még nem engedték indulni. Most viszont minden bizonnyal pályafutása csúcsára ért, hiszen 1500 méter után duplázott, hasonlóra legutóbb Hisam el-Gerúzs volt képes a 2004-es athéni olimpián.

A nap és a vb utolsó számát, a 4x400 méteres férfiváltót egyáltalán nem meglepetésre az Egyesült Államok csapata nyerte, méghozzá magabiztosan: 2:55.56 perces eredményük a világ idei legjobbja.

A második bahamai, illetve a harmadik lengyel váltó a szezon idei legjobbjával szerezte meg ezüst-, illetve bronzérmét.