Hogy mi az a Tri January? Vagy a divatos internetes hashteget és szlenget használva a #TriJanuary? Egy brit kihívás, amelynek lényege, hogy több ezer embert bátorítsanak a mozgásra, és arra, hogy egy hónapon keresztül fussanak, ússzanak és kerékpározzanak valamennyit, és végül teljesítsék az általuk választott távot.
Nem is rossz ötlet, még ha nem is klasszikus triatlonról van szó. Mindenesetre remek elképzelés azok számára, akik egyelőre csak ismerkedni szeretnének a sportággal, vagy netán más okból nem akarnak nekivágni egy rendes versenynek.
A kampányhoz csatlakozott a negyedik stádiumú béldaganattal küzdő harminchét éves Deborah James (képünkön balra) is, aki bár eddig is rendszeresen futott, a kerékpározás és úszás komoly kihívást jelent számára. Ennek ellenére természetesen lelkesen vágott neki a Tri Januarynak, azt pedig nem győzi hangsúlyozni, a betegsége ellenére mennyit javít az életminőségén a rendszeres sportolás.
„Az egészséges életmód és a futás segített, hogy gyorsabban felépüljek a műtétek után, emellett enyhítette az operációkkal járó fáradtságot és feszültséget. Azért kezdtem futni, hogy növeljem a tüdőkapacitásomat. Bár gyakran pocsékul érzem magam, és nehezen veszem rá magam, hogy elinduljak, de utána sokkal jobban érzem magam. Ha valaki rákos lesz, utána nagyon kevés olyan helyzet marad, amelyben teljesen felszabadultnak és szabadnak érezheti magát. Nekem csak a futás adja meg ezt az élményt. Ilyenkor kitisztul az elmém, végig csak a mozgásra figyelek, és arra, hogy ha lassan is, de teljesítsem az adott távot. Tévedés, hogy ha súlyos beteg vagy, be kell gubóznod. Én a mozgást támogatom. Bár nincs rá bizonyíték, hogy meghosszabbítja az életet, de az életminőségre biztosan jó hatással van.
Persze nem egyszerű, a tüdőm és a bélrendszerem egy részét is eltávolították, a műtétek során sok ideget és izmot átvágtak, egy ideje zsibbad a lábam, ha futok, és ez valószínűleg már örökre így marad. De mentálisan rengeteget segít.”
„A legnagyobb félelmem az úszással kapcsolatban volt, főleg, hogy karácsony után nem voltam túl jó formában – mondta. – Ám így, hogy egy hónap alatt kell teljesíteni a kihívást, valamivel könnyebb. Ez az egész arról szól, hogy mindenki megtalálja a neki megfelelő szintet, apró lépésenként haladjon előre, feszegesse a határait, és kilépjen a komfortzónájából. ”