Szoboszlai a City ellen hasonlóan teljesített, mint a válogatottban

PÓR KÁROLYPÓR KÁROLY
Vágólapra másolva!
2023.02.23. 16:21
null
Szoboszlai Dominik (17) a második félidőben tudta jobban szervezni a lipcseiek játékát, amikor többet volt náluk a labda (Fotó: AFP)
Az RB Leipzig–Manchester City (1–1) BL-nyolcaddöntő után az InStat elemzőrendszer számainak segítségével kiértékeltük a játékosok egyéni produkcióját, a mérkőzés tanulságait.

 

 

NAGY FÖLÉNYBEN JÁTSZOTT A CITY, DE SIKERÜLT HAALANDOT SEMLEGESÍTENI

Az RB Leipzig–Manchester City (1–1) BL-nyolcaddöntő sok szempontból igazolta a mérkőzés előtti elemzésünkben leírtakat. Az már a meccs előtt is szinte biztosnak tűnt, hogy a Leipzig először az idényben 40 százalék alatt fogja birtokolni a labdát. A mérkőzés legnagyobb lipcsei kihívásaként azt jelöltük meg, hogy a számára nem megszokott nagy nyomás, a labda állandó kergetése közben tud-e végig hiba nélkül futballozni a német csapat hátsó alakzata.

Nos, erre a kérdésre hamar megkaptuk a választ, ugyanis a Manchester City már a 27. percben megszerezte a vezetést, miután Xaver Schlager elpasszolta a labdát a saját térfele közepén, amiből aztán Rijad Mahrez lőtt a kapuba. Az első félidőben minden képzeletet alulmúlt az RB Leipzig labdatartása, ugyanis 45 perc alatt mindössze 28 százalékban volt a hazaiaknál a labda (az InStat mutatói szerint), tehát nemhogy a 40, még a 30 százalékot sem érték el. Nem véletlenül mondta azt a lefújás után Marco Rose vezetőedző, hogy az első félidőben nem futballoztak BL-színvonalon.

A második félidőben aztán 38 százalékra fel tudta javítani a labdabirtoklását a Leipzig, a City pedig – ahogy arra az angol bajnoknál számítani lehet azokon a találkozókon, melyeken kevés lövőhelyzetet tud kialakítani és a vezetés után nem sikerül gyorsan növelnie az előnyét – ezúttal is kicsit belealudt a meccsbe,s a kispadról Josep Guardiola sem próbált frissíteni, egyet sem cserélt a vendégek szakvezetője. Ennek lehetett aztán a következménye a lipcsei egyenlítés.

No meg annak, hogy Willi Orbánéknak hátul sikerült megvalósítaniuk azt, amit beharangozó elemzésünk címében is kiemeltünk – eltüntették Erling Haalandot!

Az idényben eddig 32 gólt elérő norvég csatár a minden megmozdulást összesítő InStat-index alapján 198-as értékkel zárta a németországi összecsapást, ami az egyik leggyengébb produkciója volt ebben az idényben – ennél rosszabb pontszámmal csak a Tottenham (190), a Manchester United (194) és a Southampton (182) elleni vereségek alkalmával zárt. A Manchester City gólszerzője, Rijad Mahrez érte el a legmagasabb értéket szerdán, 318-at – 2. lett Marcel Halstenberg 315-tel, 3. Josko Gvardiol 301-gyel –, a legalacsonyabbat pedig Haaland (a kezdőként pályára lépő mezőnyjátékosok között).

Egyetlen helyzete volt, de veszélyes lövés abból sem lett, a kaput sem találta el. A 14 párharcának több mint felét elveszíttette (hatot nyert meg), volt hat labdavesztése és 14 passzából négy lett pontatlan (vagyis 71 százalékos pontossággal passzolt). A Josko Gvardiol, Willi Orbán lipcsei védőpáros rendre megelőzte őt, s egyetlenegy olyan átadást sem kapott a tizenhatosnál, ami elé érkezett volna, és lendületből vezethette volna a védőkre a labdát. Mindent egybevetve csak 34 játékba avatkozása volt (ebből 20 sikeres, ez 58 százalék), ami az InStat-indexhez hasonlóan ugyancsak a legalacsonyabb mutató a végig pályán lévők között. Ritkán került hozzá a labda, de amikor hozzákerült, akkor általában a kaputól távol helyezkedett és igyekeztek a lipcsei védők a pálya jobb oldalára szorítani, hogy ne kerülhessen szembe a kapuval.

WILLI ORBÁN AZ RB LEIPZIG LEGJOBBJAI KÖZÖTT

A Manchester City az első félidei hatalmas mezőnyfölénye ellenére csupán 11 lövéssel próbálkozott, amiből ugyanúgy négy ment kapura, mint lipcsei oldalon, csak a hazaiak kevesebbszer, hatszor kísérleteztek. Az, hogy a City ennyire nem tudott mit kezdeni a fölényével, egyértelműen a hazai védőket dicséri. Nem véletlen, hogy a Leipzigből három védő, a balhátvédként gólpasszt adó Marcel Halstenberg (Gvardiol mellett ő került a legtöbbször szembe Haalanddal, az ő oldalára szorították ki a csatárt), a gólt szerző Josko Gvardiol és a magyar válogatott Willi Orbán (272) érte el a legmagasabb InStat-indexet.

A németek kezdőcsapatából Orbán passzolt a legpontosabban (93 százalékkal), Gvardiol után (68 pontos passz) neki volt a legtöbb jó passza (53) és egyedüliként a hazai kezdőből (a mezőnyjátékosok közül) a játékba avatkozásainak a 92 százaléka eredményes volt. A párharcok százalékos mutatójában pedig Halstenberg (nyolcból hat nyertes, 75 százalék) mögött Orbán volt a második (6/4 nyertes, 67 százalék) Szoboszlai Dominikkal és Xaver Schlagerrel holtversenyben. A labdaszerzések számában pedig harmadik Halstenberg (nyolc) és Konrad Laimer (hét) mögött, hattal. Ezek a számok mind alátámasztják, amit az InStat-index is mutat: Willi Orbán a lipcseiek legjobbjai közé tartozott.

Összesített statisztikák: teljesítményindex, gólok, szabálytalanságok, lapok, összes labdába érés, lövések/kaput eltaláló, xG, párharcok, labdabirtoklás (Forrás: InStat)
Összesített statisztikák: teljesítményindex, gólok, szabálytalanságok, lapok, összes labdába érés, lövések/kaput eltaláló, xG, párharcok, labdabirtoklás (Forrás: InStat)

 

SZOBOSZLAI DOMINIK IS TEVÉKENY RÉSZESE VOLT A PONTMENTÉSNEK

A lipcseiek támadói közül pedig Szoboszlai Dominiké a legmagasabb pontszám, 264, hozzá a legközelebb Timo Werner áll, 262-vel.

Az irányító középpályás passzhatékonysága nem volt magas (29 átadásból 22 jó, 76 százalék), viszont Halstenberg mellett csak ő volt képes a Leipzigből gólhelyzetet teremtő passzra (Benjamin Henrichs nagy helyzetben mellé lőtt), az öt támadópárharcából hármat megnyert és a négy kaput eltaláló lipcsei lövés egyikét is ő jegyzete – abból lett aztán az a szöglet, amiből Gvardiol gólt fejelt. Kétszer szerzett labdát, ötször viszont elveszítette, az egyikből kis híján gólhelyzetbe is került a City.

Azt nem állíthatjuk, hogy Szoboszlai klasszisteljesítményt nyújtott volna, de mindenképp tevékeny részese volt annak, hogy együttese egyenlíteni tudott és döntetlenre mentette a nyolcaddöntő első meccsét.

Szoboszlai kapcsán a City elleni meccs tanulsága, hogy akkor tud igazán jól futballozni, ha sokszor van nála a labda. Mivel az első félidőben a lipcseiek 30 százalék alatt birtokolták azt, a magyar középpályás keveset volt játékban, így nem tudta irányítani az alakulatát. A folytatásban, ahogy feljavult a hazaiak játéka és kicsit mélyebben futballoztak az angolok, Szoboszlainak is nagyobb tere lett, többször tudott játékba avatkozni, megvolt a lehetősége a lövésre és a helyzetteremtésre is.

A szerdai mérkőzés Szoboszlai szempontjából a válogatott tavalyi Nemzetek Ligája-fellépéseire hasonlított. Azokra a találkozókra, amikor a magyar nemzeti csapat keveset birtokolta a labdát és többnyire mélyen, a saját térfelére húzódva védekezett. Szoboszlai az NL-meccsek többségén ugyancsak 250 és 270 közötti teljesítményindexet produkált (256 volt az átlaga hat alkalomból), átlagosan mindegyik mérkőzésen volt egy-egy lövése vagy gólhelyzetet eredményező kulcspassza, passzpontosságban 80, párharcokban 42 százalékot átlagolt és például meccsenként átlagosan ugyanúgy két jó cselt tudott bemutatni, mint a BL-nyolcaddöntőben.

A válogatott statisztikák is azt támasztják alá, hogy Szoboszlai nagyobb labdabirtoklási arány mellett tudja igazán érvényre juttatni az erősségeit, a szervezőkészségét, ugyanakkor ahogy a Nemezetek Ligájában, úgy a Bajnokok Ligájában is hozzá tudott azért járulni csapata összteljesítményéhez. A szerdaihoz hasonló összecsapások fejlődési lehetőséget is jelentenek számára, hogy az ilyen erős ellenfelekkel szemben is minél hatékonyabban tudjon futballozni a jövőben.

STATISZTIKÁK, INSTAT

 

RB  Leipzig–Manchester City – fontosabb egyéni statisztikák: InStat-index,  gól, lövés/kaput eltaláló, passz/passzpontosság, sikeres párharcok,  összes játékba avatkozás/sikeres – NAGYÍTÁSHOZ ÉS TOVÁBBI MUTATÓKHOZ  KATT A KÉPRE!
További statisztikák a nagyítás után: gólpassz,  gólhelyzet, kulcspasszok, labdaszerzés, labdavesztés, párharcok,  szerelések, játékperc, cselek
RB Leipzig–Manchester City – fontosabb egyéni statisztikák: InStat-index, gól, lövés/kaput eltaláló, passz/passzpontosság, sikeres párharcok, összes játékba avatkozás/sikeres – NAGYÍTÁSHOZ ÉS TOVÁBBI MUTATÓKHOZ KATT A KÉPRE! További statisztikák a nagyítás után: gólpassz, gólhelyzet, kulcspasszok, labdaszerzés, labdavesztés, párharcok, szerelések, játékperc, cselek

BAJNOKOK LIGÁJA
NYOLCADDÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
LEIPZIG (német)–MANCHESTER CITY (angol) 1–1 (0–1)
Lipcse,
Red Bull Aréna,45 228néző.Vezette:Gözübüyük (holland)
LEIPZIG:Blaswich – Klostermann (Henrichs, a szünetben), Orbán, Gvardiol, Halstenberg (Raum, 89.) – Szoboszlai, Laimer, Forsberg (Nkunku, 66.), X. Schlager (A. Haidara, 82.), Werner – André Silva (Poulsen, 82.).Vezetőedző:Marco Rose
MAN. CITY:
Ederson – Walker, Akanji, Rúben Dias, Aké – Mahrez, Rodri, Bernardo Silva, Gündogan, Grealish – Haaland.Menedzser:Pep Guardiola
Gólszerző:Gvardiol (70.), ill. Mahrez (27.)

Legfrissebb hírek

Női labdarúgás: Győrből igazolt kapust az RB Leipzig

NB1
10 órája

Esterházy Mátyás reagált Jamie Carragher Szoboszlai Dominikot érintő kritikájára

Angol labdarúgás
23 órája

Megdolgoztatták Szoboszlai Dominiket, válaszul kihozta győztesnek Cristiano Ronaldót

Légiósok
Tegnap, 12:40

Szoboszlai 68 perc játékkal is ott van a hét csapatában a PL-ben

Légiósok
2025.04.29. 18:19

Az edzőteremben kereste Szalahot Szoboszlai Dominik

Angol labdarúgás
2025.04.29. 14:20

Slot, „Dom” és a többiek – Bobory Balázs publicisztikája

Angol labdarúgás
2025.04.29. 06:49

Szoboszlai Dominikból is a legjobbat hozta ki Arne Slot

Angol labdarúgás
2025.04.29. 06:49

Alig találtunk olyan turistát Budapesten, aki nem ismerte fel Szoboszlait

Angol labdarúgás
2025.04.28. 18:38
Ezek is érdekelhetik