Két góllal nyert a Chelsea a Dortmund ellen, így továbbjutott!

2023.03.07. 20:55
(Fotó: AFP)
A labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjében a Chelsea 2–0-ra megverte odahaza a Borussia Dortmundot, így 2–1-es összesítéssel továbbjutott.

BAJNOKOK LIGÁJA
NYOLCADDÖNTŐ, VISSZAVÁGÓ
Chelsea (angol)–Borussia Dortmund (német) 2–0 (1–0)
London, Stamford Bridge, 38 882 néző. Vezette: Makkelie (holland)
Chelsea:
Kepa – Koulibaly, W. Fofana, Cucurella – R. James, Kovacic (Pulisic, 82.), Enzo Fernández (Zakaria, 87.), Chilwell – Sterling (Loftus-Cheek, 83.), Joao Félix (C. Gallagher, 67.) – Havertz. Menedzser: Graham Potter
Dortmund: Meyer – M. Wolf, Süle, N. Schlotterbeck, R. Guerreiro – Can, Özcan (Jamie Bynoe-Gittens, 64.) – Brandt (Reyna, 5.), Bellingham, Reus – Haller (Malen, 77.). Vezetőedző: Edin Terzic
Gólszerző: Sterling (44.), Havertz (53. – 11-esből)
Továbbjutott: a Chelsea, 2–1-es összesítéssel

A Chelsea rossz bajnoki szereplése miatt igen messze áll attól, hogy a Premier League-ben kivívja a jövő évi BL-indulást, így ha valamivel meg akarja menteni az idényét, az a Bajnokok Ligája-győzelem lehet. Nos, a londoniak ettől még messze vannak, mindenesetre most sikerült megfordítaniuk a Dortmund elleni párharcot, és továbbjutottak.

A Dortmund nem parkolta be a buszt kapuja elé – sőt, a stadion parkolójába is csak a kelleténél később tudta, a csapat forgalmi fennakadás okozta késése miatt tíz perccel később indult útjára a labda a Stamford Bridge-en. A BL-himnusz hiába zengett hangosan a stadion hangszóróiból, a vendégdrukkerek időnként túlharsogták saját dalaikkal a legendás zeneművet, majd sárga füstbombáik füstje árasztotta el a pályát. A meccs fájdalmas veszteséggel indult a németek számára: Julian Brandt a harmadik percben sérülten sántikált le a pályáról.

Mindkét csapat bátran játszott, a Dortmund jóval többet birtokolta a labdát, a legnagyobb helyzetei viszont a Chelsea-nek voltak az első félidőben: a 28. percben Kai Havertz találta el a jobb kapufát 14 méterről, nem sokkal később Kalidou Koulibaly közelről nem bírta az üres kapu felé irányítani a labdát, Joao Felix pedig a kapust lőtte telibe...

Aztán a szünet előtt nem sokkal megszületett a londoniak vezető gólja: Chillwell beadása után Raheem Sterling először meghökkentően rosszul találta el a labdát, de nála maradt, átküzdötte magát Reuson, majd tíz méterről, jobbal a léc alá lőtt! 1–0

A második félidő álomszerűen indult a Chelsea számára: Wolf kezezése és némi VAR-ozás után tizenegyes következett. Kai Havertz ezúttal a másik kapufát is eltalálta, szerencséjére azonban – mivel a játékosok idő előtt befutottak a tizenhatoson belülre – Danny Makkelie újrarúgatta, a második próbálkozása pedig a jobbra vetődő Meyert elkerülve a kapu bal oldalában kötött ki. 2–0

Megfordult tehát a párharc állása, a Dortmundnak pedig futnia kellett az eredmény után. Edin Terzic csapata támadott is becsülettel, Jude Bellingham azonban öt méterről nem találta el a kaput, majd Wolf közeli próbálkozása után Kepa védett nagyot. Nem sokkal a vége előtt Bellingham közeli fejese sem volt pontos, így elbukott a német csapat – a Chelsea pedig továbbjutott a negyeddöntőbe.

90+8. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+8. perc Jude Bellingham kap sárga lapot James felrúgásáért.

90+6. perc Wolf bodicsekeli Chilwellt, sárga lap... Marc Cuccurellának. Reklamált.

90+5. perc Reus kiharcol egy kornert, előremegy Meyer is. Wolf elsőre jobbal 12-ről Malenbe lő, majd Kepa kezébe. Bevetődött elé Chilwell, felperdült rajta a labda.

90+4. perc Pulisic húzná az időt a jobb szélen, Can ellöki, és elviszi a labdát.

90+3. perc Bellingham balról ballal kapura lő, Kepa véd. Beadás lett volna, lecsúszott.

9

0+2. perc Nem marad el a kötelező pogó, Ben Chilwell kap sárga lapot. Elhozta a labdát egy szabadrúgás előtt. Marius Wolf ellökte őt, sárga lap neki is.

Hat perc a ráadás.

Közben továbbjutott simán a Benfica.

90. perc Pulisic kihagy egy hatalmas ziccert, de les.

89. perc Wolf jobb oldali beadását Bellingham nyolcról a bal felső fölé fejeli!

87. perc Denis Zakaria be, Fernández le. Nehezen talál le az argentin. Szűrőcsere, az utolsó hazai csere ma.

85. perc Guerreiro bal oldali beadása nem az igazi.

82. perc Christian Pulisic Kovacicot, Ruben Loftus-Cheek Sterlinget váltja.

82. perc Süle tanári módon szereli a bal szélen Sterlinget.

81. perc A 18 éves angol szélső, Bynoe-Gittens megindul a bal szélen, de elfogy előle a pálya. Kirúgás.

78. perc Enzo Fernández felrúgja Guerreirót, sárga lap.

77. perc Donyell Malen be, Haller le. Ékcsere.

76. perc Sterling lesről indul, kiváló passzát Callagher az üres kapuba rúgja, de les.

A BvB az előző 8 tavalyi BL-beli idegenbeli meccséből 7-et elbukott.

73. perc Kissé jobbról, 18-ról a jobb alsó mellé lő Süle.

71. perc Cuccuerella szereli a 16-oson belül Sülét, kontra, Gallaghert szereli Schlotterbeck.

67. perc Conor Gallagher be, Félix le, támadó helyett középpályás.

66. perc Kepa kap sárga lapot időhúzásért.

65. perc Wolf jobbról kapura lő, az ötös jobb sarka elől, Kepa jobbra vetődve hatalmasat véd!

64. perc Jamie Bynoe-Gittens be, Özcan le.

60. perc Can 24 méteres lövése a kapusé.

58. perc MELLÉ! Guerreiro beadását Haller ötről Chilwellbe rúgja, a lecsorgó labda Bellinghamé, de jobbal öt méterről a bal alsó mellé lő!

55. perc Reina lő 14-ről a bal felső felé, Chilwell fejjel blokkol, majd indítja lábbal Sterlinget, Meyer megelőzi őt.

53. PERC KAI HAVERTZ ballal a bal alsóba lő, Meyer ismét jobbra el. 2–0!

51. perc Igen ám, de beléptek a németek. Is. Makkelie nem viccel.

50. perc A ma remekül játszó KAI HAVERTZ a labda mögött. Ballal... a bal oldali kapufa tövére lő.

49. perc Bizony. BÜNTETŐ.

Spori a kis TV előtt, az álmoskönyvek szerint akkor ez büntető lesz.

De mit mond a VAR?

47. perc Kovacic jobbal a jobb alsóba lőne, Meyer véd, előtte Wolf kezén csattant Chilwell ballábas beadása. De nem ért 11-est.

46. PERC FOLYTATJUK!

BENFICA (portugál)–FC BRUGES (belga) 2–0 – ÉLŐ!

45+3. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+3. perc Chilwell szereli a kapuja előtt Guerreirót.

Három perc a ráadás.

43. PERC MILYEN GÓL VOLT EZ?! Chilwell bal oldali, lapos beadását RAHEEM STERLING ballal nem találja el középen, de úgy rúg lyukat, hogy a jobb lábáról elé pattan a labda, kicselezi Reust, aki rárúgja a szélsőre a labdát, de marad az Sterling előtt, aki hétről aztán a léc alá lő, középre. Jobbal, tíz méterről. 1–0!

43. perc Havertz passzát az ötös bal sarkáról ballal a jobb felső mellé rúgja Havertz.

41. perc Miklas Süle kap sárga lapot időhúzásért.

40. perc Ezt is ki lehet hagyni, Chilwell beadását Koulibaly az üres kapuval szemben, két méterről ballal nem találja el a labdát, az a jobb lábáról visszafelé pattan... De helyzet így is, azonban Félix jobbal hatról a kapusba rúgja a labdát, középről.

A VAR szerint is.

38. perc MEYER!
Félix indítja Sterlinget, aki az ötös jobb sarka elől jobbal a kivetődő kapusba lő, a kipattanó Havertzé, aki ballal 15-ről szétlövi a jobb felső sarokot... de les, lesen volt már Sterling.

37. perc Leült kissé a mérkőzés. Hét eddigi londoni meccséből 6-ot elbukott a Dortmund. Angliában meg sorozatban ötször kapott ki.

33. perc Ismét zavar a BvB-védelemben, Süle és Can is ront, Kovacic végül jobbal a léc fölé lő 15-ről.

31. perc Guerreiro beadását kiöklözi jó messzire a kapujától Kepa, kontra, Meyer szereli Félixet azonban a 16-os előtt, Sterling indítása után.

A Chelsea most először fogadja a Borussia Dortmundot – miután a BL-ben az első 7 hazai meccséből 6-ot megnyert a németek ellen, majd az utolsó kettőn egyszer sem nyert.

28. perc NINCS BENT! James jobb oldali beadását Havertz elé fejeli Wolf, Havertz jobbal 14-ről, kissé jobbról a bal oldali kapufa tövére lő, a labda onnan a túlsó sarok mellé pattan.

72 százalékban a Dortmundé a labda.

26. perc Can jobb válla fáj, átesett Havertzen, és rosszul ért földet.

24. perc Reina jobbról jobbal középre ad... de a labda elsuhan a gólvonal és a támadók között.

20. perc James beadása a kapusé.

17. perc A kornert kifejeli Haller elől Fofana.

15. perc Fofana megrúgja Reinát, szabadrúgás a 16-os elől. Kissé balról, 23 méterről. Reus jobbal a jobb felsőbe tekerné a labdát, de Kepa hatalmas légiút végén eléri a labdát!

10. perc Kovacic odalép Bellinghamnek, nyújtott lábbal, majd mosolyogva fut hátra, mert nem kap sárga lapot.

8. perc Felix passza után Havertz átvétele csodás, de kissé jobbról, tízről jobbal a bal felső mellé lő. Can meg is lökte közben picit.

8. perc Most nyakon könyökli Hallert, de sárga lap nincs.

6. perc Cuccurella indítása után Félix lő egy csel után ballal a kivetődő kapusba három méterről, éles szögből. Chilwell kornerét Koulibay tízről jócskán a bal alsó mellé fejeli.

5. perc Giovanni Reyna a pályán.

Havertz megöleli, a szélső lesántikál.

4. perc Brandt a földön, csere lesz...

2. perc
Brandt jobb oldali beadását Wolf jobbal tízről egy hazai játékosba rúgja. Kontra, Sterling az ötös bal sarka előtt, de elpepecseli a helyzetét, aztán odatolja a labdát a kapusnak.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A vendégek sűrű sárga füstöt eregetnek.

(Fotó: AFP)
(Fotó: AFP)

A hazaiak tiszta kékben, a vendégek sárga mezben és fekete nadrágban.

A mérkőzés kezdése 10 percet csúszik. A forgalmi dugóban késett a dortmundi csapatbusz.

Egy kis örökmérleg:
egy meccs, azon egy egy nullás német sikerrel.

Eltiltott: a dortmundi Julian Ryerson.

A hazaiaktól Thiago Silva, Edouard Mendy, Mason Mount, N'Golo Kanté, Azpilicueta és Armando Broja sérült, a vendégektől Gregor Kobel, Julien Duranville, Donyell Malen, Karim Adeyemi, Mateu Morey Bauza és Youssoufa Moukoko maródi.

A csoportkörben a Salzburg (1–1) és a Dinamo Zagreb (2–1) elleni hazai mérkőzésen volt eredményes, a Milan ellen (3–0) pedig adott egy gólpasszt a Stamford Bridge-en. Vagyis eddig az összes otthon játszott összecsapáson megvillant, és joggal bízhat abban, hogy kedden folytatódik ez a sorozat. Eddigi pályafutása során egyszer lépett pályára a Dortmund ellen, még 2021 áprilisában a City futballistájaként. Akkor a 88. percben állt be a negyeddöntő visszavágóján, csapata pedig 2–1-re nyert és továbbjutott, majd egészen a döntőig menetelt – amelyben aztán éppen a Chelsea-től kapott ki 1–0-ra.

Az angol válogatott szélső tavaly nyáron érkezett a Manchester Citytől, de január elején combsérülést szenvedett, és csak nemrégiben térhetett vissza. A dortmundi összecsapáson sem játszott, az viszont kétségtelen, hogy jelentős tapasztalata van a BL-ben, és a gyorsaságával sok problémát okozhat a német védőknek. A még mindig csak 28 éves labdarúgó eddigi 79 mérkőzésén 26 gólt és 22 gólpasszt jegyez a Bajnokok Ligájában, igaz, ezek jelentős részét a City futballistájaként könyvelhette el, a Chelsea színeiben egyelőre két gólja és egy gólpassza van.

Fotó: AFP
Fotó: AFP

„A legutóbbi mérkőzéseken mindenki láthatta, hogy Raheem Sterling milyen kiváló futballista – idézte a thechelseachronicle.com a londoniak menedzserét. – A sérülése után még nincs csúcsformában, de napról napra egyre erősebb. A Bajnokok Ligájában is bizonyított már, a statisztikái önmagukért beszélnek. Kedd este is számítok rá, remélem, élvezi majd a játékot, sokat tehet azért, hogy bejussunk a nyolc közé.”

A 47 éves szakvezető továbbra sem lehet nyugodt, de kissé fellélegezhetett, miután a Chelsea a hétvégén 1–0-ra nyert a Leeds ellen a Premier League-ben. Az igazi értékmérő azonban a Dortmund elleni BL-nyolcaddöntő keddi visszavágója lesz. A németek nagyszerű formában, 1–0-s előnnyel várják az összecsapást, s a bajnoki címért küzdenek a Bundesligában. Nyilvánvaló tehát, hogy az angolokon jóval nagyobb lesz a nyomás. Ennek ellenére a hátrányuk egyáltalán nem ledolgozhatatlan, és a játékosok is tisztában vannak azzal, hogy sikeres BL-meneteléssel még megmenthető az idény. Graham Potter pedig azt is elárulta a hétvégi győzelem után, szerinte ki lehet a nyerőember a Dortmund ellen.

Nincs könnyű helyzeteben a Chelsea. A londoniak az FA-kupából már kiestek, a bajnokságban pedig csak a tizedik helyen állnak, így nincs reális esélyük arra, hogy az első négyben végezzenek, és kiharcolják a BL-indulást. Kivéve, ha megnyerik a jelenlegi kiírást. Bár nem ők a sorozat legnagyobb esélyesei, a keret erőssége alapján hiba őket leírni, főleg annak tükrében, hogy a télen összesen 329.5 millió eurót költött a klub új játékosokra. Érkezett mások mellett a világbajnok Enzo Fernández, valamint a tehetséges Mihajlo Mudrik és Joao Félix, ám hiába az erősítések, a csapat pocsékul kezdte az évet. A idei első tizenegy tétmérkőzéséből csak egyet nyert meg, és már egyre több helyen lehetett olvasni arról, hogy a vezetőség meneszti a tavaly szeptemberben kinevezett Graham Potter menedzsert.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A CHELSEA–DORTMUND MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!