Atlétikai vb: Baji Balázs hatodik 60 gáton, az amerikaiak aranyrekordot értek el

2016.03.20. 22:45
Omar McLeod (középen) győzött, a háttérben piros felsőben Baji Balázs érkezik (Fotó: AFP)
Baji Balázs a hatodik helyen végzett a 60 méteres gátfutásban a Portlandben zajló fedett pályás atlétikai világbajnokság vasárnapi versenynapján. A házigazda Egyesült Államok atlétái újabb öt aranyérmet szereztek, négynapos mérlegük 13 arany – ez új fedett pályás vb-rekord.

JAMAICAI GYŐZELEM BAJI BALÁZS VERSENYSZÁMÁBAN

A 60 méteres gátfutás aranyérmét a jamaicai Omar McLeod szerezte meg élete legjobbjával, a világ idei legjobb eredményével (7.41). Baji Balázs finálébeli ideje 7.65 – egy századdal gyengébb, mint a másfél órával korábbi elődöntőben.

A magyar csúcstartó már szombaton bemutatkozott a vb-n, előfutamában 7.73-mal a harmadik helyen végzett, és a 11. legjobb idővel jutott be a legjobb 16 közé. Következett a vasárnap esti elődöntő, amelyben Baji 7.64-gyel a harmadik lett futamában – ez az időeredmény ötödik-hatodik hellyel kecsegtetett a döntőben, és a számok „jóslata” be is jött: a magyar versenyző csupán egy századdal maradt el az ötödik helyezett amerikai Spencer Adams idejétől.

„Úgy akartam a döntő után lejönni a pályáról, hogy elégedett vagyok. Ha nyolcadik hely, de új csúcs, az jobb lett volna – mondta a verseny után Baji Balázs (forrás: Magyar Atlétikai Szövetség, Facebook). – A hatodik hely nagy dolog, de tudva, hogy időben jobbat tudok, maradt egy kis hiányérzetem… Köszönöm mindenkinek a szurkolást!”

Baji már az elődöntőben is megmérkőzött a későbbi győztes McLeoddal, aki ott ugyanannyival (7.52) nyert, mint amennyit a kétszer rajtoltatott első elődöntőben a francia Pascal Martinot-Lagarde és az amerikai Jarret Eaton futott.

A döntőben utóbbi kettő is javított idején, a francia meg is szerezte az ezüstérmet, Eaton viszont a másik francia, Dimitri Bascou mögé szorult.

S ha nincs McLeod, a jamaicaiak aranyérem nélkül térnek haza Portlandből (Asafa Powell pénteken közel állt a győzelemhez, de hiába az előcsatározásokban futott pazar egyéni csúcs, végül ezüstérmes lett).

AZ AMERIKAIAK ARANYREKORDOT ÉRTEK EL

Az Egyesült Államok versenyzői az utolsó versenynapon sem hagyták cserben lelkes közönségüket. (Ami azt illeti, a csütörtöki rúdugró-versenynapot leszámítva mindig telt ház volt az Oregon Convention Centerben, a hivatalos adatok szerint 39 283 néző váltott jegyet a világbajnokságra).

A házigazdák vasárnap öt versenyszámot nyertek meg, és a 13 aranyérmükkel, valamint az érmeik összesített számával (23) új fedett pályás vb-rekordot értek el. Az eddigi csúcsokat is ők tartották a 2012-ben Isztambulban szerzett 10 arannyal, illetve az 1999-es kollekcióval (19 érem).

Jegyezzük azért meg, hogy a mindenkori legnagyobb rivális, Oroszország atlétái nemzetközi eltiltásuk miatt nem állhattak rajthoz Portlandben.

Vasthi Cunningham (Fotó: Reuters)

ITT EGY CENTI, OTT MEG EGY ÓRIÁSI HAJRÁ

Az amerikaiak két 4x400-as váltója rendkívül könnyedén győzött a nem túl erős mezőnyben, a további három aranyért azonban keményen meg kellett dolgozni. A 18 éves Vasthi Cunningham ugyanúgy 196 centiméterrel végzett női magasugrásban, mint a második és a harmadik helyezett, igaz azonban, hogy vetélytársaival ellentétben mind a négy teljesített magasságon elsőre jutott át.

Ő lett minden idők legfiatalabb fedett pályás női világbajnoka, és nyakában az arannyal be is jelentette: eldöntötte, profi atléta lesz belőle.

Férfi távolban a hátracsapott baseballsapkában ugró Marquis Dendy a második sorozatbeli 826 centiméterével győzött, de csak egy centivel előzte meg az ausztrál Fabrice Lapierre-t, míg a férfiak 1500 méteres versengésében Matthew Centrowitz a célegyenesben hajrázta le az új-zélandi Nick Willist, elkápráztatva ezzel családtagjait és barátait, akik sokan jöttek ki buzdítani a helybéli kedvencet.

Az amerikai közönség hagyományosan nagyra értékeli a rendkívüli akaraterővel kivívott diadalokat, így aztán Ryan Hillt is óriási ovációban részesítette, amiért szinte a célvonalon előzte meg Augustine Chogét az ezüstért 3000 méteren.

HÁROM ÉREM AFRIKÁNAK

Az Egyesült Államokon kívül egyetlen ország szerzett egynél több aranyérmet ezen a világbajnokságon – ráadásul mindkettőt vasárnap: Etiópia.

Előbb az 5000 méter junior-világbajnoka, a 18 éves Yomif Kejelcha vert vissza minden üldözőt a férfiak 3000 méteres futamában, majd ugyanezen a távon a női világcsúcstartó, Genzebe Dibaba aratott fölényes győzelmet – több mint hat másodperccel megelőzve honfitársát, Meseret Defart.

Jutott egy aranyérem Burundinak is: a fél táv után élre álló Francine Niyonsaba a világ idei legjobbjával (2:00.01) nyerte meg a nők 800 méteres versenyét.

Folytatás 2018-ban az angliai Birminghamben.

4X400 M VÁLTÓ
Világbajnok: Egyesült Államok (Kyle Clemons, Calvin Smith, Christopher Giesting, Vernon Norwood) 3:02.45, a világ idei legjobbja

Világbajnok: Egyesült Államok
(Natasha Hastings, Quanera Hayes, Courtney Okolo, Ashley Spencer) 3:26.38, a világ idei legjobbja

A VERSENYNAP ESEMÉNYEINEK KRONOLÓGIÁJA

22.55 FÉRFI 4X400 MÉTER. Itt is volt dráma (a belgák elejtették a váltóbotot), és itt is nagyon fölényes amerikai győzelem született (3:02.45).

22.45 FÉRFI TÁVOLUGRÁS. Itt is amerikai győzelem, Marquis Dendy második sorozatbeli 826 centimétere aranyat ért, az ausztrál Fabrice Lapierre egy centivel szorult mögé.

22.40 FÉRFI 60 M GÁT. A jamaicai Omar McLeod nyerte az aranyérmet, Baji Balázs hatodik lett.

22.25 NŐI 4X400 MÉTER. A foghíjas mezőnyben legnagyobb ellenfélnek ígérkező jamaicai váltó kiesett, így az Egyesült Államok utcahosszal szerezte meg az aranyérmet (3:26.39).

22.20 NŐI MAGASUGRÁS. A 199 centiméteres magasság egyetlen versenyzőnek sem sikerült, így a 18 esztendős Vasthi Cunningham a világbajnok 196-tal – újabb aranyérem az Egyesült Államoknak.

22.10 FÉRFI 1500 M. A nap első amerikai győzelme: Matthew Centrowitz (3:44.22) a célegyenesben hajrázta le az új-zélandi Nick Willist, akit az utolsó métereken a cseh Jakub Holusa is megelőzött. Eddig taroltak az afrikaiak a mai futószámokban, ezúttal a dobogóra sem fértek fel.

22.05 NŐI MAGASUGRÁS. Szűkül a mezőny: 196 centiméter után már csak négyen vannak versenyben; egyedül Vasthi Cunningham, a házigazdák reménysége vitte elsőre ezt a magasságot.

21.55 NŐI 3000 M. A várakozásoknak megfelelően Genzebe Dibaba szétfutotta a mezőnyt (8:47.43) – újabb aranyérem Etiópiának, ezen az estén már a második. Meseret Defar (8:54.26) az ezüstöt is elhozta a kelet-afrikai országnak.

21.45 FÉRFI TÁVOLUGRÁS. Két sorozat után a két amerikai, Marquis Dendy (826) és Jeff Henderson (819), valamint a dél-afrikai Rushwal Samaai (818) áll nyolc méter feletti eredménnyel.

21.35 NŐI 800 M. Újabb afrikai diadal: a 400 méter után határozott léptekkel az élre álló Francine Niyonsaba Burundi történetének első fedett pályás aranyérmét szerzi.

21.20 FÉRFI 3000 M. Megszületett az etiópok első portlandi aranyérme: a 18 éves Yomif Kejelcha (7:57.21) nem hagyta magát lehajrázni.

21.05 NŐI MAGAS, FÉRFI TÁVOL. Megkezdődtek a küzdelmek az utolsó versenynap két ügyességi számában. A hölgyeknél 184 centiméter a kezdőmagasság.