Atlétikai vb: Zsivoczky-Farkas Györgyi ötödik lett ötpróbában

2016.03.19. 04:27
Zsivoczky-Farkas Györgyi sikeres magasugró-kísérlet közben Portlandben (Fotó: Reuters)
Zsivoczky-Farkas Györgyi 2:18.48-at futott 800 méteren, az ötpróba utolsó számában, és összesítésben 4656 ponttal az ötödik helyet szerezte meg a Portlandben zajló fedett pályás atlétikai világbajnokságon. A pénteken nagyon jó napot kifogó magyar versenyző súlylökésben megjavította, magasugrásban megismételte fedett pályás karrierje eddigi legjobbját, míg távolugrásban túlszárnyalta, 60 méter gáton megközelítette az idei legjobb eredményét.

A magyar versenyzőt mindössze öt pont választotta el a negyedik helytől: a 800 méter rajtja előtt még mögötte lévő amerikai versenyző, Barbara Nwaba nagyot teljesített az utolsó számban, így előzhette meg Zsivoczky-Farkast.

Az aranyérmes a 800 métert megnyerő, és ezzel két ukrán vetélytársát visszaelőző kanadai Brianne Theisen-Eaton lett.

Lehet, hogy nagy családi ünnep lesz a vége, hiszen hétpróbában négy szám után a férje, Ashton Eaton vezet.

1. PRÓBA: 60 M GÁT – a kilencedik helyen

A rajtnál kicsit beragadó Zsivoczky-Farkas Györgyi 8.56-tal a negyedik helyen végzett futamában, idénybeli legjobbjától (8.54) két századmásodperccel maradt el (egyéni rekordja 8.44).

Az ukrán Alina Fjodorova egyéni csúccsal (8.27) nyerte ezt a futamot, a másik hatosban a favorit, a rajtnál 0.106-os reakcióidővel kilövő kanadai Theisen-Eaton még jobb idővel (8.04) ért el egyéni rekordot.

Egy szám után Zsivoczky-Farkas a kilencedik helyen állt a tizenkét tagú mezőnyben, Theisen-Eaton 1120 ponttal vezetett.

2. PRÓBA: MAGASUGRÁS – a hatodik helyen

Zsivoczky-Farkas Györgyi 173 és 182 centiméteren másodikra jutott át, a többi magasságot (170, 176, 179 és az egyéni fedett pályás legjobbja megismétlését jelentő 185 centit) elsőre vitte.

A nemcsak fedett pályán, hanem szabadtéren is egyéni csúcsnak számító 188 centiméter sajnos már nem sikerült – de nem csak neki. Egyedül a legjobb egyéni rekorddal (194 cm) büszkélkedő brit Morgan Lake jutott át ezen a magasságon, aztán a 191 már neki sem jött össze.

A magasugrásban 1041 pontot kasszírozó magyar 2045 ponttal a hatodik helyen várta a folytatást. A mezőnyt Theisen-Eaton vezette 2161 ponttal.

KÉT GÁTASUNK NEM JUTOTT TOVÁBB
A vb második versenynapján még két magyar sportoló volt érdekelt: a Portlandbe elsősorban a nemzetközi tapasztalatszerzés érdekében kiutazó két fiatal 60 gátas, Kerekes Gréta és Kozák Luca. Kerekes 8.37 másodperccel, Kozák 8.46-tal ért célba, és egyikük sem jutott tovább az előfutamából. A 60 gát aranyérmese az amerikai Nia Ali lett (7.81).

3. PRÓBA: SÚLYLÖKÉS – az ötödik helyen

Versenyzőnk 13.88 méterrel kezdett, harmadikra is 14 méter alatt maradt (13.92), de a kettő között egy centiméterrel megjavította az egyéni csúcsát!

A 14.54-es eredményével Zsivoczky-Farkas negyedik lett Fjodorova (15.44), Anasztaszija Mohnjuk (15.01) és Nwaba (15.00) mögött. Ez a teljesítmény 830 pontot hozott a konyhára, és összetettben újabb lépést előre: az ötödik helyen állt.

Az élen a helyzet változott: Mohnjuk (3007) átvette a vezetést, sőt Fjodorova (2999) is megelőzte Theisen-Eatont (2935). Nwaba (2896) volt a negyedik, utána következett Zsivoczky-Farkas (2875).

4. PRÓBA: TÁVOLUGRÁS – a negyedik helyen

Zsivoczky-Farkas elsőre 628 centimétert ugrott, majd két belépett kísérlettel az ötödik helyen fejezte be a távolugrást, amelyből végül 937 pontot termelt ki. Egy helyet megint előrelépett – már negyedik volt az összetettben (3812)!

Mohnjuk élete legjobbjával, 666 centivel nyerte meg a számot, és növelte az előnyét (4066). Mögötte a sorrend négy szám után ez volt: 2. Fjodorova (3952), 3. Theisen-Eaton (3916), 4. Zsivoczky-Farkas (3812), 5. Kendell Williams (3800).

5. PRÓBA: 800 MÉTER – vissza az ötödik helyre

A magyar versenyző a rajt után a mezőny végére szorult, s mire kiverekedte magát a bolyból, Theisen-Eaton és Nwaba nagyon elhúzott tőle. Utóbbi végül ennek köszönhette, hogy – ha csupán öt ponttal is, de – megelőzte Györgyit.

Mohnjuk, Fjodorova és Nwaba egyaránt élete legjobb eredményével zárta a viadalt. A mi sportolónk is azzal a céllal utazott Portlandbe, hogy túlszárnyalja az egyéni csúcsát (4691) – csupán 36 pont hiányzott ehhez.