Hatéves eltiltást kapott a 10 kilométeres futás kenyai világcsúcstartója

2024.06.05. 18:50
Fotó: Getty Images
Doppingvétség miatt hatéves eltiltást kapott Rhonex Kipruto kenyai atléta, a 10 kilométeres futás világcsúcstartója.

 

A 24 éves futó – aki a 2019-es világbajnokságon 10 ezer méteren bronzérmes volt – tavaly májusban akadt fenn az ellenőrzésen, és most a sportág tisztaságát felügyelő szervezet (AIU) 2029. május 10-ig tiltotta el – írta meg az MTI.

A büntetés (amelyet 2023 májusa óta számítanak) azt jelenti, hogy Kipruto – aki félmaratoni távon minden idők harmadik legjobb idejével büszkélkedhet – minden bizonnyal elveszíti 2020-ban, Valenciában felállított világcsúcsát és vb-érmét is. A fegyelmi bizottság szerint biológiai útlevelében tárolt adatokhoz képest jelentősen eltérő mintákat szolgáltatott, és ez egyértelműen tiltott szer használatát jelenti. Az AIU úgy foglalt állást, hogy hosszú időn keresztül szándékos és kifinomult vérdoppingolás, valamint eritropoetin (EPO) fogyasztása állt a háttérben.

Az ártatlanságát hangsúlyozó Kipruto védekezését elutasították, így a versenyző a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS) fordulhat jogorvoslatért.

 

Legfrissebb hírek

Két sajtburger világcsúcs előtt – több mint ígéret Ja’Kobe Tharp

Képes Sport
Tegnap, 15:31

A hőség miatt a rendőrség a párizsi Gyémánt-liga-verseny törlését kéri

Atlétika
Tegnap, 14:17

Újabb olimpiai érmesek és világbajnokok érkeznek a Gyulai Memorialra

Atlétika
2026.06.25. 13:08

A rúdugró Böndör Márton idénye idő előtt befejeződött

Atlétika
2026.06.24. 19:23

Atlétika: Klekner Hanga második lett Aachenben

Atlétika
2026.06.23. 19:39

Gyulai Miklós lemond az atlétikai szövetség elnöki posztjáról

Atlétika
2026.06.23. 14:18

Tóth Anna bronzérmes 100 gáton Koppenhágában

Atlétika
2026.06.22. 21:24

Visszatért és újra lebukott doppinggal a pekingi olimpia gyaloglóbajnoka

Atlétika
2026.06.22. 16:10
Ezek is érdekelhetik