Hiába C. Ronaldo újabb szép gólja, nem tudott nyerni a United

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.04.28. 20:35
Egy pontot ért csak a portugál gól (Fotó: AFP)
Az angol Premier League 37. fordulójából előrehozott mérkőzésen a Chelsea 1–1-et játszott a Manchester United otthonában.

ANGOL PREMIER LEAGUE
37. FORDULÓ
Manchester United–Chelsea 1–1 (0–0)
Manchester, Old Trafford, 73 564 néző. Vezette: Dean
MU:
De Gea – Dalot, Lindelöf, Varane, Telles – Matics (Phil Jones, 79.), McTominay – Elanga (Garnacho, 90+1.), Bruno Fernandes, C. Ronaldo – Rashford (Juan Mata, 79.). Megbízott menedzser: Ralf Rangnick
Chelsea: É. Mendy – Azpilicueta, Th. Silva, Rüdiger – R. James, Jorginho, Kanté (Loftus-Cheek, 82.), M. Alonso – Mount, Werner (Pulisic, 70.) – Havertz (R. Lukaku, 70.). Menedzser: Thomas Tuchel
Gólszerző: C. Ronaldo (62.), ill. Marcos Alonso (60.)

A Chelsea nem nyert a riválisa elleni előző kilenc bajnokin, de azzal a kellemes tudattal indult neki a Manchester United elleni rangadónak (a tulajdonosváltás gondtengere közepette), hogy a harmadik helyét már nem fenyegeti komoly veszély. Az MU még mindig a Bajnokok Ligája-indulásért harcol, miközben szurkolóik nagy része csak a 17. percben érkezett meg a lelátókra, így tiltakozva a 17 éve tartó Glazer-korszak ellen.

Tökéletesen példázta a két csapat jelenlegi formáját az első félidő, amelyben kemény, jó iramú, de különösebb izgalmakat nem hozó mezőnyharc közben mindkét csapat elügyetlenkedte a maga helyzeteit, ziccereit. Cristiano Ronaldo közeli ollózása sem volt sikertörténet, a londoniak meg nem tudták kihasználni Reece James és N'Golo Kanté remek formáját, Mason Mount, Kai Havertz és Timo Werner sorra elpuskázta a maga lehetőségeit.

A második félidőben Marcos Alonso már nem rontott, és ettől feléledt a hazai csapat is: a Chelsea volt játékosa, Nemanja Matics pazar passza után Cristiano Ronaldo gyorsan egyenlített.

Matát egy másik volt Chelsea-ász, az éppen 34 éves Juan Mata váltotta a hajrában, Ronaldo lehetett volna mégis a nyerőember, de a második ziccerét nem tudta már gólra váltani: gyakorlatilag elbukta a BL-szereplést a United, nyugodtan készülődhet az FA-kupa döntőjére a Chelsea. 1–1

20. Norwich City33562222–69–4721

CR előző 5 bajnokiján 8 gólt lőtt, a csapata összes gólját...

A 25. iksz, a PL-ben ez a két csapat játszotta egymással a legtöbb döntetlent.

90+4. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+3. perc Ez sem gól, Fernandes jobb oldali kornerét két védő közül öt méterről Mendy elé fejeli McTominay.

90+1. perc Alejandro Garnacho be, most debütál a 17 éves argentin szélső. Elangát váltotta.

90. perc Három perc a ráadás.

89. perc Elanga ballal 21-ről Jorginhóba lő.

Neki meg tényleg nem ment ma: Mason Mount idegeben 10 kanadai pontot hozott össze, ennél jobb csak Mohamed Szalah (18), Harry Kane (13) és James Ward-Prowse (11) ebben az idényben.

Nem megy ma neki... Ronaldo az előző két hazai bajnokiján mesterhármasig jutott.

88. perc Elanga nagyon szenved, ápolás. Nem esett neki jól, aztán ő maga nem esett jól.

Az MU sorozatban a 8. alkalommal maradhat veretlen odahaza.

86. perc Antonio Rüdiger lerántja Matát, sárga lap. Majd nem sokra rá nyakon rúgja véletlenül Elangát, szerelés után, ez nem sárga lap.

84. perc Fernandes jobb oldali beadását kifejeli Rüdiger Jones elől az ötösön.

83. perc McTominay a második félidőben most adott először pontot passzt.

Míg a Chelsea 3. helyére 97 százalékos valószínűséget ad a FiveThirtyEight, addig az Arsenaléra alig kettő, a Tottenhamére kevesebb mint egy százalékot.

Szintén az amerikai statisztikusokra hivatkozva állíthatjuk, a Manchester United lényegében kiszállt a Bajnokok Ligája-indulásért folyó versenyből (főleg, hogy a nyárig megbízott menedzser, Ralf Rangnick is ezt nyilatkozta legutóbb). A City és a Liverpool már biztosan kvalifikált a bajnokságból a következő kiírásra, a Chelsea indulása pedig 99 százalék – elméletileg még alakulhatnak úgy az eredmények, hogy az Arsenal és a Tottenham is megelőzi Thomas Tuchel alakulatát, de ehhez nagyon sok mindennek kéne még történnie a londoni „kékek” szempontjából nézve kedvezőtlenül.

Szintén elhanyagolható rá az esély, de nem érdemes megfeledkeznünk az angol bajnoki kiírás egyik igazi különlegességéről: pontegyenlőség esetén a gólkülönbség, majd a több szerzett gól rangsorol, ám ha így is egálra állnak a bajnoki címre ácsingózó csapatok, akkor nem az egymás elleni eredményeket nézik meg (most felesleges is lenne, 2–2 volt mindkét meccs), hanem egy amolyan szuperdöntő, egymeccses rájátszás dönt arról, hová kerül a serleg. (Ugyanez igaz arra az esetre is, ha a nemzetközi kupaindulásról vagy a kiesésről kell dönteni.)

Fotó: AFP
Fotó: AFP

Hogy mennyire? A FiveThirtyEight nevű, valószínűségszámításra specializálódott statisztikai oldal számítása szerint jóval kevesebb mint egy százalék a sansz arra, hogy a Chelsea bajnok legyen 2021–2022-ben. Ezért is engedhettük meg magunknak azt a luxust, hogy cikkünk eddigi részében a City, Pool kettősre koncentráljunk. A FiveThirtyEight az aranyesélyeket is kiszámította: az április 27-ei állás (és adatok alapján) 62 százalékot adnak a manchesteri, és csupán 38 százalékot a liverpooli diadalra (a teljes táblázat e cikk alján böngészhető).

A bajnoki címre még a Chelsea-nek is van matematikai esélye, ehhez egy jelentős (csaknem kivitelezhetetlen) gólkülönbség-javítás mellett arra lenne szüksége, hogy megnyerje mind a hat hátramaradt meccsét (ma este a Manchester Uniteddel találkozik), eközben a City a hátralévő öt meccsén három pontnál többet semmi esetre se szerezzen, míg a Liverpool szintén maximum négy pontot gyűjthet öt forduló alatt. Reális.

82. perc Ruben Loftus-Cheek váltja Kantét.

81. perc Alonso jobb oldali beadását nem sokkal fejeli a jobb alsó sarok mellé Rüdiger, tíz méterről.

80. perc Mellé, Kanté passzát Pulisic James elé sarkazza, aki ballal nem sokkal lő a jobb felső sarok mellé kissé jobbról, 18 méterről. Gyengébbik láb, na ja...

CR lett az ék, Mata a bal oldali középpályás. Mata ma lett 34 éves. Anno 135 meccsen 32 góllal 58 gólpasszal segített e a Chelsea-t.

79. perc Phil Jones be, Matics le, Rashfordot meg Juan Mata váltja.

78. perc Ronaldo lerázza magáról Silvát Matics újabb indítása után, de jobbal az ötös jobb sarkáról a kapusba lő.

75. perc Silva nagyot rúg Fernandesbe, ápolás. A brazil húzta a rövidebbet!

70. perc Romelu Lukaku Havertzet, Christian Pulisic Wernert váltja.

70. perc James jobb oldali beadását elhalássza az utolsó pillanatban a mögött érkező gólra éhes németek elől Telles.

67. perc Matics szereli a jobbról beadni akaró James, majd picit fenéken tapossa a hason fekvő angolt, lesz egy kis dulakodás emiatt.

Neki nyolc... az utóbbi 9 MU-s bajnoki gólból!

Matics első passza nem volt az igazi, aztán kitört a benne élő Dragan Sztojkovics

62. PERC NEM SOKÁIG, CRISTIANO RONALDO jobbal a jobb felső sarokba lő Matics zseniális emelése után, az ötös jobb sarkáról. 1–1!

60. PERC VEZET A CHELSEA, James jobb oldali beadását az ötös előtt, középen rosszul találja el fejjel Havertz, MARCOS ALONSO köszöni szépen, Dalot mellől ballal a bal alsóba lő. Nagy erővel, kissé balról, hét méterről. 0–1!

59. perc Nagyon szép támadás végén James beadása Telles hátán csattan, szöglet.

58. perc Rashford szereli a 16-os előtt Jorginhót majdnem, de csak majdnem.

A Manchester United 8 hazai meccs óta veretlen a Chelsea ellen, de csak 3-szor nyert. Ötször azonban nem kapott gólt a 2013-as vereség óta.

52. perc
Havertz jobb oldali, jobblábas beadásáról éppen csak lemarad az ötösre bevetődő Werner!

51. perc Alonso nem lő ballal a 16-osról, Havertz elé ível jobbra, Telles felszabadít.

Matics anno 154 meccsen szerepelt a Chelsea-ben, 7 góllal és 19 gólpasszal jeleskedve a hatalmas mezőnymunka mellett. A nyáron távozik.

48. perc Matics megvillan a jobb szélen, a jobblábas beadás elcsúszik három védő... majd Ronaldo bal lába mellett is!

46. perc Havertz jobb oldali beadását 13-ról jobbal nem sokkal szúrja a bal alsó mellé Mount!

46. PERC FOLYTATJUK!

Bobby Tambling 7

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

43. perc
McTominay megrúgja Mountot a 16-os jobb sarka előtt, szabadrúgás. James beadását CR kifejeli az ötösről.

40. perc Fernandes nem lő ballal 15-ről, Ronaldo elé pöcköli a labdát, aki balról, hat méterről ballal Azpilicuetába lő.

39. perc Rüdiger lő jobbal 30-ról a léc fölé. Ez tetszik Bryan Robsonnak a VIP-ben, Sir Alex Ferguson és egykori jobbkeze, Carlos Queiroz jót nevetnek, bár aligha ezen.

A Chelsea előző 8 idegenbeli PL-meccsét megnyerte, ez klubrekord!

A Manchester City 39 pontot gyűjtött idegenben, a Chelaea 36-ot, és csak a Liverpool (40) lőtt több gólt idegenben, mint a Chelsea (35).

35. perc James jobb oldali beadását Werner hétről a kapushoz pazarolja! Fejjel, Lindelöf mellől. Lindelöf ma sokat hibázik.

30. perc Werner tízről De Geába lő, de megússza, mert les.

A United előző 4 bajnokija közül 3-at elbukott, többet, mint az előző 18 bajnokija közül! 2015-ben voltak utoljára ilyen pocsék formában, Louis van Gaal alatt, és 1978 óta nem kaptak sorozatban három meccsen legalább három gólt.

27. perc Nincs bent, De Gea kivédi a jobb sarok előtt Havertz ballábas, 13 méteres lövését. Kanté remekül indított, laposan, Tuchel mindjárt felrobban a méregtől. Alonso kornere után Rüdiger ballal 14-ről, középről a léc fölé emel, jócskán.

26. perc Kanté indít, Havertz ballal a jobb sarok mellé lő az ötös előteréből, kissé balról.

19. perc Kanté lő jobbal 16-ról De Gea ölébe, Jorginho passza után.

18. perc Kemény mezőnyharc, de helyzetek nélkül.

17. perc A 17. percben jött meg a hazai tábor zöme, így tiltakozva a 17 éve tartó Glazer-uralom ellen.

A Chelsea 9 bajnoki óta nyeretlen az MU ellen, csak az Arsenal (19, 1995 és 2005 között) és a Blackburn (12, 1992 s 1998 között) volt hosszabb szériája.

12. perc Azpilicueta ment nagy csatában Rashford elől a bal oldalon, korner. A Fernandes-beadást kifejeli középről Rüdiger, Ronaldo a léc fölé ollóz aztán jócskán az ötös bal sarkáról, Matics ívelése és Elanga fejese után.

9. perc Helyzet ez is,
Telles bal oldali, ballábas beadását tízről, középről a kapushoz bólintja Fernandes!

8. perc Ronaldo fut hátra, hogy szerelje a 16-oson belül már lőni akaró Jamest.

6. perc Lindelöf mellől Werner a kapushoz lő, az ötös jobb sarkáról. HELYZET! James indított most remekül.

5. perc Alonso keresztpasszát James jobbal a bal felsőbe rúgná 21-ről, picit jobbról, de véd a léc alatt De Gea!

3. perc Jorginhót rossz helyen találják el, szabadrúgás, Alonso lő ballal nem sokra rá 21-ről, kissé balról kapura, blokkol az ötös előtt Varane.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak vörös mezben és fehér nadrágban, a vendégek tiszta kékben.

Egy kis örökmérleg: 190 találkozó, 78 manchesteri és 54 londoni sikerrel, 297, ill. 227 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Edinson Cavani, Harry Maguire, Fred, Jadon Sancho, Luke Shaw és Paul Pogba sérült, a vendégektől Callum Hudson-Odoi, Mateo Kovacic, Ross Barkley és Ben Chilwell maródi.

„Nem nézünk előrébb, csak az a célunk, hogy minden hátralévő meccset megnyerjünk, és szépen fejezzük be ezt az idényt, amely nem a legkedvezőbben alakult eddig – magyarázta a manchesteri klub honlapján Victor Lindelöf, a United svéd válogatott védője. – Sokkal stabilabb játékra van szükségünk a jövőben, több meccset kell nyernünk, nem vezet sehová, ha egyet nyerünk, aztán jön egy döntetlen, majd egy vereség, aztán két győzelem – sokkal kiegyensúlyozottabban kell szerepelnünk. Ebben az idényben túl könnyen átjátszottak bennünket az ellenfelek, ez megengedhetetlen. Ebben is előre kell lépnünk, és a javulást már ennek az idénynek a végén el kell kezdenünk.”

A Bajnokok Ligája-címvédő elleni csata most bizonyára úgy hiányzott a manchesterieknek, mint púp a hátukra. Az is egyértelmű, hogy a Unitednek fontosabb a mérkőzés, hiszen a Chelsea valószínűleg már sem előrébb, sem hátrébb nem tud végezni a harmadik helynél, míg a manchesteriek még belekapaszkodhatnak az utolsó szalmaszálba a Bajnokok Ligája-szereplésért folyó harcban, ha győznek a Chelsea ellen. Ellenkező esetben gyakorlatilag lemondhatnak a BL-indulásról.

A CHELSEA FA-KUPA-DÖNTŐBELI ÉRDEKELTSÉGE MIATT hozták előre a Premier League 37. fordulójából az angol bajnokság egyik legnagyobb rangadóját, amely így nyugodtan lehet hétközi mérkőzés, hiszen az európai kupákban már egyik együttes sem áll. A Manchester United háza táján nem biztos, hogy lelkesednek most ezért a menetrendbeli változásért, a csapat két vesztes rangadón van túl, a Liverpooltól 4–0-ra, az Arsenaltól 3–1-re kapott ki.

Thomas Tuchel stabilitást szeretne. A Chelsea tulajdonosváltása körüli hercehurca a csapatra is kihathat. A Bajnokok Ligájában a negyeddöntő jelentette a végállomást, a bajnokságban bukdácsol a klub (az FA-kupát megnyerheti), és a keret is gyengülhet a nyáron. A legnagyobb veszteség Antonio Rüdiger távozása lehet, a német védő szerződéshosszabbítási tervezete a fiókban maradt, amikor életbe léptek a Roman Abramovics elleni szankciók. A helyzetet a szakmai stáb is nehezen viseli. „Kulcsjátékos, rettentően fog hiányozni, nagyon csalódottak vagyunk, hogy elmegy – idézi Thomas Tuchelt a football.london. – Szeretnénk, ha hamar rendeződne a klub helyzete. Jelenleg nem látunk tisztán a következő idényre, nem tudjuk, milyen szankciók vonatkoznak ránk. Nem tehetünk mást, az előttünk lévő mérkőzésre koncentrálunk.”

Roman Abramovics legalább 2 milliárd fontot szeretne kapni a klubért, és a vevőnek további 1 milliárd fontot kell a stadion, az akadémia és a női futballcsapat fejlesztésére költenie. Korai lenne ugyanakkor azt mondani, hogy minden sínen van, mivel a Stamford Bridge felújítása sokkal nagyobb feladat, mint ahogy elsőre tűnt. A jelenleg 45 ezer férőhelyes stadion sokkal kisebb, mint az Arsenal (60 000), a Manchester United (74 000) és a Tottenham (62 000) létesítménye, a kapacitásnövelés pedig az előzetesen vártnál is jóval nagyobb terhet róhat az új tulajdonosra. Az angol média szerint ez elgondolkodtatta mindhárom jelöltet, nem lehet kizárni, hogy valamelyikük idővel visszalép, és ha versenyben is maradnak, a Chelsea eladása akkor is csúszhat.

A biztonság ígérete fontos szempont lehet a licitháborúban, Roman Abramovics eladással kapcsolatos egyik feltétele ugyanis éppen az, hogy az új tulajdonosnak legalább tíz évig meg kell tartania a klubot. A szándék észszerűnek tűnik, hiszen az orosz oligarcha megakadályozná, hogy az általa tizenkilenc éve megvásárolt és irányítása alatt 19 trófeát gyűjtő klubon bárki nyerészkedni próbáljon, más kérdés, hogy a gyorsan változó üzleti világban mennyire lehet betarta(t)ni egy ilyen vállalást. Különösen úgy, hogy az új tulajdonosnak mélyen a zsebébe kell nyúlnia.

„Larry Tanenbaum befektetőtársammal együtt húsz éve ismerjük egymást, és ebbe a projektbe is teljes egyetértéssel vágtunk bele. Hosszú időre tervezünk a klubbal, mindketten elkötelezettek vagyunk a Chelsea megvásárlására” – idézi Stephen Pagliucát a standard.co.uk.

TOVÁBBRA IS HÁRMAN LICITÁLHATNAK a Chelsea megvásárlására: Roman Abramovics tulajdonos a Todd Boehly, Sir Martin Broughton és Stephen Pagliuca üzletemberek által vezetett konzorciumoktól várja az ajánlatokat. A tárgyalásokról kevés érdemi információ kerül nyilvánosságra. Lewis Hamilton és Serena Williams versenybe szállása kivételt képez (mindkét sportcsillag 10 millió fonttal tervezi támogatni Sir Martin Broughtont), valamint Stephen Pagliucára is nagyobb figyelem irányult a napokban. A Boston Celtics NBA-csapata és az Atalanta többségi tulajdonrészét is birtokoló amerikai üzletemberről azt lehetett hallani, kiszáll a versenyből, ám ezt az üzlet pénzügyeit felügyelő Raine Group cáfolta, és az ő nyilatkozatai is másra utalnak.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT AZ MU–CHELSEA MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!