Stones góljára Mac Allister válaszolt, nem bírt egymással a Pool és a Man. City

2024.03.10. 18:55
Szoboszlai Dominik csatája Kyle Walkerrel (Fotó: Getty Images)
A Liverpool 1–1-es döntetlent játszott a Manchester Cityvel az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság (Premier League) 28. fordulójában.

ANGOL PREMIER LEAGUE
28. FORDULÓ
Liverpool–Manchester City 1–1 (0–1)
Liverpool, Anfield. Vezette: M. Oliver
Liverpool: Kelleher – Conor Bradley (Robertson, 61.), Van Dijk, Quansah, J. Gomez – Mac Allister, Endo, Szoboszlai (Szalah, 61.) – Harvey Elliott, D. Núnez (Gakpo, 76.), Luis Díaz. Menedzser: Jürgen Klopp
City: Ederson (Ortega, 56.) – Walker, Akanji, Aké – Rodri, Stones – Bernardo Silva, De Bruyne (Kovacic, 69.), J. Álvarez (Doku, 69.), Foden – Haaland. Menedzser: Pep Guardiola
Gólszerző: Mac Allister (50. – 11-esből), ill. Stones (23.)

Csak azért nem mondhattuk, hogy a tavasz mérkőzése következik az angol Premier League-ben vasárnap délután, mert szombaton este az Arsenal nagy nehezen legyőzte 2–1-re a Brentfordot, és így – ideiglenesen az élre állt. De azt már ki lehetett jelenteni, hogy amelyik csapat megnyeri a Liverpool és a Manchester City rangadóját, az az első helyről várhatja a folytatást, abban a tudatban, hogy a talán legnagyobb ellenlábasát legyőzte.

Azt előzetesen – ahogy ilyenkor ez szokás – minden érintette elmondta, hogy nem ez a mérkőzés dönt az angol bajnoki címről, de azért mindenki tudta azt is, mennyire fontos ez a csúcstalálkozó az idény végkimenetele szempontjából.

A mostoha szigetországi időjárásban, csapkodó esőben kezdődő összecsapáson Szoboszlai Dominik ott volt a Liverpool kezdőcsapatában. A sérülését követő két mérkőzésen, a bajnokságban a Nottingham Forest, az Európa-liga nyolcaddöntőjében a cseh Sparta Praha ellen csereként már bevetette a magyar középpályást (aki Prágában gólt is szerzett) Jürgen Klopp menedzser, aki immár a kezdőben is lehetőséget adott neki. Darwin Núnez is újra pályára küldhető volt kezdőként a sérülése után, egyedül a még az Afrika-kupán sérülést szenvedő Mohamed Szalah játékát nem kockáztatta meg a német szakember, annak ellenére sem, hogy a prágai El-meccsen csereként már az egyiptomi támadó is kapott szerepet.

A szokásos 4–3–3-as felállásban Alexis Mac Allister és Wataru Endo volt Szoboszlai Dominik társa a középpályán, a magyar játékosé volt a bal oldal. Elöl, a támadósor jobb oldalán Mohamed Szalah helyén Harvey Elliott kapott lehetőséget, a másik oldalról pedig Luis Díaz igyekezett segíteni a középcsatár Darwin Núnezt.

Annak ellenére, hogy az ezt megelőző 27 fordulóban a Liverpool eggyel több pontot gyűjtött, és hazai pályán játszhatott, az Opta szimulátora 39 százalék valószínűséggel vendéggyőzelmet várt, a hazai sikerre csak 32 százalék esélyt adott. Igyekezett is hamar bizonyítani a címvédő, hogy még mindig a Premier League ura, már a 3. percben nagyot kellett védenie Kellehernek, amikor Kevin De Bruyne átadása után Julian Álvarez a balösszekötő helyéről, 12 méterről ballal lőtt. Aztán a 8. percben De Bruyne előbb balról, éles szögből emelte át nagyon veszélyesen a liverpooli kapust, de a túloldalon nem ért oda senki, majd még ugyanebben a percben a belga középpályásnak volt egy életerős kapura lövése is húsz méterről, tőle szokatlan módon ballal, ezt is védte magabiztosan az ír kapus.

Amikor a Liverpool kiszabadult az első percekben látott szorításból, csaknem megszerezte a vezetést. Előbb a 13. percben Bradley jobbról adott középre, majdnem jó volt a labda a becsúszó Núneznek, de az uruguayi kevéssel lemaradt, és a vizes füvön még neki is csúszott a jobb kapufának. Hat perccel később Núnez beadásából Luis Díaz a kapuba talált – de lesről.

A 23. percben megszerezte a vezetést a Manchester City, egy ezen a szinten szokatlan, már-már amatőr góllal. Kevin De Bruyne adott jobbról be szögletet, de nem magasan ívelte középre, hanem alacsonyan lőtte meg a rövid sarok felé, ahonnan kimozdultak a védők, érkezett John Stones (akivel nem mozgott visszafelé a rá állított Núnez), és két méterről belőtte a bal alsó sarokba, Kelleher kapus csak beleérni tudott a labdába.

Felpörgette ezután a játékot a Liverpool, a következő öt percben több mint nyolcvan százalékban birtokolta a labdát, ami finoman szólva sem gyakori jelenség egy Pep Guardiola-csapat ellen. A 31. percben pedig kis híján egyenlített Szoboszlai Dominik, akinek Harvey Elliott jobbról ballal szépen a fejére ívelte a labdát, a magyar játékos nyolc méterről tisztán fejelhetett, de kicsit a feje búbjával találta el a labdát, így az mellé és fölé ment.

Egy manchesteri kontránál izgalmas játékszituáció alakult ki, Erling Haaland és Virgil van Dijk egy az egy elleni párharcra kényszerült egymással, ezt a norvég támadó nyerte meg, de a lövését már nem tudta helyezni, a kapus középen állva védte. Az első félidő végén még két gólszerzési lehetősége adódott a hazaiaknak: a 42. percben Szoboszlai passza után Luis Díaz 17 méterről alig lőtt mellé, a lefújás előtt pedig a magyar légiós vállalt el harminc méterről egy távoli szabadrúgást, a jobb alsó sarokra tartó labdát azonban biztos kézzel fogta Éderson. Nem volt különösebben veszélyes a lövés, de az első félidőben ez volt a liverpooliak egyetlen kaput eltaláló próbálkozása.

A Liverpool bizonyára sok szurkolója várta Mohamed Szalah érkezését, a szünetben azonban még nem cserélt Jürgen Klopp, csak melegíteni küldte el az egyiptomit. De a második félidő második percében elérkezett a fordulat lehetősége, amikor tizenegyeshez jutott a Liverpool. Aké rosszul, röviden adta haza a labdát, elcsípte azt Núnez, akit Éderson kapus már csak elkaszálni tudott a tizenhatoson belül. A brazil kapus csaknem bele is sérült, és az is benne volt a pakliban, hogy kiállítják, de megúszta sárga lappal, és maradt a pályán is. Jól érezte az irányt is az 50. percben elvégzett büntetőnél, de Alexis Mac Allister nagyon jól helyezte, bevágta a kapu jobb felső sarkába a labdát. Ám néhány perccel később mégis le kellett cserélni Édersont, a 31 éves német Stefan Ortega váltotta, aki ebben az PL-idényben harmadszor kapott játéklehetőséget.

Az 58. percben nagy City-helyzet alakult ki, De Bruyne remek bejátszása után Foden lőhetett jobbal, bravúrral védett Kelleher.

Szoboszlai Dominik a 60. percben ígéretes helyzetben lőhetett kapura, 20 méterről el is vállalta, de jócskán fölé durrantott. Ez volt az utolsó megmozdulása a mérkőzésen, rögtön ezután lecserélték, és érkezett helyette Mohamed Szalah. Aki rögtön csaknem gólpasszt adott, zseniális kiugratásával ajtó-ablak helyzetben tört kapura Luis Díaz, de nem célzott pontosan, a bal kapufa mellé lőtt – foghatta a fejét, ez volt a meccslabda. A 71. percben Ortega védett még nagyot Núnez közeli lövésénél. A túloldalon egy beadást Kelleher kapus úgy ütött ki, hogy a labda pont Fodenre pattant, onnan pedig a lécre… Őrült utolsó húsz perc volt, mindkét csapat a győzelemre játszott, Mac Allisternek a 84. percben volt lehetősége eldönteni a meccset, a 89. percben pedig Doku lőtt kapufát – végül igazságosnak nevezhető 1–1-es döntetlen született, ahogy a két csapat őszi mérkőzésén is.

A TOVÁBBI PROGRAM

KORÁBBAN
Aston Villa–Tottenham Hotspur 0–4 (Maddison 50., Br. Johnson 53., Szon Hung Min 90+1., Werner 90+4.)
Kiállítva: McGinn (65., Villa)
Brighton & Hove Albion–Nottingham Forest 1–0 (Omobamidele 29. – öngól)
West Ham United–Burnley 2–2 (Paquetá 46., Ings, 90+1., ill. D. Fofana 11., Mavropanosz 45+1. – öngól)

HÉTFŐN
21.00: Chelsea–Newcastle United (Tv: Match4)

SZOMBATON JÁTSZOTTÁK
Manchester United–Everton 2–0 (Bruno Fernandes 12., Rashford 36. – mindkettő 11-esből)
AFC Bournemouth–Sheffield United 2–2 (Ouattara 74., Ünal 90+2., ill. Hamer 27., J. Robinson 65.)
Crystal Palace–Luton Town 1–1 (Mateta 11., ill. Woodrow 90+6.)
Wolverhampton Wanderers–Fulham 2–1 (Ait-Nuri 52., Cairney 67. – öngól, ill. Iwobi 90+8.)
Arsenal–Brentford 2–1 (Rice 19., Havertz 86., ill. Wissa 45+4.)