NBA: Carmelo Anthony 62 pontos karrier- és klubrekordja

ZSIVERA GÁBOR, GOBODICS TAMÁS (KEZDŐ5.HU)ZSIVERA GÁBOR, GOBODICS TAMÁS (KEZDŐ5.HU)
2014.01.25. 07:02
Carmelo Anthony (7) megállíthatatlan volt péntek este (Fotó: Reuters)
Carmelo Anthony karrier- és franchise-rekordot jelentő 62 ponttal vezette győzelemre a New York Knicks kosárlabdacsapatát az NBA legutóbbi játéknapján. A Knicks 125–96-ra nyert otthon a Charlotte Bobcats ellen. Anthony 35 mezőnykísérletéből 23 volt sikeres (a triplákat tekintve 6/11-es mutatóval zárt), a büntetőit pedig hibátlanul dobta (10/10). Emellett még megkaparintott 13 lepattanót is. A Knicks rekordját eddig Bernard King tartotta, aki 1984. december 25-én 60 pontot szórt, de Anthony megdöntötte Kobe Bryant csarnokcsúcsát is. A Los Angeles Lakers ikonja 2009. február 2-án 61 pontot szerzett a Madison Square Gardenben.

Mára virradóra 13 mérkőzést rendeztek meg az észak-amerikai profi kosárlabdaligában, ahol nem mindennapi események történtek ezen a játéknapon. Carmelo Anthony minden létező csapat-, idény- és csarnokrekordot megdöntött hihetetlen dobóparádéjával, de New York másik arénájában, Brooklynban is volt, akinek „elgurult a gyógyszere" (Mirza Teletovic). A tripladobók különversenyét mégis az a Chandler Parsons nyerte, aki 10(!) hármast szórt be egy félidő alatt, igaz ez nem ért győzelmet a Houstonnak. A Minnesota megtörte a jeget és megnyert egy szoros derbit, méghozzá a Golden State otthonában, így Steph Curry kivételesen erős egyéni performansza sem segített a GSW-n. Jöjjenek a részletek!

Orlando Magic–Los Angeles Lakers 114–105

Tobias Harris: pályafutásom legjobb mérkőzése. A tavalyi szezon orlandói felfedezettje 28 pontot (13-ből 9 mezőnyből) és 20 lepattanót (karriercsúcs) szerzett, a győzelemért ő tette a legtöbbet, mellette Oladipo (15 pont, 12 pattanó) járult hozzá ahhoz, hogy Vucevic nélkül is nagy fölénnyel nyerje a lepattanópárharcot (51-40) a Magic.

Két vereség 24 óra alatt. A Heat után a Magic is legyőzte a püspöklila-arany mezes alakulatot. Érdekes, hogy pont egy kegyetlen tankolásban lévő csapat győzte le őket. A Lakers legutóbbi 18 találkozójából 15-ször hagyta el vesztesen a parkettet. Pedig az újabb masszív dupla duplát jegyző Marshall (19 pont, 5/7 hárompontos, 14 gólpassz), Meeks és Gasol (21 pont, 11 lepattanó, 6 gólpassz)

A Magic legjobb dobói: Harris 28/3, Afflalo 23/6, Nelson 22/12
A Lakers legjobb dobói: Gasol 21, Marshall 19/15, Meeks 17/9

Philadelphia 76ers–Toronto Raptors 95–104

Péntek esti fények Philyben. A hazaiaknál egyedül Hollis Thompson jutott 50%-os mezőnymutató fölé (15 pont, 7-ből 6 mezőny, 9 lepattanó), így könnyen megmagyarázható a 76ers fiaskója. Igaz a túloldalon sem remekelt a Lowry - DeRozan duón kívül senki sem. Ám előbbi tripla duplát (18 pont, 13 gólpassz, 10 pattanó), utóbbi 34 pontot hozott a Raptorsnak,

Csendes éj. Alig 11 ezren látogattak ki a Wells Fargo Centerbe, így gyakorlatilag edzőmeccs hangulatban telt a találkozó. Sok köszönet nem is volt a 40%-os mezőnymutatót alig átlépő, lepattanózásban alulmaradó (42-53) hazaiak játékában.

A 76ers legjobb dobói: Carter-Williams 20/9, Young 16, Thompson 15/6
A Raptors legjobb dobói: DeRozan 34/3, Lowry 18/9, Salmons 12/6

Atlanta Hawks–San Antonio Spurs 79–105

A nehéztüzérség a második vonalból érkezik. Hiányzói (Splitter, Leonard, Green) miatt felforgatott kezdővel állt ki a Spurs, ám a padról két extra teljesítmény érkezett, Diaw és Mills háromszor hibáztak a triplavonal mögül, előbbi három, utóbbi hat távoli dobást értékesített. A Spurs padja 62, kezdői 43 pontot szereztek.

Egyetlen öröm. Kyle Korver ismét jegyzett triplát, így már sorozatban 111. mérkőzését hozta legalább egy értékesített hárompontossal. Mindössze ennyi pozitívum jutott a hazaiaknak, mezőnyből nem érték el a 40%-ot, s brutális vereséget szenvedtek a palánkok alatt, ezt a 36-54-es lepattanóarány is mutatja.

A Hawks legjobb dobói: Millsap 15, Williams 12/3, Scott 10
A Spurs legjobb dobói: Diaw 21/9, Mills 18/18, Duncan 17

Boston Celtics–Oklahoma City Thunder 83–101

Durant és Westbrook nélkül is. A Thunder sosem játszott még olyan felállásban, amelyben az egyik vagy a másik szupersztár ne lett volna benne legalább, ám most a két sérült ász távollétében is bedarálta a nyugati első a 16-ot szóró Jeff Green vezette Bostont.

Jeremy Lamb egyre jobb. A fiatal hátvéd a pad első számú pontszerzője, mióta Reggie Jackson a kezdőbe lett feltolva, most 19 pontjából 15-öt a kirikus(abb) első félidőben szerezte, amikor az OKC megfogta az addig Avery Bradley nélkül is lendületben lévő hazaiakat.

Serge Ibaka is vállalta a felelősséget. A spanyol-kongói magasember 13 dobást vállalva 21 pontig jutott a vendégeknél és levette a pályáról a csupán hat egységig jutó Jared Sullingert is.

A Celtics legjobb dobói: J. Green 16/3, G. Wallace 13/3, Bass 11
A Thunder legjobb dobói: Ibaka 21/3, J. Lamb 19/3, R. Jackson 14/3

Brooklyn Nets–Dallas Mavericks 107–106

Teletovic kilépett az árnyékból. A korábban szinte csak homályairól elhíresült bosnyák játékos megnyerte a meccset a hazaiaknak. A második negyedben 24 pontot, közte hat hárompontost dobott, hat perc alatt elérte addigi karriercsúcsát (19). Egymaga több pontot (34/21, 18-ből 12 mezőny, 11-ből 7 tripla) szerzett, mint a komplett brooklyni kezdőcsapat (33). Továbbá az ő duplája biztosította be a meccs végén a Nets győzelmét.

Robog a Nets. Legutóbb tíz mérkőzésén kilencedik győzelmét hozta a Nets, mely otthon tízes sikersorozattal bír. Bár az eredmény nem ezt sugallja, a vendégeknek nem volt sanszuk arra, hogy megmentsék a találkozót. Pedig a pontok egyenletesebben oszlottak el náluk, hisz öten értek el legalább 14 pontot, nyerték a lepattanópárharcot, uralták a festéket, ám Teletovicra nem találtak ellenszert.

A Nets legjobb dobói: Teletovic 34/21, Williams 18, Pierce 12
A Mavericks legjobb dobói: Carter 19/6, Nowitzki 18, Ellis 16/6

Cleveland Cavaliers–Milwaukee Bucks 93–78

Kellett már egy könnyed győzelem. A Cleveland csúnya vajúdást mutat be ebben a szezonban, s egy ilyen procedúra közepette mindig aranyat ér, ha könnyen nyer az adott gárda. Ez történt most a 13 pontos Middleton vezette Bucks ellen.

Varejao és a nem megszokott szerepkör. A hazaiak brazil centere csupán négy lepattanót kaparintott meg, ám cserébe ő lett a meccs legeredményesebb embere a maga 16 egységével.

Irving és a dupla duplák. A Cavs korábbi 1/1-ese nem igazán hozza tavaly mutatott formáját ebben a szezonban, de most elérte a 10-s határt pontokban és gólpasszokban is, ráadásul csapta is könnyedén triumfált.

A Cavaliers legjobb dobói: Varejao 16, T. Thompson 14, Waiters 13/3
A Bucks legjobb dobói: Middleton 13/9, Antetokounmpo 10/6, Mayo 9/6

Detroit Pistons–New Orleans Pelicans 101–103

Drummond 20/20-as meccse sem segített. A Pistons másodévese 21 pontja mellé 20 lepattanót is begyűjtött, de hiába az ő masszív benti játéka és Brandon Jennings 28 egysége, a Detroit egy újabb kiábrándító hazai vereséget szenvedett el a Holiday, Anderson, Smith trió nélkül csak pofozógépnek számító Pelicans ellen.

Kollektív csapatteljesítmény. Hat NOP-játékos is elérte a 10 pontos határt, így Anthony Davistől (14 pont, 8 lepattanó, 4 blokk) nem kellett extra, sőt, a győztes kosarat szerző Eric Gordon (15 pont, 3 gólpassz) sem szaggatta szét az istrángot a meccs korábbi szakaszaiban.

A Pistons legjobb dobói: Jennings 28/6, Drummond 21, Caldwell-Pope 14/3
A Pelicans legjobb dobói: Morrow 21/12, E. Gordon 15/6, A. Davis 14

New York Knicks–Charlotte Bobcats 125–96

Carmelo Anthony. A Knicks franchise playere robbantott és mikor az első félidőben elérte a 30 pontot, akkor már lehetett tudni, hogy itt valami igazán különleges dolog készül, végül 35-ből 23-as mezőnyözéssel 62 pontos egyéni karrier-, franchise-, Madison Square Garden- és abszolút idényrekordot ért el a 13 lepattanójával még dupla duplát is teljesítő Anthony.

Leblokkolt a Bobcats. Michael Kidd-Gilchrist hiába nem rossz védő, esélye sem volt akadályozni Melót hősies tettében, ráadásul a hajrára már rég eldőlt a csata és nem is kellett több kosár a hazaiak sztárjától, de a 25 pontos Al Jeffersont leszámítva senki sem volt dicsérhető a Kemba Walker nélküli vendég gárdában.

A Knicks legjobb dobói: C. Anthony 62/18, JR Smith 14/9, Felton 11/3
A Bobcats legjobb dobói: Al Jefferson 25, Douglas-Roberts 14/12, Sessions 12

Chicago Bulls–Los Angeles Clippers 95–112

Így kell javítani. A Clippers fájó vereséget szenvedett el a minap Charlotte-ban, de most az erősebb Bullst idegenben sikerült két vállra fektetnie a Chris Paul távollétében Blake Griffin (26 pont, 13 lepattanó) húzott LAC-nek.

Szétesett a chicagói védekezés. Nem mindennap látunk olyat, hogy Tom Thibodeau legénysége otthon kapjon 112 pontot, ám a 22 pontos Carlos Boozer fémjelezte hazaiak most belementek a játszadozásba - és nagyon nem jöttek ki belőle jól csapatszinten kiosztott 27 gólpasszuk ellenére sem.

A Bulls legjobb dobói: Boozer 22, T. Gibson 18, Dunleavy 17/6
A Clippers legjobb dobói: Griffin 26, Ja. Crawford 19/9, Redick 18/12

Houston Rockets–Memphis Grizzlies 87–88

Rövidzárlat a végén. Bár a Grizzlies 13 ponttal is vezetett, a negyedik negyedben átvette a vezetést a Rockets. A Memphis ezután zsinórban öt támadást fejezett be könnyű kosárral, így újra előnybe kerültek, ám a 34 pontos, 10/14-es(!) triplamutatót produkáló Parsons vezetésével tartotta a lépést a hazai együttes. Szűk két perccel a vége előtt Parsons bedobta a tizedik tripláját és 88-87-re módosította az állást, innentől azonban senki nem volt képes pontot szerezni.

Parsons és más senki. A kiscsatát karriercsúcsot jelentő 34 pontot termelt tíz triplával, ráadásul zsinórban dobta mind a tízet, ebből hatot a harmadik negyedben. Rajta kívül azonban nagyon gyengén dobott a Houston, Harden 2/11-es, Beverley 1/11-es mutatót hozott, a Memphisnél viszont Lee, Conley és Davis is hasznosan játszott.

A Rockets legjobb dobói: 34/30, Howard 11, Harden 10/3
A Grizzlies legjobb dobói: Lee 19/3, Randolph 15, Conley 14/6

Phoenix Suns–Washington Wizards 95–101

Megremegtek a hazai kezek a végén. A Phoenix felállt nyolcpontos hátrányból és 93-93-nál utolérte a Washingtont, ám ezután csak Plumlee tudott kosarat szerezni, miközben a WIzardsnál Beal hét pontot szerzett és Nene is hozzátett egy büntetőt. A Sunsnál Dragic és Frye is elrontott egy-egy triplát, Tucker pedig két büntetőt is, így az utolsó szűk három percben saját magukat verték meg.

Lepattanók nélkül nehéz. A Washington 44-30-ra nyerte ezt a különcsatát, amiben nagy szerepe volt az öt támadólepattanót szerző Nenének, valamint a hatot jegyző Bookernek. Ők ketten 11-9-re verték a Sunst ebben a kategóriában. Amíg a Wizardsnál hatan is elértek legalább őt lecsorgót, addig a Sunsnál ez csak Plumleenek és Tuckernek sikerült.

Sok eladott labda, kevés dobás. A Phoenix 21 labdát szórt el, és edzőjük, Jeff Hornacek illetve Frye is ezt emelte ki. Ez ahhoz vezetett, hogy a Washingtonnak 15-tel több dobáskísérlete volt, amit hiába dobtak kicsit gyengébb százalékkal, törvényszerű volt, hogy nyernek.

A Suns legjobb dobói: Dragic 19/3, Frye 16/12, Plumlee 14
A Wizards legjobb dobói: Ariza 23/9, Nene-Wall 18-18/3

Sacramento Kings–Indiana Pacers 111–116 – hosszabbítás után

Paul George, a hős. A ligaelső vezére 15 mp-cel a vége előtt Derrick Williams faultjával együtt dobott egy triplát, majd a büntetőt is értékesítette, ezzel kiegyenlített. A hosszabbításban a Pacers 13 pontjából hatot ő szerzett, ráadásul ellopott két labdát is, nem túlzás azt állítani, hogy ő nyerte meg a meccset a vendégeknek. Végül 36 pontig jutott, de rajta kívül remekül játszott még a 24 pontos, 10 lepattanós, 6 gólpasszos Stephenson és a 22 pontig jutó, a hosszabbításban triplát dobó West is.

Cousins és Gay helyett Thornton és Thomas. A Kings két legjobb pontszerzője hiányzott sérülés miatt, így Thomas 31 dobást vállalt, és bár ebből csak 13-at értékesített, hibátlan büntetőzéssel eljutott 38 pontig. Rajta is túltett Marcus Thornton, aki 27 dobásból 42 egységet termelt, közte hét triplával, ráadásul a 42-ből 24-et a második negyedben hozott össze. Rajtuk kívül senki nem vállalt kilenc dobásnál többet, és senki nem jutott hét pont fölé.

Kulcsfontosságú eladott labdák. A Sacramento 18 labdát szórt el, ebből két nagyon fontosat a hosszabbításban, amelyekből George négy pontot szerzett. A Pacers amúgy is jól használta ki a lehetőségeket, hiszen leindításból 21 pontot szerzett, míg a hazaiak csupán kilencet.

A Kings legjobb dobói: Thornton 42/21, Thomas 38/6, Williams 7
A Pacers legjobb dobói: George 36/12, Stephenson 24/3, West 22/3

Golden State Warriors–Minnesota Timberwolves 120–121

Barnes kezében volt a hazai győzelem. Nyolc másodperccel a vége előtt Kevin Martin tempójával átvette a vezetést a Minnesota, a Warriors utolsó támadásánál pedig duplázták a labdát csak második szándékból megkapó Steph Curryt, aki így lepasszolta a labdát az üresen álló Barneshoz. A csatár viszont 1/6-os mutatóval mindössze két pontot szerzett ezen az estén, és ez a dobás sem sikerült, a teljesen tiszta tempó lejött a gyűrűről, így a Wolves zsinórban 11 négy, vagy annál kevesebb pontos vereség után meg tudott nyerni egy szoros meccset.

Villogtak az All-Starok. Curry 33 pontja mellé 15(!) gólpasszt osztott ki, 50% felett dobott, a triplavonal mögül pedig 60%-kal. Mellette David Lee 23 pontja (10/15 mezőnyből) is kiemelendő. A Wolvesnál Kevin Love 26 pontja mellé 14 lepattanót és 8 gólpasszt is jegyzett, de egy térdsérülés miatt rövid időre el kellett hagynia a pályát. Centertársa, Nikola Pekovic is egy 22 pontos, 14 lepattanós dupla-duplát jegyzett, de Kevin Martin is eljutott 26-ig, közte a győztes kosárral.

A Warriors legjobb dobói: Curry 33/18, Lee 23, Thompson 18/6
A Timberwolves legjobb dobói: Martin-Love 26/9-26/3, Pekovic 22

NBA, ALAPSZAKASZ
Sacramento Kings–Indiana Pacers 111–116 – h. u.

9 Memphis 21 20 .512
10 Minnesota 21 21 .500