LAKNER GÁBOR (összefoglaló), RUSZNÁK GYÖRGY (percről percre) 2022.06.22 20:44 Frissítve: 2022.06.26 17:44

Hiába a jó kezdés, az olaszok nyerték meg a csoportrangadót

Folytatta szereplését a budapesti női vízilabda-világbajnokságon a magyar csapat, de a Kolumbia elleni bemelegítés után immár egy nagy rangadóval, Olaszország ellen. Bár az első negyedben remekül játszottunk, az olaszok nem hagyták magukat, fokozatosan átvették a meccs irányítását, és a harmadik negyedben megszerzett előnyüket rutinosan megtartva megnyerték a találkozót (9–10). Ezzel eldőlt, hogy a magyar csapat nem lehet már csoportelső.

Jól védekeztek az olaszok, nyertek is – A GALÉRIÁHOZ KATTINTSON A KÉPRE! (Fotó: Tumbász Hédi)

VÍZILABDA-VILÁGBAJNOKSÁG, NŐK
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
A-CSOPORT
OLASZORSZÁG–MAGYARORSZÁG 10–9 (3–4, 2–2, 3–1, 2–2)
Budapest,
Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda, 5500 néző. V: Margeta (szlovén), Carney (ausztrál)
OLASZORSZÁG:
BANCHELLI – Palmieri, MARLETTA 2, Emmolo, Giustini 1, TABANI 1, Picozzi 1. Csere: Viacava 1, AVEGNO 2, Queirolo 1, Bianconi, Galardi 1. Szövetségi kapitány: Carlo Silipo
MAGYARORSZÁG:
Magyari A. – SZILÁGYI D. 2, Keszthelyi-Nagy 1, Máté Zs., PARKES 3, Garda 1, Vályi V. 1. Csere: Rybanska, Gurisatti 1, Faragó K., Leimeter, Mahieu. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
Gól – emberelőnyből: 14/6, ill. 11/6
Gól – kettős emberelőnyből: 1/1, ill. –
Gól – ötméteresből: –, ill. 1/1
Kipontozódott: Mahieu (24. p.), Máté Zs. (28. p.), Marletta (30. p.)
Carlo Silipo
: – A térfélcsere után már félelem nélkül játszottunk, ráadásul valódi csapatként, a játékosok segítették a társaikat. Sokkal koncentráltabbak lettünk a harmadik negyedre, és sikerült kizárnunk a közönséget is. Nagy eredmény nekünk ez a győzelem, fontos meccsen vertük meg a magyarokat, ezzel megszereztük a csoport első helyét, de tudunk ennél jobban is játszani.
Bíró Attila: – Az olaszoknak talán kisebb téttel bírt ez a mérkőzés, könnyebben átvészelték azokat a kritikus időszakokat, amelyeket mi nem tudtunk. Ugyanakkor azt is tudtuk, hogy ha vérszemet kapnak, nagyon nehéz lesz legyőzni őket, ez mégis megtörtént. Pár hibával visszahoztuk őket a meccsbe, onnantól kezdve görcsöltünk és erőlködtünk, még így is voltak jó dolgaink, de sajnos több volt a rossz.

Koncentráció és higgadtság, ez volt a jelszó a magyar női vízilabda-válogatott háza táján az olaszok elleni csoportrangadó előtt. Azt ugyanis pontosan tudták a mieink, hogy ha felülnek az olaszok csapkodós, hisztizős pólójának, abból nem jöhetnek ki jól, éppen ezért az volt a célkitűzés, hogy lehetőleg mindenki a saját dolgával foglalkozzon.

Ennek jegyében fél perc sem telt el az első magyar gólig, Parkes Rebecca húzta a kapuba a labdát emberelőnyből Keszthelyi-Nagy Rita álompassza után. Ez máris előrevetítette, hogy a játékvezetők emberelőny-emberhátrány gyakorlássá minősítik majd vissza a derbit, és sajnos ebben a megérzésünkben nem is kellett csalatkoznunk. A forgatókönyv az volt, hogy a magyar csapat ellépett két góllal, az olasz pedig visszajött egyre. A mieink szereztek azért egy akciógólt is, méghozzá olyat, amit még sokáig mutogatnak majd: Parkes-ra ráfújtak egy kontrát, majd a bekk Roberta Bianconi és a kapus Caterina Banchelli addig szerencsétlenkedett a szabaddobással, amíg centerünk az üres kapuba pöckölte a labdát. Lehet, hogy az új-zélandi születésű Parkes nem a Margitszigeten tanulta az alapokat, de kijelenthetjük, hogy a fineszt tekintve is igazi magyarrá vált az elmúlt években.

A második szakaszban annyit változott a játék menete, hogy az olaszok egyenlítettek, de a mieink rendre visszavették a vezetést. Ekkor már Parkes mellett Rybanska Natasa is centerezett, mert az egyik eredeti középcsatárunk, Mahieu Geraldine két hibával ücsörgött a padon... A mieink összerántották a védekezésüket, mégsem sikerült visszaállítani a kétgólos különbséget, mert támadásban ezzel egy időben megakadt a gépezet. Így aztán a térfélcsere 6–5-ös magyar vezetésnél érte a csapatokat.

Az ellenfél ráadásul ismét egyenlített, a lövéseink továbbra sem voltak az igaziak, az olaszok pedig lendületbe jöttek, és először a mérkőzésen átvették a vezetést. Mi több, elléphettek volna kettővel is, de azért az ő kezük is megremegett... Bíró Attila időt kért, hogy megnyugtassa a játékosokat, és visszaterelje őket az első félidőben járt útra, s lőn, meg is tört a több mint kilencperces gólcsend, Szilágyi Dorottya egyenlített emberelőnyből. A harmadik negyed végén aztán a lehető legrosszabb kombinációt sikerült összehozni: Mahieu ötméterest érően szabálytalankodott, ezzel kipontozódott, Claudia Marletta ráadásul belőtte a büntetőt.

Az utolsó negyed előtt egygólos hátrányban voltak a mieink, ami nyilván nem jelentős hátrány, ám a fordításhoz jelentős javulásra lett volna szükség. A védekezés mindenesetre még feszesebb lett, és nagy nehezen meglett az egyenlítés is, Szilágyi lőtt távolról a kapuba. Innentől azonban az olaszok percei következtek, akik végül 10–9-re győztek. A magyar válogatott lendülete a második félidőre megtört, a vereséggel lemondhat a csoportelsőségről, de temetni azért nem kell, a lényeges kérdések a második héten dőlnek majd el.

4. Kolumbia 2 2 6–57 –51 0

A lövések megvoltak, a gólokból viszont nem volt elég... (Fotó: Tumbász Hédi)

NEGYEDIK NEGYED

32. perc: Vége a meccsnek, nyertek az olaszok. 10–9

32. perc: Alig több mint húsz másodpercünk maradt, ez már csak a szépítésre lehetett elég. Keszthelyi lövése ezúttal a hálóba jutott. 10–9

32. perc: Ezt a kis időt már lefürdik az olaszok... Csak passzolgatnak, hadd szaladanak azok a másodpercek.

32. perc: Olasz időkérés.

31. perc: Hét a hat ellen támadtunk, de teljesen hiába, mert Gurisatti elrontotta...

31. perc: Magyar időkérés.

31. perc: Magyari védett, nagyon kellett. A magyar támadás viszont teljesen hatástalan maradt. Így már nehéz lesz nyerni...

30. perc: Emberelőnybe kerültünk, forrt a víz a medencében, de sajnos Gurisatti a blokkba lőtt.

29. perc: Elrontottuk a támadást, megszerezték az olaszok. Tabani rendkívül messziről lőtte el, és valahogy bepattant a jobb kapufáról... 10–8

28. perc: A mindenit, de gyorsan belőtték... Giustini mardt kissé jobbra kintről egyedül, és nem volt jó a rövid saroknál a védekezés, ezért bevágta. 9–8

28. perc: Olasz időkérés.

28. perc: Kaptak egy emberelőnyt az olaszok, Máté kipontozódott.

27. perc: Újabb jó védekezés után labdát szereztünk. Csakhogy kellene nagyon a gól... Vályi harcolt ki kiállítást, kisebb tanácstalanság után Szilágyi kintről megint nagyon bevarrta. 8–8

27. perc: Emberelőnybe kerültünk, sokáig nem vállalta el senki, végül Gurisatti a kapufát találta el. Visszapattant hozzánk, de ebből sem lett semmi.

26. perc: Kontrát fújtak Parkesnál, ráadásul lemaradt a visszaúszásnál. Az olaszok nem siették el, Gurisatti meg megszerezte a labdát.

26. perc: Kintről próbálkoztak az olaszok, Giustini lövése ment mellé.

25. perc: Ezúttal is elhoztuk a labdát, a közönség biztatásától kísérve támadhattunk, Keszthelyi pedig megint a lécet találta el.

25. perc: Elkezdődött a negyedik negyed.

HARMADIK NEGYED

24. perc: Vége a harmadik negyednek, fordítottak az olaszok. 8–7

24. perc: Gyorsan kaptunk egy emberelőnyt, de a nem túl jó középreadást megszerezték az olaszok.

24. perc: Mahieu kipontozódott, ráadásul ötméteres is lett belőle. Sajnos jogos volt. Az ötöst Marletta végezte el, és a bal felsőbe lőtt. 8–7

23. perc: Garda szerzett remekül labdát, de sajnos egy rossz passzal elrontottuk a támadásunkat.

23. perc: Körbejárt a labda, majd Szilágyi váratlanul kintről lőtte el, egyenesen a jobb felsőbe. 7–7

22. perc: Magyar időkérés.

22. perc: Nem tudtak helyzetbe kerülni az olaszok, jöhettünk előre, és Parkes emberelőnyt harcolt ki.

22. perc: Emberelőnybe kerültünk, jól megjárattuk, végül Faragó lőtt volna, de kicsúszott a kezéből a labda...

21. perc: Marletta távoli lövése kijött a lécről, de visszapattant hozzájuk, szerencsére Tabani ejtése a lécről jött ki.

20. perc: Emberelőnybe kerültünk, hátrányból nagyon kellett a lövés, végül Garda lövése a kapusról a kapufára, és onnan kifelé pattant...

19. perc: Újból jött az olasz emberelőny, megjáratták nagyon tudatosan, előbb Magyari védett, de kipattanó visszakerült hozzájuk, kintről Marletta nagyon belőtte. 7–6

18. perc: Tabani lövését védte Magyari, majd Keszthelyi lövését megint mentette a léc.

18. perc: Nagyon sokáig támadtunk, de Keszthelyi távoli lövése nem okozott gondot Banchellinek.

17. perc: Galardi maradt középen, három ember közül is a hálóba lőtt. 6–6

17. perc: Rybanska lőtt távolról, a kapufáról ment fölé, ráadásul utána ki is állították.

17. perc: Elkezdődött a harmadik negyed.

Keszthelyi figyeli a lehetőséget (Fotó: Tumbász Hédi)

MÁSODIK NEGYED

16. perc: Vége az első félidőnek, egy gól még mindig az előny. 5–6

16. perc: Emmolo lőtte el az utolsó másodpercben, de nem találta el a kaput.

16. perc: Újabb jó védekezéssel sikerült megszereznünk a labdát, de nem sokáig, mert kontrát fújtak nálunk.

16. perc: Gurisatti centerből lőtt egyet, Banchelli kivédte.

15. perc: Kölcsönös rontások után jöhettek az olaszok, de szerencsére Giustini kezéből óriási helyzetben kicsúszott a labda. Biztos volt oka, de a bírók nem látták...

14. perc: Gurisatti lövését védte Banchelli, viszont sarokdobással jöhettünk. Rybanska kapott emberelőnyt, és jött az újabb emberelőnymegjátszás, Leimeter a bal szélről nem találta el a kaput...

14. perc: Marletta lőtte el kintről, a blokkról azonban kapu mellé szállt az olasz lövés.

13. perc: Mi is tudunk ám emberelőnyt kapni, sőt dupla fór lett belőle, szinte megszáradt a labda a levegőben, de Gurisatti kintről nagyon pontosan lőtt a jobb felsőbe. 5–6

12. perc: Nem váratlan, hogy az olaszok újból emberelőnyt kaptak, pattogott a magyar védőfal, de hiába, mert Avegno tökéletesen lőtt gólt. A labda a lécről pattant a kapuba. 5–5

12. perc: Újabb magyar emberelőny, ezt Parkes harcolta ki, és ő maga dobta be a gólt is. 4–5

12. perc: A közönség tüntetett, mert ismét emberelőnybe kerültek az olaszok, Avegno nem sokat vacakolt, kapásból bevágte a léc alá. 4–4

11. perc: Kivédekeztük az olasz támadást, Máté labdát szerzett, nem találtunk lövőhelyzetet, így lejárt a támadóidő.

10. perc: Kaptunk mi is egy emberelőnyt, Palmierit másodszor küldték ki. Jól megjárattuk a labdát, Máté kissé balról a lécet találta el.

9. perc: Az olaszok emberelőnyt kaptak, megint mentek középre húzásra, de kivédekeztük.

9. perc: Ezúttal is sikerült elhoznunk a labdát, viszont a bejátszásunk nem volt az igazi centerbe, ennyi jutott.

9. perc: Elkezdődött a második negyed.

ELSŐ NEGYED

8. perc: Vége az első negyednek, egyetlen gól az előnyünk. 3–4

8. perc: Jutott még egy magyar emberelőny a végére, Szilágyi lövése centikkel ment mellé.

8. perc: Újból emberelőnybe kerültek az olaszok, majd Queirolo lőtte el az utolsó pillanatban, de Magyari védett.

7. perc: Kintről vállalta el Keszthelyi, jó volt a meglátás, de a labda a jobb kapufán csattant.

7. perc: Ezt az emberelőnyt már belőtték az olaszok, Queirolo kissé jobbról tökéletesn lőtte ki a jobb felsőt. 3–4

6. perc: Eltékozoltak az olaszok egy emberelőnyt, de nem bántuk. A magyar támadás sem járt sikerrel, ráadásul Mahieu-t megint kiállították, ez már neki a második volt.

5. perc: Középen eltűnt Mahieu a víz alatt, kapott egy emberelőnyt. Megint sikerült megtalálni a szabad embert, ezúttal Garda személyében, aki kintről nagy erővel lőtt a jobb alsóba. 2–4

5. perc: Előkészítetlen magyar lövést védett Banchelli, jöhettek előre az olaszok, de nem sokáig, mert kontrát fújtak náluk.

4. perc: Emberelőnybe kerültek az olaszok, szépen meg is játszották, és közelről Viacava húzta a kapuba a labdát. 2–3

4. perc: Labdát szereztünk, a támadóidő majdnem lejárt, amikor kontrát fújtak.

3. perc: GÓÓÓL! Úgy tűnt, már, hogy az olaszoké lesz a labda, a kapus eladta a labdát középen, ott kóborolt Parkes, megszerezte, és betuszkolta a kapuba. 1–3

3. perc: Azonnal kaptunk egy hátrányt, amelyet kihasználtak az olaszok, méghozzá Picozzi révén. 1–2

2. perc: Gozzi lövése ment fölé a lécről, jöhettünk előre. Ezúttal is inkább a türelem jellemezte az akciót, egészen addig, amíg centerből kaptunk egy újabb emberelőnyt. Vályi a jobb oldalon teljesen egyedül maradt, ő pedig a bal felsőbe lőtt. 0–2

1. perc: A ráúszás után elhoztuk a labdát, és mindjárt kaptunk is egy emberelőnyt. Szépen ment körbe a labda, majd középen emelkedett ki a vízből Parkes, és közelről a hálóba húzta. 0–1

1. perc: Elkezdődött a találkozó, az olaszok fehér, a magyarok kék sapkában játszanak.

A csoport másik találkozóján Kanada 22–2-re legyőzte Kolumbiát.

ELŐZMÉNYEK

„Amióta létezik nemzetközi női vízilabdázás, a magyar–olasz derbik mindig is kiemelkedtek, ez a legnagyobb hagyományú párosítás – jelentette ki Bíró Attila szövetségi kapitány. – Hatalmas mérkőzés lesz, az utóbbi években mi jöttünk ki jobban az egymás elleni összecsapásokból, de ez önmagában nem jelent semmit, az olaszok mindig veszélyesek. Bízom benne, hogy a lányok is átérzik ennek a találkozónak a súlyát, és fel tudnak pörögni az első meccs után.”

Az emlegetett súly nem csekély, mert ha győznek a mieink, jó esélyük lesz a csoport­elsőségre, ami a nyolcaddöntő kihagyását és valamivel könnyebb negyeddöntős ellenfelet eredményezhet.

„Szeretnénk elsők lenni a csoportban, ez az egyértelmű célunk – szögezte le a kapitány. – Persze ha nem sikerül, mondhatom, hogy később még lehet javítani, de szeretném, hogy ez a csapat esetleg rosszabb játékkal is képes legyen győzni, aztán képes legyen fejlődni a második hétre.”

Következik: Olaszország

A közelmúlt alapján bizakodva várhatja az olasz válogatott elleni csoportrangadót Bíró Attila együttese, a két csapat legutóbbi öt tétmérkőzéséből ugyanis négyet megnyert – a kivételt a világliga áprilisi bronzmérkőzése jelenti, amely egygólos olasz győzelemmel zárult. Ennél azonban jóval nagyobb volt a tétje a tavaly januári olimpiai selejtezőtornának Triesztben, amelyen a kvótáról döntő mérkőzésen alaposan megleptük a házigazdát (13–10), a kétszeres világbajnok így lemaradt az ötkarikás játékokról.

Az olasz válogatott kerete azóta öt helyen is változott, ám jelentős fiatalításról egyelőre nem beszélhetünk, ugyanis mindössze hárman vannak a csapatban 25 év alattiak.

Közülük Caterina Banchelli 68 százalékkal védett a kanadaiak ellen, így elévülhetetlen érdemei voltak abban, hogy Olaszország egyáltalán pontot szerzett első világbajnoki mérkőzésén – aligha ilyen rajtra számított Carlo Silipo együttese. Hiába működött jól az emberhátrányos védekezés, a nagyszünet után csupán egy gólt szereztek az olaszok, ami megpecsételte a sorsukat, a mutatott játékuk ráadásul finoman szólva sem tűnt meggyőzőnek... Ennek ellenére jó esély van rá, hogy a döcögős kezdés után magára találjon az olasz csapat, amely 2015 után szerezne ismét érmet világbajnokságon – a kazanyi bronz óta még az elődöntőig sem jutott el.

A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE
KAPUSOK: Gangl Edina (Glifada, görög), Magyari Alda (UVSE-Hunguest Hotels)
MEZŐNYJÁTÉKOSOK: Faragó Kamilla, Keszthelyi-Nagy Rita, Rybanska Natasa (mindhárom UVSE), Garda Krisztina, Gurisatti Gréta, Mahieu Geraldine, Szilágyi Dorottya (mind Dunaújvárosi FVE), Máté Zsuzsanna, Vályi Vanda (mindkettő FTC-Telekom), Leimeter Dóra (BVSC-Zugló), Parkes Rebecca (Ethnikosz, görög)
TARTALÉKOK: Farkas Tamara (BVSC), Horváth Brigitta (Dunaújváros)
A játékosok klubjaként azt a csapatot jelöltük meg, amelyből kiharcolták a kerettagságot. A tartalékokat kizárólag koronavírusos megbetegedések miatt lehet becserélni.

A VIZES VB ADATBANKJA »

A VILÁGBAJNOKSÁG PROGRAMJA NAPI BONTÁSBAN »

2022.07.03 22:55:11

Vizes vb 2022 BALLAI ATTILA

ALAPVONAL. A gyengébb nem egyre erősödött. Már nem csak lányos apukák tűntek fel a kispadokon, nem kizárólag tehetségtelen úszók váltottak pótcselekvésként a pólóra, a tribün »háztáji« jellege is megszűnt. Olyannyira, hogy a szombati döntőben – de már kedden, az ausztrálok ellen, a négy közé jutásért – is telt ház, hatezer néző, sőt szurkoló biztatta a csapatot, és senkit nem láttam perecért rohangálni.

2022.07.03 22:15:55

Vizes vb 2022 CSURKA GERGELY

NS-VÉLEMÉNY. Nem feltétlenül ezen múlt, a címvédők jobbak voltak. Csak ha már ilyen közel jártunk, akkor... Azért így is happy end a vége, avagy alighanem az utóbbi évek legboldogabb pólós ezüstérmesei léptek dobogóra.

2022.07.03 19:36:53

Vizes vb 2022 PATAI GERGELY (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)

Trónfosztás a férfiaknál, a spanyol vízilabdacsapat szétlövés után megverte az olasz válogatottat.

2022.07.03 12:26:57

Vizes vb 2022 LAKNER GÁBOR, PATAI GERGELY (összefoglaló), TÖRÖK DÁNIEL (percről percre)

Férfi vízilabdázóink magabiztos sikerrel zárták a hazai világbajnokságot.