Késely Ajna hatodik lett 1500-on, Kozma Dominik hetedik 200-on

B. L.B. L.
2019.07.23. 12:59
Késely Ajna hatodikként zárt 1500 méteren (Fotó: MTI)
A kvangdzsui vizes világbajnokság úszóversenyének keddi döntőiben Késely Ajna női 1500-on a hatodik helyen végzett, Kozma Dominik férfi 200 méter gyorson a hetedik lett. A férfi 200 pillangó elődöntőjében Milák Kristóf fölényesen a legjobb idővel zárt, Kenderesi Tamás szerdán hajnali háromkor szétúszáson vesz részt, hogy kiderüljön, övé lesz-e a nyolcadik döntős hely.

NŐI 1500 MÉTER GYORS, DÖNTŐ (Késely Ajna)

A szám háromszoros világbajnoka, az amerikai Katie Ledecky betegség visszalépett a mai finálétól, így a riválisok óriási lehetőséget kaptak. Késely a hármas pályán úszik, nem kezdett kiemelkedő tempóban, 100-nál a nyolcadik helyen halad. 200-nál már kezd kicsit szétesni a mezőny, Ajna már a negyedik helyért van harcban. 300-nál Quadarella előnye egy testhossz, Késely pedig tisztán a negyedik helyen halad. 400-hoz érkezve állandósulnak az erőviszonyok, a 2-3. helyért van nagy csata, az első és a negyedik tisztes távolban.

A táv harmadánál az olasz három méterrel vezet Sarah Köhler előtt, Késely kapaszkodik a lemaradó kínai riválisára, Vang Csian-csiahóra. A feléhez érve Quadarella előnye tovább nő, Köhler második helyét sem veszélyezteti senki. Twichell közben kezd ráúszni a magyar lányra, akivel a 4-5. helyen haladnak. 900-nél Késely már csak az ötödik, 1000-nél már egy testhossz a hátránya a negyedikhez képest is, és jönnek rá fel a riválisok. 1100-nál már az egyes pályán haladó Gough is megelőzte, így már csak a hatodik.

Quadarella simán megnyeri az 1500-at, Sarah Köhler simán második, Késely 16:01.35-tel a hatodik lett, nagy csatában.

„Elsősorban nem a helyezésért, hanem az időért úszok, ezért kicsit csalódott vagyok, hiszen sokkal jobban sikerült tegnap. Azt hittem, hogy egy nap pihenő után menni fog. Szerintem nagyon megrémített ez a helyzet – fogalmazott Késely, aki az MTI érdeklődésére elmondta, talán attól ijedt meg kicsit, hogy Ledecky visszalépése miatt a harmadik legjobb idő volt előzetesen az övé. – Túl korán jött az az érzés, hogy nem esik jól. Nem így kellett volna lennie.”

8. Mireia Belmonte (Spanyolország) 16:02.10

Kozma Dominik a nyolcadik helyen zárta a 200 gyors döntőjét (Fotó: MTI)

FÉRFI 200 MÉTER GYORS, DÖNTŐ (Kozma Dominik)

Kozma Dominik 1:45.57-es idővel a hatodik legjobbként kvalifikálta magát a fináléra, igaz, a japán Macumoto Kacuhiro és a brit Duncan Scott is csak egy századdal volt nála gyorsabb hétfőn. Jól rajtolt, a második legjobb reakcióidővel kezdett, harmadik helyen fordul 50-nél, fél távnál a negyedik, az ausztrál Lewis vezet. Szun Jang veszi át a vezetést 150-nél, Kozma a 6. Danas Rapsys 1:44.69-cel nyert, Kozma a nyolcadikként zárt. Módosítás, Rapsyst kizárták, így Szun Jang nyert! Kozma 1:45.90-es idővel így a hetedik lett. Duncan Scott nem állt oda fotózkodni a győztessel, nem ez az első ilyen jelenet Szun Janggal kapcsolatban.

Danas Rapsys (Litvánia) – kizárták

Milák Kristóf jócskán a mezőny előtt végzett a 200 pillangó elődöntőjében (Fotó: MTI)

FÉRFI 200 MÉTER PILLANGÓ, ELŐDÖNTŐ

Milák Kristóf délelőtt a japánok kedvencével, Szeto Daijával harcolt nagyot, a magyar 1:54.19, ellenfele 1:54.56-ot úszott, övék lett az első és második legjobb idő. Kenderesi Tamás 1:56.82-vel a 11. helyen jutott a legjobb 16 közé.

Az elődöntőben mindkét magyar a 2. futamban érdekelt, Milák a 4-es, Kenderesi a 7-es pályán úszik. Az egyesben 150-ig Federico Burdisso simán vezetett, de végül Zach Harting 1:55.26-tal behúzta a futamot.

Le Clos szenzációsan kezdett a másodikban, Milákkal együtt kilógnak a mezőnyből 50-nél. 150-nél már Milák vezet, Kenderesi a 3. Milák 1:52.96-tal nagyon fölényesen nyert – 2.3 másodperccel volt jobb a teljes 16-os mezőnynél! –, Kenderesi 1:56.25-tel a negyedik, és szétúszásra kényszerül a bolgár Antani Ivanovval. A hírek szerint erre holnap hajnali 3 órakor kerül sor.

„Szerettem volna, hogy nagyjából ilyen idő legyen, de azért ilyen jóra nem számítottam. Azért az az utolsó ötven csípett rendesen. Azt gondolom, ez nagyjából egy kilencven százalékos úszás lehetett, néhány tized még mindenképpen van benne. A legjobb helyen vagyok, Chad elvisz majd az első százon, Szeto megérkezik a második százra, nekem meg lesz egy jó időm” – mondta Milák az MTI-nek, aki újságírói kérdésre megjegyezte, Michael Phelps 1:51.51-es világcsúcsára egyelőre még azért nem lehet veszélyes.

„Vicces lenne most újra úszni... Sajnos nem tudtam ritmust váltani, azt hittem, sokkal jobbat fogok úszni” – mondta Kenderesi, aki még sohasem volt ilyen helyzetben pályafutása során.

MINDEN IDŐK 4. LEGJOBB IDEJE
Milák Kristóf elődöntős eredménye minden idők negyedik legjobbja, holtversenyben Chad le Clos 2012 londoni olimpián aranyat érő idejével. A 200 méter pillangón egyébként nem ez a mostani Milák legjobb ideje, tavaly márciusban 1:52.71-et úszott, amivel a harmadik az örökranglistán, egy századdal Cseh László 2008-ban úszott Európa-csúcsa mögött. A legjobb idő természetesen a világcsúcs, 1:51.51, amelyet Michael Phelps 2009 júliusában úszott.

7. Denisz Keszil (Ukrajna) 1:55.95

A 8. döntős helyért szétúszás lesz szerdán, magyar idő szerint hajnali 3 órakor.
Antani Ivanov (Bulgária) 1:56.25
KENDERESI TAMÁS (MAGYARORSZÁG) 1:56.25

FÉRFI 100 MÉTER HÁT, DÖNTŐ

Az amerikai Ryan Murphy fordul elsőként, de a címvédő kínai Hszü Csia-jü jobb hajrával megelőzte a mezőnyt, előbbi pedig egy századdal a dobogóról is lecsúszott végül.

NŐI 100 MÉTER HÁT, DÖNTŐ

A kanadai Taylor Ruck kezdett a legjobban, ő fordult elsőként a táv második felére, honfitára, Kylie Masse viszont a második ötvenen robbantott, 58.60-nal megnyerte az aranyat.

1. Kylie Masse (Kanada) 58.60
2. Minna Atherton (Ausztrália) 58.85