Rp. úszó Eb: Késely Ajna bronz-, a férfiváltó ezüstérmes!

B. Á./MTIB. Á./MTI
2019.12.08. 19:03
Késely Ajna két éremmel zárta a rövid pályás Európa-bajnokságot (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
Késely Ajna bronzérmet szerzett a glasgow-i rövid pályás úszó Európa-bajnokságon a női 400 méter gyors döntőjében. Az utolsó számban, a férfi 4x50 méteres vegyes váltó fináléjában a magyar csapat remek hajrával ezüstérmes lett.

A magyarok közül elsőként Bohus Richárd csobbant vízbe a zárónap esti programjában, a délelőtti előfutamból a tizedik idővel továbbjutó úszó remek formában várhatta az 50 méter hát elődöntőjét, s bár az országos csúcsot öt századdal megjavította (23.43), egy századdal így is lecsúszott a fináléról.

Bohus – aki korábban 100-on is országos rekordot ért el – az MTI-nek elmondta, a csúcsnak örül ugyan, de több hibát is elkövetett ebben a futamban, többek között a rajtot is elrontotta, pedig a rajtot tartja az egyik erősségének. Hozzátette, bízik benne, hogy később, a váltó első embereként tud majd hasonló időt úszni a fináléban.

A női 400 méter gyors döntőjét ugyan Kapás Boglárka végül lemondta a következő hetek sűrű programja miatt, Késely Ajna révén így is érdekeltek voltunk. A 4:02.54 perces idővel másodikként döntőbe kerülő Késely szinte végig a harmadik helyen úszott, és a hajrában hiába előzte meg Isabel Marie Gosét, a német az utolsó tempóknál visszavette a második pozíciót – végül egy tizeddel előzte meg Késelyt –, így a magyar versenyző „csak” bronzérmes lett.

„Várnom kell még arra, hogy itt, a felnőttmezőnyben ki tudjak teljesedni. Ez volt az első teljes évem ebben a korosztályban, Hosszú Katinkából tudok nagyon sok erőt meríteni, hiszen ő a pályafutása közepén került a csúcsra. Én lehet, hogy az ifik között megálltam a helyem, de még idő kell ahhoz, hogy a felnőttek között is így legyen” – mondta Késely az MTI-nek

Az utolsó döntőben a Bohus Richárd, Horváth Dávid, Szabó Szebasztián, Lobanovszkij Maxim összeállítású 4x50 méteres férfi vegyes váltónk országos csúccsal (1:32.10) csapott a célba, ez a második helyhez volt elegendő.

Elsőként Bohus háton egy századot faragott tovább az est folyamán korábban felállított országos csúcsából (23.42), majd Horváth a mell után hetediknek váltott. Az 50 pillangón ezüstérmes Szabó a hatodik helyre jött fel, végül az 50 gyors bronzérmese, Lobanovszkij óriási úszással másodiknak hozta fel a csapatot, amely 1:32.10-zel újabb országos rekordot állított fel.

A magyar váltások álomszerűen sikerültek, Szabó 0.07, Lobanovszkij pedig 0.02 másodperces reakcióidővel ugrott a medencébe, utóbbi 20.27-es utolsó 50 métere pedig több mint fél másodperccel volt jobb, mint az utána következő leggyorsabb versenyzőnek.

A futam után még percekig nem hirdettek győztest, s végül a finneket, a németeket és a norvégokat is kizárták. A számot az oroszok nyerték.

A férfiváltó nagyszerűen teljesített a vasárnapi döntőben (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

„Mi Maximmal Győrben együtt úszunk, így nekünk megvan a váltásunk, de így együtt nem gyakoroltuk, ráadásul versenyen minden más. Kihoztuk magunkból a legjobbat” – mondta Szabó Szebasztián.

„Ezt az ezüstöt ő nyerte meg nekünk” – mondta Bohus Lobanovszkijról, aki angolul közbevágva szerényen úgy fogalmazott, hogy nem voltak mellette olyan gyors sprinterek, ezért tudta megelőzni a mezőnyt. Az orosz származású úszó külön kiemelte, hogy ebben a sikerben óriási szerepe van Gennagyij Tureckij szakmai munkájának is.

Szabó hozzátette, csak egy rövid ideig aggódtak, miközben a zsűri percekig tanácskozott a kizárásokról, ugyanis az M4 Sport kommentátorállásában ülő Petrov Iván megsúgta nekik, hogy „nincs gond”.

A magyar küldöttség végül tizenegy éremmel, az éremtáblán a negyedik helyen (Oroszország, Olaszország és Hollandia mögött) zárta a kontinensviadalt: Hosszú Katinka négy számban (400, 200, 100 vegyes, 200 pillangó) diadalmaskodott, Jakabos Zsuzsanna 400 vegyesen második, 200 pillangón harmadik lett, Késely Ajna 800 gyorson második, 400-on a harmadik helyen végzett, Lobanovszkij Maxim 50 méter gyorson zárt a harmadik helyen, míg Szabó Szebasztián 50 méter pillangón szerzett ezüstöt.