Rp. gyorskorcsolya: a férfiváltó Dordrechtben is döntős

K. E.K. E.
2021.11.27. 17:49
Liu Shaolin Sándor a negyedik helyen végzett 1500-on is (Fotó: Facebook/ISUShortTrackSpeedSkating)
Az egyéni küzdelmeket érem nélkül zárta a magyar válogatott a rövid pályás gyorskorcsolyázók dordrechti vk-viadalán – Liu Shaolin Sándor 500-on és 1500-on is a negyedik helyen végzett. A férfiváltónk Hollandiában is döntőbe jutott.

Ki tudja, mi történik, ha Liu Shaolint a kanadai Pascal Dion nem billenti meg az ezerötszázas táv elődöntőjében?

500-on és 1500-on a férfiak 3-3, a nők 2-2 kvótát szereztek
„Őrült számolgatás zajlik, és a nemzetközi szövetség hivatalos értesítése lesz majd az atombiztos, számításaink szerint ezerötszáz méteren a fiaink három, a lányaink két kvótát szereztek – nyilatkozta a Nemzeti Sportnak Bánhidi Ákos. – Ugyanez a felállás ötszáz méteren is, ha értékelnem kellene az elért eredményeket, azt mondanám, ez a papírforma. A lányoknál szerencsés helyzetek többszöri előfordulása hozhatott volna talán három indulási jogot is, nem így történt. Az, hogy a férfiváltónk az egyetlen olyan csapat a férfimezőnyben, amelyik mind a négy világkupaversenyen döntőbe jutott, mutatja az együttes erősségét. Krueger John-Henry személyében egy klasszis került a kvartettbe, ez mindenképpen segíti azt, hogy a váltónk ilyen kiegyensúlyozottan tud szerepelni.”

A testvérek, Liu Shaolin és Liu Shaoang a leghosszabb távon azonos elődöntős futamba kaptak besorolást a dordrechti világkupaverseny szombati napján, a kérdést a pályán történtek szülték. Merthogy az idősebbik fivért Dion valóban kilökte a továbbjutást érő helyről, ezzel ugye felbomlott a Liu brothers, s bár a fiatalabbik testvér az élre állt az eset után, a végére elfogyott az ereje, így a negyedik helyen ért célba – Liu Shaolint a nyilvánvaló szabálytalanság után továbbjuttatták a bírók (Diont meg kizárták), a kérdés viszont lóg a levegőben: vajon mire lettek volna képesek a testvérek, ha mind a ketten állva maradnak végig?

Ezek után Liu Shaoang lazán nyerte a B-döntőt, míg Liu Shaolin Sándor a negyedik helyen végzett a fináléban.

És aztán ugyanezt megismételték a testvérek ötszázon is.

A szám egyik negyeddöntőjében biztosan vezetett Liu Shaoang, amikor egy bukás miatt visszafújták a futamát, s bár a megismételt 500 méteren is ő volt a leggyorsabb, s ezzel bejutott az elődöntőbe, sokba került neki mások bakija, hiszen az ideje elmaradt a többi elődöntős futamból továbbjutottak mögött, így az elődöntőben az ötös pályáról rajtolhatott – abban a futamban, ahol bátyja, Shaolin meg a kettesről. Nagy kár, hogy az egyesről a világcsúcstartó kínai Vu Ta-csing, így a fiatalabbik fivér hiába korcsolyázott remekül, a harmadik helyig küzdötte fel magát, s ez nem ért finálét, „csak” B-döntőt.

És akárcsak ezerötszázon, Liu Shaoang ötszázon is megnyerte a B-döntőt, Liu Shaolin Sándor pedig negyedik lett a fináléban – azok után, hogy a döntőben az egyik kanyarban kicsúszott.

A férfiváltónk a Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Krueger John-Henry, Tiborcz Dániel összetételben futott az elődöntőben – gyönyörűen, remekül, nagyszerűen: a fiúk futamgyőzelemmel jutottak be a vasárnapi döntőbe.

VILÁGKUPA-SOROZAT, 4. ÁLLOMÁS, DORDRECHT

FÉRFIAK
500 m:
1. Vu Ta-csing (kínai) 39.878, ...4. Liu Shaolin Sándor 1:04.483, 5. Liu Shaoang, ...38. Krueger John-Henry
1500 m: 1. Zsen Ce-vej (kínai) 2:20.352, ...4. Liu Shaolin Sándor 2:20.794, ...9. Liu Shaoang, ...29. Krueger John-Henry

NŐK
500 m:
1. Kim Boutin (kanadai) 42.464, ... 16. Jászapáti Petra, ...24. Kónya Zsófia, ...36. Sziliczei-Német Rebeka
1500 m: 1. Li Ju Bin (dél-koreai) 2:21.921, ...11. Jászapáti Petra, ...17. Sziliczei-Német Rebeka, ...32. Kónya Zsófia

A KVALIFIKÁCIÓS VK-RANGSOR VÉGEREDMÉNYE

FÉRFIAK
500 m:
1. Liu Shaolin Sándor 25120, ...4. Liu Shaoang 16192, ...9. Krueger John-Henry 11775
1500 m: 1. Zsen Ce-vej (kínai) 21678, ...7. Liu Shaolin Sándor 11313, ...14. Liu Shaoang 5099, ...17. Krueger John-Henry 3919

NŐK
500 m:
1. Arianna Fontana (olasz) 26000, ...17. Jászapáti Petra 3832, ...25. Kónya Zsófia 851, ...49. Somogyi Barbara 25, ...57. Sziliczei-Német Rebeka 9
1500 m: 1. Li Ju Bin 28000, ...20. Jászapáti Petra 1986, ...33. Sziliczei-Német Rebeka 411, ...58. Kónya Zsófia 13, ...65. Bácskai Sára Luca 8, 66. Somodi Maja 8

A kvalifikációs szabályok értelmében a négy állomásból álló világkupa-sorozat három legjobb eredménye számít be a végső rangsorba: 500 és 1000 méteren 32-32, 1500 méteren 36 korcsolyázó léphet jégre az olimpián, de országonként legfeljebb három. Váltóban (férfi, női) nyolc-nyolc csapat szerezhet kvótát. Vegyes váltóban a legjobb 12 együttes indulhat, ám itt a jégre lépés feltétele az is, hogy az adott ország mind a nőknél, mind a férfiaknál rendelkezzen két-két-egyéni kvótával is.
A Nemzetközi Korcsolyázószövetség (ISU) csak december 13-án hozza nyilvánosságra a pekingi indulók listáját – az olimpián 112 short trackes léphet jégre.