Peking 2.0 – Deák Zsigmond jegyzete

DEÁK ZSIGMONDDEÁK ZSIGMOND
Vágólapra másolva!
2022.02.05. 00:42

Nekünk, sportrajongóknak viszonylag nehéz egy olimpiát érzelemmentesen megközelíteni, de online hírfolyamunk a XXIV. téli játékok pénteki megnyitójáról teljesen tárgyszerű, mégis hatásos mondattal nyitott: „A pekingi Madárfészek Stadion az első sportlétesítmény a világon, amelyben a nyári után téli olimpiai megnyitóünnepséget is rendeznek.” Ennyi. A kínaiak megcsinálták, pontosabban megcsinálják, erre mérget vehetünk, az első, 2008-as program téliesre bélelt, „2.0-s változata” már javában fut. Hogy miért épp nekik sikerült duplázniuk? Mert így akarták, még a koronavírus-járvány sem billentette ki őket, hiszen a 2.0-s kitétel a Coviddal nehezített olimpiai rendezésre is vonatkozik Tokió után mintegy fél évvel. Csak imádkozhatunk, hogy ne legyen 3.0 és a többi, a virológusok szerint erre van esély, persze ki tudja, mi jöhet még 2024-ig és azután...

Ha már érzelmek: mi, magyarok hagyományaink, eredményeink miatt hajlamosak vagyunk – a világ azon jelentős részével együtt, ahol a havat, a jeget legfeljebb hírből ismerik – a nyári játékokra figyelni, ráadásul több mint egy évszázada Trianonnal a hegyeinket, így magas szintű alpesi lehetőségeinket is elveszítettük. Négy éve, Pjongcsangban aztán megszületett az első téli olimpiai aranyunk, ráadásul „Sanyiék” most is esélyesek a dobogóra a rövid pályás gyorskorcsolyázók között.

Így végre jelentős tétért tudunk szurkolni, nem csak csodálni az osztrák sízőket, a szlovén síugrókat, a kanadai hokisokat és a többieket. Járulékos érdekességként hirtelen észrevettük, hogy hatvanhat év után újra szerepel műkorcsolyás duónk, először hódeszkásunk, a curlinges szervezőkről nem beszélve. Ők, mondjuk, nem nyernek érmet, akik sanszosak erre akár már szombaton, azokra a pandémia miatt vigyázni kell, mint a hímes tojásra, így fordulhatott elő, hogy két sízőnk gazdagodott örök élménnyel, amikor bevonultak a zászlóval a megnyitón Brahms Magyar táncok című darabjának közismert dallamaira a Madárfészekbe.

A téli olimpia sosem lesz annyira az egész földkerekségé, mint a nyári (jelzésértékű, hogy mindössze öt afrikai ország képviselteti magát Pekingben), ám ezúttal van esély arra, hogy a több szempontból sporttörténelmi játékokon bizonyítsa az emberiség, a hideg és a vírus szorításából egyaránt van kiút.

A Nemzeti Sport munkatársainak további véleménycikkeit itt olvashatja!

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik