Drámai meccs és 11-esek után jöhet Xavi első döntője – a Real Madrid ellen!

Pór KárolyPór Károly
2023.01.12. 19:47
Ter Stegen kétszer is védett a 11-esek során – ezzel jutott be a döntőbe a Barcelona (Fotó: AFP)
Akárcsak szerdán a Real Madrid, csütörtökön a Barcelona is 11-esekkel jutott tovább a Spanyol Szuperkupa elődöntőjéből. A katalánok a Betis ellen egy kiváló mérkőzést játszottak, amely a rendes játékidőben 1–1-re végződött, a hosszabbítást követően pedig 2–2-vel zárult.

SPANYOL SZUPERKUPA, SZAÚD-ARÁBIA
ELŐDÖNTŐ
Real Betis–Barcelona2–2 (1–0, 1–1, 2–2) – 11-esekkel: 2–4
Rijád,
Fahd király Nemzetközi Stadion. V.: Carlos del Cerro
Betis:
Bravo – Ruibal (Sabaly, 79.), Pezzella, Luiz Felipe, Miranda – Guido Rodríguez (Guardado, 86.), Canales (William Carvalho, a szünetben) – Luiz Henrique, Fekir (Loren Morón, 91.), Rodri (Juanmi, 81.) – Borja Iglesias (Willian José, 67.). Vezetőedző: Manuel Pellegrini.
Barcelona:
Ter Stegen – Sergi Roberto (Christensen, 78.), R. Araújo, Koundé, Jordi Alba (Marcos Alonso, 79.) – Gavi (Kessié, 96.), F. de Jong (Busquets, 63.), Pedri – Raphinha (Ansu Fati, 86.), Lewandowski, O. Dembélé (Ferran Torres, 63.). Vezetőedző: Xavi
Kiállítva: Guardado (119.)
G.: Fekir (77.), Loren Morón (101.), ill. Lewandowski (40.), Ansu Fati (93.)

Az FC Barcelona vezetőedzője, Xavi tisztában van azzal, hogy második idényében már mindenki trófeát vár tőle a klubnál – erről beszélt a Szuperkupát megelőző sajtótájékoztatóján. Ennek megfelelően kezdték az előző idényben bajnoki ezüstérmes katalánok a csütörtöki elődöntőt a tavalyi Spanyol Kupa-győztes Betis ellen. Az első húsz percben szinte felborult a pálya, 76 százalékban volt a labda a Barcánál (ez a szünetre 70 százalékra csökkent).

A katalánok elsősorban a két szélen, Ousmane Dembélé és a másik oldalon Raphinha egyéni alakításai révén tudtak a Betis védelme mögé kerülni, de az első húsz percben kaput eltaláló lövésig nem jutottak el. Aztán a 23. percben Pedri a kapuba talált Raphinha középre passzolt labdájából, ám a cipője orra belógott az indulásnál a leshatáron túlra, így a VAR elvette a gólt.

Ezután a Betisnek is voltak gólszerzési lehetőségei, ám a szünet előtt mégis a Barca szerezte meg a vezetést egy kontra végén: Dembélé passzát Lewandowski váltotta gólra. 0–1

Lewandowski az első félidő hajrájában juttatta vezetéshez a Barcát (Fotó: AFP)

A második félidőre leült a meccs, bár egy-egy lövéssel azért Raphinha és Dembélé is próbált veszélyeztetni. A Barca valamelyest visszavett a támadásokból a vezetése tudatában, és igyekezett kontrákból akciózni.

Ez azonban megbosszulta magát, ugyanis a végig aktív Luiz Henrique lekészítéséből Nabil Fekir a jobb szélről egyenlíteni tudott a 77. percben. 1–1

Ezután Lewandowski még szerzett egy lesgólt, de mivel szabályos találat már nem született, jöhetett a hosszabbítás – akárcsak egy nappal korábban a Real Madrid és a Valencia elődöntőjén.

Azon a meccsen azonban nem született gól a hosszabbításban, itt viszont kettő is, és mindkettőt cserejátékosok szerezték.

Előbb Ansu Fati talált be egy után remek ballábas kapáslövésből, majd Loren Morón sarokkal egyenlített. 2–2

A 11-es rúgások során először Juanmi, majd egy másik sevillai csere, William Carvalho is hibázott, míg a Barcánál senki sem rontott, ezzela katalánok 4–2-re megnyerték a 11-esrúgásokat. Így Xavi barcelonai edzői időszakának első döntőjére készülhet, ami rögtön egy el Clásico lesz vasárnap a Real Madrid ellen. A Barca 2021 után nyerhet ismét trófeát (akkor a Spanyol Kupát hódította el), a Szuperkupában pedig először győzhet azóta, hogy a 2019–2020-as idényben bevezették a négycsapatos tornát (ebben a rendszerben kétszer nyert a Real Madrid, egyszer az Athletic Bilbao).

A MECCS GÓLJAI VIDEÓN

A BARCELONA KÉSZÜLHET A VASÁRNAPI DÖNTŐRE A REAL MADRID ELLEN.

Pedri belövi – 11-esekkel győzött a Barcelona. 2–4

William Carvalho jobbra tartó lövését is védte Ter Stegen.

Fati nagy erővel lőtt a jobb alsóba. 2–3

Juanmi gyenge, jobbra tartó emelését védte Ter Stegen.

Kessié toporgás után a jobb alsóba, pedig Bravo érezte az irányt. 2–2

Morón a kapu bal oldalába lőtt. 2–1

Lewandowski megtorpanás után a bal alsóba. 1–1

Willian José a bal alsóba lőtt. 1–0

A Betis kezdi a 11-eseket.

VÉGE A HOSSZABBÍTÁSNAK. Maradt a 2–2, ezen a meccsen is jöhetnek a 11-esek!

119. perc.
Guardado rövid időn belül megkapta a 2. sárga lapját, így kiállította a játékvezető.

117. perc. BARCA-HELYZET, GYENGE LÖVÉSSEL. Fati csapott le egy labdára a 16-oson belül, de a lövése gyengére sikerült, nem okozott gondot a védés Bravonak.

112. perc.Guardado kapott sárga lapot.

110. perc. Loren Morón távoli lövése a kapu fölé szállt.

106. perc. Kezdődik a hosszabbítás 2. félideje.

105+4. perc. Vége a hosszabbítás első félidejének.

105+1. perc. Kessié lőtt a 16-osról, Bravo védett.

101. perc. MEGINT EGYENLŐ, MICSODA GÓL! A nem rég beállt Loren Morón érkezett egy jobbról középre passzol labdára a kapu előtt a rövid saroknál és közelről sarokkal továbbította a gólvonalon túlra. 2–2

96. perc. Gavi helyett Kessié a pályán.

93. perc. ÚJRA VEZET A BARCA! Ansu Fati egy lecsorgó labdából, a tizenhatos vonaláról, ballal, kapásból lőtt az alsó sarokba. 1–2

ELKEZDŐDÖTT A HOSSZABBÍTÁS.

Fekir helyére jön Loren Morón.

VÉGE A MECCSNEK. Akárcsak szerdán a Real és a Valencia találkozóján, 1–1 után itt is jöhet a hosszabbítás.

90+2. perc. Ansu Fati lövését Bravo védte.

Hat perc a hosszabbítás.

86. perc. Raphinha helyére Ansu Fati állt be, a Betisnél pedig Guido Rodríguez helyére jött Andrés Guardado.

84. perc. RODRI! A bal alsóba tartó lövését Ter Stegen védte.

81. perc. Junami váltja Rodrit

A leshelyzet.

81. perc. LEWANDOWSKI-DUPLA? Lenne, ha nem lett volna les a lövés előtt... Egy átvétel után egyből a kapuba lőtt, de a videóbíró jelzése után érvénytelen a találat.

79. perc. Guido Rodríguez szabálytalan megmozdulása sárga lapot ér.

79. perc. Marcos Alonso váltotta Jordi Albát a Barcánál, Ruibal helyett pedig Sabaly állt be a másik oldalon.

78. perc. Christensen állt be Sergi Roberto helyére a Barcánál.

77. perc. EGYENLÍTETT A BETIS! Luiz Henrique passzolta ki középről a labdát a jobb oldalon érkező Fekirnek, aki a 11-esponttal egy magasságból, ballal a jobb alsóba lőtt.. 1–1

73. perc. Raphinha kapott sárga lapot.

73. perc. Guido Rodríguez távol lapos lövése nagyon gyengére sikeredett, könnyedén fogta meg Ter Stegen.

68. perc. Luiz Henrique reklamálásért kapott sárga lapot.

67. perc. Iglesias helyére Willian José áll be.

65. perc. Araújót kellett ápolni.

63. perc. Kettős csere a Barcánál. Dembélé helyére Ferran Torres állt be, De Jongot Busquets váltja.

62. perc. BARCA-KONTRA ÉS LÖVÉS. Dembélé kapta meg a labdát a bal oldalon, befelé cselezett, 14 méterről, jobbról lőtt, a kapus védett.

61. perc. Sergi Roberto szabálytalankodott sárga lapot érően.

60. perc. Az elmúlt percekben meglehetősen leült a meccs. Ezúttal Jordi alba beadását blokkolták a védők.

48. perc. Fekir kapott sárga lapot De Jong buktatásáért.

48. perc. RAPHINHA! A brazil lefordult az emberéről, majd lövése nem sokkal ment el a kapufa mellett.

Csere a Betisnél: a szünetben William Carvalho állt be Canales helyére.

Ezzel a góllal szerzett vezetést a Barca.

VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK! A Barca jelentős mezőnyfölényben játszott, de a Betisnek is voltak nagy helyzetei. A Barcelona azonban jobban sáfárkodott a lehetőségeivel és Robert Lewandowski második lövéséből megszerezte a vezetést.

45. perc. Ter Stegen védte Luiz Henrique balra tartó lövését.

40. perc. GÓÓL, LEWANDOWSKI! Vezet a Barca. A lengyel csatár a balról befelé induló Dembélétől kapott labdát és az ötös sarkáról leadott lövése elsőre még felpattant egy védőről, de a lepattanót közelről, élers szögből már a kapuba továbbította. 0–1

35. perc. MEKKORA MENTÉS! Luiz Henrique jobbról, az alapvonal közeléből lőtt laposan középre, a hosszún érkező Rodri becsúszva az üres kapuba lőhetett volna, de az egyik védő menteni tudott.

32. perc. PEZZELLA! Fekir jobb oldali szögletét fejelte kapura hat méterről az argentin hátvéd, de Ter Stegen védeni tudta a lefelé tartó labdát.

Ennyin múlt a les, Pedri cipőjének az orra lógott be...

23. perc. LESGÓLT SZERZETT A BARCA. Raphinha centerezésére Pedri érkezett és bár gyengén találta el a labdát a kapus kezei között becsúszott a labda a kapuba, de les miatt érvénytelenítették a találatot.

21. perc. BETIS-HELYZET. Fekir lépett ki a védők közül és már Ter Stegen mellett is eltolta a labdát, ám a visszaérő Araújo menteni tudott, a csatár is elesett, de a játékvezető nem látott szabálytalanságot.

20 perc elteltével 76 százalékban a Barcánál a labda!

17. perc. EZT MEG HOGY TALÁLTA EL LEWANDOWSKI? Dembélé balról üresen adhatott középre, de az érkező lengyel csatár olyan kacskán találta el a labdát, hogy az még csak kapura sem ment.

15. perc. Dembélé egy látványos sarkazással készítette le a labdát a bal szélen felfutó Jordi Albának, akinek azonban a beadási kísérletét blokkolták a védők.

12. perc. Dembélé ment el a bal oldalon a kék hajú Ruibal mellett, középre passzolt Lewandowskihoz, aki azonban két védővel a nyakán nem tudott kapura fordulni.

Az első tíz perc jelentős Barca-mezőnyfölényben telt el, a sevillaiak a térfelüket is alig-alig lépték át, de kaput eltaláló lövésig nem jutottak el a katalánok.

9. perc. A Barca végezte el a meccs első szögletét, de Raphinha beadásából nem alakult ki helyzet.

2. perc. Raphinha lövi a labdát jobbról középre, a kivetődő kapus könnyedén fogja meg.

A Betis kezdte a meccset.

Zöld-fehérben a Betis, gránátvörös-kékben a Barca.

ELŐZMÉNYEK

A Szuperkupa meccseinek otthont adó Fahd király Nemzetközi Stadion (Fotó: RFEF)

A Spanyol Szuperkupát negyedik alkalommal rendezik meg négy csapat részvételével, és harmadszor tartják a négyes tornát Szaúd-Arábiában. Ebben a formában a 2019–2020-as idény óta kétszer a Real Madrid, egyszer pedig a Bilbao hódította el a serleget. A mostani kiírásban a bajnoki címvédő Real Madrid, a bajnokságban legutóbb 2. Barcelona, a Spanyol Kupában címvédő Betis és a tavaly kupadöntős Valencia vesz részt. Az elődöntő szerdai meccsén a Real Madrid 1–1 után 11-esekkel győzött a Valencia ellen. A döntőt vasárnap rendezik. A Barca összesen 13-szor nyerte meg eddig a Szuperkupát (legutóbb 2018-ban), a mai ellenfél, a Betis viszont még egyszer sem.

ELŐDÖNTŐ, SZERDAI MÉRKŐZÉS
Real Madrid–Valencia 1–1 (1–0, 1–1, 1–1) – 11-esekkel 4–3
Rijád,
Fahd király Nemzetközi Stadion, 50 492 néző. Vezette: Hernández Hernández
Real Madrid:
Courtois – L. Vázquez (Carvajal, 68.), Militao (F. Mendy, 74.), Rüdiger, Nacho – Valverde (Ceballos, 105.), Kroos, Camavinga (Modric, a szünetben) – Rodrygo (Asensio, 84.), Benzema, Vinícius Júnior. Vezetőedző: Carlo Ancelotti
Valencia: Mamardasvili – Thierry Correia, Özkacar, Cömert, Gaya – Musah (Foulquier, 95.), André Almeida, Lato (Moriba, 95.) – Kluivert (Duro, 73., Guillamón, 115.), Cavani, Lino (Fran Pérez, 82.). Vezetőedző: Gennaro Gattuso
Gólszerző: Benzema (39. – 11-esből), ill. Lino (46.)

Az FC Barcelona vezetőedzője, Xavi Hernández a Real Betis elleni spanyol Szuperkupa-elődöntő előtti sajtótájékoztatón beszélt a Szuperkupa fontosságáról, Memphis Depay esetleges távozásáról és a csütörtöki ellenfeléről is.

„Már nagyon várom. Izgatott és tettre kész vagyok. Azért vagyok itt, hogy címeket nyerjek, és ha idén semmit sem nyerünk, meg fogtok ölni. Már jó ideje nem nyertünk trófeákat, így itt az ideje, hogy mi is nyerjünk valamit” – idézte a Szuperkupa kapcsán Xavit a Marca.

„Nem tudunk semmiről. Már korábban elmondtam, hogy akkor vagyok boldog, ha egyben marad a keretem. A jelenlegi állás szerint nem szolgálhatok újdonsággal ezen a téren. Találkoztam Mateuval (Mateu Alemany, a Barcelona futballigazgatója – a szerk.), de nem beszéltünk erről. Ha lesz bármilyen fejlemény, majd tájékoztatnak. Meg vagyok elégedve a jelenlegi kerettel” – mondta a Memphis Depayról szóló pletykákról a Barca mestere.

„A Betis olyan ellenfél, amely megbecsüli a labdát. Az edzője (Manuel Pellegrini – a szerk.) a támadó szellemű futball híve, aki minden játékosát bátran a kezdőbe nevezi. Ellenfelünk technikai szempontból nagyon erős, két kiemelkedő irányítóval a soraiban. Egységes csapat, amely ellen nehéz dolgunk lesz. Úgy vélem, a Betis szenved, ha nincs nála a labda – szerintem ez lesz a kulcs holnap este” – méltatta elődöntős ellenfelét a 42 éves tréner.