Paralimpia: Sors és Konkoly is bronzérmet nyert 100 pillangón!

2016.09.15. 22:40
A 2008-ban és 2012-ben aranyérmet szerző Sors Tamás, valamint a 14 éves Konkoly Zsófia bronzérmet nyert a riói paralimpia csütörtöki versenynapján 100 méteres pillangóúszásban. Ugyancsak a harmadik helyen végzett a Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Veres Amarilla alkotta kerekes székes vívócsapatunk a női párbajtőrcsapatok versenyében.
Sors Tamás ezúttal bronzérmet nyert 100 pillangón (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd, archív)

A 24 éves versenyző a legjobb idővel jutott be a fináléba, ahol nagyszerűen rajtolva 25 méter után már fél testhosszal vezetett.

Fél távnál 0.89 másodperc volt az előnye, de a hajrára elfáradt, és ketten is meg tudták előzni, így bronzéremmel búcsúzik a 100 pillangótól, és a paralimpiától.

„Lehet, hogy rosszul építettem fel a taktikát. Menekülés a győzelembe, így hívjuk egymás között, amit csináltam, nagyon jól mentem, de a végén már éreztem, hogy nem bírom felemelni a karomat, már nagyon fájt - mondta a versenyről a kétszeres paralimpiai bajnok versenyző. – Ennyi volt bennem, de nem vagyok csalódott, inkább boldog. Nagyon jó időt úsztam. Ezt egy jó zárásnak fogom fel, én többet ugyanis már nem úszok 100 méter pillangón.”

A 14 éves Konkoly Zsófia szintén 100 pillangón volt érdekelt, ő 0.06 másodperces hátránnyal fordult, és végül hatalmas hajrával ő is bronzérmet nyert.

„Nagyon boldog vagyok, nem gondoltam volna, hogy sikerülni fog. Jól osztottam be az erőmet, de nem maradt bennem semmi, ha van még öt méter, biztosan megelőz a mellettem úszó.” – mondta a fiatal
sportoló, aki pénteken még 100 méter háton is szerepel Rióban.

A magyar kerekes székes vívók a csoportjukban előbb 45:35-re kikaptak a kínaiaktól, majd ugyanilyen arányban legyőzték a fehéroroszokat, így a triójukból a második helyen léptek tovább. Az elődöntőben aztán az esélyesebb hongkongiakkal találkoztak, s nem borult a papírforma, 45:34-es sikere után a rivális került a fináléba.

A bronzmérkőzésen a lengyelekkel vívtak a magyarok, s óriási csata után 45:44-re nyertek.

Az első asszóban a tőr egyéni versenyben szerdán harmadik Krajnyák 5:5-öt ért el Marta Fidrych ellen, majd Veres 5:2-re legyőzte Marta Makowskát. Dani ugyan 5:4-re alulmaradt Renata Burdonnal szemben, de az első kör után a magyarok vezettek két találattal.

A folytatásban Krajnyák megverte Makowskát, Dani viszont súlyos, 9:1-es vereséget szenvedett Fidrychtől. Veres visszahozta a meccset, 9:5-re jobbnak bizonyult Burdonnál, így két kör után mindkét csapat neve mellett 30 állt az eredményjelzőn.

A hajrában óriási csata folyt a páston, előbb a lengyelek elhúztak 35:32-re, majd Krajnyák remek vívásának köszönhetően már a magyaroknál volt az előny 40:38-ra. Az utolsó párban Veres vívott Fidrychhel, aki ugyan több tust adott az asszóban, 6:4-gyekiegyenlített, de az utolsó, mindent eldöntő találatot a magyar vívó vitte be, így meglett a bronzérem.

„Nagyon szoros mérkőzés volt – mondta Veres Amarilla. – Ez az első paralimpiám, és ez volt az első alkalom, hogy én voltam a befejező ember a csapatban, miután a legerősebb emberünk, Krajnyák Zsuzsa tegnap, a tőr egyéni bronzmeccsen megsérült. Még új vagyok, de sikerült megcsinálnom, hihetetlen!”

Az utolsó asszó előtt 40:38-ra vezettek a magyarok.

„A két edzőnk elmondta, hogy mit csináljak és hogyan fejezzem be a meccset. Semmi mást nem kellett csinálnom, mint végezni a dolgomat, szúrni. Csak erre gondoltam. Aztán az utolsó tus után sírva fakadtam. Nagyszerű érzés volt” – fogalmazott Veres Amarilla.

A Krajnyák, Dani, Veres trió a riói magyar küldöttség 14. érmét szerezte, hat ezüst mellett ez a nyolcadik bronz.

Vissza az úszáshoz: az S10-es sérültségi kategóriában versenyző Pap Bianka ötödik lett 400 méteres gyorsúszásban. A Vasas 16 éves, paralimpiai újonc versenyzője korábban 200 méter vegyesen harmadik, 100 méter háton pedig második lett, most azonban nem volt esélye az éremszerzésre.

Adámi Zsanett az egyes pályán úszott az 50 méter hát hétfős fináléjában, s egy riválisát sikerült megelőznie.