Rio 2016: Baji Balázs nem jutott be a 110 gát döntőjébe

2016.08.17. 02:02
Baji Balázs nem jutott be a 110 méteres gátfutás döntőjébe a riói olimpián, miután a szerda hajnali elődöntőben a három futam összesítése alapján a 15. helyen végzett. A számot végül a jamaicai Omar McLeod nyerte meg.

Baji Balázs sokáig döntőt érő helyen futott, például a későbbi futamgyőztes Ortega előtt… (Fotó: Szabó Miklós)

Baji Balázs az elődöntő első futamában állt rajthoz, remekül futott, versenyben volt a továbbjutást jelentő első két helyért, a jó időért, azonban a hetedik gátnál kibillent egyensúlyából, és 13.52 másodperces idővel a negyedik helyen végzett – összesítésben pedig a 15.-en.

Baji futamából a spanyol Orlando Ortega (13.32) és az amerikai Ronnie Ash (13.36) szerezte meg a továbbjutást jelentő első két helyet, idővel senki sem jutott tovább.

Baji országos csúcsa, amellyel néhány hete Amszterdamban Eb-ezüstérmet szerzett, futamgyőzelmet ért volna (13.28). Honfitársunk nagy esélyt szalasztott el, alighanem ő a legszomorúbb emiatt.

„Jól kezdődött a verseny, ott voltam az első kettő között, sajnos becsúszott egy hiba, s utána már nem tudtam visszajönni – idézi az MTI Baji Balázst. – Túlságosan akartam ezt a döntőt, a technikára nem figyeltem eléggé, erőből próbáltam megoldani, s ez nagyon nagy hiba volt, ami nem fér bele a gátfutásba.”

Hozzátette: a rajtlista alapján az első futam számított a legerősebbnek, s ez „tesz egy kis terhet a versenyzőkre”.

„Próbáltam ezt kizárni, csak magamra figyelni, de sajnos nem sikerült, nem tudtam technikás maradni” – mondta Baji Balázs, aki ugyanakkor egész éves teljesítményével elégedett lehet.

„Az olimpiai elődöntőnek is örülni kell, de én most nem tudok ezzel megelégedni. Viszont az egész évemmel boldog vagyok, hiszen egyéni csúcsot döntöttem, ami országos csúcs is egyben. Plusz Európa-bajnoki ezüstérem, úgyhogy összességében ez az év jól sikerült számomra. Sajnos négy évet kell várni a következő olimpiáig, de bízom benne, hogy az számomra realitás lehet, s dolgozom tovább keményen” – fogalmazott a magyar gátas.

A második, a leggyorsabb elődöntőfutamot a jamaicai Omar McLeod (13.15), a harmadikat a francia Dimitri Bascou (13.23) nyerte meg. A három futamból az első két helyezett automatikusan jutott tovább, s hozzájuk csatlakozott a két legjobb idő tulajdonosa.

A döntőt végül a legjobb idővel bejutó McLeod nyerte meg 13.05-tel.

…de a célban már tudta, hogy sajnos nem sikerült (Fotó: Szabó Miklós)

AMERIKAI CÍMVÉDÉS FÉRFI HÁRMASUGRÁSBAN

Az amerikai Christian Taylor megvédte címét férfi hármasugrásban a riói olimpián. Az ezüstérmet Taylor honfitársa, Will Claye szerezte meg, aki Londonban is második lett, míg a harmadik helyen a kínai Tung Pin zárt.

Taylor 17.86 métert ugrott, ezzel az idei legjobb eredményét érte el, és öt centimétert javított a londoni teljesítményéhez képest. A 2008-as olimpiai bajnok portugál Nelson Évora a hatodik helyen végzett.

EGY DOBÁSA VOLT JÓ, AZZAL OLIMPIAI BAJNOK LETT

A horvát Sandra Perkovic megvédte címét női diszkoszvetésben a riói olimpián. A második helyet a francia Melina Robert-Michon szerezte meg, míg a harmadik a kubai Denia Caballero lett.

A 26 éves világ- és Európa-bajnok atléta hat kísérletéből egy volt érvényes a döntőben, azzal viszont meg is nyerte az olimpiát. Perkovic 69.21 méterre hajította a diszkoszt, ezzel csaknem két és fél méterrel múlta felül Robert-Michont.

A bronzérmet a kubai Denia Caballero szerezte meg.

A VILÁGBAJNOK NYERTE A FÉRFI MAGASUGRÁST

A tavaly világbajnoki címet szerző kanadai Derek Drouin nyerte meg a férfi magasugrást a riói olimpián.

Derek Drouin a 238 centiméteres magasságig – ez idénybeli legjobb eredménye – mindent elsőre vitt, és ez elegendő is volt számára a győzelemhez.

A kanadait utolsóként szorongató Bohdan Bondarenko a sikeres 233 centi után 238-on két rossz kísérletet mutatott be, 240-re emeltetett, de azon sem jutott át, így végül harmadikként végzett.

A második helyet a katari Mutaz Essza Barsim szerezte meg, aki 236-ig nem hibázott, a 238-cal azonban nem tudott megbirkózni.

LEHAJRÁZTÁK DIBABÁT, KENYAI ARANY NŐI 1500-ON

A kenyai Faith Kipyegon nyerte meg a női 1500 méteres síkfutás döntőjét a riói olimpia szerda hajnali programjában.

Olyan lassú iramban kezdtek a futók, hogy a brazil közönség kisebb füttykoncerttel kísérte őket, de a 76 másodperces „taktikai” első kört irgalmatlan folytatás követte.

Az utolsó 800-on kezdetben Genzebe Dibaba diktálta a tempót, azonban az utolsó kanyar előtt Faith Kipyegon megelőzte, és a hosszú hajrát nyitó kenyai 58.7-es utolsó kört produkálva megnyerte a versenyt.

Az Egyesült Államok korábban egyetlen olimpián sem szerzett érmet női 1500 méteren, Jenny Simpson most megtette.