Atlétikai Eb: remek futás, Baji Balázs ezüstérmes 110 gáton!

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
2016.07.09. 21:36
A döntő befutója, Baji Balázst (balról a második) csak egy francia előzte meg (Fotó: AFP)
Baji Balázs a második helyen végzett a 110 méteres gátfutás döntőjében az Amszterdamban zajló atlétikai Európa-bajnokság szombati versenynapján.

REMEK EZÜSTÉREM ORSZÁGOS CSÚCCSAL

Baji Balázs 13.28-at futott a számára ezüstérmet hozó fináléban, egy századdal megjavítva saját korábbi országos csúcsát, amelyet a kora esti elődöntőben már beállított. A győzelmet a francia Dimitri Bascou szerezte meg (13.25).

A békéscsabai versenyző nem rajtolt tökéletesen, de fokozatosan felzárkózott, fél távnál harmadik volt, aztán feljött a második helyre, de Bascou-t már nem tudta lehajrázni.

„Megcsináltam… És most tényleg megjavítottam a magyar csúcsot – idézi az európai szövetség honlapja Baji Balázst, aki az elődöntőben »még csak« beállította saját hazai rekordját. – Jó verseny volt, az sem zavart különösebben, hogy a mellettem lévő sávon nem futott senki. Végig figyelni tudtam a francia srácokra, egy villanásnyira átfutott az agyamon, hogy akár nyerhetek is, de a finisem nem volt tökéletes. Ezzel együtt egy álmom vált valóra. Olyan sokszor voltam már közel az éremhez, és most végre szereztem egyet!”

Baji a magyar küldöttség második érmét nyerte az amszterdami kontinensviadalon: csütörtökön Márton Anita lett második súlylökésben.

A két órával korábbi elődöntőből Baji (1.8-es ellenszélben) a harmadik legjobb idővel (13.29) jutott be a döntőbe – akkor még nemcsak a későbbi győztes Bascou, hanem a másik francia, a junior-világbajnok Wilhem Belocian (13.28) is gyorsabb volt nála. A másik magyar, a fiatal Szűcs Valdó megismételte a selejtezőbeli eredményét (13.76), de nem jutott be a fináléba.

KRIZSÁN: 4.; ZSIVOCZKY-FARKAS: 5; KŐVÁGÓ: 6

Férfi diszkoszvetésben is volt döntősünk szombaton: Kővágó Zoltán a harmadik sorozatban dobta a legnagyobbat (64.66 méter), és ezzel a hatodik helyen végzett – az aranyérmet a lengyel Piotr Malachowski szerezte meg (67.06). Kővágó alig fél méterrel maradt le a dobogóról.

Ami hétpróbázóinkat illeti, Krizsán Xénia a negyedik, Zsivoczky-Farkas Györgyi az ötödik helyen fejezte be a kétnapos küzdelmet. A befejező számban, a 800 méteres síkfutásban Krizsán végig vezetve megnyerte futamát, sőt az övé volt az egész mezőny legjobb időeredménye – a 2:11.18 egyéni legjobbja! Zsivoczky-Farkas ugyanebben a futamban a negyedik helyen ért célba (2:14.14). Anouk Vetter 6626 pontos holland országos csúccsal érdemelte ki az aranyérmet.

A női 4x100-as váltó előfutamában a magyar négyes (Schmelcz Fanny, Kaptur Éva, Kerekes Gréta, Nguyen Anasztázia) beállította az országos csúcsot (44.34), de a remek futás nem volt elég a döntőbe jutáshoz.

ARANY ÉS BRONZ A NORVÉG CSALÁD KÉT SARJÁNAK

Férfi 1500 méteren nem kis meglepetésre a norvég Filip Ingebrigtsen győzött, megismételve bátyja 2012-es sikerét – azért Henriknek is jutott érem megint, ő lett a harmadik a család számára minden bizonnyal örökké emlékezetes szombati versenyben.

Férfi hármasugrásban az idei fedett-vb második helyezettje, a mindössze 19 esztendős Max Hess győzött, méghozzá az öreg kontinens idei legnagyobb ugrásával (17.20).

Szintén egy 19 éves versenyző nyerte meg a nők 5000 méteres versenyét – a török színekben versenyző, kenyai születésű Yasemin Can sikerének értékét növeli, hogy három nappal korábban 10 000 méteren is ő győzött.

Női gerelyhajításban Tacjana Haladovics 66.34 méteres fehérorosz országos rekorddal diadalmaskodott, míg a női rúdugrást megnyerő Ekaterini Sztefanidi Európa-bajnoki csúcsmagasság (481) felett repült át.