A Bayern nyerte meg a Német Kupát, Guardiola duplával távozik

2016.05.21. 19:51
A duplázó bayernesek öröme az Olimpiai Stadionban (Fotó: AFP)
A Bayern München labdarúgócsapata gól nélküli 120 perc után tizenegyesekkel 4–3-ra legyőzte a Borussia Dortmundot a Német Kupa döntőjében, így a bajnokság után a kupában is maga mögé utasította Thomas Tuchel csapatát.

NÉMET KUPA, DÖNTŐ
Bayern München–Borussia Dortmund 0–0 – 11-esekkel 4–3

Berlin, Olimpiai Stadion, 74 322 néző. Vezette: M. Fritz
BAYERN MÜNCHEN: Neuer – Lahm, Kimmich, J. Boateng, Alaba – Thiago – Douglas Costa, Th. Müller, Vidal, Ribéry (Coman, 108.) – Lewandowski. Vezetőedző: Pep Guardiola
DORTMUND: Bürki – Piszczek, Papasztathopulosz, Hummels (Ginter, 78.), Schmelzer (Durm, 70.) – S. Bender, Weigl – Mhitarjan, Castro (Kagava, 106.), Reus – Aubameyang. Vezetőedző: Thomas Tuchel

Telt ház előtt, pazar hangulatban kezdődött a 73. Német Kupa-döntő a berlini Olimpiai Stadionban. A szurkolók által teremtett remek atmoszféra azonban nem hozta tűzbe a játékosokat, így meglehetősen eseménytelenül kezdődött az összecsapás.

Így nem csoda, hogy az első félidőben csak elvétve jegyezhettünk fel helyzeteket, az elsőre a 22. percig kellett várnunk. Ekkor Thomas Müller védője szorításában fejelt a kapu fölé egy szögletet, majd Roman Bürki is letette a névjegyét, miután a 33. percben Douglas Costa 17 méterről eleresztett, jobb alsó sarokra tartó lövését szép vetődéssel kiütötte.

Az első félidő folytatásában néhány sárga lapon kívül már nem történt említésre méltó esemény, így a csapatok gól nélküli döntetlennel vonultak a pihenőre.

A második félidő kis csúszással kezdődött a dortmundi szurkolók pirotechnikai bemutatója miatt, azonban miután felszállt a füst, a Bayern München is nagyobb elánnal vetette bele magát a második félidőbe.

Előbb az 52. percben Robert Lewandowski pofozta a kapuba kis híján Franck Ribéry rossz lövését, majd Costa jobb oldali beadása pont a francia szélsőről pattant kevéssel a dortmundi kapu mellé. A 64. percben Lewandowski próbálkozhatott tizenöt méterről Müller szólója után, ám a lengyel nem találta el a kaput. Tíz perccel később Ribéry lövése már jobb volt, ám Bürki résen volt, és ezt a löketet is oldalra ütötte.

Hiába dőltek el a Bayern-játékosok, végül ők ünnepelhettek (Fotó: Reuters)

A mérkőzés krónikájához hozzátartozik, hogy a 70. percben Marcel Schmelzert, majd nyolc perccel később a következő szezont már a Bayernben kezdő, így a Dortmundtól most búcsúzó Mats Hummelst is sérülés miatt le kellett cserélnie Tuchelnek.

Annak ellenére, hogy a második félidőben egyértelműen fölényben játszott a müncheni alakulat, a 85. percben a Dortmundnak is volt egy labdája a győzelemhez, ám Pierre-Emerick Aubameyang közelről a kapu fölé belsőzte Lukasz Piszczek beadását, így a rendes játékidő nem hozott gólt.

A hosszabbítás a rendes játékidő második félidejéhez hasonlóan Bayern-fölényt hozott, ám ez ezúttal is inkább csak a mezőnyben mutatkozott meg. Az első tizenöt perc végén Henrih Mhitarjan előtt is adódott lehetőség, majd a hosszabbítás második félidejében Bürki is többször hárított, így a tizenegyesekre maradt a kupa eldöntésének sorsa.

A tizenegyespárbajban először a második párban a Dortmundból Sven Bender hibázott, majd Szokratisz Papasztathopulosz is kihagyta a maga büntetőjét, így a Bayern részéről a következő körben hiába rontott Kimmich, Douglas Costa az ötödik körben gólra váltotta a tizenegyesét, ezzel a Bayern München 4–3-ra nyert a tizenegyespárbajban. 2014 után újra duplázott, és a 18. kupagyőzelmét ünnepelhette.

Guardiola így a bajnokság után a Német Kupában is győzelemre vezette a csapatát, és két trófeával a zsebében távozik a Manchester Cityhez, míg Tuchelnek tovább kell várnia az edzőként elnyert első kupájára.

A tizenegyespárbaj

Costa bal felső sarokba bombázta a labdát,a jó irányba vetődő Bürkinek nem volt esélye hárítani (4–3), így a Bayern München nyerte meg a Német Kupa 2015–2016-os kiírását!

Reus ugyanoda rúgta be, mint Müller, Neuer a másik irányba vetődött. 3–3

Thomas Müller kilőtte a jobb felső sarkot. 3–2

Aubameyang biztosan a léc alá zúdította a labdát. 2–2

Kimmich középre, gyengén lőtt, Bürki térddel védett. 2–1

Papasztathopulosz a jobb alsót vette célba, ám a kapufáról kifelé pattant a labda. Ez is kimaradt. 2–1

Lewandowski könnyedén a jobb alsó sarokba gurította a labdát. 2–1

Bender bal alsó sarokba tartó gyenge lövését védte Neuer. 1–1

Bürki érezte az irányt és bele is kapott Vidal büntetőjébe, ám ez is a hálóban kötött ki. 1–1

Kagava biztosan értékesítette az első tizenegyest. 0–1

Legutóbb 1999-ben, a Bayern München–Werder Bremen Német Kupa-fináléban döntöttek a tizenegyesek, akkor a brémaiak örülhettek a végén.

121. perc: Véget ért a hosszabbítás második félideje, a tizenegyespárbajban dől el a kupa sorsa.

120. perc: Mhitarjan bombázott a sorfalba egy szabadrúgást.
117. perc:
Alaba próbált elmenni Piszczek mellett, ám a játékvezető kiszúrta, hogy a mezénél fogva visszarántotta a dortmundit.

114. perc: A sarokrúgás után Alaba külsővel megeresztett lövése egy védőn megpattant, a labda azonban elakadt Bürkiben.

113. perc: Costa bal oldali beadása megpattant egy védőn, így Bürkinek ki kellett paskolnia a labdát a léc alól.

110. perc: Bender visszatért, így nem kell emberhátrányban befejeznie a meccset a Dortmundnak.

109. perc: Thomas Müller kapott sárga lapot, miután belépőjével jócskán elkésett, így felrúgta Bendert, akit azóta is a pályán ápolnak.

108. perc: Először változtat a mérkőzés folyamán Guardiola is: Ribéryt Kingsley Coman váltotta.

106. perc: Kihasználta harmadik cserelehetőségét is Tuchel: Castro helyett Sindzsi Kagava érkezett a pályára.

106. perc: Elkezdődött a hosszabbítás második félideje.

105+1. perc: Véget ért a hosszabbítás első félideje, gólt továbbra sem láthattunk.

105+1. perc: A sarokrúgás után Reus távoli lövése elgurult a bal oldali kapufa mellett.
105. perc: Durm harcolt ki egy szögletet a bal oldalon.

103. perc: Durtmund-helyzet! Mhitarjan vett át remekül egy labdát a tizenhatoson belül, ám kissé kisodródott, így lövése elsuhant a kapu előtt keresztbe, Aubameyang pedig már nem tudott beleérni.

100. perc: Costa jobb oldali beadása szállt el a tizenhatoson belül várakozók feje fölött.

99. perc: Szokratisz Papasztathopulosz is besárgult. Ez már a hatodik volt a mérkőzésen.

98. perc: Durm folytatja, ám közben Lewandowski került helyzetbe, éles szögből leadott lövése azonban nem talált kaput.
97. perc: Durm maradt a földön, miután Douglas Costa elkésett, és csúnyán rátaposott a bokájára.
95. perc: Lewandowski
esett el két védő szorításában a tizenhatoson belül, ezért azonban nem járt büntető.

94. perc: Óriási mentés! Ribéry hozta ziccerbe Lewandowskit, ám Durm egy pazar becsúszással tisztázott a lengyel elől.

91. perc: Elkezdődött a hosszabbítás, a dortmundiak hozták játékba a labdát.

90+3. perc: Véget ért a rendes játékidő, és miután nem esett gól, jöhet a kétszer tizenöt perc hosszabbítás.
90+3. perc:
Mhitarjan remek kiugratását olvasták le az utolsó pillanatban a Bayern-védők.
90+2. perc:
Douglas Costa lőtt a hálóba, ám korábban már egyértelműen lesen vette át a labdát.
90. perc:
Három percet hosszabbított a játékvezető, ám lehet, hogy még harminc következik.
90. perc:
Alaba felívelése után Müller próbálta lefejelni a labdát, ám a dortmundiak ezt is eltakarították.
89. perc: Papasztathopulosz késett el egy ütemet, így Ribéry lábát találta el, a sárga azonban ezúttal nem került elő.

85. perc: Mi maradt ki?! Piszczek ment el a jobb oldalon Boateng mellett, majd középre tekert, ahol Aubameyang a kapu fölé belsőzte a labdát.

81. perc: Mhitarjan ívelt pontosan Neuer kezébe egy szögletet.

78. perc:Hummels nem tudja folytatni, helyére Matthias Ginter állt be. Ez már a második kényszerű dortmundi csere volt.

75. perc: BÜRKI-VÉDÉS! Ribéry próbálkozott egy lövéssel, de hiába pattant mg a próbálkozása, Bürkin ez sem tudott kifogni.

74. perc: Mats Hummels tartotta fel Müllert, így ő is besárgult.

74. perc: Lahm lövése Lewandowski lábán pattant meg, és így lett veszélytelen.
73. perc: Ezúttal Hummels maradt a földön, úgy tűnik, görcsöt kapott, de tudja folytatni.
72. perc:
Ribéry kiugratását Hummels vágta ki az utolsó pillanatban Vidal elől.

70. perc: Schmelzer nem tudja folytatni, Erik Durm váltotta a pályán a dortmundiaknál.

69. perc: Schmelzer maradt a földön, egyelőre a pályán kell ápolni.
69. perc: Ezúttal Lahm beadását húzta le biztosan Bürki.
68. perc: Kissé beszorult a Dortmund az utóbbi percekben, ám az imént Costa beadása után felszabadítottak.

Íme, a dortmundi szurkolók pirotechnikai bemutatója a második félidő kezdetéről:

64. perc: Újabb müncheni helyzet! Müller került helyzetbe a tizenhatoson belül, lőni azonban nem tudott, majd Lewandowski elé került a labda, aki tizenöt méterről jóval a kapu fölé lőtt.

63. perc: Reus fejelt középre egy felívelt labdát, melyet végül a tétovázó Neuer helyett Boateng bólintott szögletre.
62. perc:
Costa eresztett meg egy bombát, lövését azonban blokkolták a tizenhatoson belül.
60. perc:
Egyre feszültebbek a játékosok, sok az apró szabálytalanság a mezőnyben.

57. perc: Reus passzolt Aubameyangnak egy remek kontra végén, a gaboni támadó azonban a kapu fölé bombázott.

56. perc: Újabb Bayern-lehetőség! Újra Costa cselezgetett a jobb oldalon, majd középre adta a labdát, ott azonban Ribéryről a bal kapufa mellé pattant a labda.

54. perc: Costa bolondította meg a fél dortmundi védelmet a jobb oldalról indulva, majd Ribéry lövése a lesen helyezkedő Thiagót találta meg.

52. perc: HELYZET! Ribéry találta el meglehetősen rosszul a labdát, ám a bevetődő Lewandowskinak kis híján így lett jó, végül azonban nem tudta a kapuba terelni a labdát.

50. perc: A szabadrúgás után Hummels fejelt a müncheni kapu fölé.
49. perc: Mhitarjan esett el Vidal szorításában, melyet követően a dortmundiak azonnal szerettek volna egy újabb sárgát kicsikarni a chileinek.

47. perc: Arturo Vidal csúszott oda nyújtott lábbal Weiglnek, így ő is sárga lapot kapott.

46. perc: Vidal zavarodottságában azonnal szögletre vágott egy labdát, a sarokrúgás után azonban Reus lövését blokkolták.

46. perc: Újra útjára indult a labda, a dortmundiak kezdték a második félidőt.

A dortmundi szurkolók pirotechnikai bemutatója miatt egyelőre még nem kezdődhetett el a második negyvenöt perc.

A WhoScored.com értékelés szerint így teljesítettek a játékosok az első félidőben:

45+1. perc: Véget ért a félidő, az állás egyelőre gól nélküli döntetlen.

45. perc: Egy perc ráadást jelzett a tartalék játékvezető.
45. perc:
Ribéry próbálkozott harminc méterről, ám a labda lecsúszott a lábáról, így jóval a kapu fölé szállt.
43. perc: A kicsiben elvégzett szabadrúgás után Mhitarjan ívelt a kapu elé, ahol a Piszczek által lefejelt labdát Bender félfordulatból Neuer kezébe lőtte.

42. perc: Újabb sárga, ezúttal Joshua Kimmich kapta, miután későn rúgott oda Reusnak.

41. perc: A sarokrúgás után ezúttal sem alakult ki helyzet.
40. perc: Ribéry keveredett át a jobb oldalra, az alapvonalról középre tett labdáját Papasztatopulosz rúgta ki szögletre.

39. perc: Kisebb kakaskodás után egy kis bírói tanácskozás és fejmosás következett, melynek végén Franck Ribéry és Gonzalo Castro is besárgult.

35. perc: Neuer mutatott be egy óriási védést Mhitarjan lövése után, ám a támadás egy korábbi szakaszában már lesen helyezkedett egy dortmundi játékos, így a játékvezető a Bayernnek ítélt szabadrúgást.
34. perc: Aubameyang
iramodott meg a bal szélen, majd egy csel után lőtt, a labda azonban nem találta el a kaput, így Neuernek nem kellett játékba avatkoznia.

33. perc: BÜRKI-VÉDÉS! Douglas Costa tolta befelé a labdát a jobb szélről, majd 17 méterről lőtt, de Bürki kiütötte a jobb alsóba tartó labdát, a kipattanóhoz pedig nem engedték odaférni Lewandowskit.

31. perc: A szabadrúgást könnyedén hatástalanították a müncheniek.
30. perc: Vidal rúgta fel Castrót, így a Bayern tizenhatosának bal csücskétől három méterre végezhet el szabadrúgást a Dortmund.

És íme, a dortmundi szurkolók a kezdőrúgás előtt:

26. perc: Lewandowski támadta Bürkit, a dortmundi kapus azonban higgadtan oldotta meg a feladatát, és jó helyre passzolt.

Így festett a Bayern-szurkolók mérkőzés előtti koreográfiája:

24. perc: Costa második szöglete után ezúttal nem alakult ki veszély a dortmundi kapu előtt.
24. perc:
Ribéry esett hanyat beadása közben, így labdáját könnyedén kivágták.

22. perc: MÜLLER! Douglas Costa tekerte középre a sarokrúgást, amely után a német támadó Piszczek szorításában a kapu fölé fejelt.

21. perc: Ribéry a kicsiben elvégzett szabadrúgás után szögletet harcolt ki a bal oldalon.

A BVB legutóbbi 11 mérkőzéséből kilencen mindig legalább kétszer betalált aktuális ellenfele hálójába a Német Kupában.

19. perc: Neuer tisztázott lábbal az utolsó pillanatban a rárontó Aubameyang elől.
18. perc: Douglas Costa nyeste be a labdát a tizenhatoson belülre, ám társ nem indult az indítására.
15. perc: Negyedóra elteltével nagy helyzet egyik kapu előtt sem alakult ki, a középpályán gyűrik egymást a csapatok.

Megtelt az Olimpiai Stadion:

12. perc: Lahm ívelte középre a labdát jobbról, ez azonban nem okozott gondot a dortmundi védőknek.

11. perc: Aubameyang lódult meg a jobb oldalon, ám beadása mindenki feje felett elszállt.

A Bayern München legutóbbi 22 Német Kupa találkozójából 19-et megnyert.

10. perc: Ribéry hosszan ugratta ki Alabát a bal oldalon.
8. perc: Ribéry kezére pattant a labda a bal szélen, így a dortmundiak jutottak szabadrúgáshoz a saját térfelükön.
7. perc: Neuer tőle szokatlan módon rendkívül rosszul találta el a labdát, mely így elérhetetlen volt a társának, és az oldalvonalon keresztül elhagyta a pályát.

Minden sorozatot figyelembe véve a Bayern a legutóbbi öt Dortmund elleni mérkőzésén veretlen maradt.

4. perc:Az első lehetőség!Müller próbálkozott kissé váratlanul lövésre, ám nem tudta meglepni Bürkit, aki a léc fölé tolta a labdát, a játékvezető azonban kirúgást ítélt.

3. perc: Thiago kanalazta el a labdát a kiugrásra kész Aubameyang elől, majd Lewandowskit állították meg lesen a másik oldalon.

A müncheniek piros felsőben és fehér nadrágban, a dortmundiak pedig sárga-fekete szerelésben léptek pályára.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés, a bajorok indították útjára a labdát.

A csapatok már a pályán, így a német himnuszt követően hamarosan kezdődik a találkozó.

A találkozó játékvezetője Marco Fritz lesz.

Pep Guardiolának ez lesz a búcsúmérkőzése a bajorok kispadján, hiszen a következő szezont már a Manchester City menedzsereként kezdi meg.

A Bayern- és Dortmund-szurkolók különleges helyen tartottak hangpárbajt a találkozó előtt.

A müncheniektől Holger Badstuber, Arjen Robben és Mario Götze hiányzik sérülés miatt, míg a másik oldalon Thomas Tuchel nem számíthat Neven Subotic és Ilkay Gündogan játékára.

A dortmundiak eddig háromszor – legutóbb 2012-ben – ünnepelhettek Német Kupa döntőjében, emellett négy elveszített finálét is jegyeznek.

A Bayern München története során húsz Német Kupa-döntőben volt érdekelt, ezekből tizenhetet megnyert, így utcahosszal vezeti az örökranglistát – Németországban a második legtöbb kupaelsőséget – szám szerint hatot – a Werder Bremen tudhatja magáénak.

A Borussia Dortmund útja a döntőig még a bajorokénál is simább volt. A BVB a harmadosztályú Chemnitzer FC otthonában aratott 2–0-s sikerrel kezdett, majd hazai pályán 7–1-re kiütötte a másodosztályból azóta már kieső Paderbornt. A folytatásban már csak élvonalbeli együttesek kerültek a Thomas Tuchel fiainak útjába, mindannyiszor otthonuktól távol pályára lépve: a nyolcaddöntőben Augsburgot 2–0-val, a negyeddöntőben a Stuttgartot 3–1-gyel, az elődöntőben pedig a Dárdai Pál által irányított Herthát 3–0-val búcsúztatták.

A Bayern München szinte megerőltetés nélkül jutottak be a kupadöntőbe. Az első körben az ötödosztályú Nöttingen otthonában nyert 3–1-re, majd a 2. fordulóban a címvédő Wolfsburg ellen is 3–1-es sikert aratott idegenben. A nyolcaddöntőben a szintén élvonalbeli Darmstadt ellen győztek 1–0-ra a bajorok, majd a negyeddöntőben a másodosztályú Bochumot búcsúztatták egy 3–0-s idegenbeli győzelemmel. Az elődöntőben a Werder Bremen ellen hazai pályán Thomas Müller duplája után jutott a fináléba a Bayern.

Köszöntjük kedves olvasóinkat, hamarosan kezdődik a labdarúgó Német Kupa döntője, amelyben a Bayern München a Borussia Dortmunddal csap össze. Tartsanak velünk!