Bundesliga: négy magyar játékos egy bajnokin, Szoboszlai gólpasszt adott

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.03.05. 15:20
Szoboszlai (balra) jól szállt be a mérkőzésbe (Fotó: Getty Images)
A Bajnokok Ligája-indulás szempontjából fontos bajnokit vívott egymással a Leipzig és a Freiburg, a mérkőzésen négy magyar játékos is pályára lépett: a vége egy egyes döntetlen lett.

NÉMET BUNDESLIGA
25. FORDULÓ
RB Leipzig–Freiburg 1–1 (0–1)
Lipcse, RB Aréna, 24 758 néző. V: Zweyer
Lipcse:
Gulácsi – Klostermann, Orbán, Gvardiol – Mukiele (Henrichs, 59.), A. Haidara, Kampl (Dani Olmo, 59.), Angelino, Nkunku, Forsberg (Szoboszlai, 79.) – Poulsen (André Silva, 59.). Vezetőedző: Domeniko Tedesco
Freiburg: Flekken – Gulde (K. Schlotterbeck, 89.), Lienhart, N. Schlotterbeck (Sildillia, 65.) – Kübler, M. Eggestein, Haberer, Höler (N. Petersen, 79.), Grifo (Dzsong Vu Jong, 65.), Günter – Demirovic (Sallai, 79.). Vezetőedző: Christian Streich
Gólszerző: Angelino (90.), ill. Demirovic (38.)

Nagyon sok energiaital és egyéb lecsúszott már a drukkerek torkán, amióta először találkozott egymással ez a két csapat: 2015-öt írtunk, a Bundesliga 2-ben csaptak össze a felek, de már akkor is Gulácsi Péterrel a lipcsei keretben, és a freiburgi kispadon már akkor is Christian Streich ült.

Akkor két magyar játékos nézte végig a bajnokit a kispadról, Gulácsi mellett Kalmár Zsolt is a Lipcsét erősítette (Lőw Zsolt pedig Ralf Rangnick jobbkezeként vett részt a mérkőzésen), most a kapus mellett Willi Orbán volt a pályán a kezdő sípszótól, Szoboszlai Dominik és a vendégektől Sallai Roland a tartalékok közé szorult.

Annak az idénynek a végén mindketten feljutottak, tehát elérték a nagy céljukat, most ismét riválisa egymásnak a két gárda, csak éppen mindketten a Bajnokok Ligájára törnek. Ehhez képest nem volt különösebben színvonalas vagy izgalmas az első félidő, de egy gól esett: Ermedin Demirovic talált a hazai kapuba egy szerencsés támadás végén.

Demirovicért serdülőjátékos korában, 2014-ben 100 ezer eurót fizetett a Lipcse a Hamburgnak, három évre rá azonban ingyen elengedték a Deportivo Alavéshez.

Nem pörgött fel a szünet után sem a Lipcse, Domenico Tedesco a pályára vezényelte az André Silva, Dani Olmo, Benjamin Henrichs triót, a vendégek támadójátékát erősítendő pedig Dzsong Vu Jong érkezett. A 79. percben beállt Sallai és Szoboszlai is, így négy magyar harcolt a hajrában a pontokért: Szoboszlai lett közülük a „hős”, mert gólpasszt adott Angelinónak.

Az egy ponttal azonban semmiképpen sem lehet elégedett a Leipzig – egyébként az a bizonyos 2015-ös bajnoki is 1–1-re végződött...

Korábban
Bielefeld–Augsburg 0–1 (D. Caligiuri 50.)
Bayern München–Bayer Leverkusen 1–1 (Süle 18., ill. T. Müller 36. – öngól)
Hertha BSC–Eintracht Frankfurt 1–4 (Selke 61., ill. Knauff 17., Tuta 48., Lindström 56., Borré 63.)
Bochum–Greuther Fürth 2–1 (Leitsch 35., Losilla 71., ill. Bella-Kotchap 64. – öngól)
Wolfsburg–Union Berlin 1–0 (Awoniyi 24. – öngól)
VfB Stuttgart–Mönchengladbach 3–2 (Endo 38., Fuhrich, 51., Kalajdzic 83., ill. Plea 14., Thuram 35.)
VASÁRNAP
17.30:
1. FC Köln–Hoffenheim
A Mainz–Borussia Dortmund mérkőzést március 16-ra halasztották el.

18. Greuther Fürth25351723–64–4114

90+5. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+4. perc Szoboszlai emel a jobb oldalról középre, Gvardiol középre fejeli a labdát a másik oldalról... de nincs érkező.

90+2. perc Szoboszlai emel a jobb sarok és Orbán elé, a védő elesik a levétel után, amely hosszúra sikeredett... oda a helyzet.

Négy perc a ráadás.

90. PERC ITT A GÓL, EGYENLÍT A LIPCSE! ANGELINO lő ballal a bal alsó sarokba kissé balról, 11-ről, Szoboszlai passza után. 1–1!

89. perc Gulde le, Keven Schlotterbeck be. Az idősebbik Schlotterbeck-fiú.

88. perc Orbán nem éri el rendesen fejjel a kapuskirúgást, Sallai lecsapna a labdára, de szépen jön ki a kapujából Gulácsi!

86. perc Angelino beadását kissé jobbról, hét méterről jócskán a bal alsó mellé fejeli Gvardiol. Gulde elesik, ápolás.

82. perc Szoboszlai beadása után Haidara jobbal a bal alsó mellé lő 18-ról, középről.

81. perc Eggestein fellöki Olmót a 16-os jobb sarka előtt, szabadrúgás. A beadást Orbán a bal sarok mellé fejeli tízről, de mindegy, mert lökött előtte Silva.

Hét meccsen 18 pontot fogott a Lipcse, a Buli második felének a legjobbja ezzel, és klubtörténelmi csúcs is. Hatszor nyertek, annyiszor, mint az első 17 bajnokin!

79. perc Szoboszlai Dominik be, Forsberg le, Sallai Roland Demirovicot, Nils Petersen Hölert váltja.

77. perc Ziccer, Olmo ível a kapu elé jobbal jobbról, Silva hat méterről, középről a kapus ölébe fejeli a labdát!

76. perc Helyzet, Silva passzát Forsberg ballal Flekkenbe rúgja az ötös bal sarkáról.

76. perc Helyzet, Jong jobbról szépen ad be Demirovicnak, de a bosnyák elkapkodja a lövést az ötös előterében. Veszélytelen.

75. perc Heinrichs kiharcol a jobb szélen egy szabadrúgást Demirovic mellett, Kampl beadását Henrichs jobbal a léc alá tenné tízről, de elkapja a labdát könnyedén a kapus.

72. perc Olmo lő jobbal 21-ről jócskán a jobb alsó mellé.

(Fotó: AFP)
(Fotó: AFP)

Az SC Freiburg 14 gólt kapott 5 meccsén a Lipcsétől a Buliban, csak az 1860 München ellen kaptak többet átlagban (3.1-et, a lipcseiek ellen 2.8-at).

68. perc Benjamin Henrichs kap sárga lapot Eggestein megrúgásáért.

65. perc A 19 éves, francia U20-as válogatott Kiliann Sildillia váltja. Dzsong Vu Jongbe, Grifo elfáradt, karmester helyett támadó.

Három a csere

64. perc
Folytatja Schlotterbeck, de nem sokáig. Leült. Csere lesz.

62. perc Orbán kegyetlenül odalép Schlotterbecknek, becsúszva, ápolás.

60. perc Klostermann húzza a lábát... Csere nincs.

59. perc Hármas csere a hazaiaknál: André Silva be, Poulsen le, Dani Olmo Kamplt, Benjamin Henrichs Mukielét váltja.

50. perc Gvardiol beadását tisztázza a jobb, azaz a rövid sarok elől Kübler. A kornert kifejeli Schlotterbeck.

49. perc Angelino ballábas szögletét kiöklözi a kapu elől Flekken.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

Ebben az idényben csak egyszer tudott nyerni hátrányból a Lipcse.

Naby Keita 2

A Freiburg még soha nem nyert Lipcsében.

45+3. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45+2. perc Haidara ívelését mellre veszi Flekken. A kapus...

45. perc Hosszas ápolás. Folytatja a bekk.

43. perc Nkunku ad be balról ballal, Orbán lebirkózza az emberét, szabadrúgás kifelé. De les is volt, bal lábbal véletlenül fejbe is rúgta Lienhartot.

Demirovic: 23 bajnoki az idényben, 2 góllal és 3 gólpasszal.

A 16-os előtt hárman vették körbe Schlotterbecket, Kampl szerelte őt oldalról, a labda a mellett álló Haidaráról azonban a bosnyák elé pattant. Klostermann vetődött, de a labdát nem érte el a bosnyák előtt.

38. PERC VEZET A FREIBURG, ERMEDIN DEMIROVIC lép kapura egy hazai védelmi zárlat után, 11-ről ballal a kapuba emel Gulácsi mellett. Kétségbeesetten megy a labdáért Gvardiol, de már csak a gólvonal után éri el a labdát, amelyet a léc alá rúg. 0–1!

67 százalékban a hazaiaké a labda.

33. perc Poulsen megforgatja Schlotterbecket, indítja Nkunkut, aki lefutja Lienhartot, de a szélső jobbal a léc fölé emel az ötös jobb sarkáról.

A Lipcse nem kapott ki előző öt hazai meccsén az SC ellen, egy iksz is volt a négy siker mellett. A hatodik veretlenül letudott meccs klubrekord lenne, korábban csak a Borussia Mönchengladbach és a Mainz ellen volt ilyen hosszú hazai veretlenségi sorozata az RB-nek.

31. perc
Orbán elől elfejelik Kampl szabadrúgását, Gvardiol ballal 22-ről egy védőbe lő.

28. perc Schlotterbeck ellöki Poulsent a 16-os előtt, szabadrúgás... kifelé! A hazai kispad tombol. Nem örömében.

A sárga lapjai miatt eltiltott Höfler nélkül az SC ebben és az előző Bundesliga-szezonban is nyeretlen maradt (három döntetlen, két vereség).

25. perc Orbán kap nagyot Hölertől, de nincs ápolás.

A hazai támadások 90 százaléka a bal oldalon fut.

24. perc Flekken hidegvérű cselt mutat be a 16-osán Poulsen ellen.

18. perc Schlotterbeck jeleskedik az ötösén, Klostermann beadását kirúgja, Angelino ívelését nem engedi NKunkunak kapura fejelni. Flekken kapus a nevető harmadik.

15. perc Grifo jobbról jobbal keményen lő középre egy szabadrúgást, de Gulácsi megfogja a labdát az ötösön.

Grifo remekül osztogat középen ma is, az előző három Lipcse elleni freiburgi gólhoz 3 kanadai ponttal járult hozzá, az előző 5-höz meg néggyel! A bajnokságban 5 gólnál tart, ezzel házi gólkirály, Hölerrel egyetemben.

11. perc Schlotterbeck jobbal kapura lő 21-ről, középről, Gulácsiról kijön a labda a bal alsó előtt, de a kapus gyorsan rávetődik a labdára, megelőzve a gólra éhes Demirovicot.

8. perc Gvardiol kisebb sérüléséből felépülve nagyot rúg a felező körül Hölerbe. Megúszta.

6. perc Poulsen indítja Nkunkut a bal oldalon, de szereli őt Gulde, akinek indítása Orbáné.

5. perc Közepes iramú mezőnyjátékkal, izgalmak nélkül.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta pirosban, a vendégek tiszta világoskében.

A lipcsei együttes a negyedik helyen áll a tabellán, de a nyolcadik Köln is ugyanúgy négy pontra van tőle, mint az előtte álló Leverkusen. Otthon kilenc győzelem mellett háromszor kikapott, mégpedig az ősszel a Bayerntől, a Leverkusentől és némileg váratlanul a Bielefeldtől. A Freiburg az előkelő ötödik helyen áll a Bundesligában, s vendégként is pozitív, 5–3–4 a mérlege. Ám helyzetét nehezíti, hogy sem a másodosztályban, sem az élvonalban nem nyert még bajnokit Lipcsében.
RB Leipzig–Freiburg 2018–2019: 2–1, 0–3, 2019–2020: 1–1, 1–2, 2020–2021: 3–0, 3–0, az ősszel: 1–1

JÖTTEK-MENTEK!
A Lipcsétől a Freiburghoz:

2017, Philipp Treu, ingyen

Egy kis örökmérleg: 13 mérkőzés, 6 lipcsei és 4 freiburgi sikerrel, 26, ill. 15 rúgott góllal.

Eltiltott: a freiburgi Höfler.

A hazaiaktól mindenki kívül bevethető, a vendégektől Burkart, Ezekwem és Keitel maródi.

„Ha az utolsó fordulóban rendeznék ezt a meccset, most döntőről beszélnénk, amely a BL-indulásról határoz – mondta a negyedik helyen álló Leipzig 36 esztendős szakvezetője. – Így viszont »csak« egy fontos bajnoki, épp olyan fontos, mint amilyen a múlt heti volt, és amilyen a jövő heti lesz. A Freiburg rendkívül veszélyes a szögletek és szabadrúgások után, nem véletlen, hogy a mérkőzés előtti videózás is hosszabbra nyúlt az átlagosnál. Nagyon sok trükk van az ellenfél tarsolyában, igyekeztünk mindegyikre felkészülni. Sokat dolgoztunk, hogy a negyedik helyről várjuk a meccset, de hiába a jó eredmények, még semmit sem értünk el az idényben. Szerencsére azt látom, hogy ezt a játékosok is tudják.”

A szerdai meccs hősére szombaton újabb nagy feladat vár, a Bajnokok Ligája-indulást jelentő negyedik hely megszerzése szempontjából kulcsmérkőzés lehet a Leipzig elleni kora délutáni bajnoki. Ami a lipcseieket illeti, Domenico Tedesco hosszú idő után először számolhat szinte a teljes kerettel.

A Freiburg továbbjutása a magyar futball szempontjából is fontos volt, a legjobb négy mezőnyét ugyanis még a Schäfer Andrást soraiban tudó Union Berlin, a három magyar válogatott labdarúgót – Gulácsi Péter, Willi Orbán, Szoboszlai Dominik – foglalkoztató RB Leipzig, valamint a másodosztályú Hamburg alkotja; vagyis hetvenöt százalék az esélye, hogy a májusi fináléban valamelyik magyar labdarúgó kupagyőzelmet ünnepelhet (erre legutóbb 2004-ben volt példa, akkor Lisztes Krisztián szerzett aranyérmet a Werder Bremen játékosaként).

SALLAI ROLAND a Német Kupa negyeddöntőjében szerzett győztes gólt szerda este: a Bochum ellen a kétszer tizenöt perces hosszabbítás utolsó percében villant, miután egy labdaszerzést követően kapura tört, majd a bal alsó sarokba gurított. A támadó vélhetően hatalmas tehertől szabadult meg a találat után, legutóbb ugyanis 2021 augusztusában szerzett gólt klubjában, a Dortmund elleni 2–1-es győzelem óta három gólpassz szerepelt a neve mellett. Szerda este viszont aligha volt nála boldogabb ember a vendégcsapat öltözőjében.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A LEIPZIG–FREIBURG MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!