Bundesliga: megtörné végre a lipcsei átkot a Freiburg

MOHAI DOMINIKMOHAI DOMINIK
2023.05.06. 09:51
Sallai Rolandék maguk mögött tartanák a tabellán a Lipcsét – nem lesz egyszerű (Fotó: Imago Images)
Az RB Leipzig kedden súlyos vereséget mért a Freiburgra a Német Kupa elődöntőjében (5–1), így a Freiburgnak a döntőbe jutás és a tavalyi fináléért a visszavágás nem sikerült. Ha a Bundesliga 31. fordulójában is hasonló eredmény születik, a Bajnokok Ligájáról is lemondhat a Sallai Rolandot is alkalmazó együttes.

Mindössze két pont választja el a Bundesliga harmadik, negyedik, és ötödik helyezettjét. Az Union Berlin és a Freiburg pontegyenlőséggel (56) áll a még Bajnokok Ligája-indulást érő top négyben a Bayern München és a Borussia Dortmund mögött, míg az RB Leipzig az utóbbi hónapok visszaesése ellenére 54 ponttal, éppen csak lemaradva riválisaitól az Európa-ligát érő ötödik pozícióban van. Ez azonban könnyen változhat, pontosan úgy, ahogy a 2021–2022-es idényben történt: az RB Leipzig tavaly a Bundesligában és a Német Kupában is összetörte a freiburgi álmokat. Az akkori hárompontos lemaradás a lipcseiektől a BL-indulásba került, míg a kupadöntőben tizenegyesekkel nyert az akkor még Domenico Tedesco által irányított csapat.

A héten mindkét esetért visszavághatott volna a Freiburg, ám a kupában csúfos, 5–1-es vereséget szenvedett, így az idén sem emelheti fel Berlinben a trófeát. Sallai Roland a második félidőben lépett pályára, és a 75. percben gyönyörű gólpasszal igyekezett felzárkózni Szoboszlai Dominik teljesítményéhez, ám a lipcseiek középpályása nemcsak csapatával, hanem két góljával is túlragyogta őt. Ugyanakkor csalóka az elődöntő végeredménye: ahogyan a két csapat utóbbi idényeinek bajnoki eredményei, a találkozó labdabirtoklási aránya, a lövések és a passzok száma is kiegyenlített volt. A gólhelyzetek minőségét jelző várható gólok mutató (xG) is jelzi, nincs ekkora különbség a két csapat között.

Az InStat adatai szerint a freiburgi helyzetek 1.1 gólt, míg a lipcseieké 2.13-at értek (fontos hozzátenni, a tizenegyes minden esetben 0,75, így az azon kívül kidolgozott helyzetek mindössze 1.38-at értek), mégis 5–1 lett a végeredmény. Ennek mindenekelőtt a szerencse is lehet az oka, ám ahogyan az elmúlt idényben, ezúttal is kulcsfontosságú, hogy Dani Olmo, Christopher Nkunku vagy Szoboszlai Dominik olyan minőségi különbséget jelentenek a riválisok támadóihoz képest, amely egy-egy meccsen akár ilyen kilengésekhez is vezethet. Egyáltalán nem reménytelen tehát a Freiburg helyzete, Christian Streich vezetőedző el tudja tüntetni a Freiburg és a Leipzig közötti különbségeket, és egészen biztos, hogy a csapat a szombati bajnokin a győzelemért küzdhet.

NÉMET BUNDESLIGA
31. FORDULÓ
SZOMBATON
15.30: Augsburg–Union Berlin
15.30: Freiburg–RB Leipzig (Tv: Arena4) – élőben az NSO-n!
15.30: Hertha BSC–VfB Stuttgart
15.30: Hoffenheim–Eintracht Frankfurt
15.30: Mönchengladbach–Bochum
18.30: Werder Bremen–Bayern München (Tv: Arena4)

PÉNTEKI EREDMÉNYEK
Bayer Leverkusen–1. FC Köln 1–2 (Adli 28. ill. Selke 14., 36.)
Mainz–Schalke 2–3 (Martins 53., Martín 70., ill. Bülter 26., 90+12., Krauss 60.)