A román Superliga rájátszásának 3. fordulójában a Sepsi 2–0-ra megverte odahaza a fővárosi Rapidot. Nem akármilyen előzmények után...

Sepsi OSK Aréna, 5370 néző. Vezette: C. Popa
Sepsi OSK:
Niczuly – Dimitrov, Balasa, Ninaj, Dumitrescu – Jonathan Rodríguez (Papa, 79.), Paun – Aganovic (Stefanescu, 68.), Matei (M. Rondón, 79.), Gheorghe – Tudorie (Safranko, 62.). Vezetőedző: Cristiano Bergodi
Rapid: Moldovan – Onea, Sapunaru, Grigore, Júnior Morais – Emmers (Papeau, 62.), Albu, Käit (Luckassen, 84.) – Panoiu (Sefer, 62.), Dugandzic, Ionita II (Ongenda, 75.). Vezetőedző: Adrian Mutu
Gólszerző: Tudorie (24.), Stefanescu (86.)

Először nyert az idei rájátszásban és először győzte le a Rapidot a román élvonalban Sepsi OSK – bár a bukaresti csapat szurkolói – akárcsak a közelmúltban Konstancán és Kolozsváron – mindent megtettek, hogy róluk szóljon a mérkőzés.

Több mint százzal többen érkeztek Sepsiszentgyörgyre, mint a számukra biztosított 463 hely, további belépőket követelve a székelyföldi klubtól. Mivel azonban sem a Sepsi, sem a csendőrség nem engedett a zsarolásnak, a bukaresti szurkolók, játékosok és vezetés a mérkőzés előtt egymás hosszas, közös ünneplésével öt percet késleltették a kezdést, majd a Rapid-tábor 15 perc után kivonult a lelátóról, hogy a kinn rekedtekkel együtt szurkoljon tovább a Sepsi Aréna parkolójában.

Jobban is jártak, mert már nem láthatták, hogy a 24 percen át eseménytelen játékot Horatiu Moldovan kapitális hibája töri meg: a vendégek kapusa saját tizenhatosában passzolt a szentgyörgyi Ion Gheorghéhez, aki Jonathan Rodriguez segítségével tökéletes helyzetbe hozta Alexandru Tudoriét, a center pedig a léc alá lőtte a labdát. A gól után is az aktívabb Sepsi volt veszélyesebb, Adnan Aganovic távoli bombáját viszont már védte Moldovan, míg az első fővárosi lövésre a 37. percig kellett várni, de Junior Morais 25 méterről mellé küldte a labdát.

A szünet után már magára talált a Rapid, és miközben a Sepsi támadói rendre lesre futottak, Xian Emmers 17, Alexandru Ionita pedig már alig öt méterről lőtt a Sepsi kapusába, Niczuly Rolandba. Igazán azonban az utolsó tíz percre pörgött fel a meccs, amikor a Sepsi cseréi, Pavol Safranko, Mario Rondón és Marius Stefanescu percenként kontrázták le a kitámadó Rapidot, és két kimaradt lehetőség után harmadjára már összejött a második gól is, Stefanescu révén.

Izgalom azonban maradt a ráadáspercekre is, Mihai Balasa kezezését kiszúrta a VAR, büntetőt lőhetett a Rapid, de a veterán védő, Cristian Sapunaru a kapu fölé vágta a labdát. A végén Safranko lábában maradt a harmadik, de a Sepsinek így is meglettek első rájátszáspontjai, miközben nemcsak a bajnoki címért, hanem szinte az európai kupahelyekért folyó harcból is kiütötte ezzel a Rapidot. 2–0

90+8. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90+7. perc Rondón hozza tökéletes helyzetbe Safrankót, aki azonban 10 méterről a jobb sarok mellé lő.

90+6. perc Dugandzic a hálóba fejel, de közbe fellökte Niczulyt, nem ér a gól!

90+4. perc A Sepsi edzője, Cristiano Bergodi is sárga lapot kap.

90+3. perc CRISTIAN SAPUNARU jobbal izomból a léc fölé vágja a labdát!

90+3. perc Mihai Balasának sárga lap.

90+2. perc Popa visszanézi az esetet, és 11-es ítél a Rapid javára!

90. perc
Balasa és Luckassen párharcában a Sepsi védőjének kezére hull a labda, vizsgálódik a VAR.

89. perc Öt perc a ráadás.

A 68. percben beállt, a 86. percben betalált.

86. PERC ELDŐLT, ALIGHANEM! Safranko fejeli le a labdát Rondónnak, aki sarokkal tette MARIUS STEFANESCU elé azt, és a csereként beállt szélső 13 méterről, kissé balról a hosszú alsó sarokba lő. 2–0!

85. perc Antonio Sefer kap sárga lapot, a partjelző orra előtt arcon ragadta, és ellökte Dumitrescut.

84. perc Käit helyett a volt sepsiszentgyörgyi Kevin Luckassen, középpályás helyett center.

83. perc Rondón fejel 10 méterről a bukaresti kapus kezébe! Ismét Safranko adta be remekül a labdát.

81. perc Safranko emeli be jobbról a labdát, Stefanescu 5 méterről tétovázva veszi le, és a kivetődő Moldovan megszerzi tőle.

79. perc Kettős csere a Sepsinél, Matei helyett Mario Rondón, Rodríguez helyett Enriko Papa.

78. perc Sefer újabb kapáslövése saját csapattársát, Albut találja fejen a Sepsi ötösén.

75. perc Ionita helyett bejön Hervin Ongenda, szélső helyett karmester.

75. perc Egy gyors bedobás után Stefanescu tálal Gheorghe elé, aki 14 méterről nem találja el a jobb felső sarkot.

72. perc Sefer 17 méteres, gyenge, lapos lövését fogja Niczuly a bal alsó saroknál.

69. perc Jonathan Rodríguez kap sárga lapot, jó két perccel azután hogy buktatta Papeau-t a felezővonalnál.

68. perc Marius Stefanescu áll be Aganovic helyére.

67. perc Aganovic megsérült és cserét kér.

66. perc
Albu lő mintegy 26 méterről, a labda méterekkel megy mellé.

62. perc Panoiu helyett Antonio Sefer, Emmers helyett Jayson Papeau, a Sepsinél Tudorie helyett Pavol Safranko.

55. perc
Az ék ismét balra passzol laposan, Ionita II ballal nyolcról a kivetődő kapusba lő.

53. perc Dzungacic passzát jobbal Niczuly ölébe rúgja 17-ről, középről Ionita II.

51. perc Gheorghe ballal 26-ról jócskán a léc fölé lő.

Matei megúszta végül, mert Tudorie lesen volt már az akció közepén.

47. perc Ó, Matei... nem lő jobbal az üres kapura három méterről, nem tudni, mire vár, végül jobbra tolja a labdát, és jobbal a kapusba lő. Előtte Tudorie passzát jobbról jobbal tízről kapura vágta Gheorghe, a vetődő Moldovan meg éppen Matei elé tolta a labdát.

46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!

Bergodi kétszer is volt a Rapid mestere, az utolsó kupájukat 2007-ben vele nyerték a fővárosiak.

A Titkos fegyver I természetesen a volt haladásos és vidis Funsho Bamgboye, akit 100 ezer euróért vettek a télen, azóta hat meccsen 1 gólig pontig jutott. Előtte a Vidiben 18 meccsen 2-ig.

A vendégeknél az utolsó pillanatban felépült a volt francia U21-es válogatott támadó, Hervin Ongenda. Titkos fegyver II. A PSG nevelése.

A Rapid-keretben két Alexandru Ionita nevű játékos volt a nyárig. A Superliga Kastratijai voltak, de Ionita I alig 32 évesen visszavonult. Játszott az 1. FC Kölnben is.

E párharc legjobb góllövői:
Marko Dugandzic 3
Kevin Luckassen 2
Alexandru Ionita II 2

45+3. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

Két perc a ráadás.

45. perc Bőszen ívelgetnek a vendégek, de Balasa a szentgyörgyi légtér ura. Aganovic a 16-os bal sarkáról jobbal a léc fölé lő.

43. perc Tudoriét kell ápolni. Melegítenek a hazai játékosok.

37. perc A 36 éves brazil balbekk, Morais 28-ról jócskán a léc fölé lő. Ballal.

Az előző 8 meccséből csak egyet nyert meg a Rapid, kétszer ikszelt.

36. perc Cosmin Matei kap sárga lapot, a bal szélen odarúgott a másik 13-asnak, Június Moraisnak.

31. perc A rapidosok szurkolnak rendületlenül, de a stadionon kívül.

Ez a két csapat 6. meccse egymással a ligában, háromszor a Rapid nyert, két iksz mellett.

27. perc Aganovic jobbal 26-ról célba veszi a bal felső sarkot, Moldovan véd, vetődnie sem kell.

24. PERC VEZEZ A SEPSI, ALEXANDRU TUDORIE BETALÁL! Már az előző meccsen is jó formát mutatott, most öt méterről jobbal lő a léc alá. Moldovan kapus az ötösről Gheorghéhez passzol, ő jobbról középre ad, Tudorie balra tolja a labdát, visszakapja Pauntól, és aztán nem hibázik. 1–0!

21. percÉs már teljesen üres a vendégszektor.

19. perc A két csapat előző meccsén duplázó Marko Dugandzic kap sárga lapot. Volt egy kis ápolás is, mert megütötte Balasát.

A vendégdrukkerek megindulnak szép lassan kifelé.

15. perc
Végre egy technikás megmozdulás! Mutu szépen felvesz egy elécsorgó labdát, és dekázik párat.

Fotó: gsp.ro

13. perc Végre helyzet, Matei jobb oldali beadását Balasa középre fejeli, kivetődik azonban szépen a kapujából Moldovan, és látványos vetődéssel ment.

10. perc A pályán mezőnyharc megviselték a csapatokat a történtek.

Azzal fenyegetőznek a Rapid szurkolói hogy 15 perc után kivonulnak a stadionból.

1. perc Dimitrov jobb oldali, lapos beadását elrúgja az utolsó pillanatban az ötösön Aganovic elől Grigore.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

Véget ér lassan a vadsztrájk. A két mester barátságosan megöleli egymást.

Hetek óta minden idegenbeli meccsen balhé van a Rapiddal, mert több szurkoló megy, mint amennyi jegy jár nekik, és követelőznek hogy engedjék be őket – jelentik a helyszínről. VIDEÓ AZ ESETRŐL ITT!

A hazaiak piros-fehér mezben és piros nadrágban, a vendégek kék mezben és fehér nadrágban.

A kintrekedtek miatt a Rapid játékosai és vezetői 5 perccel késleltetik a kezdést. A hazai vezetők nem értik.

A kezdés előtt a vendégjátékosok kimennek a szurkolóik elé, idén 100 éves a Rapid. Alaposan megtapsolják egymást.

Több mint száz Rapid-szurkoló nem jutott be a mérkőzésre, mert sokkal többen érkeztek, mint a Sepsi által számukra biztosított 463 belépő.

A teljes interjú ITT!

– Mit szóltak a felkéréshez a korábbi Steaua-játékosok, főleg annak fényében, hogy a történetet sűrűn átszövi a politika, hiszen a csapat legnagyobb sikere, az 1986-os BEK-győzelem Nicolae Ceausescu hivatali idejére esett.
– Bölöni László neve megnyitotta előttünk az ajtókat. Hajdani csapattársaival baráti a viszonya, Gheorghe Hagitól Victor Piturcán át Helmuth Duckadamig valamennyien készségesen álltak rendelkezésre. Felidéztek számos, ma már megmosolyogtató történetet is, például arról, hogyan oktatták őket arra, miképp kell a BEK-győzelem után az őket fogadó diktátortól átvenniük a kitüntetéseiket. Nevetve mesélték el, hogy a nagy siker után a beígért új autók helyett újrafestett ARO-kat kaptak jutalmul; ki régebbit, ki kevésbé régit… A Steaua egykori patrónusa, Valentin Ceausescu – a néhai román pártfőtitkár utolsó élő leszármazottja – is leült a kameránk elé, noha korábban senkinek sem nyilatkozott. Hetvenöt éves, fizikusként a Román Tudományos Akadémia tagja, visszavonultan él Bukarestben. A Steaua és a mi Aranycsapatunk története számos hasonlóságot mutat, például a tekintetben is, mit engedett meg és mit tiltott a kommunista hatalom a játékosoknak, s miképpen motiválta őket. Kívülről nézve a Ceausescu-diktatúra monolit rendszernek tűnhet, valójában többtényezős világ volt, még a futballban is sok érdek ütközött.
– Bölöni László a hetvenedik születésnapja alkalmából a Képes Sportban megjelent interjúban az életútját feldolgozó, készülő dokumentumfilmről is beszélt. Az alkotásnak ön a producere. Hol tart a munka?
– Két éve dolgozunk a filmen, és noha még rengeteg munka vár ránk, lassan látjuk az út végét. Igyekszünk ebben az évben befejezni a forgatást, s az esztendő végén vagy 2024 elején megtartani itthon és Romániában a mozibemutatót. Szeretnénk, ha a streamingszolgáltatókhoz is bekerülhetne.

– Mennyire van keletje manapság az életrajzi sportdokumentumfilmeknek?
– Népszerű a téma, elég, ha csak a manchesteri edzőlegendáról, Sir Alex Fergusonról szóló, az egyik fia, Jason által rendezett Nem adom fel című alkotást, vagy a kosárlabdázás egyik legismertebb karakterét, Shaquille O'Nealt bemutató sorozatot említem. Korábban megfilmesítették például a néhai Formula–1-es brazil pilóta, Ayrton Senna és egy másik F1-es ikon, Michael Schumacher karrierjét is. A Bölöni-filmben bejárjuk az erdélyi futball-legenda életének állomáshelyeit, megszólaltatjuk a futballvilág számos ismert alakját, Bölöni László hajdani bukaresti csapattársait, több világsztárrá lett tanítványát, s nyilatkoznak korábbi magyar válogatott labdarúgók is. Ez a történet egy igazi székely mese, amely arról szól, hogy a Dicsőszentmártonból elinduló erdélyi magyar fiú miképp lett világklasszis, BEK-győztes futballista, majd sikeres edző az európai topligákban.

Bölöni László története igazi székely mese – Novák Tamás filmrendező-producer és a sport.

Újabb lépést tett a címvédés felé a Román Kupában a Sepsi OSK, amely csütörtök délután a CS Mioveni legyőzésével bejutott a sorozat elődöntőjébe.

A labdarúgó Román Kupa negyeddöntőjében a Sepsi OSK 4–1-re megverte odahaza a Mioveni együttesét.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A SEPSI–RAPID BUKAREST MÉRKŐZÉS KÖZVETÍTÉSÉBEN!