Most tényleg szuperek voltak a „Szuper Sasok”

2013.02.10. 18:45
Az ismeretlen Sunday Mbával 19-re lapot húzott Stephen Keshi mester, de nyert (Fotó: Action Images)
Az Afrikai Nemzetek Kupája 2013-as kiírását Nigéria nyerte, amely Sunday Mba találatával legyőzte a döntőben a meglepetéscsapat Burkina Fasót.

Igen, tudjuk, ócska újságírói fogás, de gondolják csak el, vajon mit gondolt 2007-ben a belga futballedző, Paul Put arról, hogy mit csinál majd pár évvel később, amikor éppen örökre eltiltották szakmájától fogadási csalás miatt, a távol-keleti fogadási maffia pedig kedves üzenetekben közeli hozzátartozói váratlanul korai halálát jósolta?

Fogadni mernénk (legálisan), esze ágában sem fordult meg, hogy 2013-ban történelme során első alkalommal az Afrikai Nemzetek Kupája fináléjába vezeti a Burkina Faso-i válogatottat, ahol az egyáltalán nem esélytelenül lép majd pályára Nigéria ellen.

A találkozó előtt mindkét csapatból kiesett egy-egy fontos ember: a „Szuper Sasok" lesérült házi gólkirályuk, a négy találatnál járó Emmanuel Emenike nélkül léptek fel, a másik oldalon pedig a keret legértékesebbje, a karmester Armand Traoré ült le a kispadra a mérkőzés előtti bemelegítés után.

Ahogyan azt várni lehetett, a zöld mezes nigériaiak kezdtek jobban, a 10. percben Brown Ideye vezetést is szerezhetett volna számukra, ha az ötösről a kapuba lövi a kapus által elé ejtett labdát.

A burkinaiak több veszélyes lövéssel és fejessel is jelentkeztek az első félidőig, de a nigériai kapusnak egyszer sem kellett játékba avatkozni. Mi tagadás, a jó kezdés után alaposan leült a mérkőzés, de a 39. percben megbocsátottunk mindent, Sunday Mba ugyanis egy csodálatos góllal juttatta vezetéshez a „Sasokat".

A második játékrészt is a nigériaiak kezdték jobban, és kihasználták, hogy többet kellett támadni ellenfelüknek, de a frissiben beállt Ahmad Musa elhibázott egy kisebb helyzetet, Victor Moses pedig elvariált egy sokkal nagyobbat. A hajrára fordulva CSZKA Moszkva támadója, Musa nemes egyszerűséggel elesett a kapussal szemben állva, kapusa, Vincent Enyeama viszont hatalmasat védett Wilfried Sanou közeli lövésénél.

A legvégén nem tudtak már újítani a „Csődörök", a nigériaiaknak még az is belefért, hogy elpuskázzanak pár újabb helyzetet: a „Szuper Sasok" nyerték az ANK 2013-as kiírását.

Mégpedig Sunday (magyarul: vasárnap) Mba győztes találatával, az őt a nagyvilágnak felfedező edző, Stephen Keshi jutalma pedig az lett, miután játékosként már volt ANK-győztes, szövetségi kapitányként is megtette ezt.

Apropó, hallottak már Viktor Ponyegyelnyik (magyarul: hétfő) és az Európa-bajnoki arany esetéről?

A 2013-AS AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA KÜLÖNDÍJASAI

Gólkirály: Mubarak Wakaso (Ghána) és Emmanuel Emenike (Nigéria) 4-4 góllal
A torna legjobbja: Charles Kaboré (Burkina Faso)
A legsportszerűbb játékos: Victor Moses (Nigéria)
A torna gólja: Jusszef Mszakni (Tunézia) bombája Algéria ellen

A következő ANK-t Marokkó rendezi, 2015-ben.

Nigéria az 1996-os olimpiai arany után először nyert tornát a felnőttek között. 1980 és 1994 után harmadszor ült fel Afrika trónjára.

Nigéria jutalma a Konföderációs Kupa-szereplés is: a zöld mezesek a Tahiti elleni csúcsrangadóval kezdenek majd nyáron.

Mikel a mérkőzés embere, Emenike pedig a torna gólkirálya.

Moses lett a torna legsportszerűbb játékosa, így jutalomképpen nem ünnepel a többiekkel, hanem bambán áll egy nagy papírlappal a kamerák előtt.

90. PERC VÉGE, NYERT NIGÉRIA!

90. perc
Dagano lő a léc fölé jócskán egy 28 méteres szabadrúgást középről.

90. perc Ideye Brown kap még egy sárgát.

Négy perc a ráadás.

90. perc Dja Konét Abdou Traoré váltja.

89. perc Joseph Yobo áll be hatodik ANK-tornáján, éppen a gólszerző Mba helyére.

86. perc
Musa, majd Moses is eldönthetné a mérkőzést, de elesnek a labdában az ötösön. A védők után a kapus is mellévetődik egy beadásnak, de ezt is megússza csapata.

84. perc Moumouni Dagano fel, Kollibaly le.

80. perc
Mba lő jobbal méterekkel abal sarok mellé 19-ről.

74. perc
Kaboré kiugratja a 16-osról Sanout, aki az ötös jobb sarka elől jobbal lő, de a túlsó sarok előtt Vincent Enyeama egy hatalmasat vetődve-védve szögletre ment.

73. perc
Érdekes jelenetek: három nigériai védő fejel együttesen kis híján öngólt, majd Ambrose passza után Musa elesik a kapussal szemben, 8 méterről. A gyep állapota egyébként borzalmas.

71. perc Juwon Oshaniwa lerántja Kaborét, sárga.

67. perc A lesérült védőt, Echiejile Eldersont Juwon Oshaniwa váltja.

65. perc Moses jobb oldali beadása éppen csak magas Musának középen.

65. perc Rouamba le, Wilfred Sanou be.

A legutóbbi négy ANK-döntő két gólt hozott. Összesen...

Jellemző kép...

59. perc
Kaboré szabadrúgása találja meg a 16-oson belül Baldé fejét, de a támadó a kapus ölébe talált csak.

57. perc Kaboré lökdösődik egy jót a Pitroipát lerúgó, azért sárgát is kapó Kenneth Omeruóval.

55. perc Kaboré fejel rossz helyre egy szögletet, jön a nigér-kontra: Musa indítja jobbról Mosest, aki vacakol lövés helyett, hogy beérik az ötös előtt és blokkolják.

54. perc Ahmad Musa a pályán a ma gyengécske Uche helyén.

48. perc Moses kiugratja a 16-osról Ideyét, aki az ötös sarka elől jobbal lő, de Diakité még kijjebb tessékeli az amúgy is pontatlan, a kapu előtt keresztbe tartó labdát.

46. PERC FOLYTATÓDIK A MÉRKŐZÉS.

Csere nincs.

Sunday egyébként előző ANK-gólját is vasárnap lőtte. Amúgy rajta kívül csak Godfrey Oboabona játszik odahaza a nigériai keretből.

45. PERC VÉGE AZ ELSŐ FÉLIDŐNEK.

45. perc
Mba bombáz a léc fölé jócskán, olyan 25-ről.

43. perc
Pitroipa kioszt egy pár megalázó kötényt, majd Bancé lő jobbal a kapu fölé 19-ről.

Viktor Ponyegyelnyikről hallottak már?

Sunday (magyarul: vasárnap) éppen ma talált be a fináléban.

39. perc VEZET NIGÉRIA! Moses lő 14-ről, de blokkolja Djakaridja Koné, a kipattanó Sunday Mbáé, aki előbb átemeli a labdát egy védőn jobbal, és mielőtt másik kettő odaérne, az ötös elől ballal a kapu bal alsó sarkába bombáz. A labda le sem esett a levegőből, csak a hálóban: 10!

38. perc Ogenyi Ogazi kap egy sárgát talpalásért, majd Charles Kaboré szabadrúgását fejeli a rövid alsó mellé az ötös jobb sarkától Bakary Koné.

Nagyon leült a mérkőzés.

33. perc Florent Rouamba megröpteti Mosest, sárga.

Keshi a fejéhez kap a kispadon, pedig emlékszünk még, micsoda "technikás" védő volt egykoron.

31. perc A laziós Onazi ugratja ki Ideyét, aki a 16-osnál lekezelhetné a labdát, ha tudná. Pedig már csak a kapussal állt volna szemben. Pontosabban így is szemben áll Diakitével, csak már labda nélkül.

Már látjuk is a feliratot a falon: "Vissza a magyar-burkinai határokat!".

Rokon lelkek a magyarokkal tehát.

Most érkezett: Burkina Faso jelentése moré és dioula nyelveken: becsületes emberek országa.

27. perc Bancé lő másfél méterrel most a jobb alsó mellé, 26-ról, szabadrúgásból.

25. perc
Az első életképes burkinai próbálkozás: Bancé vesz le szépen egy labdát mellel, majd 20-ról jobbal két méterrel a bal felső mellé bombáz.

"Előtör a bajnok forma, bajnok lészen Felső-Volta!"
– tör ki a látens Afrika-tudós M. G. kollégából, nyilvánvalóan a gyerekkori Rejtő Jenő-regények és a vuvuzela mértéktelen hallgatásának következtében.

20. perc Megvillan Moses: betör a 16-osig, de onnan ölön lövi Diakitét.

Viszont 14. alkalommal lesz érmes, ami rekord.

Nigéria hetedik ANK-döntője ez, csak Egyiptom (8) és Ghána (8) vívott többet.

A védőnek latinul érdekes családneve van.

15. perc
Pitroipa ugratná ki a 16-os elől Aristide Bancét, de az utolsó pillanatban ment a címzett elől Godfrey Oboabona.

10. perc EZ IS! Egy jobb oldali szöglet után Sunday Mba fejeli vissza a labdát az ötösre, ahol a kapus összefut saját védőjével, Keba Koulibalyval, és a labdát a velük felugró Brown Ideye elé ejti. Neki volt ideje pontosan célozni, de lányos izgalmában öt méterről így is eltéveszti a kaput...

7. perc
HELYZET! Ambrose fejel 12 méterről, középről bő egy méterrel a léc fölé egy előreívelt Mikel-szabadrúgás után.

6. perc
Diakité öklöz ki egy jobb oldali szögletet az ötös és az az előtti tömeg orra elől.

4. perc
Mikel Obi kioszt egy gyomrost Charles Kaborénak, aki nem sokra rá egy távoli lövéssel venne revánsot, de pontatlan.

1. perc
Efe Ambrose megy el a jobbon, beadása ölön kapja a burkinai kapust, Daouda Diakitét.

A nigériaiak tiszta zöldben, a burkinaiak tiszta fehérben.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A FINÁLÉ!

A mérkőzésre mind a 90 ezer jegy elkelt a hírek szerint.

Mostani legjobbjuk a 6.5 millió eurót értő Alain Traoré, aki melegített a mérkőzést előtt egy picit, aztán nem vállalta a játékot, de a kispadra azért leült.

Azt a tornát ők rendezték, legjobbjaik Kassoum Ouédraogo (VfL Osnabrück), Ousmane Sanou (Willem II) és Alassane Ouédraogo (Charleroi) voltak.

A szuper, néha kiszuperált sasokról olvashattak alant, a burkinai válogatott, a "Csődörök" történelme nem ilyen gazdag: vb-re nem jutottak el soha, legjobb ANK-s eredményük egy negyedik hely 1998-ból.

Igen,fújják. A vuvuzelát, naná hogy azt. A műanyag kínzószerszámról szóló agymenésünket ide kattintva röhögheti végig!

A johannesburgi stadion még nincs tele, de akik ott vannak, tele tüdőből fújják.

A legnagyobb nigériai futball-legendákról itt olvashat, a válogatott történelmével pedig emitt ismerkedhet meg bővebben.

EZEN A LINKEN még megnézhetik, mire vitték a "Szuper Sasok" a 2010-es világbajnokságon.

A nigériai keret összértéke közel 90 millió euró, ellenfelüké ennek bő egyharmada.

A burkinai kezdő nem változott az elődöntőben látotthoz képest, a nigériaiban a házi gólkirályt Ikechukwu Uche igyekszik pótolni.

A kispadokon: Ejide (k.), Agbim (k.), Yobo, Egwueke, Oshaniwa, Obiorah, Gabriel, Ogude, Igiebor, Musa, Uzoenyi ill. Soulama (k.), G. Sanou (k.), He. Traoré, Al. Traoré, Ouattara, Balima, Rabo, W. Sanou, Ab. Traoré, Dah, Dagano, P. P. Koulibaly.

A kezdők: Enyeama – Ambrose, Echielije, Oboabona, Omeruo – Mikel Obi, Mba, Onazi, Moses – Ideye, Uche illetve Da. Diakite – Moh. Koffi, Ba. Koné, P. Koulibaly, M. Panandetiguiri – Dja. Koné, Kaboré, Rouamba, P. Nakoulma, Pitroipa – Bancé.

Pitroipánál egyébként senki sem ért többször labdába az ellen 16-osnán belül (31).

A Burkina Faso-i Jonathan Pitroipa azért játszhat, mert az elődöntőben műesésért kapott második sárgáját visszavonták.

Emenike pedig még gólkirállyá is válhatott volna ma.

Keshi kollégája, a belga Paul Put is érdekes utat járt be: 2007-ben odahaza örökre eltiltották bundázás miatt, majd a maffia megfenyegette néhány közeli családtagja megölésével. A kínai fogadási maffia nem húsgombócokkal gurigázik, állítólag.

A nigériaiak két legjobbja kisebb sérüléssel bajlódott a finálé előtt: a négygólos Emmanuel Emenike és a két találatig jutó Victor Moses (utóbbi végül felépült). Az ellenféltől a jobbhátvéd Mohamed Koffi és a karmester Alain Traoré volt maródi (előbbi aztán a kezdőben, utóbbi a kispadon kapott helyet).

Ha Nigéria nyer, mesterük, Stephen Keshi lesz a második az egyiptomi Mahmud al-Gohari után, a játékosként és szövetségi kapitányként is elnyeri ezt a trófeát.

A TORNA KORÁBBI GYŐZTESEIRŐL ITT OLVASHAT!

A csoportkörben már találkozott egymással a két válogatott, akkor 1–1-re végeztek egymással.

A nigériaiak harmadszor ülhetnek a kontinens trónjára, ők is számítanak a döntő favoritjának, de éppen az elbizakodottság okozhatja a vesztüket – legalábbis a Burkina Fasó-i lakosok szerint.

Mindkét mérkőzést – valamint a csoportmeccseiket is – Nelspruit borzalmas, homokos talajú pályáján játszották, nem tudni, mennyire zavarja majd Burkina Faso játékosait, hogy a finálé helyszínéül szolgáló johannesburgi stadionban fűvel is találkoznak majd.

Utóbbi csapat már a fináléba jutással történelmet írt, bár ez nem ment egyszerűen neki, hiszen a negyeddöntőben hosszabbításban múlta felül Togót, majd az elődöntőben tizenegyesekkel búcsúztatta Ghánát.

A torna előtt Nigériát nem tartották számon a fő esélyesek között, a FIFA-világranglistán a 92. helyen álló Burkina Fasót pedig pláne nem, mégis ez a két válogatott játssza a döntőt.

A billentyűknél: B. J.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A NIGÉRIA–BURKINA FASO AFRIKAI NEMZETEK KUPÁJA-DÖNTŐ ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!