Ötgólos meccsen nyertek a törökök, de az oroszok maradtak a csoport élén

2020.11.15. 17:50
Nem kímélték magukat a felek, hát még az ellenfelet! (Fotó: AFP)
Nagy csatában 3–2-re megverte Törökország odahaza Oroszországot a Nemzetek Ligája B-divíziójában. A török válogatott történelme során az első győzelmét aratta az orosz nemzeti csapat fölött, és hat mérkőzés után nyert újra.

NEMZETEK LIGÁJA
B-DIVÍZIÓ
3. CSOPORT, 5. FORDULÓ

Törökország–Oroszország 3–2 (2–1)
Isztambul,
Sükrü Saracoglu Stadion, zárt kapuk mögött. V: Marciniak (lengyel)
Törökország: Günok – Celik (Kabak, 64.), Demiral, Ayhan, Erkin – Yokuslu – Ünder (Türüc, 64.), Tufan (Tekdemir, 86.), H. Calhanoglu (Yazici, 86.), Karaman – Tosun (I. Kahveci, 80.). Szövetségi kapitány: Senol Günes
Oroszország: Guilherme – Szemjonov, Kudrjasov, Dzsikija, Zsirkov – Kuzjajev (An. Mirancsuk, 70.), Ozdojev, Zobnyin (Fomin, 79.) – Al. Mirancsuk (Ionov, 79.), Zabolotnyij (Jerohin, 70.), Cserisev (Karavajev, 36.). Szövetési kapitány: Sztanyiszlav Csercseszov
Gólszerző: Karaman (26.), Ünder (32.), Tosun (52. – 11-esből), ill. Cserisev (11.), Kuzjajev (57.)
Kiállítva: Szemjonov (24.)

A csoport másik mérkőzésén
Magyarország–Szerbia 1–1 (Kalmár 39., ill. Radonjics 17.)

Leggólerősebb támadója, a válogatott keretből, hogyan is fogalmazzunk, saját magát kicirógató Artyom Dzjuba nélkül, de három csatárral kezdett Törökországban az orosz válogatott. A hazaiak nagyon fogadkoztak a mérkőzés előtt, pedig nekik is volt hiányzójuk, három is: Mert Cetin, Burak Yilmaz és Caglar Söyüncü.

A remek kezdés – három helyzet, a középsőt a törökök ellen már a harmadik találatát szerző Gyenyisz Cserisev gólra váltotta – után az oroszoknak is lett egy hiányzójuk, ugyanis nagyon hiányzott a védelemből a Cenk Tosun lerántása miatt kiállított Andrej Szemjonov, a piros laptól feltüzelt törökök pedig gyorsan két gólt vágtak.

A legutóbb Moszkvában eredményes Kenan Karaman és a másik szélső, Cengiz Ünder is kihasznált egy-egy védelmi hibát, az orosz szövetségi kapitány, Sztanyiszlav Csercseszov csak ekkor küldött be egy védőt, de éppen az addig remekül játszó Cserisev helyére.

Nem adták fel az oroszok, többször is helyzetbe kerültek, és miután a második félidő elején Cenk Tosun egy jogos büntetőből betalált, szinte azonnal szépítettek Daler Kuzjajev révén. Keményen harcoltak a felek, Ünder nem is léphet pályára majd a magyarok ellen.

Mindkét kapu előtt akadtak helyzetek a hajrában, ám újabb gól már nem született (3–2) – s mivel a magyar válogatott nem nyert Szerbia ellen, az oroszok maradtak a csoport élén.

20.45: Szerbia–Oroszország
20.45: Magyarország–Törökország (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

A törökök csak 14 gólt lőttek előző 19 meccsükön, 9-et az előző négy meccsen szereztek.

90+4. PERC VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!

90. perc Yazici középtávoli lövése Guilherméé.

Négy perc a ráadás.

89. perc Danyiil Fomin kap sárga lapot Türüc lerántásáért.

86. perc Kettős hazai csere: Yusuf Yazici váltja Calhanoglut, Mahmut Tekdemir pedig Tufant.

83. perc Türüc beadása Dzsikijáról a léc fölé pattan. Zsirkov beadását kiüti az ötösről a hazai kapus.

Az oroszok a legutóbbi 6 idegenbeli meccsükből ötöt megnyertek, Moldovában ikszeltek.

80. perc Tosunt a másik oldalon Irhan Kahveci váltja. Ék helyett szűrő!

79. perc Alekszej Ionov és Danyiil Fomin be, Al. Mirancsuk és Zobnyin le.

78. perc Zobnyin ballal 21-ről Jerohinba lő, kontra, Okan jobbal a léc fölé vágja 19-ről, kissé jobbról Tufan lapos passzát.

75. perc Karavajev lő kissé jobbról jobbal kapura, 21-ről, de túl közel megy a labda Günök kapushoz, véd az a léc alatt.

73. perc Fjodor Kudrjasov felrúgja az őt a balon lefutó Karamant, sárga lap, eltiltással. Calhanoglu szabadrúgása ismét rossz.

70. perc Alekszandr Jerohin be, Zabolotnyij le, Anton Mirancsuk be, Kuzjajev le. Két karmester a pályán!

67. perc Türüc lő ballal nem sokkal a léc fölé kissé jobbról, 15 méterről.

64. perc Denis Türüc váltja az emiatt nagyon mérges Ündert, Celicet meg Ozan Kabak.

63. perc Tosun passzát Calhanoglu ballal 22-ről az égbe vágja.

60. perc Celik bokája fáj, rosszul esett az előbb, csere lesz.

Tosunnak az első sárgája, az első NL-meccse a kiírásban, eddig sérült volt. Korábban meg német U-válogatott.

58. perc Cengiz Ünder odarúg Kuzjajevnek, sárga lap. Eltiltás, ez jó hír a magyaroknak.

57. PERC DALER KUZJAJEV SZÉPÍT, Karavajev jobb oldali beadását ballal a kapu közepébe rúgja öt méterről, estében, kissé jobbról. 3–2!

54. perc Roman Zobnyin kap sárga lapot Karaman ellökéséért, eltiltás. Georgij Dzsikija lökdösődik egy jót Cenk Tosunnal, sárga lap a két csapatkapitánynak is.

52. PERC ELDŐL TALÁN, CENK TOSUN jobbal a jobb felsőbe lő, Guilherme balra el. 3–1, érik az év első török győzelme.

50. perc BÜNTETŐ, Tufan megindul a jobbon remekül, két csel után felrúgja őt hátulról, becsúszva Kuzjajev. Ápolás, Tufan bokája fáj.

49. perc Sárga lap a Zabolotnyijt hátulról felvágó Merih Demiralnak.

47. perc Mirancsuk lő nem sokkal a kapu mellé.

A törökök hatmeccses nyeretlenségi sorozatban vannak, a rekord hét, 2000-től.

46. perc Helyzettel, az egymaga meginduló Ozdojev lő az ötös bal sarka elől jobbal a török kapusba!

46. PERC FOLYTATJUK!

E párharc legjobb góllövői
Cserisev 3
Kenan Karaman 2

A Dzjuba-ügyről bővebben itt olvashat!

45+2. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

45. perc Karavajev betör a bal alsó elé, de nem lő, a beadására meg nincs érkező.

41. perc Celik a hátára esik, miután ütközik Zsirkovval, ápolás.

Nyolc eddig NL-meccsükből csak egyet buktak el az oroszok.

Ne feledjük, 1994 óta soha nem verte meg még az oroszokat a török válogatott!

37. perc Dzsikija éppen csak lemarad a jobb sark előtt Mirancsuk fejeséről!

36. perc Vjacseszlav Karavajev be, Cserisev le, szélső helyett védő. Hipp-hopp reagált Csercseszov mester a piros lapra.

32. PERC DE ITT A GÓL, CENGIZ ÜNDER ballal a jobb alsóba lő kissé jobbról, 13 méterről, Ayhannal háromszögezve előtte. 2–1!

32. perc Ünder lő ballal a jobb alsó felé, véd vetődve Guilherme, Calhanoglu visszagurít, Kuzjajev menti azonban Karaman lövését.

31. perc Fölé, Tosun fejel a léc fölé öt méterről, Erkin ballábas beadása után. Erkiné volt a gólpassz is.

28. perc Ünder nem sokkal lő a jobb felső fölé ballal egy 24 méterről, kissé jobbról járó szabadrúgást.

Karaman Moszkvában is betalált.

26. PERC ITT A GÓL, KENAN KARAMAN az ötös bal sarka elől a rövid, azaz a jobb alsóba fejeli Erkin szép bal oldali beadását. 1–1!

25. perc Calhanoglu 23 méteres szabadrúgása a sorfalé, Zabolotnyijt ápolni kell. Volt a sorfal alatt fekvő ember is, Kudrjasov volt ilyen bátor.

24. PERC ANDREJ SZEMJONOV KIÁLL PIROS LAPPAL, ellökte a 16-os előtt Tosunt.

Cenk Tosun (14) az egyetlen, aki több gólt szerzett, mint Cengiz Ünder (7), amióta utóbbi debütált a válogatottban.

20. perc
Cserisev passzáról lemarad Zabolotnyij az ötös bal sarka előtt, jobb híján becsúszva Demiralt találja el.

18. perc
Celik lő el az ötös jobb sarka elől a kapu túlsó sarka előtt!

Cserisev: 30 válogatott meccs, 12 gól, 5 gólpassz. A törökök ellen ez a 3. találata!

16. perc Ünder lő 23-ról a kapus ölébe.

14. perc Tosun fejel hétről nem sokkal a jobb alsó mellé az Ayhan keresztpasszát a kapu elé fejelő Demiral passza után.

13. perc Zsirkov beadása nem sokkal hasít el a bal sarok mellett. Kuzjajev távoli lövése nem sokra rá dettó.

1

1. PERC VEZETNEK AZ OROSZOK! Demiral nem figyel, szereli Mirancsuk, szépen passzol Kuzjajavnek, aki jobbról jobbal bead, GYENYISZ CSERISEV meg az ötös bal sarka elől ballal a kapu jobba alsó sarkába lő. 0–1!

10. perc HOPP, Cserisev passzol jobbra, Szemjonov beadását nem sokkal fejel hétről a jobb felső mellé Zabolotnyij!

8. perc HELYZET, Mirancsuk passzát Cserisev ballal tízről nem sokkal vágja a jobb alsó mellé!

5. perc Óvatos mezőnyjátékkal.

Felhős volt ma az ég, de 13 Celsius-fok Isztambulban.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak tiszta vörösben, a vendégek tiszta fehérben.

Egy kis örökmérleg: 7 találkozó, 3 iksz és 4 orosz siker, 3, ill. 8 rúgott góllal.

A hazaiaktól Burak Yilmaz eltiltott, Caglar Söyüncü és Mert Cetin sérült. Golovin, Sz. Petrov és Mário Fernandes is sérült az oroszoktól.

Legutóbb egy egyet játszottak egymással.

A Moszkovszkij Komszomolec szerint az orosz együttes jelentősen megnehezítette saját életét azzal, hogy ikszelt Magyarországgal, mert így szinte kötelező legyőznie Szerbiát és Törökországot, hogy a vb-sorsolást a második kalapból várhassa.

„Oroszország nem talált be a magyar kapuba. Ez a Nemzetek Ligája végelszámolásánál és a 2022-es vb selejtezőjében is visszaüthet” – áll a Szovjetszkij Szport címében.

A Kommerszant szerint Oroszországnak nem lesz könnyű megőrizni az első helyét a csoportban, hiszen novemberben Szerbia és Törökország vendégeként lép pályára. A cikkben az áll, az első félidő katasztrofális volt a hazaiak számára, ám a másodikban ígéretes játékot mutatott az orosz csapat. A portál kiemeli Dibusz Dénes védéseit, s megjegyzi, sok esetben szerencséje volt a magyar válogatottnak.

NULLA NULLA UTÁN. „Ébresztő Csercseszovnak” – áll a Szport -Ekszpressz beszámolójának címében megjegyezvén, hogy a magyarok elleni döntetlen ellenére a saját kezében van az orosz válogatott sorsa a Nemzetek Ligájában. A lap úgy fogalmaz, az orosz játékosok fáradtnak tűntek, s az, hogy az első félidőben nem volt kaput eltaláló lövésük, aggasztó. A portál szerint a magyar válogatott gyengébb és ötlettelenebb volt, ám ez valahol érthető, hiszen Marco Rossi csapata egy hét alatt megjárta Szófiát, Belgrádot és Moszkvát, ráadásul a legfontosabb, bolgárok elleni találkozóján győzni tudott. A Szport úgy véli, néhány alapember hiányában kiderült, az oroszoknak nem elég bő a keretük.

Törökország nyeretlenül (0–3–1) a csoport harmadik helyén áll, az első hely megszerzésére minimális esélye van. Az előző három fordulóban remiző hazaiak idén hat meccsükből ötször döntetlent játszottak, szerdán (Horvátország) sorozatban az ötödiket. Oroszország veretlenül vezeti a csoportot, igaz, az első két körben elért siker után az előző kettőben már csak ikszre futott az erejéből. A két válogatott eleddig ötször találkozott egymással, de a hazaiak egyszer sem tudták legyőzni a vendégeket (0–3–2). Törökország–Oroszország 2016 (felk. m.): 0–0, 2018 (felk. m.): 1–1, 2018 (NL): 1–2, 0–2, 2020 (NL): 1–1.

Teljesítményével korábban felkeltette a Chelsea és Crystal Palace érdeklődését, Törökország ellen tehet érte, hogy újabb kérői legyenek.

A kezdőcsapatban alighanem Fjodor Csalov kap helyet vasárnap, írta korábban az NS, csakúgy, mint a Moldova elleni gól nélküli döntetlen alkalmával csütörtökön. A CSZKA Moszkva 22 éves támadója eddig háromszor ölthette magára a címeres mezt, egyelőre adós a gólokkal. Nem úgy klubjában, hiszen az orosz élvonal 2018–2019-es kiírásában gólkirályként zárt 15 találattal.

Egy hete kikerült a keretből Artyom Dzjuba: a 47-szeres válogatott csatárról felkerült a világhálóra egy videó, amelyen önkielégítést végez, a háttérben női műsorvezető hangja hallható a televízióban. A bizarr eset egy korábbi botrányra emlékeztetett, ha valóban az orosz Match Tv riportere, Marija Orzul hallatszik a felvételen. Az ismert műsorvezetőnőhöz 2015-ben romantikus viszony fűzte, pedig mind a ketten házasok voltak. Ezek után senkit sem ért váratlanul Sztanyiszlav Csercseszov lépése, aki
eltekintett a 32 éves támadó szerepeltetésétől.

Persze óriási lépést tehetnek felé, de ehhez Magyarország veresége is szükséges Szerbia ellen. Anton Mirancsukék egyedüliként mondhatják el magukról, hogy veretlenek a csoportban, mégis nem várt problémával kellett szembesülniük.

A hazai csapat legutóbbi öt meccsén ikszelt, míg Sztanyiszlav Csercseszov válogatottja az utóbbi három találkozóján nem talált legyőzőre. Októberben 1–1-re végeztek Moszkvában: Anton Mirancsuk góljára Kenan Karaman válaszolt. Az elhullajtott két pont azért fájhat az oroszoknak, mert vasárnapi győzelmükkel biztosan feljutást ünnepelhetnének.

Sztanyiszlav Csercseszov orosz szövetségi kapitány igyekszik megtalálni Artyom Dzjuba helyettesét, alighanem Fjodor Csalovval pótolja a botrányvideója miatt mellőzött rutinos csatárt. Ha Törökország és Oroszország folytatja az elkezdett sormintát, döntetlen születik vasárnap.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A TÖRÖKORSZÁG–OROSZORSZÁG NL-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!